Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Downgrade Xorg kvůli starému ovladači  (Přečteno 2182 krát)

DarkMeni

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 42
Downgrade Xorg kvůli starému ovladači
« kdy: 27 Února 2023, 00:38:45 »
Ahoj, chtěl bych vyzkoušet proprietální ovladač VIA grafiky na terminálu (jestli opravdu podporuje HW akceleraci, jak tvrdí, protože open-source ovladač OpenChrome ji momentálně rozhodně nepodporuje). Problém je, že poslední verze propreitálního ovladače je pro Ubuntu 12.04.
Zkusil jsem nainstalovat Ubuntu 12.04.4, musel jsem downgradovat kernel z 3.11 na 3.2, pak šel ovladač nainstalovat (vytvořit DKMS), ale spadne to při spouštění Xserveru (segmentation fault). Pak jsem zkusil Ubuntu 12.04 a Ubuntu 12.04.1, ale u těch se mi nepodařilo dostat ani k instalaci. Když se mělo načíst grafické prostředí, tak monitor zobrazil "out of range" a "no signal". Ani nomodeset nepomohlo. Asi to ještě neznalo "safe graphics". Dalo se dostat do příkazové řádky, ale nevím jak z ní spustit instalaci. Nejstarší service pack, který šel nainstalovat je 12.04.2, ale i zde je moc "nový" Xorg. Je tam verze 1.13, a ten ovladač byl zkompilovaný pro 1.11.3, takže v Xorg.0.logu vidím zase segmentation fault.

Nenapadá někoho, jak buď nainstalovat starší service pack (kde snad bude starší Xorg), nebo jak udělat downgrade?
"sudo apt-get install xserver-xorg=1.11.3" mi bohužel řekne, že nenašlo verzi 1.11.13, ale to samí mi to řekne, i když zkusím verzi 1.13, která je tam teď...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Downgrade Xorg kvůli starému ovladači
« Odpověď #1 kdy: 27 Února 2023, 08:57:00 »
Na daném HW ti prostě ta stará verze xorgu nepoběží. Proto ti nefunguje 12.04 kde ta verze je.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Downgrade Xorg kvůli starému ovladači
« Odpověď #2 kdy: 27 Února 2023, 09:39:26 »
xserver-xorg-video-openchrome jsi tedy instaloval?
Máš tam grafiku VIA ChromotionHD nebo Savage S3? To by mohl být rozdíl.

Otázka je, zda nepodporuje HW akceleraci, nebo už je to tak slabá karta, že to ani prakticky nepoznáš.
Máš to potvrzeno tímto:
Kód: [Vybrat]
/usr/lib/nux/unity_support_test -pnebo tímto
Kód: [Vybrat]
glxinfo | grep direct?

Pokud to není kvůli nějakému specifickému dobovému použití, tak bych se raději, než cestou staré distro, vydal cestou MX Linux Fluxbox nebo Antix, kde profi tester s těmito distry běžně rozběhává tyto staré křápy s podobným HW - nejnověji zde s Antix 22:
https://redhawk75.wordpress.com/2023/01/14/retro-hw-hp-t510/
« Poslední změna: 27 Února 2023, 19:11:33 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

DarkMeni

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 42
Re:Downgrade Xorg kvůli starému ovladači
« Odpověď #3 kdy: 11 Března 2023, 20:52:08 »
Sry že reaguju až teď, dřív jsem se k tomu nedostal.

Nakonec šlo ten ovladač rozběhat na Ubuntu 12.10. A ještě jsem musel použít redukci DVI-I -> VGA a zmizel ten segmentation error, takže možná by to mohlo fungovat i na Ubuntu 12.04.4 kde jsem původně myslel, že to je kvůli verzi Xorg, a problém byl asi v nějaké chybě ovladače při komunikaci přes DVI.
HW akceleraci ten ovladač opravdu umí, přehraje 1080p video bez viditelného sekání. Pro srovnání, openchrome ovladač zvládal tak 0,5 FPS u 720p videa.
Tohle jsem chtěl hlavně vyzkoušet, abych zjistil, jestli má smysl zkusit přepsat ovladač pro současný kernel. Našel jsem i zdrojový kód pravděpodobně k tomuto ovladači, akorát to ještě musím vyzkoušet zkompilovat a otestovat - jestli je to opravdu ten samý ovladač.


Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Downgrade Xorg kvůli starému ovladači
« Odpověď #4 kdy: 11 Března 2023, 21:55:17 »
Trochu mišmaš.
Jaký ovladač jsi tedy na 12.10 rozběhal? A jak?
Jaký ovladač tedy tu akceleraci umí na 1080p, když tedy openchrome (o kterém jsem si myslel, že je řeč) zvládal jen 0,5FPS@720p?

Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

DarkMeni

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 42
Re:Downgrade Xorg kvůli starému ovladači
« Odpověď #5 kdy: 12 Března 2023, 19:13:04 »
Jsou dva ovladače.
opensource - openchrome
proprietární - via

Openchrome jde nainstalovat na současných distribucích linuxu. Umí zprostředkovat lepší rozlišení než základní modesetting (800x600) ale posouvání oken je trhané, scrollování taky, video se seká.

Propertiální ovladač via na současných distribucích linuxu nainstalovat nejde - poslední podporovaný kernel je 3.4.0.
Ale tam kde nainstalovat šel (Ubuntu 12.10) funguje dobře - posouvání oken je plynulé a zvládá 1080p video.
Ve staženém archivu jsou dvě zkompilované binárky (via_drv.so, via_chrome9_dri.so) a zdrojový kód ve složce TTM, který se při instalaci zkompiluje pro aktuální kernel a vytvoří DKMS - via_chrome9.ko.

Ještě k tomu proprietárnímu ovladači šla stáhnout "opensource" verze pro XServer, ale ta po zkompilování vytvořila jen via_drv.so, a to se bez via_chrome9_dri.so seká podobně jako openchrome ovladač. Měl jsem v plánu "patchnout" ten zdroják pro DKMS, aby šel zkompilovat na kernelu 5.0+, ale teď nevím jestli to nebude jen ztráta času, když s DRI driverem nehnu a nevím, jestli se API, kterou ten via_chrome9_dri.so implementuje, nezměnila natolik, že by to už nebylo kompatibilní se současným Xserverem.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.