Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Po instalaci notebook vypíše "No bootable medium"  (Přečteno 2486 krát)

Rellik

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 129
    • dv-foto
Po instalaci notebook vypíše "No bootable medium"
« kdy: 06 Prosince 2022, 19:20:14 »
Zdravím vespolek. Dostal se mi do rukou notebook "Acer Aspire ES1-531", kam jsem chtěl nainstalovat Poslední verzi Kubuntu LTS. V BIOSU je nastavený režim UEFI (v Legacy nefunguje Touchpad ?!). Po bezproblémovém spuštění systému s z flešky a následné instalaci, vše projede bez problému. Při konci instalace, se vypíše jestli dál zkoušet nebo restartovat. Při restartu to chce pak odebrat flešku a potvrdit Enterem... No a po restartu obrázek s nápisem -  No bootable medium... Kubuntu jsem instaloval na různé zařízení už Xx, ale vždy jelo hned... Co tady může být za zádrhel?  Jinak to byla instalace místo stávajícího W8, který na tom notesu už skoro neotevřel ani složku... (Super aktualizace systému...).
Díky za případné rady... :)
Není nic co by nebylo možné, stačí jen najít tu správnou cestu.

PC: i5-10400, 12Gb DDR4, Mainboard Asus B560-PLUS, GK Asus GT730, HDD ADATA SX6000 M.2 PCIe NVMe 256GB (systém)+ SSD Crucial 128Gb  + HDD Seagate Barracuda 1Tb (data).

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Re:Po instalaci notebook vypíše "No bootable medium"
« Odpověď #1 kdy: 06 Prosince 2022, 20:18:54 »
Sakra chlape - nejsi tady nováček a tak by jsi mohl bez výzvy napsat konfiguraci NTB - určitě dobře víš, že model ti nic neřekne, protože má i desítky podmodelů, které jsou jiné.
Začnu tím, že tyto modely se nejčastěji objevují s nízkovýkonnými CPU, tedy i GPU a se 4GB RAM - to mi nepřijde rozumné dávat na to Kubuntu.
Moje rada je trochu sám iniciativně hledat. Pak by jsi věděl, že instalace Linux na ntb Acer je takový klasický oříšek a i zde by jsi našel vlákno, které o tom pojednává a nabízí možná řešení.

V tomto případě to vypadá, že FW desky nenajde zavaděč - soubor .efi a to proto, že ho očekává jinde, než ho instalátor prdnul.
V nastavení UEFI není možnost bootovat ze souboru? Předpokládám, že nastavení UEFI jsi všechna prošel a zkoušel jsi to zajistit odtamtud ..
Tedy bude asi relevantní toto vlákno, byť to nemusí sedět přesně, ale je tam více možností a s trochou snahy to musíš umlátit křidýlkama:
https://forum.linux-mint-czech.cz/viewtopic.php?f=33&t=5246

Jinak pokud pod Legacy nefunguje touchpad, tak se dá založit vlákno na řešení tohoto problému. Buď je to otázka nastavení desky nebo se také často stává, že Linux si špatně vyhodnotí zařízení a nacpe tam starý modul driveru synaptic, ale nové modely jedou na libinput. Vlákna a návody k tomuto jsou k nalezení - osobně jsem to ještě neřešil, tak neporadím přesněji. Nedávno to tu zmiňoval tuším Ramael, tak by možná navedl lépe, pokud to nerozchodíš pod EFI a uděláš to vlákno. Jinak mě překvapuje, že takovýto stroj má možnost CSM - na to u Acer nejsem zvyklý ..
« Poslední změna: 06 Prosince 2022, 22:08:05 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

ikx

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 476
Re:Po instalaci notebook vypíše "No bootable medium"
« Odpověď #2 kdy: 07 Prosince 2022, 09:05:59 »
...instalacia na ACER je uz davno vyriesené...riesenie je aj tu,aj na inom fore,aj vseobecne na nete...treba dodrziavat postup,presne...a stane sa zazrak... :o :o :o

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Po instalaci notebook vypíše "No bootable medium"
« Odpověď #3 kdy: 07 Prosince 2022, 09:43:37 »
Možná že tady je podobný příběh? Četl jsem jen v rychlosti, tak si to upřesni...

https://gofloss.wordpress.com/2019/08/29/install-ubuntu-18-04-on-an-acer-aspire-es1-531/

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Re:Po instalaci notebook vypíše "No bootable medium"
« Odpověď #4 kdy: 07 Prosince 2022, 10:07:35 »
Ano, ten návod je přesně v duchu tohoto, co jsem již napsal:
Citace
V tomto případě to vypadá, že FW desky nenajde zavaděč - soubor .efi a to proto, že ho očekává jinde, než ho instalátor prdnul.
V nastavení UEFI není možnost bootovat ze souboru?
U některých NTB z této řady ovšem bývá nutné nejprve aktualizovat FW, aby byly přístupné některé podstatné možnosti nastavení. I to je popsáno v tom starším návodu, který jsem vytvořil.
U ntb Acer, kde není ve FW možnost vybrat zavaděč v umístění, tak je potřeba ho překopírovat do umístění, kde ho Acer najde - a to je podstata toho staršího návodu na který odkazuji.
Tak to pro vysvětlenou podstaty problému.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Po instalaci notebook vypíše "No bootable medium"
« Odpověď #5 kdy: 07 Prosince 2022, 11:19:11 »
To @ventero:
Se zájmem jsem si přečetl tvůj příspěvek na mint-fóru.
Pokud jsem to správně pochopil, potíž se týká instalace ubu na novější stroje Acer (s uefi).
Dotaz: Opravdu v těchto případech nestačí pouze přepnout uefi na legacy?  Nebo to snad již nyní nelze/nestačí to??  Acerů mám totiž několik (všechny ještě s biosem) a s instalací ubu (starých i nejnovějších) nikdy problém nebyl/není...

Táži se hlavně proto, abych, až třebas půjdu někomu na nový ntb instalovat ubu nevypadal jako "trubka" - to mě totiž docela děsí.... :-\

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Re:Po instalaci notebook vypíše "No bootable medium"
« Odpověď #6 kdy: 07 Prosince 2022, 18:28:56 »
Ano - jedná se o hlavně levné NTB Acer s UEFI, kde nelze přepnout na CSM a není pokročilejší správa zavádění.
Dodnes nevím, zda se skutečně jedná o to, že v NTB je pevná očekávaná cesta k linuxovému zavaděči, jak v tom návodu prezentuji, protože v té době mě to takhle přišlo. S dnešními vědomostmi mě napadla totiž ještě varianta 2., stejně logická, že instalátor někam ten zavaděč umístí, ale chybně mu do FW zaregistruje cestu. A to pak u strojů s jednoduchým rozhraním nelze v nastavení FW upravit.
V takovém případě by se to možná dalo řešit bootem do Live a pomocí utility efibootmgr - takto jsem vyřešil dualboot na mém malém číňánkovi, kde to GUI FW neumožňoval.
Ten návod je i tady, ale na tom Mintu se to víc rozkošatělo a je tam ještě varianta řešení pro jinou problematickou řadu Acer a také navržené univerzální řešení s boot managerem rEFInd - jsou nejspíše i jiné projekty na podobné bázi, např. rEFIt a pravděpodobně by se dal dnes použít i Ventoy.

Jinak u Acer s disky NVME se můžeš zase setkat s jiným problémem - ten se řeší takto:
https://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=85834.msg578102

Acer je na tohle expert - pomalu s každou modelovou řadou je nějaký problém s bootem Linuxu a pokaždé si vyžaduje specifické řešení. Nicméně pokaždé jsem zatím dohledal informace a ty Acery nakonec rozjel.
« Poslední změna: 07 Prosince 2022, 18:30:50 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.