Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: EFI vs BIOS boot  (Přečteno 3211 krát)

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
EFI vs BIOS boot
« kdy: 22 Prosince 2021, 17:31:04 »
Občas se tu s Juwou rozpovídáme o malém skutečném přínosu EFI vůči BIOS, kde už jsem poukázali na to, že zamýšlená vyšší bezpečnost se tak úplně nepovedla a nyní tu máme vyvrácení argumentu o značném zrychlení, kdy u Windows 10 u testovaných strojů byly průměrné rozdíly, vždy z 15ti startů, v rozmezí 0-25%, zatímco v případě Linux se OS načítal v BIOS módu většinou o něco rychleji. Viz obr.
Zůstává tedy jediná výhoda a to možnost hromady primárních oddílů, nicméně ještě jsem se nesetkal, že by mi 4 nestačily a zbytek příp. nedořešil pomocí oddílů logických. Z hlediska problémů, které se v UEFI vyskytují oproti BOIS jej prostě nemohu považovat za přínosný, byť ho autor testů doporučuje - já tedy v případě dualbootu rozhodně ne.
https://redhawk75.wordpress.com/2021/12/17/test-boot-legacy-vs-uefi/
« Poslední změna: 22 Prosince 2021, 17:34:54 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:EFI vs BIOS boot
« Odpověď #1 kdy: 22 Prosince 2021, 17:50:38 »
Nejde jenom o ty rychlejší/pomalejší restarty, ale bohužel například už i o tuhle hrůzu  :-[

Takže vážení přátelé, stále platí léty osvědčené pravidlo: Co funguje, do toho nevrtat, obzvláště do "hentých" biosov/uefií, že Kefalín... ;)
« Poslední změna: 22 Prosince 2021, 18:27:01 od juwa2 »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.