Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Systém automaticky nenastartuje [vyřešeno]  (Přečteno 2620 krát)

QEDS

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 26
Systém automaticky nenastartuje [vyřešeno]
« kdy: 20 Května 2023, 09:45:54 »
Zdravím zdejší komunitu. Potřebuji pomost se startem notebooku. Nainstaloval jsem Ubuntu 20.04.06 LTS tak jak už hodněkrát, ale tentokrát po nainstalování nastal problém. Při spuštění NTB naběhne BIOS, potom se v levém horním rohu ukáže příkazová řádka (jen problikava bez textu) a noc se nestane. Systém nezačne startovat. Můžu to tak nechat hodinu a noc. Zvláštní je, že pokud napíšu cokoliv do příkazové řádky, může to být opravdu cokoliv jakékoliv písmena, tak po určitém počtu znaků systém začne startovat jak má. Ukáže se logo Ubuntu atd... Zkoušel jsem už X krát přeinstalovat. Hrál jsem si s Grub zavaděčem, ale bez úspěchu. Můžete mi prosím poradit jak docílit toho aby NTB startoval sám?
« Poslední změna: 22 Května 2023, 13:03:29 od QEDS »

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1783
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Systém automaticky nenastartuje
« Odpověď #1 kdy: 20 Května 2023, 22:58:45 »
Z USB flash (nebo HDD) startuje normálně?

Předpokladem samozřejmě je v BIOSu změnit bootovací sekvenci, nebo odpojit vnitřní HDD (a mít povolené bootování z USB).

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6091
Re:Systém automaticky nenastartuje
« Odpověď #2 kdy: 21 Května 2023, 13:10:53 »
Pokud vidíš nějaký zavaděč, např. Grub, edituj řádku s parametrama pro jádro. Smaž splash a quiet. Ty uvozovky tam nech. Edituje se klávesou E. Bootuje F10 nebo CTRL+X. Je to tam dole napsané jako nápověda. Nevím zda EN či CZ.
Změna je pouze dočasná na 1 boot. Další spuštění je běžné.
Je možné, že je problém už při natažení jádra a potom by nám tento pokus nepomohl.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem.
Dlouhé výpisy prosím dávat při psaní příspěvku do bloku funkcí Vložit kód.
Děkujeme.

QEDS

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 26
Re:Systém automaticky nenastartuje
« Odpověď #3 kdy: 22 Května 2023, 12:59:11 »
Dělá mi to stejný problém i když provádí boot z USB flesky.

QEDS

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 26
Re:Systém automaticky nenastartuje
« Odpověď #4 kdy: 22 Května 2023, 12:59:59 »
Nakonec jsem tedy vyřešil instalaci staršího Ubuntu 18.04. Tam vše funguje jak má.

QEDS

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 26
Re:Systém automaticky nenastartuje
« Odpověď #5 kdy: 22 Května 2023, 13:02:12 »
Každopádně i tak děkuji za rady a snahu pomoci. Díky

lubokubo76

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 84
Re:Systém automaticky nenastartuje [vyřešeno]
« Odpověď #6 kdy: 07 Června 2023, 12:57:02 »
Nemáš ten istý problém ako ja s Kubuntu 22.04 (aj 20.04) na C2Q? Nejde na PC s BIOS-om nainštalovať korektne. Musel som aj ja použiť 18.04, aktualizovať a mám podporovaný OS na PC bez UEFI.
OS: Linux Xubuntu 14.04 LTS 32 bit + Windows XP SP3 (neplánuji update) + Puppy, MB: Intel DP35DP, CPU: Q6700, GPU: Sapphire HD 3850, RAM: 4096 MiB - 800 MHz, Leadtek 1800H,PATA+SATA

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3588
Re:Systém automaticky nenastartuje [vyřešeno]
« Odpověď #7 kdy: 07 Června 2023, 15:26:20 »
Ono obecně není nejlepší řešení instalovat nejnovější verze na hodně staré mašiny, pokud s tím to distro nepočítá. Je třeba si uvědomit, že základní HW deadline je dneska 5 let a širší řekněme těch 10 - 12 let.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.