Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Windows v Ubuntu  (Přečteno 2987 krát)

Bolek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Windows v Ubuntu
« kdy: 07 Dubna 2022, 06:39:45 »
Momentálně mám laptop  s nainstalovaným Ubuntu 18.04 LTS (Bionic Beaver) - 64-bit a doufám, že se jedná o konečný stav.

Koupil jsem jej původně s originálním Windows 10 Home 64 bit a přeinstaloval na GNU/Linux Mint. Postupně všechny verze 18 až 19. Zkusil jsem i 20, ale 18.3 nebo 19 mne oslovili nejvíce.

Jenže nyní, ač jsem to nepředpokládal, potřebuji opět Windows. Ale už nechci do na nainstalovaných Windows doinstalovávat Linux, nýbrž naopak. A tak se mi dařilo bez problémů v Mintu si vytvořit instalační USB flashku, ale je zajímavé, že ač jsem nastavil MS DOS jakýmkoliv způsobem, tak bootování probíhalo pouze v případě Linuxových distribucí (Windows ani ťuk)  :(

Také jsem nainstaloval Win 10 Home 64-bit do VirtualBoxu, ale bylo jako přes tlusté sklo  :-\ a také to tak i vypadalo. Proto jsem usoudil, že bude lepší každý OS samostatně a odděleně, kdy si při zapnutí počítače můžu vybrat, kterou distribuci právě potřebuji.

Vlastním 64 bitový laptop Intel® Core™ i5-5200U CPU @ 2.20GHz × 4, Intel® HD Graphics 5500 (BDW GT2) a s pamětí 5,7 GiB, což není nic zvlášť pomalého... s úložným prostorem 1 TB dat včetně a externího HDD taktéž 1 TB.

A tak jsem hledal a našel program woeUSB ... ale, jakoby toho nebylo málo, tak se vršily další a další komplikace, až jsem se jimi prohrabal. Placatil jsem v tom cca 5 dní a vyzkoušel kdeco...  >:(

Nakonec jsem provedl následující příkazy přes Terminál v Ubuntu 18.04 LTS (Bionický Bobr):

sudo add-apt-repository ppa:nilarimogard/webupd8
clear
sudo apt install udo
sudo apt update
clear
sudo apt install woeusb
clear
sudo apt install samba
sudo apt-get install libcanberra-gtk-module
clear
sudo apt update
df -h
umount /dev/sdc
sudo woeusbgui

Protože se mi u webupd8 nainstaloval pouze klíč a ne celá aplikace, tak jsem doinstaloval libcanberra-gtk-module. Příkaz woeusbgui mi sice otevře program na vytvoření instalačního média, ale nezobrazuje se mi v něm místo, kde jej mohu vytvořit, i když je naformátované přes GParted jako NTFS a přímo vyhrazené pro Windowsy.

Potřebuji doinstalovat webupd8 přes příkazový řádek.

Pomožte prosím. Děkuji :)

Boleslav Křišťál

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:Windows v Ubuntu
« Odpověď #1 kdy: 07 Dubna 2022, 07:13:19 »
Máš v tom mírný zmatek.
webupd8 není aplikace, nýbrž repozitář (PPA) který pokud si přidáš do zdrojů SW, tak můžeš instalovat aplikace v něm obsažené.

Pokud to správně chápu, jedná se ti o aplikaci woeusb (která umožňuje vytvořit instalační bootflešku s windows). Takže vše co potřebuješ je
Kód: [Vybrat]
sudo add-apt-repository ppa:nilarimogard/webupd8
sudo apt-get install woeusb

Tím pádem bude woeusb nainstalovaná, můžeš ji spustit a používat.
Spíše bych ale k tomuto účelu doporučil Etcher https://www.balena.io/etcher/ 

Vytvářet bootflešku windows v linuxu není nejlepší nápad, zvláště pro méně zkušené uživatele (vhodnější je dělat to ve windows pomocí Rufus).

Rovněž je třeba znát základní věci kolem toho, zejména:
1. Oba OS musí být nainstalované ve stejném režimu (UEFI/GPT nebo Legacy/MBR), nelze to "míchat".
2. Je třeba počítat s tím, že instalace windows přepíše zavaděč (grub) který je nutno následně opravit/reinstalovat (z live). Jinak se pak do linuxu nedostaneš.

Z výše uvedeného plyne, že lepší je instalovat nejdříve windows a až potom linux. Nicméně i opačný postup je možný viz výše...

« Poslední změna: 07 Dubna 2022, 08:01:05 od juwa2 »

Bolek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Re:Windows v Ubuntu
« Odpověď #2 kdy: 07 Dubna 2022, 17:35:14 »
Ale vždyť jsem to napsal. Jsem ve slepé uličce...

Je mi úplně jedno, jestli webupd8 je repozitář nebo aplikace, nehledě na to, že je to o to komplikovanější  :-\

Zdá se mi totiž, že v Linuxových distribucích se vše čím dále více vše spíše komplikuje, než zjednodušuje... :/

Prostě mi to nefunguje a souvisí to právě s tím, že neproběhla celá instalace, která se týká bionicu APT viz Linux Mint https://1url.cz/nKyYe. A proč jsem to tak udělal? Protože mi to sice v Mintu nabootovalo Linuxové a Microsoft ISO obrazy naprosto bez problémů, ale s nějakého pro mně neznámého důvodu nešel Windows 10 Home 64-bit nainstalovat resp. nešla nastartovat takto nachystaná flashka. Kdežto jakýkoliv Linux VŽDY! A to jsem mohl přepínat a nastavovat BIOS, jak jsem chtěl. To mi fakt rozum nebere  >:(  A protože jsem začal pátrat, tak jsem na YouTube objevil návod na bionic Ubuntu (18.04. LTS - Bionický Bobr) https://1url.cz/lKyYH a říkal jsem si, že to zkusím a tak jsem už po několikáté nainstaloval Linuxovou distribuci a už to nehodlám měnit. Jak už jsem říkal, tak problém je, že mi to ohledně WEBUPD8 nainstalovalo pouze KEY klíč, ale další stažení a instalace souborů neproběhla (viz video), a proto jsem si musel doinstalovat libcanberra-gtk-module, ale nepomohlo to. I když se mi mi otevře "vypalovačka" woeusbgui a já mám USB flasku naformátovanou jako NTFS, přesto mi to neustále háže errory a vypalovačka se NE  a NE PODAŘIT.

Od widláků jsem odešel už dávno, když jsem začal Mandrivou, ale protože jsem měl obyčejný obyčejný počítač a oni povýšili verzi, kde byla grafika podobně náročná jako u Windows Vista, tak jsem hledal jinou alternativu. Začínal jsem na Ubuntu 9.10 Karmic Koala, ale v roce 2010 mi začalo něco neštymovat, a tak jsem vyzkoušel jiné verze - Kubuntu, Lubuntu a Xubuntu během cca 2 let. A pak jsem v roce 2012 objevil Linux Mint 14 'Nadia' (Ubuntu 12.10) a vybral jsem si grafické prostředí Xfce, a od té doby jsem stále na Linuxu, i když byly snahy vyzkoušet widláky, ale vždy jsem od nich odešel zklamaný, protože Linux zejména Mintový úplně v pohodě. A tak jsem až do dnešních dní na Xfce verzi. Tato odhlehčená grafika existuje i v Ubuntu jako Xubuntu, ale není moc přívětivá.

Teď mi však vyvstala potřeba, nutnost, nainstalovat si Windowsy vedle Linuxové distribuce ... a nechci jinak. A řekl jsem si "když už tak si nainstaluju to Ubuntu, když mi půjdou Windowsy vedle nich"... 8)

Proto jsem prosil o pár příkazových řádků ohledně kompletního doinstalování webupd8 potažmo těch chybějících souborů, jejichž neexistence způsobuje nemožnost vypálit instalačku Windows na flashku, abych tak mohl uvnitř Linuxu nainstalovat už na při instalaci rozdělený HDD, kde jsem si z 1 tera bajtu zarezervoval 250 GB a ještě mi tam zůstalo pro potřeby Windows neobsazeno cca 185 GB (na zbytku HDD mám 64-bitový Ubuntu 18.04.6 LTS včetně...).

Už nehodlám neustále zálohovat a přemísťovat soubory. Je to únavné a nebaví mně to  >:(

Potřebuji POUZE příkazové řádky na doinstalaci WEBPUBD8 potažmo závislých souborů a také na navrácení zavaděče GRUB pro Linux, abych mohl laptop zapínat jako dualboot, kde si vyberu právě to, co budu zrovna potřebovat.

Děkuji všem, že jste to přečetli celé a hlavně za pochopení a vstřícnost.

Boleslav Křišťál
@ tyrtai@email.cz
M: +420 608 907 287

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1756
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Windows v Ubuntu
« Odpověď #3 kdy: 07 Dubna 2022, 18:57:26 »
Nějak úplně nevím, ale mám podobný pocit jako juwa2. Totiž, že tazatel má vě věci zmatek. Jen ne mírný, ale dost velký...

Prostě je potřeba (resp. je to nejlepší):

1) rozdělit interní disk nějakým nástrojem (třeba Gparted) na dvě samostatné partitions. Jedna bude NTFS (tam budou widle), druhá třeba ext4 (tam bude Linux). V té ext4 udělat ještě dílčí partitions na /, /home a ev. /swap.

2) instalovat widle do NTFS a Linux na ext4, přičemž GRUB bude instalován do MBR nebo EFI (dle zvoleného instalačního režimu legacy/uefi).

3) data je vhodné mít na NTFS partition, protože Linux s ní bez problémů pracuje, obráceně to tak easy není.

4) externí disk bych použil na zálohování dat a měl ho z výše uvedených důvodů jako NTFS.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Windows v Ubuntu
« Odpověď #4 kdy: 08 Dubna 2022, 09:14:05 »
Citace
Je mi úplně jedno, jestli webupd8 je repozitář nebo aplikace ..
webupdate8 nemůžeš nijak doinstalovat, protože to není aplikace ani utilita, ale jen jméno repozitáře (úložiště), kde jsou aplikace uložené - a to jsi přidal pomocí 1. příkazu.

Citace
Příkaz woeusbgui mi sice otevře program na vytvoření instalačního média, ale nezobrazuje se mi v něm místo, kde jej mohu vytvořit
Tomuhle nerozumím - jaké místo?

Citace
ale je zajímavé, že ač jsem nastavil MS DOS jakýmkoliv způsobem
Jaký si nastavoval MS DOS - kde jsi ho vzal, co s tím má co dělat? To je prastarý operační systém od Microsoftu ..

A o jaké vypalovačce to píšeš? Jedná se přece o vytvoření USB disku ...

Ty nemáš ani základní znalosti pojmů a proto se v tom nemůžeš orientovat! Jak se v tom popisu pak máme orientovat my? ..
A když ti to někdo vysvětlí, tak napíšeš, že je ti to jedno. S takovýmhle přístupem se v tom nikdy nezorientuješ a nepohneš se a můžeš se na to rovnou vykašlat, protože nikdo tady nakonec nechce plýtvat svým časem a ochotou pro někoho s takto ignorantským přístupem ...

https://www.fossmint.com/woeusb-create-bootable-windows-usb-sticks-from-linux/
https://github.com/WoeUSB/WoeUSB
https://www.makeuseof.com/how-to-create-windows-bootable-usb-linux/
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Bolek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Re:Windows v Ubuntu
« Odpověď #5 kdy: 08 Dubna 2022, 19:12:51 »
Omlouvám se, byl jsem unavený nejen z toho, jak jsem se v tom placatil...

Nakonec jsem si koupil DVD s kapacitou 8,5 GB a vytvořil instalační médium na Windows 10. Teď píšu z Home verze 64-bit.

Slovo "vypalovačka" jsem napsal do uvozovek. A co se týká MS DOSu, tak jsem myslel nastavení bootování, kde si člověk vybere 3 možnosti potažmo přednost bootovacího média.

Děkuji zejména JikoviZ a Juwa2, kteří mně pochopili a každý svým způsobem částečně odpověděli na mé dotazy.

Jakmile budu mít čas a chuť, tak si doinstaluji ty Linuxy :)

Děkuji za trpělivost  8)

« Poslední změna: 08 Dubna 2022, 20:33:48 od Bolek »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Windows v Ubuntu
« Odpověď #6 kdy: 08 Dubna 2022, 21:58:39 »
Trochu mě mrzí, že jsi to nedozkoušel dotáhnout, ale chápu, že člověk nemá kolikrát tolik sil a trpělivosti a zvolí tu cestu nejmenšího odporu - v tomto případě to šlo, pokud byla k dispozici vypalovačka.
Nejradši bych to vyzkoušel osobně, ale mě se toho tolik nahromadilo ...

Omlouvat se není třeba - chtěl jsem jen pohecnout a trochu pro příště ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Bolek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Re:Windows v Ubuntu
« Odpověď #7 kdy: 10 Dubna 2022, 07:01:32 »
Abych nezapomněl.

Externí HDD jsem naformátoval na NTFS a vše na něj zazálohoval.

Při instalaci Windows jsem ještě před jeho zavedením a celkovou instalací provedl rozdělení disku napolovic, kdy tu druhou jsem ponechal prázdnou a nenaformátovanou. A pak jsem provedl instalaci. Laptop si "sám" vybral svou oficiální verzi, která v něm byla před tím, než jsem na něj nainstaloval GNU Linux Mint. Pak jsem provedl odinstalaci všech zbytečností, a vypnul to, co se má zapnout při spuštění windows a provedl veškeré vypnutí všech možných "super" služeb apod. pro tzv. ochranu a ponechal tedy pouze to základní, co je potřeba pro jejich chod. Na nic jiného je totiž nepotřebuji, než na to nejnutnější. Provedl jsem jejich kompletní aktualizaci a samozřejmě několikrát restartoval.

Jakmile toto bylo hotové, tak jsem si stáhl ISO obraz GParted avypálil jej na flashu a nastartoval jej přes BIOS a provedl jsem kontrolu HDD ještě tzv. bokem.

Pak jsem si vypálil na flasku GNU Linux Min 19 Xfce 64-bit a provedl jejich instalaci, kdy jsem si hned na začátku rozdělil tu druhou polovinu HDD na potřebné oddíly - ext4 / 30GB a /home 450GB, a také swap 10GB ... a provedl instalaci, ještě celkovou aktualizaci.

Linux si zavedl svůj vlastní GRUB a tak, když teď zapnu počítač, tak mi po zapnutí vyskočí Linux jako hlavní a pod ním Windows. Pokud si do 10 sekund nevyberu Win, tak se mi automaticky zapne Linux.

Pak jsem si přes příkazovou řádku nainstaloval EditHosts (vynikající integrovaná pomůcka přímo v OS na blokování reklam) a jiný Wine, než ten, který se nabízí v oficiálním repozitáři dané aktuální nainstalované verze Linuxu ... a samozřejmě VLC a jiné potřebné serepetičky.

Nakonec jsem si postahoval do složek všechny zálohované věci z externího HDD...

Byl fakt opruz, ale je to hotové :)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.