Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Povýšeno na Ubuntu 20.04 LTS , Nebo nemám povýšeno ? Toť otázka.  (Přečteno 1836 krát)

Dr Fuss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 787
Dobrý den všem.  Asi za 15 let používání Ubuntu nikdy nenastal problém s povyšováním systému. Až nyní.

V závěru instalace vyskočily hlášky týkající se balíčku apt které sem přikládám.
Systém spustit lze, provozovat programy na kterých mi záleží také lze. Dokonce i toto píšu z onoho "aktualizovaného" systému.
Prostředí je celé trochu jinak barevné, GIMP je také jiný...
Přesto mi to svými hláškami hrůzostrašně vyhrožovalo a instalaci to nejspíš předčasně ukončilo. Existuje nějaký diagnostický
program který lokalizuje okruh problému.

Instalace se záhadně předčasně ukončila  (asi přeskočila úklid), avšak neskončila "zákusem" notebooku.




(Chvíli mi bude trvat než vypátrám jak se sem vkládají fotky).

« Poslední změna: 29 Června 2022, 11:40:00 od Dr Fuss »

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Povýšeno na Ubuntu 20.04 LTS , Nebo nemám povýšeno ? Toť otázka.
« Odpověď #1 kdy: 29 Června 2022, 11:07:35 »
Dobrý den všem.  Asi za 15 let používání Ubuntu nikdy nenastal problém s povyšováním systému. Až nyní.

V závěru instalace vyskočily hlášky týkající se balíčku apt které sem přikládám.
Systém spustit lze, provozovat programy na kterých mi záleží také lze. Dokonce i toto píšu z onoho "aktualizovaného" systému.
Prostředí je celé trochu jinak barevné, GIMP je také jiný...
Přesto mi to svými hláškami hrůzostrašně vyhrožovalo a instalaci to nejspíš předčasně ukončilo. Existuje nějaký diagnostický
program který lokalizuje okruh problému.

Instalace se záhadně předčasně ukončila  (asi přeskočila úklid), avšak neskončila "zákusem" notebooku.




(Chvíli mi bude trvat než vypátrám jak se sem vkládají fotky).

A představ si, že já mám (od 12.04) zkušenost zcela opačnou - jakékoli "povýšení" systému vždy skončilo špatně.... :(

Poučení: Vždy dělat čistou instalaci "nového" systému, žádné povýšení.  Vždy si nejprve vytvořit zálohu syst. oddílu (aby se bylo možné "vrátit zpět"). Pokud máš /home  zvlášt, můžeš ho zachovat (= obrovská výhoda)...
Všechny nainstalované aplikace lze (nejprve) zálohovat a následně do nové instalace obnovit pomocí Aptik
Ten je sice nyní placený, nicméně starší zdarma_verze pořád funguje.... https://github.com/teejee2008/aptik-legacy/releases

Pokud se ti snad nebude můj názor/zkušenost zamlouvat a budeš se snažit této situaci sveřepě vzdorovat, ubezpečuji tě, že půjdeš pouze "hlavou proti zdi" = nezískáš nic, ztratíš jenom čas.... :-\

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Povýšeno na Ubuntu 20.04 LTS , Nebo nemám povýšeno ? Toť otázka.
« Odpověď #2 kdy: 29 Června 2022, 11:25:54 »
Osobně si myslím, že i povýšení může fungovat, když BFU v systému nemá nejrůznější ruční "dodělávky" a změny, přidané různé PPA a další. Prostě standardní instalace ze standardních repozitářů bez jakýchkoliv úprav se k tomu hodit může. Důvody snad nemusím rozebírat.

Já sám taky při přechodu na vyšší verzi dělám čistou instalaci (i proto, že fakt nesplňuju ty výše uvedené podmínky), ale když to tazateli doposud fungovalo a víceméně funguje i teď, tak bych z toho nedělal vědu. Jsem zvědav na ty hlášky (škoda, že nebudou v textové formě)...

Fotky se sem vkládají přes "Rozšířené možnosti" pod oknem editace příspěvku.
« Poslední změna: 29 Června 2022, 13:24:06 od JirkaZ »

Dr Fuss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 787
Re:Povýšeno na Ubuntu 20.04 LTS , Nebo nemám povýšeno ? Toť otázka.
« Odpověď #3 kdy: 29 Června 2022, 11:34:10 »
Dřív bylo Ubuntu 18.04 LTS teď by mělo být (snad nějak) povýšeno na Ubuntu 20.04 LTS.

Pořád jsem nepřišel na to jak sem vložit fotku. Zkoušel jsem kompletní cestu na disku k fotce ale nic. Nebo se musí vzít fotka přes Cut a vložit sem mezi závorky ? Jinak jsem zjistil, že mi to hlásí že na HDD je málo místa.

Ubuntu teď používám na 3D grafiku (Solve Space). Víc než kdykoliv jindy před tím..

Kvido

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 527
    • nekecamweb.cz
Re:Povýšeno na Ubuntu 20.04 LTS , Nebo nemám povýšeno ? Toť otázka.
« Odpověď #4 kdy: 29 Června 2022, 11:37:11 »
Ahoj!

Také já jsem zastáncem:
1/ zálohovat /home
2/ a pak čistá instalace nové verze 22.04. LTS.
OS: Ubuntu 23.04
PC: Intel® Celeron(R) J4005 CPU @ 2.00GHz × 2, grafika: Mesa Intel® UHD Graphics 600 (GLK 2), disk SSD, 450 GB, paměť DDR 4 - 3,7 GiB.

Dr Fuss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 787
Re:Povýšeno na Ubuntu 20.04 LTS , Nebo nemám povýšeno ? Toť otázka.
« Odpověď #5 kdy: 29 Června 2022, 11:49:31 »
Jak tak tu hlášku pročítám, tak mi to teď v klidu přijde, že se asi nenainstaloval nějaký balíček - součást Kicadu. Nejspíš proto, že je na HDD málo místa (to jsem si měl před povyšováním já houska asi zkontrolovat, ale předpokládám že chytrý OS by si to mohl udělat sám a uživatele na tuto skutečnost upozornit, případně povyšování nepovolit !

Dr Fuss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 787
Re:Povýšeno na Ubuntu 20.04 LTS , Nebo nemám povýšeno ? Toť otázka.
« Odpověď #6 kdy: 29 Června 2022, 12:18:02 »
Tak tohle asi bude hlavní přičina nedokončeného povýšení. Zbývají 3 MB !
Ale na to by snad měl systém upozornit předem ne ?  !!!  Že je málo místa na HDD.    viz. fotka
« Poslední změna: 29 Června 2022, 12:19:46 od Dr Fuss »

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Povýšeno na Ubuntu 20.04 LTS , Nebo nemám povýšeno ? Toť otázka.
« Odpověď #7 kdy: 29 Června 2022, 12:22:01 »
Jak tak tu hlášku pročítám, tak mi to teď v klidu přijde, že se asi nenainstaloval nějaký balíček - součást Kicadu. Nejspíš proto, že je na HDD málo místa (to jsem si měl před povyšováním já houska asi zkontrolovat, ale předpokládám že chytrý OS by si to mohl udělat sám a uživatele na tuto skutečnost upozornit, případně povyšování nepovolit !

1. Tvůj předpoklad (o upozornění systému na málo místa) je sice logický, ale bohužel se nekoná....
2. Fotku sem vložíš standardně - viz příloha....

Dr Fuss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 787
Re:Povýšeno na Ubuntu 20.04 LTS , Nebo nemám povýšeno ? Toť otázka.
« Odpověď #8 kdy: 29 Června 2022, 13:14:42 »
A k čemu je tady volba hned vpravo na hoře, 2.řádek  ikona   -  Vložit obrázek ???

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Povýšeno na Ubuntu 20.04 LTS , Nebo nemám povýšeno ? Toť otázka.
« Odpověď #9 kdy: 29 Června 2022, 13:28:38 »
A k čemu je tady volba hned vpravo na hoře, 2.řádek  ikona   -  Vložit obrázek ???

To je pro vložení obrázku do zdrojového textu příspěvku.

Prostě to udělej tak, jak jsem napsal já a kolega.

Dr Fuss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 787
Re:Povýšeno na Ubuntu 20.04 LTS , Nebo nemám povýšeno ? Toť otázka.
« Odpověď #10 kdy: 29 Června 2022, 14:18:59 »
Jestli jsi si všimnul tak se už tak dávno stalo. Obrázky jsem sem vložil.

Oba dva systémy - Ubuntu 20.04 LTS i Windows 10 z dualbootu nabíhají bez problému a bez jakýchkoliv hlášek.
I grafické programy které jsem ve verzi 18.04 LTS hlavně používal, pracují zatím bezchybně a zdá se, že i rychleji.

Pravděpodobně se utilitou apt nerozbalil/nerozbalily nějaké balíčky pro Kicad, který mám nainstalovaný, nepoužívám ho, protože ho mám na jiném počítači a tady na notebooku jsem ho chtěl už dávno odinstalovat.

Jen mě trochu znepokojuje to pomyšlení, že nejspíš neproběhl úklid (a to další co následuje v tabulce za ním), protože to oznámilo předčasné ukončení instalace (pravděpodobně přeskočení toho závěru). Ještě jednou, povýšení bylo z 18.04 LTS na 20.04 LTS).

Oznámilo mi to prostě nějaké komplikace během povyšování a skončilo to. Asi to mohlo dopadnout hůře, ale Ubuntu věřím !

Různých manuálních úprav (vifikundací) přítelem nejsem, to skutečně ne! Když si tam někdo ze šťourů udělá těch pár manuálních úprav
na míru, nemůže se pak divit, že mu to při povyšování "klekne".
 
Nikdy jsem neměl žádné problémy s povyšováním Ubuntu, až nyní. Vždycky  = (asi 10 případů) proběhlo vše O.K.

Příčina je nejspíš objasněna. Málo místa na HDD. (Nechal jsem se unést a nainstaloval jsem si dost graficých aplikací které ani nepoužívam, protože jsem je, jenom jsem je vyzkoušel a nechal je být a to byla zřejmě chyba). HDD není nekonečný !

Ty jsem měl před povýšením prostě vyházet. Kicad je jednou z nich i když to není 3D aplikace, tak je to dost rozcáplý program..

Akorát by mi to mohl systém zamezit. (Povyšovat když je na HDD málo místa) !


Nyní jsem zjistil, že Kicad ani korektně odinstalovat nejde. Hlásí to totiž:  Následující balíčky mají nesplněné závislosti..

« Poslední změna: 29 Června 2022, 14:41:13 od Dr Fuss »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.