Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Prosím o radu s BTRFS  (Přečteno 2848 krát)

zacatecnik1

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
Prosím o radu s BTRFS
« kdy: 14 Srpna 2022, 20:48:09 »
Zdravím při instalace nového Ubuntu jsem si vybral BTRFS jako fs na SSD. SSD je z dřívějška rozděleno nqa / a na /home. Vše funguje jako s ext4, ale vůůbec nedokážu pochopit jak teto fs využít. Nikde jsem nenašel grafické klikátko a v terminálu např. nevím jak vytvořit snapshot před aktualizací a v případě problémů fs obnovit po problémové aktualizaci, nebo instalaci sw. To by měla být výhoda BTRFS, několik dní pokusů a výsledek=0. Proto mi nezbývá než to používat naprosto stejně jako ext4 :(  Prosím neví někdo jak na to, nebo jestli někde existují polopatické příklady?

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.

zacatecnik1

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
Re:Prosím o radu s BTRFS
« Odpověď #2 kdy: 15 Srpna 2022, 23:49:01 »
JirkaZ: Dík za odkazy, ale bohužel ani po týdnu si nedokážu poradit. Zkoušel jsem i příklady z článku na Rootu, ale marně a stále se nedaří. Našel jsem i jednoduchý program Snapper GUI ale ani tam žádný snapshot nevytvořím a vše je prázdné. Zkoušel jsem to i jako root, ale nic :(

Prosím, nemohl by jsi uvést nějaký praktický příklad jak v Ubuntu vytvořit nějaký velmi jednoduchý snapshot a vyzkoušet ho? Subvolume se mi vytvoří, ale je to jako obyčejný adresář což je asi podle článku na Rootu ok. Sačilo by mi jak to zprovoznit v Snapperu gui. Jak jsem psal v dotazu zkouším to poprvé a vůbec to nechápu. Omlouvám se že nejsem vzdělaný v práci s PC. Delší dobu jsem používal pouze ext4.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Prosím o radu s BTRFS
« Odpověď #3 kdy: 16 Srpna 2022, 02:10:32 »
JirkaZ: Dík za odkazy, ale bohužel ani po týdnu si nedokážu poradit. Zkoušel jsem i příklady z článku na Rootu, ale marně a stále se nedaří. Našel jsem i jednoduchý program Snapper GUI ale ani tam žádný snapshot nevytvořím a vše je prázdné. Zkoušel jsem to i jako root, ale nic :(

Prosím, nemohl by jsi uvést nějaký praktický příklad jak v Ubuntu vytvořit nějaký velmi jednoduchý snapshot a vyzkoušet ho? Subvolume se mi vytvoří, ale je to jako obyčejný adresář což je asi podle článku na Rootu ok. Sačilo by mi jak to zprovoznit v Snapperu gui. Jak jsem psal v dotazu zkouším to poprvé a vůbec to nechápu. Omlouvám se že nejsem vzdělaný v práci s PC. Delší dobu jsem používal pouze ext4.

Pro tebe jako začátečníka bude nejjednodšší si nainstalovat timeshift pomocí kterého můžeš btrfs snapshoty vytvářet/obnovovat.
Kód: [Vybrat]
sudo add-apt-repository ppa:teejee2008/timeshift
sudo apt-get install timeshift

« Poslední změna: 16 Srpna 2022, 02:16:56 od juwa2 »

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6019
Re:Prosím o radu s BTRFS
« Odpověď #4 kdy: 16 Srpna 2022, 10:45:35 »
A až se ti zaplní BTRFS snapshoty, že to ani nenabootuje, tak to má další nástroj. :-)
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

zacatecnik1

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
Re:Prosím o radu s BTRFS
« Odpověď #5 kdy: 16 Srpna 2022, 21:59:49 »
Roman Vacho: neděs mě nebo se raději vrátím k ext4 ;D
juwa2: Děkuji za radu. Timeshift jsem používal s ext4 a tam myslím používá rsync. BTRFS Timeshift využívá, ale snapshoty nejsou kompatibilní se snapperem :( Protože jsem stále natvrdlej a moc nechápu subvolume a snapshoty, a  např. při instalaci nerozumím jestli jde v BRTFS nainstalovat Ubuntu na nerozdělený disk(mimo efi) a použít subvolume pro /home. Podle mě to jde až po instalaci vytvořit subvolume a přesunout tam /home

Jednoduše jsem chtěl poradit jak v Ubuntu jak udělat např. snapshot před aktualizací,nebo instalací nějakého programu snapshot a potom jak obnovit původní stav bez Timeshiftu a potom bych to snad i já pochopil...

Abych jenom nebrečel zkouším ke Snapperu skvělýho Btrfs-Assistanta, kde se mi podařilo nějaké snapshoty vytvořit/obnovit a tak jsem se alespoň trochu posunul.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Prosím o radu s BTRFS
« Odpověď #6 kdy: 16 Srpna 2022, 22:36:51 »
Roman Vacho: neděs mě nebo se raději vrátím k ext4 ;D
juwa2: Děkuji za radu. Timeshift jsem používal s ext4 a tam myslím používá rsync. BTRFS Timeshift využívá, ale snapshoty nejsou kompatibilní se snapperem :( Protože jsem stále natvrdlej a moc nechápu subvolume a snapshoty, a  např. při instalaci nerozumím jestli jde v BRTFS nainstalovat Ubuntu na nerozdělený disk(mimo efi) a použít subvolume pro /home. Podle mě to jde až po instalaci vytvořit subvolume a přesunout tam /home

Jednoduše jsem chtěl poradit jak v Ubuntu jak udělat např. snapshot před aktualizací,nebo instalací nějakého programu snapshot a potom jak obnovit původní stav bez Timeshiftu a potom bych to snad i já pochopil...

Abych jenom nebrečel zkouším ke Snapperu skvělýho Btrfs-Assistanta, kde se mi podařilo nějaké snapshoty vytvořit/obnovit a tak jsem se alespoň trochu posunul.

BTRFS snapshoty jsou pouze jedny - neexistují nějaké snapshoty kompatibilní/nekompatibilní s něčím.  Je naprosto jedno pomocí čeho byly vytvořeny, jestli obyčejným příkazem
Kód: [Vybrat]
sudo btrfs subvolume create /název_subvolume
Nebo nějakou aplikací (timeshift je v podstatě python script) která obsahuje ty samé příkazy.

/home bych na btrfs subvolume nedával (hrozí obrovská velikost snapshotů), tam stačí ext4 a zálohovat přírůstkově pomocí rsync, ale to už je věcí názoru.  Hlavní "síla" btrfs snapshotů je v zálohování syst. partition.

P.S:  1.)  Většina uživatelů netuší jak obnovit systém z btrfs snapshotu pokud systém není schopen nabootovat - a co ty?  :-\
         2.)  Celý btrfs oddíl včetně všech snapshotů umí zálohovat/obnovit/klonovat  Clonezilla, resp. Rescuezilla. Po obnově jsou všechny snapshoty   "živé/použitelné"... :)
« Poslední změna: 17 Srpna 2022, 10:24:33 od juwa2 »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.