Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Zeptat se či ne ?  (Přečteno 2873 krát)

Dr Fuss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 787
Zeptat se či ne ?
« kdy: 17 Ledna 2022, 16:10:38 »
Chci se na něco zeptat ohledně $PATH ale protože už se to tu v minulosti určitě muselo přetřásat, skoro se bojím zeptat. Hledal jsem to tam, ale odpověď na svůj problém přesto nenašel. Upřímě řečno, pořád mi není jasné proč mám něco hledat, když už to přece dávno nemusí platit. Každé vydání Ubuntu (gnome) je jiné. V jednom je zavírací křížek vpravo, příště zase vlevo. Prostě změny musí být, aby uživatelé viděli nějakou aktivitu programátorů. Vždyť se dotazy staré rok či víc přece musejí automaticky odmazávat. Také lidé jsou tu s postupem času jiní, tak proč bych se nemohl zeptat na to, na co už tu byl v minulosti dotaz 1000x ? Proč jsem vedený k tomu, abych něco pracně hodiny hledal, když to nakonec už nemusí být pravda ? Pokud někomu můj dotaz připadá jako do nekonečna omílaný, není přece poviný na něj odpovídat !  Ale k věci: Proměná $PATH by měla být definována v /etc/ v souboru profile Já tam mám však jen podadresář profile.d a v něm dalších 9 souborů s příponou sh kde jsou docela jiné věci. Potřebuju v proměné $PATH definovat, kde má systém hledat spustitelné soubory. Kde tuto definici najdu ? V kterém souboru. Děkuju z odpověď.
« Poslední změna: 17 Ledna 2022, 16:51:15 od Dr Fuss »

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Zeptat se či ne ?
« Odpověď #1 kdy: 17 Ledna 2022, 16:50:06 »
...Upřímě řečno, pořád mi není jasné proč mám něco hledat, když už to přece dávno nemusí platit. Každé vydání Ubuntu (gnome) je jiné. V jednom je zavírací křížek vpravo, příště zase vlevo. ...

Snad právě proto máš hledat, ne? A toto fórum není jediný zdroj informací, ale ve světovém měřítku naprosto marginální.

Navíc: myslíš si opravdu, že tady jsme roboti, co všechno nosí v hlavě?

https://duckduckgo.com/?q=ubuntu+where+is+stored+path+variable&t=h_&ia=web

=>


https://stackoverflow.com/questions/37676849/where-is-path-variable-set-in-ubuntu

Je to jasný?

Dr Fuss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 787
Re:Zeptat se či ne ?
« Odpověď #2 kdy: 17 Ledna 2022, 16:56:08 »
To nic nemění na tom co jsem napsal, že kdo odpovídat nechce - nemusí, aniž by si musel stěžovat na to že není robot !

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Zeptat se či ne ?
« Odpověď #3 kdy: 17 Ledna 2022, 16:58:14 »
A dám to tedy taky sem, jak anglicky, tak česky:

Possible locations of path environment in Ubuntu:

System wide:

1) /etc/environment List of unique assignments. Perfect for adding system-wide directories like /usr/local/something/bin to PATH variable or defining JAVA_HOME.
2) /etc/xprofile Shell script executed while starting X Window System session. This is run for every user that logs into X Window System. It is a good choice for PATH entries that are valid for every user like /usr/local/something/bin. The file is included by other script so use POSIX shell syntax not the syntax of your user shell.
3) /etc/profile and /etc/profile.d/* Shell script. This is a good choice for shell-only systems. Those files are read only by shells.
4 /etc/<shell>.<shell>rc. Shell script. This is a poor choice because it is single shell specific.

Also, /etc/environment is not a script file, but rather consists of assignment expressions, one per line. Since this file stores the system-wide locale and path settings, it is most oft quoted choice. Using /etc/profile is not preferred. It exists only to point to /etc/bash.bashrc and to collect entries from /etc/profile.d

User session:

1) ~/.pam_environment. List of unique assignments. Loaded by PAM at the start of every user session irrelevant if it is an X Window System session or shell. You cannot reference other variable including HOME or PATH so it has limited use.
2) ~/.xprofile Shell script. This is executed when the user logs into X Window System system. The variables defined here are visible to every X application. Perfect choice for extending PATH with values such as ~/bin or ~/go/bin or defining user specific GOPATH or NPM_HOME. The file is included by other script so use POSIX shell syntax not the syntax of your user shell. Your graphical text editor or IDE started by shortcut will see those values.
3) ~/.profile Shell script. It will be visible only for programs started from terminal or terminal emulator. It is a good choice for shell-only systems.
4) ~/.<shell>rc. Shell script. This is a poor choice because it is single shell specific.


Možná umístění definičních souborů pro proměnnou PATH v Ubuntu:

Systémové prostředí:

1) /etc/environment Seznam jedinečných přiřazení. Ideální pro přidání adresářů pro celý systém, jako je /usr/local/něco/bin, do proměnné PATH nebo definování JAVA_HOME.
2) /etc/xprofile Skript shellu spouštěný při spuštění relace systému X Window. Spouští se pro každého uživatele, který se přihlásí do systému X Window System. Je to dobrá volba pro položky PATH, které jsou platné pro každého uživatele, jako například /usr/local/something/bin. Soubor je obsažen v jiném skriptu, takže použijte syntaxi POSIX shellu, nikoli syntaxi vašeho uživatelského shellu.
3) /etc/profile a /etc/profile.d/* Skript shellu. To je dobrá volba pro systémy využívající pouze shell. Tyto soubory jsou čteny pouze shelly.
4 /etc/<shell>.<shell>rc. Skript shellu. Toto je špatná volba, protože je specifická pro jeden shell.

Také soubor /etc/environment není skript, ale skládá se spíše z přiřazovacích výrazů, po jednom na řádek. Protože tento soubor uchovává nastavení locale a cesty pro celý systém, je nejčastěji citovanou volbou. Použití souboru /etc/profile se nepreferuje. Existuje pouze proto, aby ukazoval na soubor /etc/bash.bashrc a shromažďoval záznamy ze souboru /etc/profile.d

Uživatelská relace:

1) ~/.pam_environment. Seznam jedinečných přiřazení. Načítá se pomocí PAM na začátku každé uživatelské relace bez ohledu na to, zda se jedná o relaci systému X Window nebo shellu. Nelze se odkazovat na jinou proměnnou včetně HOME nebo PATH, takže má omezené použití.
2) ~/.xprofile Skript shellu. Spustí se při přihlášení uživatele do systému X Window System. Proměnné zde definované jsou viditelné pro každou aplikaci X. Ideální volba pro rozšíření PATH o hodnoty jako ~/bin nebo ~/go/bin nebo definování uživatelsky specifického GOPATH nebo NPM_HOME. Soubor je obsažen v jiném skriptu, takže používejte syntaxi POSIX shellu, nikoli syntaxi vašeho uživatelského shellu. Tyto hodnoty uvidí váš grafický textový editor nebo IDE spuštěné pomocí klávesové zkratky.
3) ~/.profile Skript shellu. Bude viditelný pouze pro programy spuštěné z terminálu nebo emulátoru terminálu. Je to dobrá volba pro systémy využívající pouze shell.
4) ~/.<shell>rc. Skript shellu. Je to špatná volba, protože je specifický pro jeden shell.
« Poslední změna: 17 Ledna 2022, 17:04:34 od JirkaZ »

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Zeptat se či ne ?
« Odpověď #4 kdy: 17 Ledna 2022, 17:00:17 »
To nic nemění na tom co jsem napsal, že kdo odpovídat nechce - nemusí, aniž by si musel stěžovat na to že není robot !


Bud´tak laskav a dobře si přečti to, co mám v odkazu pod příspěvky (Jak se správně ptát). Nejsem autorem, ale dokonale s tím souzním.
« Poslední změna: 17 Ledna 2022, 17:02:10 od JirkaZ »

Dr Fuss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 787
Re:Zeptat se či ne ?
« Odpověď #5 kdy: 17 Ledna 2022, 17:12:51 »
Chápu že ten kdo se dotazuje, z toho vždycky musí vyjít jako hlupák, který si ani tkaničky u bot neumí zavázat. Na to jsem tu celkem zvyklý..  Na abc LINUXU jsem si přečetl tohle: Proměnná PATH se nastavuje v souboru /etc/profile. Měl by tam být řádek podobný tomuto: PATH="/cesta:/cesta:/cesta"

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Zeptat se či ne ?
« Odpověď #6 kdy: 17 Ledna 2022, 17:18:13 »
Kdyby sis alespoň pořádně přečetl to, co jsem za tebe vyhledal, upravil a vložil sem (výše), tak už je ti to dávno jasný. Ale ty ne, ty raději dál pindáš.

Tak snad obrázek:


Dr Fuss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 787
Re:Zeptat se či ne ?
« Odpověď #7 kdy: 17 Ledna 2022, 17:38:54 »
Pochopil jsem to teda tak, že na fórum Ubuntu nemám lézt a vyhledat si to mám raději jinde. Kdyby jsi to sem dal hned tak jsme si mohli ušetřit tuhle polemiku.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:Zeptat se či ne ?
« Odpověď #8 kdy: 17 Ledna 2022, 18:10:48 »
Klidně sem lez - jen jsme občas někteří z nás radikálnější: Kdo se bojí, nesmí do lesa - mohl by se pořezat o konzervy ...
Tak ten obrázek by už napovědět mohl - je tam definováno čemu všemu systém má rozumět jako proměnné PATH.
Pokud se mýlím, tak JirkaZ by pak měl být hodnější ..  :)
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Dr Fuss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 787
Re:Zeptat se či ne ?
« Odpověď #9 kdy: 18 Ledna 2022, 01:13:56 »
Konečně jsem se z toho obrázku dozvděděl, kde je ta proměná definovaná. /snap/bin tam definované mám. Leč program Octoprint v tomto adresáři /snap/bin nefiguruje. Víc k problému napoví můj dotaz: Instalace snap - program nelze spustit, v oddíle Software, na který zatím nikdo neodpověděl, ač si ho přečetlo asi 20 lidí.
« Poslední změna: 18 Ledna 2022, 01:34:29 od Dr Fuss »

West

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 404
Re:Zeptat se či ne ?
« Odpověď #10 kdy: 18 Ledna 2022, 08:39:29 »
Globálna PATH nastavuje v súbore /etc/environment.
Tento súbor musí ale nejaký program/skript prečítať, takže to niečo ti môže chýbať.
Niektoré systémy /etc/environment nahrádzajú skriptom environment.sh v /etc/profile.d
Odskúšať si to musíš už sám. Používam Fedoru a tam mi stačí pridať potrebné do /etc/environment.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Zeptat se či ne ?
« Odpověď #11 kdy: 18 Ledna 2022, 20:07:29 »
Konečně jsem se z toho obrázku dozvděděl, kde je ta proměná definovaná. /snap/bin tam definované mám. Leč program Octoprint v tomto adresáři /snap/bin nefiguruje. Víc k problému napoví můj dotaz: Instalace snap - program nelze spustit, v oddíle Software, na který zatím nikdo neodpověděl, ač si ho přečetlo asi 20 lidí.

Pokud něco nejde spustit (spouštěčem), je třeba zkusit to spustit příkazem z terminálu - vypíše se případná chyba podle které se postupuje dál. A se snapy bývají občas potíže, upřednostni (pokud to lze) jiný způsob instalace.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.