Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Nefunguje grafické prostředí Ubuntu 22.04  (Přečteno 2875 krát)

RedMaX

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 384
  • Narozen v komunismu, zemřu v komunismu.
Nefunguje grafické prostředí Ubuntu 22.04
« kdy: 21 Května 2022, 17:20:45 »
Ahoj,

na PC mi bezelo Ubuntu 20.04, nebyl zadny problem, pocitac Haswell, GTX1070, 16GB RAM.

Dostal jsem napad, ze tam dam nove Ubuntu 22.04, jenze je se nejde dostat do grafického režimu na přihlašovací obrazovku

Nainstaloval jsem Ubuntu 22.04, restartoval, spustil, nabihalo logo Ubuntu a pod tim napis kontrola disku, dobehlo to, obrazovka na chvili zatmavla a potom zacal behat vlevo nahore kurzor a tim to skoncilo.
Kdyz pocitac restartuju a drzim SHIFT a potom vyberu "recovery", tak nabehne nejdriv ten textovy rezim, tam dam "resume" a normalne nabehne graficky rezim, prihlasim se ke Gnome Shellu a bezi to.
Kdyz to restartuju a nic nemackam, tak zase logo Ubuntu, kontrola disku a potom chvili cerno a donekonecna bezici kurzor vlevo nahore.

Proste normalni rezim spusteni Ubuntu 22.04 nefunguje.

Zkousel jsem podle navodu z netu vymenit Wayland za X-ko, ale je to stejne, nenabehne to, nic se nezmeni. Vrátil jsem Wayland zpět.

Ptal jsem se jinde a pry uz Ubuntu neumi CSM/MBR, je to pravda? Ja to potrebuju, nechci to rozbihat pres GPT.

Nevim, co s tim. Znate to, na linuxu se vyznat v logach je tezke, to nedavam. Presto jsem se zkousel divat do /var/log a nazdarbuh to prochazel a nenasel jsem nic, co by mi situaci nejak osvetlilo.

Nejake napady co s tim nebo jak odhalit, proc nenabehne normalni graficky rezim? Predem diky.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Nefunguje grafické prostředí Ubuntu 22.04
« Odpověď #1 kdy: 21 Května 2022, 18:13:38 »
A co v live režimu, tam se to chová jak?
Instalace proběhla jak? Máš nainstalovaný zavaděč správně? Instaluj výhradně v ručním režimu - žádná "automatika".
Disk si rozděl (vytvoř oddíly) předem - je to lepší (/home zvlášť)
Instalace do primárních nebo logických oddílů? Máš vytvořený swap oddíl? Disk je určitě fyzicky v pořádku? Kontrolovals to?
Filesystémy ne oddílech jsou v pořádku? Kontrolovals to?
Jedná se o single nebo dualboot?
Podpora BIOS (Legacy)/MBR nadále trvá.
Nemusíš nic nazdařbůh procházet, podívej se do /var/log/syslog  (orientuj se dle časů).
Pokud se ti podaří (byť nouzově) systém spustit, zkus doinstalovat nesvobodné drivery + ostatní aktualizace - možná se to po restartu "spraví"...
Můžeš použít automatickou opravu pomocí boot-repair-disk
Můžeš zkusit nainstalovat jiný kernel.
Můžeš zůstat na 20.04

TIP: Zkus jiné distro, třeba Ubuntu-mate
« Poslední změna: 21 Května 2022, 18:31:21 od juwa2 »

RedMaX

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 384
  • Narozen v komunismu, zemřu v komunismu.
Re:Nefunguje grafické prostředí Ubuntu 22.04
« Odpověď #2 kdy: 21 Května 2022, 20:32:32 »
Myslis z CD? Funguje normalne.
Ano, na disku jsou / - ext4, /home - ext4, swap, vsechno primarni oddily.
Presne tak to je.
Ano, disk je ok.
Filesystémy na oddílech jsou v pořádku? Kontrolovals to? Asi uplne nerozumim, co zkontrolovat?
Na PC je jen Ubuntu 22.04.
Ok, dik, takze v tom problem neni.
/var/log/syslog  - zkouknu a dam sem vedet. Dekuji.
Ano, podarilo. Nesvobodne drivery a vsechny aktualizace nainstalovany, ale nic se nezmenilo, furt to normalne nejde a jde to jen v te volbe recovery.
Zatim bych radeji zjistil, kde je problem.
Jiny kernel zkusim.
Ne, neprechazel jsem na 22.04, abych se zase vracel.
Ne, chci Ubuntu. :-)

Jeden dalsi postreh, kdyz mam tu cernou obrazovku a blika kurzor a nic vic, tak zmacknu CRTL+ALT+F2 a je tam textova konzole s prihlasenim, normalne se prihlasim. Takze boot Ubuntu dojede az pred spusteni grafickeho prostredi a pak zkape.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Nefunguje grafické prostředí Ubuntu 22.04
« Odpověď #3 kdy: 21 Května 2022, 22:24:43 »
Filesystémy na oddílech jsou v pořádku? Kontrolovals to? Asi uplne nerozumim, co zkontrolovat?

https://cs.wikipedia.org/wiki/Souborov%C3%BD_syst%C3%A9m
(kontroluje se pomocí fsck samozřejmě offline (= z boot media = odpojené oddíly) https://www.tecmint.com/fsck-repair-file-system-errors-in-linux/

A ještě mě napadlo: .iso s instalačkou bylo po stažení zkontrolováno (hash)?  Bootfleška připravena čím a jak?

RedMaX

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 384
  • Narozen v komunismu, zemřu v komunismu.
Re:Nefunguje grafické prostředí Ubuntu 22.04
« Odpověď #4 kdy: 22 Května 2022, 00:33:02 »
Ja tam mam mechaniku, klasicky teda vypalene ISO. Jj, hash vzdy kontroluji. Tu kontrolu file systemu muzu udelat, nicmene mam podstatne zmeny:

Kód: [Vybrat]
sudo apt install linux-headers-5.15.0-33-generic linux-image-5.15.0-33-generic
Bylo tam starsi jadro a nechtelo se aktualizovat, proc nevim, ale kdyz jsem to tam nahodil prikazem, tak ok.

Jenze po spusteni noveho kernelu zase pro zmenu chyba mikrokodu:

Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install intel-microcode
Vyreseno, ale po restartu chyba ACPI, tak jsem do /etc/default/grub pridal radek:

Kód: [Vybrat]
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="libata.noacpi=1"
Dalsi restart a tentokrat nabehlo normalne graficke prostredi, prihlasil jsem se, zajasal a pak si zklamane povzdechl:

Nefunguje sit, vubec system nevidi sitovou kartu. Mam normalni integrovanou na desce Asus H97-Plus. Vsimnul jsem si take, ze z PSensore zmizely nektere odecitane teploty, procesor + grafika. Teplotu disku to meri dal.
Dekuju za upozorneni na ten Syslog, to mi hodne pomohlo.

EDIT: Je potreba si stahnout R8168-dkms, je na to normalne i deb balicek, oni pry zapomneli dat tu sitovku do toho jadra 5.15. No a koukam, ze tam zapomneli dat i ovladac na muj Bluetooth stick, taky ve 20.04 fungoval a ted ho system nenajde.
Mam pocit, ze se 22.04 uplne nevyvedlo.
Bluetooth mam 4World, kdyby nekdo vedel, kde to hledat. Dik.
« Poslední změna: 22 Května 2022, 01:21:36 od RedMaX »

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Nefunguje grafické prostředí Ubuntu 22.04
« Odpověď #5 kdy: 22 Května 2022, 02:14:49 »
No, jsi docela šikovný... ;)
Takže je už jasné, že problém je v kernelu. V tom případě doporučuji vyzkoušet jiný (starší/novější). Můžeš jich mít nainstalovaných více současně, nepotřebné potom odinstaluješ. Dal bych tam nejnovější + ten co je v 20.04 [5.8].  Aspoň na jednom by to mělo fungovat....
Stáhni si tyto balíky:
https://kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/v5.17.9/amd64/linux-headers-5.17.9-051709-generic_5.17.9-051709.202205180947_amd64.deb
https://kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/v5.17.9/amd64/linux-headers-5.17.9-051709_5.17.9-051709.202205180947_all.deb
https://kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/v5.17.9/amd64/linux-image-unsigned-5.17.9-051709-generic_5.17.9-051709.202205180947_amd64.deb
https://kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/v5.17.9/amd64/linux-modules-5.17.9-051709-generic_5.17.9-051709.202205180947_amd64.deb

https://kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/v5.8.18/amd64/linux-headers-5.8.18-050818-generic_5.8.18-050818.202011011237_amd64.deb
https://kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/v5.8.18/amd64/linux-headers-5.8.18-050818_5.8.18-050818.202011011237_all.deb
https://kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/v5.8.18/amd64/linux-image-unsigned-5.8.18-050818-generic_5.8.18-050818.202011011237_amd64.deb
https://kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/v5.8.18/amd64/linux-modules-5.8.18-050818-generic_5.8.18-050818.202011011237_amd64.deb

Dej je do nějaké samostatné (pracovní) složky, třeba ~/work  a v terminálu zadej příkaz:
Kód: [Vybrat]
cd ~/work
sudo dpkg -i *.deb

Dojde k instalaci dvou kernelů - 5.17.9  a  5.8.18
No a pak to hned můžeš vyzkoušet. Jestli bude nutno zachovat libata.noacpi=1 v boot parametru už musíš zjistit sám.


RedMaX

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 384
  • Narozen v komunismu, zemřu v komunismu.
Re:Nefunguje grafické prostředí Ubuntu 22.04
« Odpověď #6 kdy: 22 Května 2022, 08:07:30 »
Jj, určitě vyzkouším. Díky moc.

Jinak teda rozběhal jsem přídavný diskový řadič, který mám v PCI, ten taky nešel. Zrušil jsem i to vypnutí ACPI v GRUBu a začal fungovat senzor teploty procesoru. Nevim přesně, co tomu pomohlo, ale nainstaloval jsem linux-firmware a linux-modules-extra. Běhá to.

Ten Bluetooth stick 4World je čip CSMHarmony a ten teda jsem koukal, že ikdyž ve 20.04 fungoval, tak teď jsou s ním velký potíže. On je ten čip hrozně rozšířený a na netu řeší spousta lidí, že neběží. No, ja mám ve druhém PC na Windowsech ještě jeden BT stick s jiným čipem, tak jsem to vyřešil tím primitivním způsobem, že jsem je přendal. Fungovalo. :-)

Ještě jdu zkusit nainstalovat binární ovladač NVidie, s tím Nouveau mi to i na webu dělá nějaký tearing, snad to pomůže.

EDIT: Je to ok. K uplne spokojenosti mi chybi, ze psensor necte teplotu na grafice. Ale na to kaslu, aspon se da zobrazit v nvidia-settings. Pravdepodobne by to vyresil jiny ovladac na grafiku, ale vzhledem k tomu, ze to funguje dobre, tak do toho nebudu dal ryt.
« Poslední změna: 22 Května 2022, 10:06:00 od RedMaX »

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Nefunguje grafické prostředí Ubuntu 22.04
« Odpověď #7 kdy: 23 Května 2022, 18:23:14 »
Poznámka na okraj:

jakmile nefunguje grafický režim v PC s grafikou nVidia, tipuju to na potíže s ovladačem (proprietární nvidia vs open source nouveau). Dodnes není 100% dořešeno, co a kdy se instaluje (myslím automaticky) a zda to je či není v souladu s xorg.conf apod.

Paradoxně některé okrajovější distribuce (MX Linux, Mint...) to mají tuším dotažené víc a už jsem zažil, že u nich fungovala nějaká grafická aplikace (tuším jejich specifická), kterou se daly drivery dodatečně změnit a vše stále fungovalo...

Jinak se ty problémy s drivery dají nějak vyřešit i v textovém módu. Naposledy (ale už je to dlouho) jsem zkoušel tuším Synaptic v textovém režimu a tam smazat nvidia a instalovat nouveau. Zpravidla jsou totiž potíže s tím proprietárním, zatímco open source funguje bez potíží...

Taky viz třeba https://duckduckgo.com/?q=ubuntu+nvidia+vs+nouveau&t=h_&ia=web apod.

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6023
Re:Nefunguje grafické prostředí Ubuntu 22.04
« Odpověď #8 kdy: 25 Května 2022, 10:37:24 »
Jestli tomu dobře rozumím, tak jsi systém upgradoval. A pak se nějak stalo, že při updatech nebyly nainstalované veškeré potřebné balíky kernelu a nvidie.
Update přes klikací utilitu a řádkově v CLI normálně funguje? Nehlásí to chyby?

Mám stejnou generaci GPU jako tazatel a Nouveau nefunguje s Waylandem. Obecně na tuto generaci GPU je Nouveau oproti Nvidie k ničemu.

Jakou verzi Nvidie ovladače tam máš? Rozhodně bys měl mít ten 510. Potom funguje X i Wayland.
Ve správci dodatečných ovladačů vše vypadá OK? jde na to klikat a zůstavaj aktivní tlačítko Uplatnit změny?

Pod Waylandem "nefunguje" většina z nvidia-settings.


Bohužel do textu ti to bude muset převézt někdo jinej.
Seznam balíků pro aktuální updaty:
« Poslední změna: 25 Května 2022, 10:40:10 od Roman Vacho »
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6023
Re:Nefunguje grafické prostředí Ubuntu 22.04
« Odpověď #9 kdy: 25 Května 2022, 10:42:18 »
A ještě takové obecné upozornění.
Když se nainstalují updaty jádra, tak se po updatech v grafické utilitě ještě objeví nové balíčky pro update... kernelové balíčky s nulovou velikostí. To zmáčkni klidně jako instalovat. Ony se tou instalací odstraní.
Poté už to dá na výběr restart či pokračovat.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.