Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Zamrzání instalace - vadný řadič disku? - VYŘEŠENO  (Přečteno 2843 krát)

Diego

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 79
    • Arze
Ahoj všem,
měl jsem na NB nainstalované Ubuntu, vše fungovalo až jednou začalo dost často zamrzat. Chtěl jsem to zkusit vyřešit čistou instalací ale tam se kousne taky. Když jsem testoval HDD tak píše kolem 1600 vadných sektorů, tak podezdřívam disk. Když si pustim Live distribuci tak ta šlape v pohodě (z RAMky) ale když dam instalaci tak se při kopírování souborů zakousne.
Tuším správně že odešel disk? Stejně bylo v plánu pořízení SSD tak jen jestli to nebude řadičem na desce, třeba.

Díky za názory
« Poslední změna: 14 Dubna 2023, 16:40:59 od Diego »

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Zamrzání instalace - vadný disk?
« Odpověď #1 kdy: 08 Dubna 2023, 08:23:54 »
Ahoj všem,
měl jsem na NB nainstalované Ubuntu, vše fungovalo až jednou začalo dost často zamrzat. Chtěl jsem to zkusit vyřešit čistou instalací ale tam se kousne taky. Když jsem testoval HDD tak píše kolem 1600 vadných sektorů, tak podezdřívam disk. Když si pustim Live distribuci tak ta šlape v pohodě (z RAMky) ale když dam instalaci tak se při kopírování souborů zakousne.
Tuším správně že odešel disk? Stejně bylo v plánu pořízení SSD tak jen jestli to nebude řadičem na desce, třeba.

Díky za názory

Co chceš ještě slyšet?  Vadné sektory rozhodně nejsou zpúsobeny řadičem.
A ten disk nevyhazuj, na nějaké nenáročné věci (třeba videa atd) ještě poslouží, než klekne ůplně...

Diego

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 79
    • Arze
Re:Zamrzání instalace - vadný disk?
« Odpověď #2 kdy: 11 Dubna 2023, 17:48:37 »
Tak dobře, koupil sem noví SSD a problém furt stejný, zhruba ve 1/3 instalace počítač zamrzne a konec.
Eště sem zkusil badblocks ale moc si od toho neslibuju.
Ňáký nápady?
Dík ;)

Diego

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 79
    • Arze
Re:Zamrzání instalace - vadný disk?
« Odpověď #3 kdy: 12 Dubna 2023, 18:53:58 »
Tak test disku je OK. Nakonec sem zkusil jinou flešku a jiný USB a povedlo se mi nainstalovat. Ale po 10 minutách se zas zakousne.
Napadá něco někoho?
Dík

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6023
Re:Zamrzání instalace - vadný disk?
« Odpověď #4 kdy: 12 Dubna 2023, 19:22:26 »
Když pominu HW problém, tak mě napadá zkusit bootovat s parametrem jádra acpi=off a další.
Také se dá podívat do logů, v čem je problém.
A provedl bych i test RAM, když to máš už na té live flashce.
« Poslední změna: 12 Dubna 2023, 19:24:09 od Roman Vacho »
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6023
Re:Zamrzání instalace - vadný disk?
« Odpověď #5 kdy: 12 Dubna 2023, 19:24:23 »
Když pominu HW problém, tak mě napadá zkusit bootovat s parametrem jádra acpi=off a další.
Také se dá podívat do logů, v čem je problém.
A provedl bych i test RAM, když to máš už na té live flashce v menu.

Ten zbytek je zajímavý.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

Diego

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 79
    • Arze
Re:Zamrzání instalace - vadný disk?
« Odpověď #6 kdy: 12 Dubna 2023, 19:39:46 »
RAMku sem testoval taky a bez problemu.
Zbytek co píšeš rád zkusim ale nevim jak.

Diego

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 79
    • Arze
Re:Zamrzání instalace - vadný disk?
« Odpověď #7 kdy: 13 Dubna 2023, 16:35:25 »

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6023
Re:Zamrzání instalace - vadný řadič disku?
« Odpověď #8 kdy: 14 Dubna 2023, 13:09:04 »
To je nemilé. Nepotěším tě. Ideální by bylo zapojit znovu kábel SATA na obou koncích. Tj. i v desce. Pokud bude problém přetrvávat, vyměnit jej.
Kabel asi moc nestojí, servis nevím. nemělo by to vyjít draho. Pokud už to budeš dělat, zkontroluj i napájecí.

Už si tu problematiku tolik nepamatuji, protože jsem se tomu dlouho nevěnoval. Čistě teoreticky by stálo za pokus oživit i to staré HDD. Překontrolovat celý disk a zapsat nové stavy jednotlivých clusterů. Třeba jsou falešně označeny jako vadné.
« Poslední změna: 14 Dubna 2023, 13:11:02 od Roman Vacho »
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

Diego

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 79
    • Arze
Re:Zamrzání instalace - vadný řadič disku?
« Odpověď #9 kdy: 14 Dubna 2023, 16:40:02 »
Vyřešeno. NB je na cestě do křemíkového nebe.Díky za pomoc ;)

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 634
Re:Zamrzání instalace - vadný řadič disku? - VYŘEŠENO
« Odpověď #10 kdy: 14 Dubna 2023, 21:10:23 »
Škoda, že bydlíš tak daleko. Já bych ten noťák nevyhazoval a pořádně ho proklepnul. Podle logu se zasekne pokaždé ve stavu mezi X11, Waylandem a vypnutím dmesg.service. Těžko posoudit, který z těch procesů za to může. Minimálně protože to je v režii systemd a ten jede v paralelním zpracovávání, ne jako v initu služba za službou. Na Tvém místě bych zkusil nainstalovat systém bez X11 i bez Waylandu. Třeba s links prohlížečem. Pokud by to fungovalo, tak je problém jinde a ještě se to dá zachránit. Pokud by ani toto nefungovalo, tak strojek je fakt na cestě do křemíkového nebe.
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
Joutůůůůb

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6023
Re:Zamrzání instalace - vadný řadič disku? - VYŘEŠENO
« Odpověď #11 kdy: 15 Dubna 2023, 16:31:01 »
Škoda, že bydlíš tak daleko. Já bych ten noťák nevyhazoval a pořádně ho proklepnul. Podle logu se zasekne pokaždé ve stavu mezi X11, Waylandem a vypnutím dmesg.service. Těžko posoudit, který z těch procesů za to může. Minimálně protože to je v režii systemd a ten jede v paralelním zpracovávání, ne jako v initu služba za službou. Na Tvém místě bych zkusil nainstalovat systém bez X11 i bez Waylandu. Třeba s links prohlížečem. Pokud by to fungovalo, tak je problém jinde a ještě se to dá zachránit. Pokud by ani toto nefungovalo, tak strojek je fakt na cestě do křemíkového nebe.
A co ty hlášky o stavu ATA?
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 634
Re:Zamrzání instalace - vadný řadič disku? - VYŘEŠENO
« Odpověď #12 kdy: 15 Dubna 2023, 17:20:36 »
Škoda, že bydlíš tak daleko. Já bych ten noťák nevyhazoval a pořádně ho proklepnul. Podle logu se zasekne pokaždé ve stavu mezi X11, Waylandem a vypnutím dmesg.service. Těžko posoudit, který z těch procesů za to může. Minimálně protože to je v režii systemd a ten jede v paralelním zpracovávání, ne jako v initu služba za službou. Na Tvém místě bych zkusil nainstalovat systém bez X11 i bez Waylandu. Třeba s links prohlížečem. Pokud by to fungovalo, tak je problém jinde a ještě se to dá zachránit. Pokud by ani toto nefungovalo, tak strojek je fakt na cestě do křemíkového nebe.
A co ty hlášky o stavu ATA?
Nevylučuji to. Jen mám pocit, že to vždy zamrzne v případě co jsem napsal. To je to nejmenší to odzkoušet jen základní instalací. Může to ušetřit nějakou kačku za nový strojek.
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
Joutůůůůb

Diego

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 79
    • Arze
Re:Zamrzání instalace - vadný řadič disku? - VYŘEŠENO
« Odpověď #13 kdy: 15 Dubna 2023, 17:27:02 »
Driv to slo v pohode, ted se to zaclo furt kousat. Byl to spis HW problem. MB se uz jednou menil.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.