Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Nelze připojit NTFS oddíl SD karty (na notebooku)  (Přečteno 4103 krát)

karel_m

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 82
Nelze připojit NTFS oddíl SD karty (na notebooku)
« kdy: 30 Prosince 2021, 23:09:07 »
Používám jako externí úložiště k notebooku micro SD kartu 256 GB, kterou přes adaptér zasunuji do příslušného slotu. Na kartě mám dva primární oddíly:
20 GB (ext) - ten připojit jde
230 GB (ntfs) - dříve používaný, který nyní najednou připojit nejde

Zobrazí se chybové hlášení:
Nelze připojit SD_Adata_ntf_230

Error mounting /dev/sdb2 at /media/ekolog/SD_Adata_ntf_230: Command-line `mount -t "ntfs" -o "uhelper=udisks2,nodev,nosuid,uid=1000,gid=1000" "/dev/sdb2" "/media/ekolog/SD_Adata_ntf_230"' exited with non-zero exit status 13: $MFTMirr does not match $MFT (record 0).
Failed to mount '/dev/sdb2': Chyba vstupu/výstupu
NTFS is either inconsistent, or there is a hardware fault, or it's a
SoftRAID/FakeRAID hardware. In the first case run chkdsk /f on Windows
then reboot into Windows twice. The usage of the /f parameter is very
important! If the device is a SoftRAID/FakeRAID then first activate
it and mount a different device under the /dev/mapper/ directory, (e.g.
/dev/mapper/nvidia_eahaabcc1). Please see the 'dmraid' documentation
for more details.


Když otevřu GParted, hlásí toto:
$MFTMirr does not match $MFT (record 0).
Failed to mount '/dev/sdb2': Chyba vstupu/výstupu
NTFS is inconsistent. Run chkdsk /f on Windows then reboot it TWICE!
The usage of the /f parameter is very IMPORTANT! No modification was
made to NTFS by this software.

Nelze číst obsah tohoto souborového systému!
Kvůli tomu nebudou možná některé operace dostupné.
To může být způsobeno chybějícím softwarovým balíčkem.
Následující seznam softwarových balíků je potřeba k podpoře souborového systému ntfs: ntfs-3g / ntfsprogs.

Uměl by někdo poradit postup jak to úspěšně znovu připojit bez ztráty dat (mám tam archiv audioknih). Díky

(Notebook Asus, Ubuntu 16.04)
« Poslední změna: 07 Ledna 2022, 14:57:48 od karel_m »

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Nelze připojit oddíl SD karty (na notebooku)
« Odpověď #1 kdy: 31 Prosince 2021, 01:17:06 »
Však ti to píše co máš dělat = pustit na to chkdsk /f  který je součástí OS Windows. Nejjednodušeji to tedy provedeš na PC s Windows. Pokud takový nemáš k dispozici, nabootuj třebas instalačku Win, Hirens, UBCD nebo DLC. Tam spusť přík. řádek jako admin a zadej příkaz
Kód: [Vybrat]
chkdsk X: /f
Kde za "X" dosaď skutečné písmeno toho oddílu.

Pro opravy windowsích filesystémů důrazně doporučuji nepoužívat linuxové nástroje.

Pokud se ale jedná o HW závadu té SD karty, nepomůže nic. SD karty jsou obecně nespolehlivé, k ukládání (cenných) dat se nehodí. Obzvláště pokud je nemáš zálohovaná jinde. Nyní už víš proč.... :-\

karel_m

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 82
Re:Nelze připojit oddíl SD karty (na notebooku)
« Odpověď #2 kdy: 31 Prosince 2021, 23:55:42 »
Díky.  Zkusil jsem ve Win chkdsk - vypsalo to hlášku:
 chkdsk is not available for raw drives

Pak jsem ještě zkusil utilitu smartmontools, ta zas napsala toto:
$ smartctl -a /dev/sdb --all
smartctl 6.5 2016-01-24 r4214 [x86_64-linux-4.15.0-142-generic] (local build)
Copyright (C) 2002-16, Bruce Allen, Christian Franke, www.smartmontools.org

/dev/sdb: Unknown USB bridge [0x058f:0x6366 (0x100)]
Please specify device type with the -d option.

A ten příkaz s "-d" vyžaduje nějaké upřesňující parametry, kterým úplně nerozumím jak je použít...
----------
 
$ smartctl -d /dev/sdb/ -all
smartctl 6.5 2016-01-24 r4214 [x86_64-linux-4.15.0-142-generic] (local build)
Copyright (C) 2002-16, Bruce Allen, Christian Franke, www.smartmontools.org

=======> INVALID ARGUMENT TO -l: l
=======> VALID ARGUMENTS ARE: error, selftest, selective, directory[,g|s], xerror[,N][,error], xselftest[,N][,selftest], background, sasphy[,reset], sataphy[,reset], scttemp[sts,hist], scttempint,N[,p], scterc[,N,M], devstat[,N], ssd, gplog,N[,RANGE], smartlog,N[,RANGE] <=======

Use smartctl -h to get a usage summary


karel_m

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 82
Re:Nelze připojit oddíl SD karty (na notebooku)
« Odpověď #3 kdy: 02 Ledna 2022, 19:59:34 »
Zkusil jsem ještě tento příkaz z tohoto vlákna:

https://forum.ubuntu.cz/index.php/topic,21590.msg159257.html#msg159257

sudo fsck -t ntfs-3g /dev/xxx

Ale odezva je pouze tato:

$ sudo fsck -t ntfs-3g /dev/sdb2

fsck z util-linux 2.27.1

Uměl by někdo vysvětlit proč to nejde?

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Nelze připojit oddíl SD karty (na notebooku)
« Odpověď #4 kdy: 03 Ledna 2022, 04:34:23 »
Zkusil jsem ještě tento příkaz z tohoto vlákna:

https://forum.ubuntu.cz/index.php/topic,21590.msg159257.html#msg159257

sudo fsck -t ntfs-3g /dev/xxx

Ale odezva je pouze tato:

$ sudo fsck -t ntfs-3g /dev/sdb2

fsck z util-linux 2.27.1

Uměl by někdo vysvětlit proč to nejde?

Opakuji, nepoužívej k opravám windowsích FS linuxové utility - ničeho nedocílíš...
Nejprve zkontroluj  (UBCD) fyzický stav toho media.

K záchraně dat můžeš zkusit použít Testdisk/Photorec. Pokud je karta fyzicky vadná, nezachráníš nic.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Nelze připojit oddíl SD karty (na notebooku)
« Odpověď #5 kdy: 03 Ledna 2022, 11:51:16 »
Ale jo - nějaká šance je - taky jsem z fyzicky vadného USB disku něco zachránil ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

karel_m

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 82
Re:Nelze připojit NTFS oddíl SD karty (na notebooku)
« Odpověď #6 kdy: 07 Ledna 2022, 15:03:52 »
Prosím o radu - jak dostanu v Ubuntu stažené ubcd539.iso na flashku?  Zkoušel jsem Tvůrce spouštěcího disku (kde si jinak umím vytvořit bootovací live instalaci Ubuntu) ale nejde to.  Pokud bych chtěl použít Yumi nebo ten RMPrepUSB tak musím do Win? 
A jak poznám jestli muj NB je platforma BIOS nebo UEFI?
diky

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Nelze připojit NTFS oddíl SD karty (na notebooku)
« Odpověď #7 kdy: 07 Ledna 2022, 15:33:01 »
Prosím o radu - jak dostanu v Ubuntu stažené ubcd539.iso na flashku?  Zkoušel jsem Tvůrce spouštěcího disku (kde si jinak umím vytvořit bootovací live instalaci Ubuntu) ale nejde to.  Pokud bych chtěl použít Yumi nebo ten RMPrepUSB tak musím do Win? 
A jak poznám jestli muj NB je platforma BIOS nebo UEFI?
diky

1. Použij třeba https://github.com/balena-io/etcher/releases Můžeš použít .appimage - neinstaluje se.
2. Ano, tyto aplikace jsou prouze pro Win.
3. Ty nevíš, jakým způsobem jsi Ubuntu instaloval? Novější NTB (cca od rv 2014) mají zpravidla UEFI. Nicméně i na ně lze instalovat po přepnutí Biosu do Legacy v tomto "starém" režimu.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

jmp

  • Host
Re:Nelze připojit NTFS oddíl SD karty (na notebooku)
« Odpověď #9 kdy: 07 Ledna 2022, 20:31:52 »
ventoy :-)

karel_m

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 82
Re:Nelze připojit oddíl SD karty (na notebooku)
« Odpověď #10 kdy: 10 Ledna 2022, 12:38:53 »
Však ti to píše co máš dělat = pustit na to chkdsk /f  který je součástí OS Windows. Nejjednodušeji to tedy provedeš na PC s Windows. Pokud takový nemáš k dispozici, nabootuj třebas instalačku Win, Hirens, UBCD nebo DLC. Tam spusť přík. řádek jako admin a zadej příkaz
Kód: [Vybrat]
chkdsk X: /f
Kde za "X" dosaď skutečné písmeno toho oddílu.

Pro opravy windowsích filesystémů důrazně doporučuji nepoužívat linuxové nástroje.



Díky moc za ty odkazy, po mnoha neúspěšných pokusech o vytvoření bootovacího USB disku s UBCD
(nejprve Yumi nevidělo tu flashku, když jsem jí vytvořil v tom Etcheru tak zas nebootovala, tak až nakonec s Rufusem to bylo OK)...
 
jsem se tedy dostal k UBCD menu... Kde jsem nejprve zkoušel různé ty diagnostické programy, ale žádný z nich tu SD kartu nedetekoval (možná tím že ta SD karta je značky Adata - od které tam software není).
 
Nicméně nakonec se mi povedlo spustit ten grafický Parted Magic, kde průzkumník SD kartu viděl, ale připojit šel opět jenom ext oddíl (sdc1) a oddíl ntfs (sdc2) nešel připojit.
 
Spustil jsem tedy Testdisk - kontrolu toho oddílu sdc2  - ta doběhlo do konce, nezobrazilo to žádné vady, ale
zobrazila se adresářová struktura.

Pokoušel jsem se příkazem "C" tyto adresáře zkopírovat na flash disk - sice to vždy napsalo že Copy is done, ale ve skutečnosti se to nezkopírovalo.
 

V dané situaci bych tedy rád ještě tu záchranu či obnovu dokončil - tedy buď úspěšně zkopíroval ten obsah ntfs oddílu jinam.  Případně ho opravil tak aby šel znovu připojit.
 
Čili bych měl ještě tyto dva dotazy:
 
1) Co jsem při tom kopírování udělal špatně?  Zkoušel jsem kopírovat jak adresář tak jednotlivý soubor a nic.
 
2) Když nabootuji do toho UBCD, jakou utilitu mám spustit abych se dostal k tomu příkazovému řádku a zadal tam do chkdsk /f ?  A nezobrazí to tu stejnou chybu jako předtím ve Windows (tedy že to nemá přístup na raw oddíl)?

díky za odpověď.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Nelze připojit NTFS oddíl SD karty (na notebooku)
« Odpověď #11 kdy: 10 Ledna 2022, 19:37:34 »
Při kopírování jsi nic neudělal špatně - nejspíše - ta SD karta je prostě v háji ...
Doufám, že máš bitovou kopii té karty, jinak jsi si těmi zásahy zase více dat zničil a značně snížil možnost záchrany.
Musel by jsi použít programy pro Win, které jsou ovšem placené - je tam limit na max. 1GB.
Jako příklad uvedu aplikace EaseUs Data Recovery, MiniTool Power Data Recovery - tyto dvě jsem úspěšně vyzkoušel, Pandora Disk Drill či Stellar Data Recovery - také jsou funkční, ale první 2 volby mě oslovily víc.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Nelze připojit NTFS oddíl SD karty (na notebooku)
« Odpověď #12 kdy: 11 Ledna 2022, 20:08:34 »
Do Přík. řádku kam bys zadal příkaz se dostaneš např. z nabootované instalačky Windows (klávesa shift+F10).
Ale asi se to opět zobrazí jako RAW.

Ten Testdisk pro záchranu souborů vypadá nadějně - je ale potřeba si nastudovat jak ho použít - tam máš rezervy....

https://www.cgsecurity.org/wiki/TestDisk_Step_By_Step
https://www.cgsecurity.org/wiki/PhotoRec_Step_By_Step
http://www.pcporadenstvi.cz/jak-obnovit-smazana-ci-ztracena-data-programem-photorec-navod

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.