Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Nenačítá Ubuntu po instalaci  (Přečteno 2453 krát)

MJerab

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 5
Nenačítá Ubuntu po instalaci
« kdy: 10 Května 2023, 14:21:16 »
Zdravím, po nějaký době sem se chtěl vrátit k Ubuntu (22.04.2LTS), ale mám problémy které v minulosti nebyly. Původně vůbec nechtělo bootovat z flashky přes Rufus (vyřešeno stažením boot efi 32) a teď není problém se dostat na volbu Try/Install. Instalace proběhne v pořádku (při dalším pokusu o instalaci je nabídka instalovat Ubuntu vedle Ubuntu), při první instalaci smazán disk takže by to mělo být čistý, jen linux. Po instalaci naběhne povinná volba restartovat PC, vyzve mě to k vytažení boot flash a následně se už nenačte (běží tam shell terminál zřejmě). V BIOSu nastaveno na bootování Ubuntu. Otázkou je co je špatně a jak to opravit? ACPI vypnuto

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Nenačítá Ubuntu po instalaci
« Odpověď #1 kdy: 10 Května 2023, 15:33:34 »
V akom rezime si to instaloval, UEFI/Legacy? Ak UEFI tak neostal ti v biose/uefi zaznam o tom predchadzajucom ubuntu a nesnazi sa bootovat cez neho? Ten shell je urcite shell ubuntu/grub alebo biosu/uefi.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:Nenačítá Ubuntu po instalaci
« Odpověď #2 kdy: 10 Května 2023, 15:34:31 »
Ahoj a vitej.
Zkus to prosim popsat presneji, jak se to projevuje - co tam je napsano. A take co kas za PC.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

MJerab

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 5
Re:Nenačítá Ubuntu po instalaci
« Odpověď #3 kdy: 10 Května 2023, 16:10:44 »
Instalace uefi, počítač Vision Book 14. Test verze není problém spustit (ani v aktuální 18.04.6 co sem zkoušel) nicméně tu 18 ani nenainstaluju. Ještě zkouším check disk na tý 18 ale ten hlavní problém to asi nebude vzhledem k tomu že
ta nová verze šla nainstalovat bez problémů. https://ibb.co/jbcNk3K. Podle všeho to ukazuje uefi shell terminál kterej je i v boot nastavení. Přikláním se k tomu že mám buď něco špatně nainstalovaný nebo nastavený v BIOSu. Každopádně teď zkouším instalovat 18 z live prostředí tý 18 a vypadá to, že to o ní ví (opět možnost smazat a a nahradit, nainstalovat vedle nebo smazat celej disk)
« Poslední změna: 10 Května 2023, 16:23:20 od MJerab »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:Nenačítá Ubuntu po instalaci
« Odpověď #4 kdy: 10 Května 2023, 16:42:20 »
Precti si o tom neco a delej to rucne to rozvrzeni disku a umisteni zavadece - nenechavej to na automatice instalatoru a tomhle zakladnim vyberu. Je to vopba "Neco jineho" tusim snad jeste ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

MJerab

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 5
Re:Nenačítá Ubuntu po instalaci
« Odpověď #5 kdy: 10 Května 2023, 16:52:58 »
Jj volba něco jiného si vybavuju. Každopádně se mi podařilo rozchodit tu 18ku tak teď uvažuju jestli "riskovat" aktualizaci (nabízí to 20, ne 22 co sem stahoval) tak uvidím. Každopádně nejdřív musím nainstalovat tiskárnu, zprovoznit USB myš apod :-D

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:Nenačítá Ubuntu po instalaci
« Odpověď #6 kdy: 10 Května 2023, 18:05:10 »
Jestli chces pouzivat tiskarnu a treba jeste skener, tak doporucuji na max aktualizovat tu 18 a zustat na ni, co to pujde. I vzhledem k pravdepodobne konfiguraci NTB - Umax jsou vetsinou celerony ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

MJerab

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 5
Re:Nenačítá Ubuntu po instalaci
« Odpověď #7 kdy: 10 Května 2023, 19:58:25 »
Díky za info, tím pádem mám případný aktualizace vyřešený :-)

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 633
Re:Nenačítá Ubuntu po instalaci
« Odpověď #8 kdy: 10 Května 2023, 21:49:00 »
Ja bych tipl, ze to mas spatne nainstalovane. Proc 32bitovy boot efi? 32bit koncil s ubuntu 18. Dalsi verze uz jsou jen 64bitove. Pokud ti ubu bezi a chces vyzkouset novejsi. Stahni si instalacni obraz, catni ho na usb a dej mu boot priznak. Pak to pujde z UEFI spustit.
Jen nevim jestli jsi neprestrelil s vyberem distribuce. Cim vyssi cislo vydani ubuntu, tim vice je to pro geeky s nadupanyma masinama.
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
MeWe  Joutůůůůb

MJerab

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 5
Re:Nenačítá Ubuntu po instalaci
« Odpověď #9 kdy: 10 Května 2023, 21:55:44 »
Problém byl zřejmě jak říkáš s vysokým číslem. 18 sem dokázal nainstalovat (dokonce dvakrát :-D) a normálně běží. Co se týče tý 32 tak taky nevím co byl problém. Podle všeho by měla normálně na počítači běžet 64 ale absolutně jí to nechtělo bootovat i když flashka jako taková v BIOSu normálně byla. Pak sem hledal nějaký info k Rufusu a narazil na tuhle možnost a v úplný zoufalosti jí zkusil. A světě div se instalace najednou šlapala i na 22 i na 18. Na 64 sem se nedostal ani k volbě Try, Instal apod. a s tímhle v pohodě nainstalovat a 18 zatím i šlape. Krom toho mám pocit že to je stejná verze co sem měl v minulosti takže ideál. Jen zatím nejsem schopnej zprovoznit usb myš ale to už je detail, hlavně že to běží

ikx

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 476
Re:Nenačítá Ubuntu po instalaci
« Odpověď #10 kdy: 10 Května 2023, 21:55:49 »
Citace
na max aktualizovat tu 18 a zustat na ni, co to pujde.
...pojde to s PRO do r.2028... :D :D :D
« Poslední změna: 10 Května 2023, 21:57:27 od ikx »

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 633
Re:Nenačítá Ubuntu po instalaci
« Odpověď #11 kdy: 10 Května 2023, 22:15:47 »
Tak az to budes znova zkouset. Pripoj usb flash. Bude treba na /dev/sda
V terminalu:
Kód: [Vybrat]
sudo -i
cat ubuntu-instalacni-obraz.iso > /dev/sda
parted /dev/sda set 1 esp on
A melo by to fungovat bez nejakeho rufusu.
Sorry za neupravu. Tukam to na mobilu.
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
MeWe  Joutůůůůb

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:Nenačítá Ubuntu po instalaci
« Odpověď #12 kdy: 10 Května 2023, 22:56:01 »
Je to proto, ze nektere stroje (Umax k nim patri, Lenovo tez a nejcasteji to maji 2v1) maji FW koncipovany tak, ze prijme pouze 32bit efiloader, prestoze na nem bezi 64bit system. Cistokrevna proprietalni svinarna.

Da se to i bez Rufus udelat tak, ze se proste ten zavadec rucne nahradi. U Linuxu nebyl problem si s tim poradit, u Win jsem se s tim tenkrat nedobabral - nahrazeni zavadece hlasilo chybu inkompatibility s efibootmgr - musi se sehnat original firemni instalacka a tu nikdo nechtel poskytnout - zacaluj si servis. Jak jsem psal - proprietalni hajzlarna. Ale proc se s necim babrat, kdyz to skvely Rufus umi.
Jen mi porad nejde do hlavy, proc ho jeste nikdo nekompiloval pro Linux - asi ego ...

Edit: Ještě abych to doplnil, tak to největší úskalí je to, že pokud se tam nainstaluje 32bit Win, tak pro něj pak neexistují některé ovladače. Člověk, pokud není opravdu profík, je pak nucen ten stroj opravdu hodit do autorizovaného servisu a tam nechat neférovou částku za přeinstalaci ze speciálně upraveného proprietálního, neveřejného instalačního média.

« Poslední změna: 11 Května 2023, 08:20:45 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.