Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Vytvoření spouštěče na ploše v Ubuntu 20.04 LTS  (Přečteno 9567 krát)

64pida

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 25
Vytvoření spouštěče na ploše v Ubuntu 20.04 LTS
« kdy: 19 Ledna 2022, 17:19:06 »
Ahoj, prosím o radu, jak vytvořit spouštěč na ploše v Ubuntu 20.04 LTS (prostředí GNOME). Konkrétně mi jde o přidání "vypínacího tlačítka"  :). Ubuntu jsem měl od 12.04 do asi 16.04 a vždy fungovalo kliknout pravým tl. na plochu - přidat zástupce - pojmenovat, přiřadit "shutdown" později myslím "systemctl power-off", zvolit ikonu a fungovalo. Teď jsem manželce nainstaloval Ubuntu 20.04 (já mám už asi 5 roků Debian) a prostě nedokážu najít, jak to udělat. Omlouvám se za asi přiblblý dotaz, ale ona si to "VYPNOUT" a "RESTART" na ploše (příp. v oblíbených) strašně přeje...  :)
« Poslední změna: 19 Ledna 2022, 17:26:00 od 64pida »

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Vytvoření spouštěče na ploše v Ubuntu 20.04 LTS
« Odpověď #1 kdy: 19 Ledna 2022, 18:27:15 »
https://duckduckgo.com/?q=ubuntu+20.04+create+launcher+on+desktop&t=h_&ia=web

Koukám teda ale, že ten postup je fakt mazec (jako nakonec byly tyhle triviální věci v Gnome vždycky)... Mně v KDE stačí pravé myšítko na ploše, Vytvořit nový - Odkaz na aplikaci a tam už se pak můžu vyřádit naprosto dle libosti (můžu si ji naklikat, napsat ručně, měnit její všechny možné parametry...).

Fakt nechápu, co na tom Gnome lidi vidí, když to neumí základní věci. Už to alespoň umí zarovnat ikony na ploše do mřížky?
« Poslední změna: 19 Ledna 2022, 18:38:32 od JirkaZ »

64pida

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 25
Re:Vytvoření spouštěče na ploše v Ubuntu 20.04 LTS
« Odpověď #2 kdy: 19 Ledna 2022, 18:46:53 »
Ahoj, děkuju za odpověď, ale do toho nejdu  :). Doufal jsem, že jsem jenom blbej a jde to nějak lidštěji... Ještě pár dní vyčkám a potom jiné prostředí nebo distro. Zase se mi s tím nechce zabývat moc dlouho. Měj se hezky. Píďa

West

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 404
Re:Vytvoření spouštěče na ploše v Ubuntu 20.04 LTS
« Odpověď #3 kdy: 19 Ledna 2022, 18:55:49 »
V prostredí MATE to ide ešte jednoduchšie. PowerOff tlačidlo je možné pridať na lištu z výberového menu. Netreba ani definovať spúšťač.

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Vytvoření spouštěče na ploše v Ubuntu 20.04 LTS
« Odpověď #4 kdy: 19 Ledna 2022, 19:32:11 »
A nemá to Gnome v Ubuntu 20.04 widgety?

To je totiž další cesta, jak v KDE přidat spouštěč něčeho na plochu nebo do panelu (i když není tak univerzální a všestranná)... Nicméně zrovna tlačítko pro vypnutí v KDE jako widget existuje a přidání je naprosto triviální.

Osobně tlačítko pro vypnutí tedy nemám na ploše (třeba i kvůli možnosti nechtěného kliknutí). Ale spíš tam prostě nepatří, protože filosoficky se jedná o základní ovládací prvek a je tedy v panelu vpravo dole.

No a po kliknutí na ono tlačítko se otevře nastavitelná nabídka, kde si můžu zvolit, zda chci např. vypnout, reboot nebo sleep apod.. Když nic nevyberu, po (opět nastavitelném) čase se sama zvolí předem vybraná možnost...

Já jsem si KDE zvolil před mnoha lety při přechodu z Windows (protože mi to připadalo velmi blízké) a dodneška nelituju. Pravda je, že kvality KDE 3.5.x jsou vyššími řadami podle mě nepřekonány, ale pořád ještě se to dá doladit ke spokojenosti.
« Poslední změna: 19 Ledna 2022, 20:16:33 od JirkaZ »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:Vytvoření spouštěče na ploše v Ubuntu 20.04 LTS
« Odpověď #5 kdy: 19 Ledna 2022, 21:18:20 »
V prostredí MATE to ide ešte jednoduchšie. PowerOff tlačidlo je možné pridať na lištu z výberového menu. Netreba ani definovať spúšťač.

Jenže Mate má u tohoto tu stupiditu, že nabšhne okno s 30s odpočítáváním a musíš ještě jednou potvrdit vypnutí - vopruz - a nepřišel jsem na to, jak se toho zbavit. Zlatý Xfce, kde jde to samé udělat a snadno nastavit, zda žádat potvrzení nebo provést hned.

A KDE - tak to je graficky a funkcemi úplně jinej level už - spíše však na silnější stroje.

Koukám na to a jestli jsem to dobře pochopil, tak se nicmoc nezměnilo - dle šablony se vytvoří soubor .desktop - to není zase tak extra složité - tak to znám od doby, co jsem začal užívat Linux. Nebo mi něco uniklo?
« Poslední změna: 19 Ledna 2022, 21:25:33 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Vytvoření spouštěče na ploše v Ubuntu 20.04 LTS
« Odpověď #6 kdy: 19 Ledna 2022, 21:54:37 »
A KDE - tak to je graficky a funkcemi úplně jinej level už - spíše však na silnější stroje.

Co to je silnější stroj?


Nikdy jsem neměl herní PC, nýbrž jen kancelářskou a multimediální úroveň. Nezajímaly mě ani špičkové grafiky, ani výkony procesorů, doložil jsem si vždy spíš na velikost RAM a úložišť.

Pro ilustraci: KDE s Kubuntu 14.04 LTS mi ještě docela nedávno uspokojivě běhalo na Thinkpadu T42 (https://support.lenovo.com/si/cs/solutions/migr-57839) s 2GB RAM a CPU Intel Mobile Pentium M, tedy z pohledu dnešních frikulínů "vykopávka"...

Ano, ve srovnání s LXDE nebo XFCE je KDE hardwarově náročnější, ale komfort práce je nesrovnatelný a na slabém HW stojí za to si trochu počkat... Na silnějším se nečeká.
« Poslední změna: 19 Ledna 2022, 22:14:12 od JirkaZ »

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Vytvoření spouštěče na ploše v Ubuntu 20.04 LTS
« Odpověď #7 kdy: 19 Ledna 2022, 22:04:15 »
...
Koukám na to a jestli jsem to dobře pochopil, tak se nicmoc nezměnilo - dle šablony se vytvoří soubor .desktop - to není zase tak extra složité - tak to znám od doby, co jsem začal užívat Linux. Nebo mi něco uniklo?

Ne, neuniklo. Nicméně tento postup v roce 2022 bez vyspělejší alternativy je prostě jak z říše krále klacka... Já jsem byl už kdysi dávno ve Win "klikač" a díky KDE jsem v tom už před léty po přechodu na Linux mohl plynule pokračovat. Konzole je sice hezká věc, ale musí být pouze jako alternativa a ne že vývojáři GUI nejsou dodnes schopni ošetřit naprosto základní situace tak, aby nebylo nutné pracovat textově.

Ano, ta šablona se dá otevřít třeba zase v nějakém klikacím správci souborů a následném editoru, jenže pak už je potřeba tam psát příkazy s exaktní syntaxí.

Proč, když to může jít celé (resp. zejména ty nezbytně přesné části) naklikat a obsah *.desktop souboru se vytvoří sám? Já (jak je minimálně zde obecně známo) rozhodně nezastávám názor, že by uživatel měl bejt blbej, ale proč ho rovnou pasovat do role programátora?

Takhle se vytváří spouštěč na ploše v KDE pomocí pravého myšítka (popsáno výše):
« Poslední změna: 19 Ledna 2022, 22:51:13 od JirkaZ »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:Vytvoření spouštěče na ploše v Ubuntu 20.04 LTS
« Odpověď #8 kdy: 19 Ledna 2022, 23:21:46 »
Rozhodně to neobhajuji - zaostalost to je zcela jistě. Ale zas tak složité to není podle návodu.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Deadly

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 280
Re:Vytvoření spouštěče na ploše v Ubuntu 20.04 LTS
« Odpověď #9 kdy: 22 Ledna 2022, 11:02:57 »
Ahoj, ten postup na vytvoření spouštěče není tak těžký jak vypadá.
Nicméně existuje jednodušší varianta - klikací nástroj, který se dá integrovat do Nautila - Arronax.
https://ubuntuhandbook.org/index.php/2019/05/arronax-graphical-tool-create-desktop-launcher-in-ubuntu/
̶I̶n̶t̶e̶l̶ ̶C̶o̶r̶e̶2̶ ̶Q̶u̶a̶d̶ ̶C̶P̶U̶ ̶Q̶9̶4̶0̶0̶ ̶2̶.̶6̶6̶G̶H̶z̶ ̶I̶n̶t̶e̶l̶,̶ ̶4̶ ̶G̶B̶ ̶R̶A̶M̶,̶ ̶G̶e̶F̶o̶r̶c̶e̶ ̶G̶T̶X̶ ̶7̶5̶0̶ ̶T̶i̶,̶ ̶A̶S̶U̶S̶ ̶X̶o̶n̶a̶r̶ ̶D̶S̶,̶ ̶U̶b̶u̶n̶t̶u̶ ̶1̶4.̶0̶4̶ ̶6̶4̶b̶i̶t̶
Intel Core i5-4690K 3.50GHz, 16 GB RAM, GeForce GTX 1060 6GB, ASUS Xonar DGX, U̶b̶u̶n̶t̶u̶ ̶1̶8̶.̶0̶4̶ ̶6̶4̶b̶i̶t̶,̶ Ubuntu 22.04 64bit

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Vytvoření spouštěče na ploše v Ubuntu 20.04 LTS
« Odpověď #10 kdy: 22 Ledna 2022, 21:58:40 »
Ten Arronax mi připadá trochu jako rovnák na vohejbák.

Fakt netuším, proč to prostě v Gnome (a zřejmě i ve všech dalších odvozených prostředích) nejde tak jednoduše a nativně, jako v KDE.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.