Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Záhadné chování touchpadu [vyřešeno]  (Přečteno 4303 krát)

3m9d

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 768
Záhadné chování touchpadu [vyřešeno]
« kdy: 25 Října 2022, 21:10:03 »
Pěkný den vespolek, pokud mi nepomůžete, snad se alespoň někdo pobaví :)

Krátký popis a otázka:
Dítko se mi doplazilo k notebooku a zmáčklo několik klávesových zkratek, bohužel neumí mluvit a neřekne mi tedy jaké. Okna se porůznu měnila, vypnutí jsem nakonec zabránil, ale přetrvává funkce touchpadu, že se k potřebnému počtu prstů na většinu akcí přidal jeden. Tušíte někdo, jaká klávesová zkratka, jaké nastavení, by to mohlo ovlivňovat nebo alespoň jak to hledat? Při vyhledávání jsem ztroskotal, protože všechny návody, které jsem našel, vedou na základní nastavení, kde to není, nebo na aplikace pro gesta, což to taky není.

Konkrétně se to chová takto:
  • když chci posunovat kurzorem, musím použít dva prsty místo jednoho
  • když chci pravý klik, musím třemi prsty místo dvou
  • když chci prostřední klik, musím čtyři místo tří
  • pro normální kliknutí mohu jeden nebo dva prsty
  • skrolování po stránce (dříve pohyb dvěma prsty) se mi zatím vůbec nepovedlo

Detaily, na čem problém vznikl:
Notebook Asus ZenBook, Ubuntu 22.04, něco o touchpadu z cat /proc/bus/input/devices:
Kód: [Vybrat]
I: Bus=0018 Vendor=04f3 Product=3115 Version=0100
N: Name="ELAN1301:00 04F3:3115 Touchpad"
P: Phys=i2c-ELAN1301:00
S: Sysfs=/devices/platform/AMDI0010:00/i2c-0/i2c-ELAN1301:00/0018:04F3:3115.0001/input/input13
U: Uniq=
H: Handlers=mouse1 event11
B: PROP=5
B: EV=1b
B: KEY=e520 10000 0 0 0 0
B: ABS=2e0800000000003
B: MSC=20   

Děkuji za každý kloudný nápad, kromě čekání, až to dítě zase nějak vypne  ;D
« Poslední změna: 26 Října 2022, 20:53:53 od 3m9d »
* Ve Windows jde všechno - do někdy, v Linuxu jde všechno od někdy. * Omlouvám se jestli vám proti vaší vůli vykám... Jsem tak zvyklý. * Kdo nemůže žít bez opravování překlepů, ať to dělá na wiki! :)

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:Záhadné chování touchpadu
« Odpověď #1 kdy: 26 Října 2022, 11:17:33 »
Obnovit uživatelský profil ze zálohy (stačí soubory a složky začínající "tečkou").
Z dotazu se nicméně jeví, že takovouto zálohu nemáš - příště ji tedy měj - vyplatí se to. Rozhodně lepší jak marnit mnoho hodin řešením podobných problémů... ;)

3m9d

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 768
Re:Záhadné chování touchpadu
« Odpověď #2 kdy: 26 Října 2022, 20:43:43 »
To mě popravdě ani nenapadlo použít! 🤦‍♂️🤦‍♂️🤦‍♂️ Automatické zálohy jsem tak nějak z povinnosti odklikal s tím, že alespoň budu "nějak mít zálohované dokumenty" a občas je hodím na externí disk, ale zatím jsem žádný vážný problém neměl, takže se zálohami prakticky nepracuji. Obnova běží, vynechal jsem i vše, co s tím nemůže souviset (konfigurace konkrétních programů apod.), tak uvidíme, co se stane :)
* Ve Windows jde všechno - do někdy, v Linuxu jde všechno od někdy. * Omlouvám se jestli vám proti vaší vůli vykám... Jsem tak zvyklý. * Kdo nemůže žít bez opravování překlepů, ať to dělá na wiki! :)

3m9d

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 768
Re:Záhadné chování touchpadu
« Odpověď #3 kdy: 26 Října 2022, 20:49:14 »
Ještě nikdy mě tak nepotěšilo, jak jsem blbej  ;D Díky moc! I když stejně by mě zajímala ta klávesová zkratka  :-X
* Ve Windows jde všechno - do někdy, v Linuxu jde všechno od někdy. * Omlouvám se jestli vám proti vaší vůli vykám... Jsem tak zvyklý. * Kdo nemůže žít bez opravování překlepů, ať to dělá na wiki! :)

3m9d

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 768
Re:Záhadné chování touchpadu [vyřešeno]
« Odpověď #4 kdy: 29 Ledna 2023, 20:53:23 »
Pokud by někdo měl podobný problém a neměl vůbec žádné zálohy, je řešením také přejmenovat soubor ~/.config/dconf/user nebo obnovit jen tento soubor, ale neptejte se mě, proč :)  Ano, stalo se mi to znova! Příště ho budu natáčet :-D Jinak soubor jsem našel celkem jednoduše pomocí změny nastavení touchpadu a pak hledání změn ve složce .config.
* Ve Windows jde všechno - do někdy, v Linuxu jde všechno od někdy. * Omlouvám se jestli vám proti vaší vůli vykám... Jsem tak zvyklý. * Kdo nemůže žít bez opravování překlepů, ať to dělá na wiki! :)

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 635
Re:Záhadné chování touchpadu [vyřešeno]
« Odpověď #5 kdy: 24 Února 2023, 17:04:50 »
Ten soubor ~/.config/dconf/user obsahuje databázi nastavení uživatele. Můžeš jí číst nebo nastavovat pomocí gsettings nebo jednoduššeji pomocí dconf-editor.
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
Joutůůůůb

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.