Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Mikroskop usb  (Přečteno 3666 krát)

hajo4

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 7
Mikroskop usb
« kdy: 08 Února 2022, 12:12:53 »
Dobrý den, chtěl bych si koupit mikroskop usb. Okukoval jsem několik typů v rozmezí od 500-1000kč.Má tu někdo zkušenost s připojením a fungování pod linuxem? Doporučte. Mám Kubuntu 20.10.Děkuji za odpovědi

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Mikroskop usb
« Odpověď #1 kdy: 08 Února 2022, 16:55:02 »
Pokud není u konkrétního typu uvedená funkčnost pod Linuxem, tak doporučuji koupit na eshopu a v případě neúspěchu v zákonné lhůtě vrátit.

Je to asi jediná rozumná cesta, protože jinak by se tady musel vyskytnout vlastník přesně toho provedení, co se momentálně prodává. A ani tak nebude zaručena shoda, protože Číňan je známý tím, že v průběhu výroby zcela bez výstrahy mění jednotlivé komponenty. Zde typicky integrovanou kameru, na jejímž chipsetu právě závisí ona funkčnost...

Obecně se kompatibilita hledá nejlépe pomocí VID:PID (je vidět např. ve výpisu po příkazu lsusb po připojení zkoumaného zařízení).

No a hledat mikroskop funkční pod Linuxem se dá třeba takto (dává maximálně rok staré stránky):

https://www.google.cz/search?q=usb+mikroskop+linux&tbs=qdr:y

z toho pak vyplývá třeba https://www.google.com/search?channel=fs&q=R216C+-+USB+digit%C3%A1ln%C3%AD+mikroskop+k+PC+CoolingTech
« Poslední změna: 08 Února 2022, 17:19:50 od JirkaZ »

hajo4

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 7
Re:Mikroskop usb
« Odpověď #2 kdy: 08 Února 2022, 18:36:12 »
Dík, rozumim. Hledal sem spíš praktický zkušenosti, asi sem se ne úplně nejlíp zeptal. Samozřejmě sem našel mezi nima i jeden kde je v podpoře uvedenej linux. Otec nedávno koupil tiskárnu canon a po nainstalování, od výrobce,  zaslanejch ovladačů, tiskárna funguje, scaner ne. Ale v 75 si prostě neuvědomil, že se před koupí má popídit na podporu. Já chtěl vědět jenom praktický zkušenosti. Ale to s tim vrácenim neni špatná myšlenka. To mě nenapadlo. A možná je to všechno jednodušší než to vypadá a mikroskop lze brát třeba jako nějakou vebkameru.

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Mikroskop usb
« Odpověď #3 kdy: 08 Února 2022, 19:17:38 »
... A možná je to všechno jednodušší než to vypadá a mikroskop lze brát třeba jako nějakou vebkameru.

Webkameru. Jo, po stránce sw jistě (tedy použít příslušné programy pro zobrazení záběru). Nicméně problém s případnou nefunkčností v Linuxu zůstává tentýž.

Co se samotného mikroskopu týče: pokud má složit k nějakému rozumnému využití, tak bych nešetřil. Na vstupu je optika a ta u levného no-name nebude nic moc, takže i kdyby byla kamera slušná, tak výsledek nebude.


hajo4

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 7
Re:Mikroskop usb
« Odpověď #4 kdy: 08 Února 2022, 19:43:58 »
https://ciksiti.com/cs/chapters/4882-best-digital-microscope-for-linux--linux-hint
Já našel toto a chtěl sem najít někoho kdo s tim má zkušenost.

hajo4

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 7
Re:Mikroskop usb
« Odpověď #5 kdy: 28 Února 2022, 14:53:59 »
Dobrý den.Tak to opravdu funguje jako webkamera.Jen jsem použil program Guvcview který má více možností nastavení jak Cheese.Na to domácí blbnutí to dostatečně postačuje.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Mikroskop usb
« Odpověď #6 kdy: 28 Února 2022, 16:22:59 »
A jaký model jsi koupil - kdyby někdo, tak ať může jít na sichr ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

hajo4

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 7
Re:Mikroskop usb
« Odpověď #7 kdy: 28 Února 2022, 16:35:21 »
To je pravda.Obyčejnej no-name,jak tu někdo už zmiňoval.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.