Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Neúplné vypnutí NTB Lenovo IdeaPad 5 - reakce klávesnice (Vyřešeno)  (Přečteno 3983 krát)

jj45

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Mám notebook IdeaPad 5 14IIL05, operační systém Kubuntu 22.04. Pokud počítač vypnu a po vypnutí zmáčknu libovolnou klávesu na klávesnici, rozsvítí se monitor se stavem nabití baterie (operační systém nenaběhne), a za chvíli zase zhasne. Znamená to že je klávesnice pořád pod proudem i při vypnutém počítači? Je možné počítač vypnout úplně? Občas o klávesnici nechtěně zavadím a to rozsvěcování mi vadí.

Zkoušel jsem se ptát na diskusi o HW Lenovo, a napsali mi:

Znamená to že je klávesnice pořád pod proudem i při vypnutém počítači?

áno, presne toto to znamená a pravdepodobne to nie je iba klávesnica, ktorá je stále napájaná. Lenovo podporuje vybrané Linux distribúcie len na zariadeniach rady Think a laptopy rady IdeaPad 5 nie sú optimalizované na to, aby na nich bežal Linux, preto by som odporučil obrátiť sa v tejto súvislosti priamo na vývojárov distribúcie, ktorú používaš. Nejaké ovládače alebo časti systému zjavne nie sú vyladené pre tento model a dúfam, že to vývojári tejto distribúcie budú vedieť napraviť, aby nedošlo k nejakému trvalému poškodeniu Tvojho laptopu.

Nevíte prosím, jestli s tím jde něco dělat?
« Poslední změna: 22 Září 2022, 23:51:03 od jj45 »

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Špatné vypínání počítače
« Odpověď #1 kdy: 21 Září 2022, 15:59:30 »
Ake mas skusenosti s ubuntu/linuxom? Dokazes vyskusat tieto moznosti?
https://forum.endeavouros.com/t/how-to-choose-the-proper-acpi-kernel-argument/6172
Je to nastavenie kompatibility ACPI s windows. Treba vyskusat na aky windows je nastavene ACPI v tvojom UEFI a vyskusat ci dajaky parameter jadra nezaberie.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

jj45

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Re:Špatné vypínání počítače
« Odpověď #2 kdy: 21 Září 2022, 17:32:43 »
Zkušenosti mám jen velmi malé. Ten návod mi bohužel nic neříká.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:Špatné vypínání počítače
« Odpověď #3 kdy: 21 Září 2022, 22:14:06 »
Tohle vypadá na záležitost FW a nikoliv OS - v podstatě se to chová, jako standardně mobil - tedy nejspíše úmysl a hledal bych v nastavení FW - tedy UEFI.

Buď jak buď, tak odpověď toho člověka z Lenovo je dosti amatérská.

Kontrolní otázka - víme, jak se to chovalo pod Win nebo máme srovnání, jak se chová jiný stejný stroj pod Win?
« Poslední změna: 22 Září 2022, 23:29:13 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

jj45

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Re:Špatné vypínání počítače
« Odpověď #4 kdy: 22 Září 2022, 00:33:58 »
Bohužel notebook jsem koupil bez OS, takže jak se to chová s windows nevím. Žádné stížnosti jsem nikde nenašel. Nemělo by fugnovat alespň vypnutí "natvrdo" tlačítkem? Bohužel ale řeším věci, o kterých toho moc nevím.

toudy

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 34
Re:Špatné vypínání počítače
« Odpověď #5 kdy: 22 Září 2022, 04:26:23 »
Tibor je na dobrej stope.
Ak tazatel vie kopirovat, vlozit, zadat prikaz do konzole, terminalu, tak tento prikaz po zadani hesla ukaze co potrebuje:
Kód: [Vybrat]
sudo strings /sys/firmware/acpi/tables/DSDT | grep -i "windows " | sort | tail -1
ehe

jj45

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Re:Špatné vypínání počítače
« Odpověď #6 kdy: 22 Září 2022, 06:27:14 »
Pokud to zkopíruji do Konsole v Kubuntu, píše to „sudo: strings: příkaz nenalezen“. Zkusil jsem pustit live Fedoru a tam tento příkaz píše „Windows 2020“.  Proč mně to v Kubuntu nefunguje, nevím.

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Špatné vypínání počítače
« Odpověď #7 kdy: 22 Září 2022, 08:59:54 »
Teď jsem to zkusil v mém Kubuntu 22.04 a funguje (stejně jako v Kubuntu 18.04 LTS). Výsledkem je Windows 2013.

Asi to máš rozbitý....

Máš nainstalovaný balík binutils?
« Poslední změna: 22 Září 2022, 09:28:25 od JirkaZ »

jj45

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Re:Špatné vypínání počítače
« Odpověď #8 kdy: 22 Září 2022, 12:24:47 »
Po instalaci balíku binutils to funguje. Windows 2020. Takže možná už je to rozbité o jeden chlup méně.

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Špatné vypínání počítače
« Odpověď #9 kdy: 22 Září 2022, 12:31:55 »
Po instalaci balíku binutils to funguje. Windows 2020. Takže možná už je to rozbité o jeden chlup méně.

No, takže teď bych si pořádně přečetl ten doporučovaný článek o bootovacích parametrech jádra s ohledem na ACPI a zkusil v grubu pár verzí simulujících různé widle. Ten grub lze upravit i třeba klikacím Grub Customizerem (https://itsfoss.com/install-grub-customizer-ubuntu/), který zároveň umožní jak editaci parametrů, tak i uložení nové konfigurace grubu.

Viz i třeba https://wiki.ubuntu.cz/bootovac%C3%AD_parametry, https://www.root.cz/clanky/jak-funguje-a-jak-nastavit-bootovani-aneb-grub-1-2-mbr-uefi/ atd. apod. Z toho mj. plyne, že bootovací parametry jádra lze pro test nastavit i dočasně (tedy bez zápisu do konfigurace grubu).
« Poslední změna: 22 Září 2022, 12:57:39 od JirkaZ »

jj45

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Re:Špatné vypínání počítače
« Odpověď #10 kdy: 22 Září 2022, 23:23:01 »
Nakonec skutečně problém není v Linuxu, ale ve špatném nastavení v BIOSu/ UEFI (jak psal Ventero). Poku by někdo měl u Lenova stejný problém, pak: BIOS – Configuration – OneKeyBattery = Disablet.

Přišel jsem na to tak, že jsem postupně dával do Googlu všechny možnosti nastavení jednu za druhou. Není to moc elegantní, ale – možná jen náhodou, protože u většiny možností jsem nepochopil k čemu jsou – to nakonec vyšlo.

Jinak jsem si pročetl návod „jak se správně ptát“ (odkaz v předchozím příspěvku) a uvědomuji si, že zde nepůsobím moc dobře. Ale nad těmi návody jsem skutečně strávil několik hodin, ale dostal jsem se jen k dalším návodům, u kterých jsem také ani nevěděl co s nimi vlastně dělám ani jak je aplikovat. Něco jsem takhle poslepu zkoušel, ale moc daleko jsem se nedostal. A tímhle způsobem už jsem několikrát v minulosti věci spíše zhoršil – pokud nevíte co vlastně děláte, je to nebezpečné i když máte návod. Děkuji všem za pomoc, a hlavě těm, kteří nad lidmi jako jsem já příliš rychle nelámou hůl.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:Špatné vypínání počítače
« Odpověď #11 kdy: 22 Září 2022, 23:47:31 »
Jsi příliš sebekritický - na rozdíl od jiných jsi uvedl stroj a tvůj dotaz byl strukturovaný a srozumitelný.

Označ prosím vlákno jako vyřešené a uprav prosím název vlákna na "Neúplné vypnutí NTB Lenovo IdeaPad 5" nebotakněco, co lépe vystihuje.

Smysl aplikovat celkem logickou funkci z mobilu nebo tabletu na klasický pracovní NTB moc nechápu a tak tento počin vývojářů nebudu raději komentovat ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

jj45

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Re:Neúplné vypnutí NTB Lenovo IdeaPad 5 - reakce klávesnice (Vyřešeno)
« Odpověď #12 kdy: 23 Září 2022, 00:13:54 »
Název vlákna (prvního komentáře) jsem upravil a napsal jsem do něj "(vyřešeno)". Pokud se vlákno označuje jako vyřešené i jinak, tak jsem tuto možnost nenašel.

Tak už jsem to našel - "Topic Solved"
« Poslední změna: 23 Září 2022, 00:25:00 od jj45 »

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Neúplné vypnutí NTB Lenovo IdeaPad 5 - reakce klávesnice (Vyřešeno)
« Odpověď #13 kdy: 23 Září 2022, 09:50:11 »
Taky si myslím, že autor je příliš sebekritický.

Čte a snaží se, což je první předpoklad k tomu, aby vše někam směřovalo.

Nakonec je to vidět i na výsledku - víceméně samostatně objevil příčinu a ve finále i úspěšně uzavřel vlákno...

Jo a k tomu "člověku z Lenova": ta jeho odpověď je naprosto neprofesionální a zcela v duchu "no jo, von tam má nějakej Linux"...

Prostě zařazenec u korporátu.
« Poslední změna: 23 Září 2022, 10:10:46 od JirkaZ »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.