Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: vypínanie PC  (Přečteno 2929 krát)

pepestar1

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 142
vypínanie PC
« kdy: 05 Července 2022, 18:33:38 »
asi 2 dni mi z ničoho nič vypína PC. Mám tam Ubuntu 22.04 Lts, chvílku je PC zapnuté. Napr. spustil som film a po 5 min sa PC sám od seba reštartol. Zapol som ho, ani sa poriadne nezapol a hneď sa reštartol. Zase som  ho zapol, spustil som Chromium, dal som niečo sťahovať, a asi po 10 min a opäť reštartol. Nechal som to tak. Dnes som zapol PC a vytvoril bootovacie DVD s Ubuntu 22.04 LTS. Šlo v pohode. Chcel som vytvoriť ešte ďalšie druhé USB, keby sa mi nepodarilo nainštalovať Ubuntu 22.04 Lts , tak som nainštaloval myslím, že software Multiwriter. Keď som dal vytvoriť boot DVD asi po 5-10 minutách sa sám od seba reštartol PC a pokazilo USB. Dnes mi ešte asi 4-5 krát samé od seba reštartlo-vyplo a zaplo PC. Vie niekto aká chyba to môže spôsobovať? Pretože ja som bol nadšený už konečne zo super Ubuntu verzie a zase neco. Asi to preinštalujem. Nejde mi to. Čítal som článok na nete- problémy so systemd-oomd

https://www.root.cz/zpravicky/reseni-problemu-se-systemd-oomd-v-ubuntu-22-04/

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:vypínanie PC
« Odpověď #1 kdy: 05 Července 2022, 19:39:44 »
Podívej se do syslogu (/var/log/syslog) co se stalo - orientuj se dle časů.
Je možné, že se jedná o HW příčinu - otestuj všechny komponenty (disk, paměti atd...). Diagnostické nástroje najdeš třeba na UBCD (vytvoř si bootflešku). 

pepestar1

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 142
Re:vypínanie PC
« Odpověď #2 kdy: 05 Července 2022, 19:45:30 »
skúsim

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:vypínanie PC
« Odpověď #3 kdy: 06 Července 2022, 08:01:30 »
Urcite je prvni v rade test HW - zkontroluj opticky desku PC, jestli tam nejsou nafouknute kondenzatory valeckove elektrolyticke (takove vypouleniny nahore nebo vytlaceny plast dole), dale udelej test RAM, zkus live linux s odpojenymi disky a mechanikami a nakonec (nebo tim zacni - nejpravdepodobnejsi pricicina) zkus jiny zdroj.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

pepestar1

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 142
Re:vypínanie PC
« Odpověď #4 kdy: 08 Července 2022, 16:35:06 »
spravil som optický test a na prvý pohľad tam nie je nič vidieť. Skúšal som to aj cez cd, ale moc som si poradiť nevedel. Skúšam test cez iné distro predtým ako to vezmem do opravy. Či mi to bude robiť aj cez iné distro. Ale ram mi neukazovalo, že mám pokazenú. Už druhý deň mi ide aj PC. Ale dokopy asi 5-6 hodín. Ešte ho zapnem aj dnes. A budem skúšať. Keď pôjde tak budem používať cez iné distro a ak nie tak vezmem do opravy. Dík za rady

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:vypínanie PC
« Odpověď #5 kdy: 08 Července 2022, 17:07:39 »
spravil som optický test a na prvý pohľad tam nie je nič vidieť. Skúšal som to aj cez cd, ale moc som si poradiť nevedel. Skúšam test cez iné distro predtým ako to vezmem do opravy. Či mi to bude robiť aj cez iné distro. Ale ram mi neukazovalo, že mám pokazenú. Už druhý deň mi ide aj PC. Ale dokopy asi 5-6 hodín. Ešte ho zapnem aj dnes. A budem skúšať. Keď pôjde tak budem používať cez iné distro a ak nie tak vezmem do opravy. Dík za rady

To je o ničem - měls přeci otestovat komponenty...
Udělals aspoň pitomý memtest? :-\

ikx

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 472
Re:vypínanie PC
« Odpověď #6 kdy: 08 Července 2022, 17:23:10 »
...opticky test,akože vizualny...kuknul si na pécé...odhali len povrchové chyby,ako škrabance,chybajuce klavesy atd... :o :o :o

pepestar1

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 142
Re:vypínanie PC
« Odpověď #7 kdy: 08 Července 2022, 17:29:14 »
mrkol som dovnútra skrinky a urobil memtest. to je asi tak všetko čo som urobil. čo sa týka hardware to už  neviem až tak.. taký pokročilý používateľ nie som. s týmto že sa reštartuje PC hocikedy to si už neporadím. a PC potrebujem. skúsim iné distro a časom možno skúsim zase Ubuntu.. napr. 22.04.1 Lts. ak si dobre pamätám označenia

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:vypínanie PC
« Odpověď #8 kdy: 08 Července 2022, 17:31:37 »
mrkol som dovnútra skrinky a urobil memtest. to je asi tak všetko čo som urobil. čo sa týka hardware to už  neviem až tak.. taký pokročilý používateľ nie som. s týmto že sa reštartuje PC hocikedy to si už neporadím. a PC potrebujem. skúsim iné distro a časom možno skúsim zase Ubuntu.. napr. 22.04.1 Lts. ak si dobre pamätám označenia

Jak dlouho memtest běžel?
Proč jsi nezkontroloval třeba disk?

pepestar1

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 142
Re:vypínanie PC
« Odpověď #9 kdy: 08 Července 2022, 18:23:08 »
nevedel som čo mám robiť,nevyznám sa v tom. :o,  len sa chcem spýtať či som nemohol spraviť nejakú chybu...napr predtým som písal v inej téme-dá sa to pozrieť, že pri apparmor mi píše !!!  a nevedel som čo s tým..tak som dal update a upgrade a stiahlo mi novú verziu apparmor ak si dobre pamätám a už mi to neukazovalo. neukazovalo !! ale že je apparmor nainštalovaný. že či aj takéto niečo nemôže spôsobiť nestabilitu. či som to nemal nechať tak a počkať si na aktualizáciu kým príde sama. či som to nespôsobil napr. niečím podobným. je možné aj toto?

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:vypínanie PC
« Odpověď #10 kdy: 08 Července 2022, 19:43:30 »
nevedel som čo mám robiť,nevyznám sa v tom. :o,  len sa chcem spýtať či som nemohol spraviť nejakú chybu...napr predtým som písal v inej téme-dá sa to pozrieť, že pri apparmor mi píše !!!  a nevedel som čo s tým..tak som dal update a upgrade a stiahlo mi novú verziu apparmor ak si dobre pamätám a už mi to neukazovalo. neukazovalo !! ale že je apparmor nainštalovaný. že či aj takéto niečo nemôže spôsobiť nestabilitu. či som to nemal nechať tak a počkať si na aktualizáciu kým príde sama. či som to nespôsobil napr. niečím podobným. je možné aj toto?

1. Apparmor do toho netahej (pravděpodobně ani nevíš co to je), už ti to bylo řečeno. Měl jsi potvrdit/vyloučit HW příčinu.
2. Což jsi neudělal - na konkr. dotazy neodpovídáš, meleš si stále svou.
Tak co potom čekáš.. Ale jak myslíš, jsou to přeci tvoje peníze které zbytečně vyhodíš... :-\

pepestar1

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 142
Re:vypínanie PC
« Odpověď #11 kdy: 08 Července 2022, 20:46:30 »
oki
« Poslední změna: 08 Července 2022, 20:56:31 od pepestar1 »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:vypínanie PC
« Odpověď #12 kdy: 09 Července 2022, 14:11:22 »
Nebudme tentokrat tak prisni - psal, ze nevi co jak delat - asi by potreboval vice navest, jak otestovat ten disk, zetezovy test apod. Aspon mu dat klicove vyrazy a pak muze zkusit hldat na netu.
I kdyz mohl trochu samostatne ...
Kazdopadne zkusit jiny zdroj
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

ikx

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 472
Re:vypínanie PC
« Odpověď #13 kdy: 09 Července 2022, 16:10:44 »
...aky stary je ten pécé???... :o :o :o

pepestar1

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 142
Re:vypínanie PC
« Odpověď #14 kdy: 20 Července 2022, 18:26:46 »
nevedel som si s tým poradiť, tak som dal iné distro tak ako som písal. Doteraz mi ide, tak asi chyba hardware nebude. aspoň predpokladám. pridávam obrázok a preinštalovať už tak ľahko nebudem, kým to pôjde. Asi niečo nepasovalo na PC. Neviem to. Momentálne používam toto distro a takéto parametre PC mám

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.