Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Automaticka volba profilu zvuku  (Přečteno 4280 krát)

KaldaJak

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 2
Automaticka volba profilu zvuku
« kdy: 02 Října 2022, 08:45:37 »
Ahoj, chtel bych poprosit o radu, mam Ubuntu 22.04.1 LTS a notebook HP Zbook G4 pripojeny pres origo HP dokovaci stanici. Po kazdem startu PC musim manualne prepnout zvukovy profil ktery je automaticky nastaven pres dock (nezadouci) na jack primo v notebooku pres ktery mam pripojen reproduktory. Otazka - je mozno toto nejak natvrdo nastavit aby se to automaticky po startu spoustelo primo z jacku z ntb a nemusel jsem to delat pokazde?


Kód: [Vybrat]
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Xeon E3-1200 v6/7th Gen Core Processor Host Bridge/DRAM Registers (rev 05)
00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation 6th-10th Gen Core Processor PCIe Controller (x16) (rev 05)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation HD Graphics 630 (rev 04)
00:14.0 USB controller: Intel Corporation 100 Series/C230 Series Chipset Family USB 3.0 xHCI Controller (rev 31)
00:14.2 Signal processing controller: Intel Corporation 100 Series/C230 Series Chipset Family Thermal Subsystem (rev 31)
00:16.0 Communication controller: Intel Corporation 100 Series/C230 Series Chipset Family MEI Controller #1 (rev 31)
00:17.0 SATA controller: Intel Corporation Q170/Q150/B150/H170/H110/Z170/CM236 Chipset SATA Controller [AHCI Mode] (rev 31)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 100 Series/C230 Series Chipset Family PCI Express Root Port #1 (rev f1)
00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation 100 Series/C230 Series Chipset Family PCI Express Root Port #2 (rev f1)
00:1c.4 PCI bridge: Intel Corporation 100 Series/C230 Series Chipset Family PCI Express Root Port #5 (rev f1)
00:1d.0 PCI bridge: Intel Corporation 100 Series/C230 Series Chipset Family PCI Express Root Port #9 (rev f1)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation CM238 Chipset LPC/eSPI Controller (rev 31)
00:1f.2 Memory controller: Intel Corporation 100 Series/C230 Series Chipset Family Power Management Controller (rev 31)
00:1f.3 Audio device: Intel Corporation CM238 HD Audio Controller (rev 31)
00:1f.4 SMBus: Intel Corporation 100 Series/C230 Series Chipset Family SMBus (rev 31)
00:1f.6 Ethernet controller: Intel Corporation Ethernet Connection (2) I219-LM (rev 31)
01:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation GM107GLM [Quadro M1200 Mobile] (rev a2)
01:00.1 Audio device: NVIDIA Corporation GM107 High Definition Audio Controller [GeForce 940MX] (rev a1)
02:00.0 Network controller: Intel Corporation Wireless 8265 / 8275 (rev 78)
03:00.0 Unassigned class [ff00]: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTS525A PCI Express Card Reader (rev 01)
04:00.0 PCI bridge: Intel Corporation JHL6540 Thunderbolt 3 Bridge (C step) [Alpine Ridge 4C 2016] (rev 02)
05:00.0 PCI bridge: Intel Corporation JHL6540 Thunderbolt 3 Bridge (C step) [Alpine Ridge 4C 2016] (rev 02)
05:01.0 PCI bridge: Intel Corporation JHL6540 Thunderbolt 3 Bridge (C step) [Alpine Ridge 4C 2016] (rev 02)
05:02.0 PCI bridge: Intel Corporation JHL6540 Thunderbolt 3 Bridge (C step) [Alpine Ridge 4C 2016] (rev 02)
05:04.0 PCI bridge: Intel Corporation JHL6540 Thunderbolt 3 Bridge (C step) [Alpine Ridge 4C 2016] (rev 02)
06:00.0 System peripheral: Intel Corporation JHL6540 Thunderbolt 3 NHI (C step) [Alpine Ridge 4C 2016] (rev 02)
3b:00.0 PCI bridge: Intel Corporation DSL6540 Thunderbolt 3 Bridge [Alpine Ridge 4C 2015]
3c:00.0 PCI bridge: Intel Corporation DSL6540 Thunderbolt 3 Bridge [Alpine Ridge 4C 2015]
3c:01.0 PCI bridge: Intel Corporation DSL6540 Thunderbolt 3 Bridge [Alpine Ridge 4C 2015]
3c:02.0 PCI bridge: Intel Corporation DSL6540 Thunderbolt 3 Bridge [Alpine Ridge 4C 2015]
3c:03.0 PCI bridge: Intel Corporation DSL6540 Thunderbolt 3 Bridge [Alpine Ridge 4C 2015]
3c:04.0 PCI bridge: Intel Corporation DSL6540 Thunderbolt 3 Bridge [Alpine Ridge 4C 2015]
3d:00.0 USB controller: ASMedia Technology Inc. ASM1042A USB 3.0 Host Controller
3e:00.0 Ethernet controller: Broadcom Inc. and subsidiaries NetXtreme BCM57762 Gigabit Ethernet PCIe (rev 01)
6f:00.0 Non-Volatile memory controller: Samsung Electronics Co Ltd NVMe SSD Controller SM961/PM961/SM963
« Poslední změna: 02 Října 2022, 11:22:15 od KaldaJak »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:Automaticka volba profilu zvuku
« Odpověď #1 kdy: 02 Října 2022, 10:38:14 »
Ahoj a vítej.

Edituj prosím svůj příspěvek a vlož výpis do "kódu" - ikona "#" v 2. řadě editační lišty nad polem pro psaní textu.
Nechápu, jak skoro nikomu nedochází, že to tam není jen pro ozdobu.

Pročti si též instrukce a pravidla, jak působit na tomto fóru.

Děkujeme.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:Automaticka volba profilu zvuku
« Odpověď #3 kdy: 02 Října 2022, 14:20:04 »
« Poslední změna: 02 Října 2022, 14:31:10 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

KaldaJak

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 2
Re:Automaticka volba profilu zvuku
« Odpověď #4 kdy: 02 Října 2022, 15:32:50 »
Kód: [Vybrat]
**** Seznam PLAYBACK Hardwarových zařízení ****
karta 0: PCH [HDA Intel PCH], zařízení 0: CX8200 Analog [CX8200 Analog]
  Podzařízení: 0/1
  Podzařízení #0: subdevice #0
karta 1: NVidia [HDA NVidia], zařízení 3: HDMI 0 [HDMI 0]
  Podzařízení: 1/1
  Podzařízení #0: subdevice #0
karta 1: NVidia [HDA NVidia], zařízení 7: HDMI 1 [HDMI 1]
  Podzařízení: 1/1
  Podzařízení #0: subdevice #0
karta 1: NVidia [HDA NVidia], zařízení 8: HDMI 2 [HDMI 2]
  Podzařízení: 1/1
  Podzařízení #0: subdevice #0
karta 1: NVidia [HDA NVidia], zařízení 9: HDMI 3 [HDMI 3]
  Podzařízení: 1/1
  Podzařízení #0: subdevice #0
karta 1: NVidia [HDA NVidia], zařízení 10: HDMI 4 [HDMI 4]
  Podzařízení: 1/1
  Podzařízení #0: subdevice #0
karta 1: NVidia [HDA NVidia], zařízení 11: HDMI 5 [HDMI 5]
  Podzařízení: 1/1
  Podzařízení #0: subdevice #0
karta 1: NVidia [HDA NVidia], zařízení 12: HDMI 6 [HDMI 6]
  Podzařízení: 1/1
  Podzařízení #0: subdevice #0
karta 2: Audio [HP Dock Audio], zařízení 0: USB Audio [USB Audio]
  Podzařízení: 1/1
  Podzařízení #0: subdevice #0

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:Automaticka volba profilu zvuku
« Odpověď #5 kdy: 02 Října 2022, 17:14:44 »
Tedy na základní úrovni Alsa by se to mohlo zkusit pořešit konfigurákem.

Po čerstvém nastartování Ubuntu (kdy tedy podle všeho zvuk do jacka v NTB nejde), tak co udělá příkaz?
Kód: [Vybrat]
aplay -D plughw:0,0 /usr/share/sounds/alsa/Front_Center.wavpokud ten soubor v daném umístění není (zkontrolovat předem) tak zadat cestu k jakémukoliv jinému zvuku typu .waw, který najdeš nebo si stáhneš např.
Kód: [Vybrat]
aplay -D plughw:0,0 /moje_umisteni/v_domovske_slozce/stazeny_zvuk.wav
Pokud uslyšíš zvuk odkud potřebuješ, tak vytvořit soubor (tuším ve svém domovském adresáři)
Kód: [Vybrat]
~/.asoundrca do něj vložit tento zápis
Kód: [Vybrat]
pcm.!default {
    type hw
    card 0
    device 0
}

ctl.!default {
    type hw
    card 0
    device 0
}

popř. zkusit v tomto znění
Kód: [Vybrat]
defaults.pcm.card 0
defaults.pcm.device 0
defaults.ctl.card 0



Uložit a restart.
Zdroj:
https://wiki.archlinux.org/title/Advanced_Linux_Sound_Architecture/Troubleshooting#HDMI_Output_does_not_work
Pozn.
Citace
Volby 'pcm' ovlivňují, která karta a zařízení budou použity pro přehrávání zvuku, zatímco volba 'ctl' ovlivňuje, která karta bude použita ovládacími nástroji, jako je alsamixer.

Co je v souboru?
Kód: [Vybrat]
/etc/asound.conf
Zde 2 druhy řešení na úrovni této konfigurace:
https://unix.stackexchange.com/questions/93128/alsa-how-can-i-tell-my-default-audio-output-is-card-2-and-device-0-not-hdmi

Odkazy v minulém příspěvku se týkají řešení na úrovni nadstavby Pulseaudio - tuším, že Ubu 22.04 ji stále používá, ale jestli to chápu dobře, tak PA jako nadstavba přebírá v základu nastavení Alsa.

« Poslední změna: 02 Října 2022, 18:23:44 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 633
Re:Automaticka volba profilu zvuku
« Odpověď #6 kdy: 02 Října 2022, 21:03:31 »
Vzhledem k tomu, že má Ubuntu v defaultu PulseAudio bych Alsu nepokoušel. A to ovládání řešil přez Pavucontrol. Tam normálně šlo nastavit jaký výstup má být preferován. Je to klikací a velice jednoduché. Pokud by toto selhalo, až pak bych šel do konfiguráků.

Poznámka pod čarou.
Ubuntu má v základu PulseAudio a to má takové blbé vlastnosti jako SystemD. Není divu, tvůrce je jeden a ten samý člověk. Když jsem si psal skripty na zobrazování a obsluhu audiovýstupu narazil jsem na "záhadné" chování zvuku. Ve výsledku jsem přišel na to, že PulseAudio všemu kraluje. Práce s Alsou mě přišla "normálnější", protože se to dá tahat a částečně ovládat přez /proc a /sys ikdyž tam pro mne bylo pár nepochopitelných věcí co se týče hodnot hlasitostí atd. Zvlášť když to fungovalo jen do určité výše. Avšak hlavní slovo mělo PulseAudio které ignorovalo co jsem v alse nastavil a ovládalo výstupy "dle svého uvážení". Tak volky nevolky používám PulseAudio. Nemám rád takové počiny které mají vlastní "registry" nebo jak nazvat paskvil který nedá klasickýma čtecíma příkazama žádné výsledky. A je třeba používat jeho vlastní příkazové počiny. A když chce někdo něco sesmolit musí ty příkazy používat jako wrapery. Abych nebyl na PulseAudio ošklivý. Musím přiznat že se mi moc líbí možnost hlasitosti přez 100%. Pro mne jako notebookového uživatele je to velice příjemná záležitost. Což je věc kterou mne alsa neumožňovala.
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
MeWe  Joutůůůůb

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:Automaticka volba profilu zvuku
« Odpověď #7 kdy: 02 Října 2022, 22:15:03 »
Nějak mě to nepřekvapuje i když podle některých indicií měl PA coby nadstavba přebírat nastavení z Alsa, která měla být primární rozhraní - netušil jsem, že nakonec je to tak, že PA Alsu nahrazuje ..

Pak tedy vyzkoušet odkazy pro konfiguraci PA - podle dosavadních informací asi z nějakého důvodu v Ubu 22.04 si není schopen volbu pamatovat.

Nebo že by tazatel přehlédl možnost nastavit výchozí výstup někde v PA?
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 633
Re:Automaticka volba profilu zvuku
« Odpověď #8 kdy: 02 Října 2022, 22:38:47 »
Nějak mě to nepřekvapuje i když podle některých indicií měl PA coby nadstavba přebírat nastavení z Alsa, která měla být primární rozhraní - netušil jsem, že nakonec je to tak, že PA Alsu nahrazuje ..

Pak tedy vyzkoušet odkazy pro konfiguraci PA - podle dosavadních informací asi z nějakého důvodu v Ubu 22.04 si není schopen volbu pamatovat.

Nebo že by tazatel přehlédl možnost nastavit výchozí výstup někde v PA?
Podle obrázku co tazatel přiložil to dělá v nějakém ubuntím nastavení, ne v PA. Osobně bych to zkusil přímo přez ten pavucontrol.
Tenkrát mě to ignorování Alsy pěkně potrápilo. Proto už vím kdo za tím stojí. Možná se to už změnilo, avšak vzhledem k dotazu o tom pochybuji.
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
MeWe  Joutůůůůb

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Automaticka volba profilu zvuku
« Odpověď #9 kdy: 03 Října 2022, 10:52:14 »
Přidám další odkaz:

https://askubuntu.com/questions/1061414/how-to-disable-pulseaudio-automatic-device-switch

Abych zjednodušil a upřesnil původní zadání: tazatel potřebuje zablokovat automatické přepínání audia na dokovací stanici (když do ní NTB vloží) a chce nechat ve funkci audiokonektory v NTB.

To by postup ve výše uvedeném odkazu měl zajistit.

Jo a měl by si úpravu někam poznamenat, aby se po letech nedivil, že mu nefunguje automatické přepínání a neházel vše na Linux či *buntu.
« Poslední změna: 03 Října 2022, 10:55:00 od JirkaZ »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:Automaticka volba profilu zvuku
« Odpověď #10 kdy: 03 Října 2022, 11:50:22 »
To je 2. cesta - ta 1. navrhovaná bylo vynucení konkrétního výstupu - jistě se to dá řešit obojím způsobem.

V tom odkazu je zmínka, že se jedná o generální bug PA - já jen předestřel, jestli to nedělá jen ve verzi 22.04 - neházel jsem to na Linux ani Ubuntu.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Automaticka volba profilu zvuku
« Odpověď #11 kdy: 03 Října 2022, 12:24:44 »
Ten bug ale způsobuje přepnutí na HDMI - nejsem si jistý, zda to je tazatelův problém. Pokud jsem to dobře pochopil, tak se mu systém chová správně a on tomu potřebuje zabránit.

Stejně tak k tazateli bylo směřováno ono případné "házení" a v podstatě vůbec nesouvisí s tímto konkrétním problémem, tím méně s Venterem ;-)

V kostce řečeno jde o to, že když si uživatel udělá v (jakémkoliv) systému různé ruční zásahy a nepoznamená si to, tak po čase může nevěřit svým očím a uším, protože předpokládá nějaké defaultní chování, ty zásahy mezitím zapomněl a má pak tendenci prohlásit "ono to nefunguje"...

Po pravdě řečeno si to většinou nepoznamenávám ani já, ale zatím si to jakžtakž pamatuju a když ne (plus nastane nějaký problém), tak v první řadě hledám příčinu u sebe.
« Poslední změna: 03 Října 2022, 12:43:03 od JirkaZ »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:Automaticka volba profilu zvuku
« Odpověď #12 kdy: 03 Října 2022, 14:01:43 »
Kazdopadne tazatel se uz nejak nezucastnuje diskuze - ze by dalsi interni akademicka ..  ;)
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Automaticka volba profilu zvuku
« Odpověď #13 kdy: 03 Října 2022, 16:51:41 »
Kazdopadne tazatel se uz nejak nezucastnuje diskuze - ze by dalsi interni akademicka ..  ;)

Jo, to je klasika. Osobně takové jednání považuju za facku těm, kdo se snaží mu pomoct.

Ale třeba nemůže "hned", uvidíme...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Automaticka volba profilu zvuku
« Odpověď #14 kdy: 05 Října 2022, 04:16:05 »
Vzhledem k tomu, že má Ubuntu v defaultu PulseAudio bych Alsu nepokoušel. A to ovládání řešil přez Pavucontrol. Tam normálně šlo nastavit jaký výstup má být preferován. Je to klikací a velice jednoduché. Pokud by toto selhalo, až pak bych šel do konfiguráků.

Poznámka pod čarou.
Ubuntu má v základu PulseAudio a to má takové blbé vlastnosti jako SystemD. Není divu, tvůrce je jeden a ten samý člověk. Když jsem si psal skripty na zobrazování a obsluhu audiovýstupu narazil jsem na "záhadné" chování zvuku. Ve výsledku jsem přišel na to, že PulseAudio všemu kraluje. Práce s Alsou mě přišla "normálnější", protože se to dá tahat a částečně ovládat přez /proc a /sys ikdyž tam pro mne bylo pár nepochopitelných věcí co se týče hodnot hlasitostí atd. Zvlášť když to fungovalo jen do určité výše. Avšak hlavní slovo mělo PulseAudio které ignorovalo co jsem v alse nastavil a ovládalo výstupy "dle svého uvážení". Tak volky nevolky používám PulseAudio. Nemám rád takové počiny které mají vlastní "registry" nebo jak nazvat paskvil který nedá klasickýma čtecíma příkazama žádné výsledky. A je třeba používat jeho vlastní příkazové počiny. A když chce někdo něco sesmolit musí ty příkazy používat jako wrapery. Abych nebyl na PulseAudio ošklivý. Musím přiznat že se mi moc líbí možnost hlasitosti přez 100%. Pro mne jako notebookového uživatele je to velice příjemná záležitost. Což je věc kterou mne alsa neumožňovala.

Já jenom doplním jednoduchý postup jak vyřadit pulseaudio (a jet pak na alse) aniž by bylo nutné pulseaudio odinstalovat.
Kód: [Vybrat]
cp /etc/pulse/client.conf $HOME/.config/pulse

Otevřít soubor $HOME/.config/pulse/client.conf   v txt editoru a změnit řádek
Kód: [Vybrat]
; autospawn = yes

na

autospawn = no

Restartovat PC.

Návrat k pulseaudio - změnit řádek
Kód: [Vybrat]
autospawn = no

na

; autospawn = yes

Restart.
« Poslední změna: 05 Října 2022, 06:07:50 od juwa2 »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:Automaticka volba profilu zvuku
« Odpověď #15 kdy: 05 Října 2022, 07:51:24 »
Bohužel některé aplikace požadují PA, jinak jsou němé - např. Skype ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Automaticka volba profilu zvuku
« Odpověď #16 kdy: 05 Října 2022, 16:19:14 »
Bohužel některé aplikace požadují PA, jinak jsou němé - např. Skype ..

Ano, a to už se do toho nyní ještě "motá" pipe-wire.... :-\

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:Automaticka volba profilu zvuku
« Odpověď #17 kdy: 05 Října 2022, 17:03:56 »
Vypadá to, že zdroj je opět RH - takže se máme na co těšit - nevím proč a jak, ale mám pocit, že zatím všechny ty skvělé feature, které nám ubunťákům komplikují život přišli odtamtud ... Tuším, že za celým skvělým systemd stojí RH ...
Nevím, jak se jim povedlo nakukat ostatním, že to přebírají ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.