Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: nm-applet na Debianu nezobrazuje sítě [VYŘEŠENO]  (Přečteno 1684 krát)

DarkMeni

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 42
nm-applet na Debianu nezobrazuje sítě [VYŘEŠENO]
« kdy: 26 Prosince 2021, 22:14:23 »
Ahoj, naisntaloval jsem Debian 11 s Xfce4 prostředím, a původně jsem na panelu vůbec neviděl ikonku pro síť. Pak jsem se dopátral, že musím doinstalovat network-manager-gnome a pustit "nm-applet". To pomohlo, ikonka se ukázala, ale po kliknutí je tam jen jedna možnost: "VPN Connections" -> "Add a VPN Connections".

V Xubuntu se po kliknutí na tu ikonku zobrazí menu se seznamem dostupných WiFi sítí, aktivní připojení (Drátové připojení 1), a tlačítko pro nastavení sítí. Nevíte jak toho dosáhnout i v Xfce4 pod Debianem?

A vypadá to, že nm-applet vůbec neví o sítích - po odpojení kabelu se ikonka nezmění na "nepřipojeno k žádné síti". Nezáleží na tom, jestli spustím "nm-applet" jako obyčejný uživatel nebo jako root, vždy je tam jen ta jedna možnost s VPN Connections.
« Poslední změna: 28 Prosince 2021, 12:11:45 od DarkMeni »

DarkMeni

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 42
Re:nm-applet na Debianu nezobrazuje sítě
« Odpověď #1 kdy: 27 Prosince 2021, 15:14:42 »
Tak jsem zjistil, že Debian má asi upravenou verzi nm-appletu nebo co, každopádně když na ikonku kliknu pravým, tak se zobrazí menu s možnostmi, který jsem hledal (Enable Networking, Connection Information, Edit Connections...), a když levým, tak by se měly zobrazit existující připojení (zahlídl jsem ve videu na YT). V Xubuntu se vše zobrazí v jednom menu po kliknutí levým.

Teď už jen zbývá vyřešit, proč to neukazuje ta vytvořená spojení, ale jen "VPN Connections".
Přes "Edit Connections..." jsem ručně vytvořil Ethernet connection 1, a stejně se v tom menu nezobrazuje.
Zkoušel jsem odhlášení / přihlášení, restart PC, "systemctl restart NetworkManager", ale nic z toho nepomohlo.
XFCE jsem doinstalovával přes apt do základní instalace Debianu (bez GUI), asi tam jen bude chybět nějaký balík, ale netuším který.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:nm-applet na Debianu nezobrazuje sítě
« Odpověď #2 kdy: 27 Prosince 2021, 18:35:06 »
Třebas je problém v tom, jak jsou ty síťová připojení pojmenovaná.
Aplikace zřejmě "počítá" s jiným názvem (enp1s0, wlp2s0) než je ten aktuální. Tj. zjistit aktuální
Kód: [Vybrat]
cat  /etc/network/interfaces
a pokusit se o nápravu. Přepisovat kód té aplikace asi nebudeš, možná spíše pomůže přejmenování těch připojení...
« Poslední změna: 27 Prosince 2021, 19:04:32 od juwa2 »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:nm-applet na Debianu nezobrazuje sítě
« Odpověď #3 kdy: 27 Prosince 2021, 19:47:19 »
A mozna, ze v Xubuntu neni gnome network manager , ale jiny ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

DarkMeni

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 42
Re:nm-applet na Debianu nezobrazuje sítě
« Odpověď #4 kdy: 28 Prosince 2021, 09:43:14 »
Díky za pomoc, nakonec to fakt bylo konfigurací /etc/network/interfaces
Kód: [Vybrat]
# This file describes the network interfaces available on your system
# and how to activate them. For more information, see interfaces(5).

source /etc/network/interfaces.d/*

# The loopback network interface
auto lo
iface lo inet loopback

# The primary network interface
allow-hotplug enp0s3
iface enp0s3 inet dhcp


zakomentoval jsem poslední dva řádky (u primary network interface), restartoval NetworkManager službu, a nm-applet začal zobrazovat připojené a dostupné sítě jak má, a funguje odpojení a připojení k jiné síti.

Ventero: minimálně tam je nainstalovaný. A řekl bych, že ho i používá, protože ten nm-applet by měl být součástí balíku network-manager-gnome.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:nm-applet na Debianu nezobrazuje sítě
« Odpověď #5 kdy: 28 Prosince 2021, 11:12:45 »
Nejspise ano - jen jsem si nebyl jisty, jestli Xubuntu nema nejaky svuj vlastni, jako mnoho jinych komponent, ktere jsou delane priko pro xfce a nemel jsem cas to zrovna dohledat ...

Kdyztak oznac vlakno za vyresene.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.