Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Po aktualizaci obrazovka zčerná po zavření víka notebooku a už se nerozjede.  (Přečteno 3048 krát)

am.linux

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 41
Měl jsem notebook Asus.Po jedné aktualizaci mi pokaždé zčernala obrazovka, když jsem zavřel víko notebooku a už se nerozchodila. Musel jsem vypnout tlačítkem a víko nezavírat.

Teď mi to dělá na druhém notebooku Lenovo. Ubuntu 20.04.3 LTS

Na to prvním se mi to podařilo vyřešit po dvou dnech běžnou aktualizací a problém zmizel. Také jsem dostal radu nejprve, vrátit jádro do předchozí verze. Mačkal jsem klávesu Esc, skuečně naskočila tabulka s možností volby. Bohužel jsem dal předchozí verzi v závorce (recovery). Což bylo špatně A pak už mi to znovu tu tabulku nikdy nenabídlo a rovnou to startovalo na černou obrazovku s příkazovým řádkem.


Teď na tom druhém Lenovu se mito nedaří opravit už delší dobu.Dokonce nelze notebok vypnout v systému, ale musí se pouze ručně tlačítkem.

a) tu tabulku Grub mi to nenabízí, abych zkusil jako minule předchozí verzi jádra, skáče m irovnou ta černá obrazovka s příkazovým řádkem

b) běžnou aktualizací se zatím nic nezměnilo a nelze povýšit aktualizací na 21.10. Stále to hlásí ,, Selhalo ověření pravosti
Ověření pravosti aktualizace selhalo. Může jít o problém se sítí nebo se serverem."

c) někde jsem tady četl, že povýšit přeinstalací při zachování HOME. Nikdy jsem nic takového nedělal, nemám s tím zkušenost a ani nevím, jestli by to můj problém vyřešilo? Prioritou je odstranění závady a nikoliv povýšení na verzi, která není LTS.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Grub obrazovka se po zmáčknutí Esc zobrazit musí, možná to nestíháš mačkat.
K usnadnění doinstaluj/použij Grub customizer kde si to můžeš "naklikat".
Nabootovat do staršího kernelu můžeš, ale musí samozřejmě existovat (být nainstalovaný/nebýt odinstalovaný.
Ale můžeš naopak nainstalovat kernel jiný (starší/novější), klidně i víc a vyzkoušet se kterým to bude chodit.
https://ubuntuhandbook.org/index.php/2020/08/mainline-install-latest-kernel-ubuntu-linux-mint/

Systém si zálohuj (Timeshift). Pak, v případě problémů se lze snadno "vrátit"
Že nejde povýšení je spíše plus, obvykle stejně selže, udělej čistou instalaci.  /home můžeš zachovat, pokud ho máš na samostatném oddíle (což ale zřejmě nemáš).
« Poslední změna: 22 Února 2022, 08:14:26 od juwa2 »

vivalin

Otevřít víko - tlačítko Fn ? Co udělá Lenovo ?
« Poslední změna: 22 Února 2022, 10:11:14 od vivalin »
HP ProDesk 405 G6 mini PC - win.11 , Fedora 36 Workstation (kernel  5.18.16-200)
ThinkPad L380  - win.11 , Fedora 36 Workstation (kernel  5.18.16-200)

am.linux

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 41
Neudělá to vůbec nic.Lenovo je stále zapnuté, ale obrazovka je stále černá

ikx

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 472
...nastavenie napájania???...ked sa zavrie kryt počitača???...atakdalej...... :o :o :o
« Poslední změna: 22 Února 2022, 18:52:43 od ikx »

am.linux

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 41
Ne ne, to je samozřejmě stále stejně nastavené, jako to bylo před tím, když to fungovalo ještě normálně.


am.linux

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 41
Děkuji, ale anglicky nerozumím ani slovo. A takové odborné věci, kterým mám problém porozumět i v češtině, to nejde přes překladač.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
deepl.com - ono to při troše snahy půjde ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

am.linux

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 41
Díval jsem se na ty stránky, ale do této oblasti bych si skutečně netroufl s nějakým překladačem. Měl bych velký problém, i kdyby to bylo česky.

Rozhodl jsem se pro novou instalaci.Dal jsem 20.04.4 LTS a stejně to nepomohlo.

Problém nadále trvá. Po zavření víka obrazovka zčerná a už se nerozjede. To jsem opravdu překvapený.

Juwa2 mi tady radil Grub costomizer. Ten jsem si naistaloval (ten Time shift také),je v češtině, což je super, ale nějak jsem nevěděl, jak to změnit, Tak jsem se rozhodl pro čistou přeinstalaci. Ale nepomohlo. Takže teď netuším, co dál?

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
V prvé řadě vyzkoušej jak se to chová v live (vyzkoušej více dister, k tomu to přece je). Až najdeš takové kde to bude v pořádku, tak ho nainstaluj.
Pokud už v live to není OK, nemá smysl instalovat.
Hlídej si verzi kernelu, je možné, že po aktualizaci na novější se budou potíže opakovat. Naštěstí vrátit se na původní kernel je snadné, řešením pak je uzamčít ho (v Synapticu).
Rovněž můžeš vyzkoušet nainstalovat kernely jiné (novější/starší) a najít tak ten který bude "fungovat". (Různé kernely obsahují různé drivery).

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Problémy se spánkem jsou v Ubuntu stále min. od roku 2013, kdy jeho odnože používám.
Nicméně v jednom z těch vláken je psáno, že kernely nepomáhají.

Tazatel dosud nenapsal ty nejzákladnější informace (evidentně si nepřečetl základy, jak působit na tomto fóru) o tom stroji nebo o těch strojích, tedy těžko být konkrétnější, než JirkaZ. Některé rady jsou pasované na typ HW jiné jsou obecnější konfiguračního typu.

Několik těch vláken z několika odkazů jsem hodil do Deepl a neviděl jsem žádný problém porozumět minimálně tomu, co mám zkusit udělat, aniž bych musel rozumět tomu principu těch rad ..
Tak ať se tazatel trochu snaží, někomu to odnese nebo na to kašle ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

am.linux

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 41
V prvé řadě vyzkoušej jak se to chová v live (vyzkoušej více dister, k tomu to přece je). Až najdeš takové kde to bude v pořádku, tak ho nainstaluj.
Pokud už v live to není OK, nemá smysl instalovat.
Hlídej si verzi kernelu, je možné, že po aktualizaci na novější se budou potíže opakovat. Naštěstí vrátit se na původní kernel je snadné, řešením pak je uzamčít ho (v Synapticu).
Rovněž můžeš vyzkoušet nainstalovat kernely jiné (novější/starší) a najít tak ten který bude "fungovat". (Různé kernely obsahují různé drivery).


1) Jsem laik, kromě instalace Ubuntu nemám žádné zkušenosti. Nevím, co je live verze. Ani co a jak se s ní dělá. Máme doma všichni (3) včetně babičky na noteboocích Ubuntu. S ničím jiným nemám žádné zkušenosti. Sice Ubuntu používám (kvůli odporu k Windows), ale jinak tomu nerozumím. Na internet a na emaily nám to stačí.

2) Je možné, že verze Kernelu se nezmění ani po celkové čisté přeinstalaci?

3) Pokud by to tak bylo, chtěl bych zkusit tu změnu, ale nevím jak. Dokázal jsem naistalovat ten GRUB customizer. Je česky, což je super, ale nepřišel jsem na to, jak to změnit? Jsem opravdu laik.

Ukazuje je mi to 5.11.0-27 generic a 5.13.0-30 generic. Takže tipuji, že tam bylo jádro 27 a změnilo se to aktualizací na 30.

Teď nevím, co dál? Asi to 27 posunout na první řádek, dát uložit a restartovat notebook...

am.linux

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 41

Tazatel dosud nenapsal ty nejzákladnější informace (evidentně si nepřečetl základy, jak působit na tomto fóru) o tom stroji nebo o těch strojích, tedy těžko být konkrétnější, než JirkaZ. Některé rady jsou pasované na typ HW jiné jsou obecnější konfiguračního typu.

Tak ať se tazatel trochu snaží, někomu to odnese nebo na to kašle ...

Jedná se o Notebook je Lenovo Ideapad 330 17 AST s Ubuntu 20.04.4 LTS nově přeisntalovaný znovu na 20.04.4 LTS.
Neznám žádný pc servis v okrese Svitavy, kdo by byl schopen opravit pc, na kterém je něco jiného Windows. Pokud bych ho znal, klidně bych tam zašel. Než se s tím několik dnů mořit.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Snaha se cení, ale pod označením NTB se může skrývat X variant kombinací HW a proto mají ještě další kód jako třeba 81D7000CCK.
Jenže i to klade nárok na toho, kdo je ochoten radit, aby to vyhledával.
Tedy se ještě udává HW toho stroje. To se nejlépe udělá tak, že se sem do kódu vloží výpis z terminálového příkazu
Kód: [Vybrat]
inxi -FPak se třeba můžeš přiklonit k určitému návodu z odkazů - kde začít. Pokud by jsi tápal či se zasekl, tak se můžeš zde doptávat.
Neboj se toho a zkus si projít ty odkazy s překladačem - začínal jsem úplně stejně - nainstaloval Linux a pak se tady ptal, dostal jsem pár sprďáků a hlavně se nebál kopírovat cizojazyčná vlákna do překladače. A díky tomu jsem se aspoň někam posunul i když nejsem pořád žádnej borec.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

am.linux

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 41
Type: Laptop System: LENOVO product: 81D7 v: Lenovo ideapad 330-17AST
erial: <superuser/root required>
  Mobo: LENOVO model: LNVNB161216 v: SDK0J40700WIN
 serial: <superuser/root required> UEFI: LENOVO v: 8UCN09WW
  date: 07/27/2018
Battery:
  ID-1: BAT0 charge: 26.8 Wh condition: 26.8/30.6 Wh (87%)
CPU:
  Topology: Dual Core model: AMD A4-9125 RADEON R3 4 COMPUTE CORES 2C+2G
  bits: 64 type: MCP L2 cache: 1024 KiB
  Speed: 1490 MHz min/max: 1300/2300 MHz Core speeds (MHz): 1: 1487 2: 1461
Graphics:
  Device-1: AMD Stoney [Radeon R2/R3/R4/R5 Graphics] driver: amdgpu
  v: kernel
  Display: x11 server: X.Org 1.20.13 driver: amdgpu
  resolution: 1600x900~60Hz
  OpenGL: renderer: AMD STONEY (DRM 3.41.0 5.13.0-30-generic LLVM 12.0.0)
  v: 4.5 Mesa 21.2.6
Audio:
  Device-1: AMD driver: snd_hda_intel
  Device-2: AMD Family 15h Audio driver: snd_hda_intel
  Sound Server: ALSA v: k5.13.0-30-generic
Network:
  Device-1: Realtek RTL8821CE 802.11ac PCIe Wireless Network Adapter
  driver: rtw_8821ce
  IF: wlp1s0 state: up mac: 28:39:26:04:ed:11
  Device-2: Realtek RTL810xE PCI Express Fast Ethernet driver: r8169
  IF: enp2s0 state: down mac: e8:6a:64:97:7d:a3
  IF-ID-1: tun0 state: unknown speed: 10 Mbps duplex: full mac: N/A
Drives:
  Local Storage: total: 931.51 GiB used: 709.12 GiB (76.1%)
  ID-1: /dev/sda vendor: Western Digital model: WD10SPZX-24Z10
  size: 931.51 GiB
Partition:
  ID-1: / size: 915.40 GiB used: 709.12 GiB (77.5%) fs: ext4 dev: /dev/sda2
Sensors:
  System Temperatures: cpu: 40.6 C mobo: N/A gpu: amdgpu temp: 40 C
  Fan Speeds (RPM): N/A
Info:
  Processes: 230 Uptime: 39m Memory: 3.23 GiB used: 1.28 GiB (39.7%)
  Shell: bash inxi: 3.0.38

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Do kódu prosíme - psal jsem to - to je ta ikona s #
Tedy můžeš vyloučit návody, které se týkají grafické karty nVidia ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

am.linux

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 41
To se nejlépe udělá tak, že se sem do kódu vloží výpis z terminálového příkazu
Kód: [Vybrat]

inxi -F


Omlouvám se, ale fakt nevím, o co jde. Ten křížek # nikde nevidím. Když kliknu vedle kód: ,,vybrat", nic to nedělá...

am.linux

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 41
Stále se snažím změnit kernel 30 na ten nižší 27 přes ten Grub costomizer a stále se mi to nedaří. Když dám inxi -F do příkazového řádku, vždycky to tam ukáže, že mám stále tu 30. Sice je ten grub customizer v češtině, ale i tak si s tím nevím rady, jak změnit ze 30 na 27. Nedokážu si představit, že by to bylo pouze anglicky, když nerozumím ani slovo. A změnit to nedokážu ani v češtině.

am.linux

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 41
Tak se mi to podařilo vyřešit konečně! Nedal jsem to restartovat. Podařilo se mi změnit v tom GRUB customizer jádro Kernel 30 na nižší 27 a když jsem zrestartoval notebook, tak už všechno funguje a víko notebooku můžu zavírat, jak se mi zlíbí.

Díky všem za rady, za snahu pomoci a za trpělivost se mnou...

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Super - gratuluji - tedy starší jádro a nikoliv novější pomohlo.

Takhle se dává do kódu - viz obrázek:
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Tak se mi to podařilo vyřešit konečně! Nedal jsem to restartovat. Podařilo se mi změnit v tom GRUB customizer jádro Kernel 30 na nižší 27 a když jsem zrestartoval notebook, tak už všechno funguje a víko notebooku můžu zavírat, jak se mi zlíbí.

Díky všem za rady, za snahu pomoci a za trpělivost se mnou...

Takže pokud ti jádro 27 funguje, je třeba ho uzamčít (v Synapticu). (Jádro 30 můžeš odinstalovat).
Pokud to neuděláš, tvoje radost nebude mít dlouhého trvání:  S příchodem aktualizací ti dorazí také nové jádro a po restartu budeš do něj automaticky "přepnut".
Samozřejmě, můžeš opět ručně přepnout na 27, ale takto tě to bude otravovat neustále.
Proto to uzamčení - po něm už se nebudou nové verze jader instalovat.

P.S.  Když nějakému termínu nerozumíš, stačí ho zadat do googlu... :-\
         Pokud je ti ale méně jak 12 roků, tak se samozřejmě omlouvám...
« Poslední změna: 25 Února 2022, 10:02:27 od juwa2 »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.