Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Tiskárny a multifunkce Brother  (Přečteno 4513 krát)

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Tiskárny a multifunkce Brother
« kdy: 24 Května 2023, 13:36:13 »
Pokud uživatel Linuxu hledá základní a levnou tiskárnu a skener pro domácí kancelář s nízkými vstupními i provozními náklady, tak momentálně se jeví jako nejlepší volba značka Brother, která má podporu pro Linux (rpm a deb platformy) a konkrétně multifunkční zařízení DCP-1510 nebo DCP-1512 (rozdíl je pouze v barvě). Osobně jsem zvolil tmavý model DCP-1512E

Moje Xubuntu 18.04.6 LTS si hned po připojení a zapnutí stroje, samo tiskárnu instalovalo a okamžitě jsem mohl tisknout.

Brother případně nabízí skript pro instalaci ovladačů i s návodem, který se zobrazí po stažení. V sekci nástroje se, pod názvem Driver Install Tool, stáhne balík jménem linux-brprinter-installer-*.*.*-*.gz. Po jeho stažení se zobrazí návod.
Balík se rozbalí - např. tak, že se v terminálu přesune do složky, kde je uložen (nebo se ze Správce souborů otevře terminál v umístění - v Xubu v Thunar např. Soubor/Otevřít terminál zde) a postupuje se takto (oficiální návod Brother):
Citace
Krok 1. Stáhněte si nástroj (linux-brprinter-installer-*.*.*-*.gz).
Nástroj se stáhne do výchozího adresáře "Download".
(Umístění adresáře se liší v závislosti na vaší distribuci Linuxu.)
Např. /home/(Přihlašovací jméno)/Download
Krok2. Otevřete okno terminálu.
Krok3. Přejděte do adresáře, do kterého jste soubor stáhli v posledním kroku. Pomocí příkazu cd.
Např. cd Downloads
Krok4. Zadejte tento příkaz pro rozbalení staženého souboru:
Příkaz: gunzip linux-brprinter-installer-*.*.*-*.gz
např. gunzip linux-brprinter-installer-2.1.1-1.gz
Krok5. Získejte oprávnění superuživatele pomocí příkazu "su" nebo "sudo su".
Krok6. Spusťte nástroj:
Příkaz: bash linux-brprinter-installer-*.*.*-* Název stroje Brother
např. bash linux-brprinter-installer-2.1.1-1 DCP-1512E
Krok7. Spustí se instalace ovladače. Postupujte podle pokynů na instalační obrazovce.
 
 Až se zobrazí zpráva "Will you specify the DeviceURI ?" (Zadáte DeviceURI ?),
 Pro uživatele USB: zvolte N (Ne).
 Pro uživatele sítě: (Ano) a číslo DeviceURI.

Proces instalace může nějakou dobu trvat. Počkejte, dokud nebude dokončen.
K tomu je dobré dodat, že metoda "sudo su" je dnes zastaralá a doporučuje se použít
Kód: [Vybrat]
sudo -i
Dále Brother nabízí samostatné ovladače pro skener v podobě balíku pro 32bit i 64bit. Stáhne se pod názvem Scanner Driver a jmenuje se brscan~
Po jeho instalaci (opět se, po stažení, zobrazí návod), pomocí příkazu
Kód: [Vybrat]
sudo dpkg -i jméno_balíku.debnebo pokud by to selhalo s nějakou chybou, tak na vlastní riziko lze zkusit vynucenou instalaci
Kód: [Vybrat]
sudo dpkg -i --force-all jméno_balíku.deb, je již skener aplikací Simply Scan rozpoznán a připojen. Nicméně samotné skenování selže a nerealizuje se. Je to kvůli oprávnění v rámci pravidel udev a týká se to zejméná OS se systemd - na zdejším i příbuzném fóru Mint se to už probíralo.
Toto lze, s jistými znalostmi a troše hledání na internetu, vyřešit ruční konfigurací. To však není potřeba, protože Linuxu přátelský Brother nabízí další balíček, který to pomocí stejného příkazu (viz výše) udělá automaticky.
Stáhne se pod názvem Scanner Setting file, jmenuje se brother-udev-rule~ a nainstaluje se stejným způsobem, jako balík ovladače skeneru.
Pak už stačí vypnout tiskárnu, restartovat systém, zapnout tiskárnu, spustit skenovací aplikaci a zahájit skenování.

Brother ještě nabízí ovladač pro zahájení skenování pomocí tlačítka na zařízení jako Scan-key-tool, který se jmenuje brscan-skey~ - ten jsem vžak netestoval, protože za mě je to zbytečnost - stejně si chci vždy nastavit kvalitu skenu či něco jiného.

Stránka pro hledání ovladačů:
https://www.brother.cz/support
Upozornění, že pokud hledáte v české lokalizaci, tak je po vyhledání a zvolení ovladačů ještě nutné určit jazyk English - k tomu ostatně navádí i dialogové okno chybového hlášení stránky.
Pro konkrétní uvedené modely:
https://www.brother.cz/support/dcp-1512e/downloads
https://www.brother.cz/support/dcp1510/downloads
« Poslední změna: 24 Května 2023, 19:32:02 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1752
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Tiskárny a multifunkce Brother
« Odpověď #1 kdy: 24 Května 2023, 13:50:37 »
Užitečný příspěvek, díky.

Jsem jen zvědavý na životnost a dlouhodobou dostupnost spotřebního materiálu (toner), a to i v "alternativní" podobě.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Tiskárny a multifunkce Brother
« Odpověď #2 kdy: 24 Května 2023, 14:00:53 »
Myslím, že i v tomto je Brother dobře hodnocen. Ale pro sichr si nakoupím tonery dopředu.

Ještě pak dopíši, proč jsem, po dlouhém zkoumání a pečlivém zvážení, volil právě Brother.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Tiskárny a multifunkce Brother
« Odpověď #3 kdy: 24 Května 2023, 18:49:45 »
Jak jsem došel k Brother:

Dlouhou dobu jsem měl v merku jednoznačně Samsung - ten ovšem přestal vyrábět a divizi odprodal HP.

Chtěl jsem asi před půl rokem koupit hodně levnou a malou laserovou multifunkci - tím pádem odpadli někteří výrobci, protože buď nevyrábí nebo zrovna neměli v nabídce tento segment - např. Konica, Epson, Lexmark a Kyocera v té době. Dnes už Kyocera má.

Chtěl jsem něco celkem kvalitního a tím odpadl Canon - nejporuchovější tiskárny, co znám.

Chtěl jsem něco, co bych mohl rozchodit v Linuxu, co se k němu hlásí v oficiální podpoře a bez nějakých dalších problémů a najít na případné problémy řešení - tím tuplem odpadl Canon s kterým v tomto směru nebyly dobré zkušenosti. Stejně tak odpadlo HP, byť se mi líbil jejich opravdu bezkonkurenčně nejkompaktnější model a měl jsem ho několik let ve fokusu, kde je čímdál větší nespolehlivost a bordel napříč verzemi hplip vs verze Ubuntu.
Z tohoto důvodu odpadly i modely, které nejsou moc rozšířené a nenašel jsem žádné uživatelské zkušenosti v Linuxu.

Chtěl jsem dát přednost firmě, která nemá svinskou spotřební politiku, tím pádem po 3. odpadl Canon. Podobně to má i HP, takže odpadlo po 2. a tuplem, co novodobě zavádí politiku závislosti tisku na internetovém připojení, které to tím dovedlo k dokonalosti. Je to k nevíře, ale ano - nejnovější tiskárny HP netisknou, pokud máte PC offline a jejich oficiální SW pro Win, který je plný crap&bloat, způsobuje potíže a chyby v OS. Je celkem jasné, že tato firma chce vědět, co si kdo tiskne a chce to vědět i pro strýčka Sama.

Takže, byť dnes snad všechny novější tiskárny mají i oficiální podporu Linuxu, přičemž HP hplip nejsou v oficiální podpoře a firma se zříká odpovědnosti , tak z toho vylezl Brother, protože má opravdu spolehlivé výrobky s dlouhou životností (zkušenosti s overlocky a recenze), výše uvedený model je nejlevnější zařízení tohoto typu, má ofiko podporu Linuxu a na internetu jsem dohledal, že je na Linuxu funkční, skener se dá také rozchodit i jak a nakonec i to, že firma emituje balíček, který potřebnou konfigurační úpravu provede automaticky. Taktéž tiskové náklady mi vyšly o něco příznivější, než u konkurence.
A ještě jsem chytl v eshopu Okay akci, že jsem dostal 300,- slevu na vybrané produkty. Taktéž v té době byla v elektrech inzerována od Brotheru akce na slevu tonerů, ale v našem Okay nevěděli, co s tím - ještě se ji pokusím zpětně nějak dohnat skrz obchodní odd. firmy.



« Poslední změna: 24 Května 2023, 20:07:25 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1752
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Tiskárny a multifunkce Brother
« Odpověď #4 kdy: 24 Května 2023, 20:33:57 »
Doplň si tuto informaci (osobní pozitivní zkušenost).

Můžeš uvést seriózní zdroj toho netisknutí HP v případě, že PC není on-line?

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Tiskárny a multifunkce Brother
« Odpověď #5 kdy: 24 Května 2023, 22:25:30 »
Diky.

Nejaka fora podpory - tusim, ze si uzivatele stezovali i na strankach MS Answers, kde aktivne pusobim i jako poradce.
Melo by to byt dohledatelne podle modeloveho typu.

Nemuzu to dohledat podle klicovych slov - duckduck uz je stejna sragora jako google - jen same nerelevantni vysledky - odkazy na obchody - asi prebira placene tagy z google ..
Zkusim jindy na desktopu pomoci parametru ..

Toto mi potvrdil i jeden z odbornych prodejcu olomoucke TS Bohemia z praxe.

« Poslední změna: 24 Května 2023, 22:42:03 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Tiskárny a multifunkce Brother
« Odpověď #6 kdy: 24 Května 2023, 22:40:09 »
Takze nejoverenejsi zdroj teto informace je primy popis ve vlastnostech tiskaren primo na strankach HP:
"Tiskarna vyzaduje trvale pripojeni k internetu" napr. zde:
https://www.hp.com/cz-cs/printers/laserjet-200-series.html
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1752
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Tiskárny a multifunkce Brother
« Odpověď #7 kdy: 25 Května 2023, 11:21:45 »
Takže ta megaúchylnost se jmenuje "HP+" a jde to samozřejmě dohledat úplně všude.

https://duckduckgo.com/?q=co+je+%22hp%2B%22&t=h_&ia=web

Ono totiž při hledání musíš zapojit především vlastní hlavu, víš? A pokud očekáváš, že to za Tebe udělá nějaká "AI", tak dobrovolně směřuješ do přesně stejné p.r.d.e.l.e, jakou nabízí HP a další korporáty...

Mimochodem: tu řadu HP LaserJet 200 zatím (?) nabízejí i bez toho opruzu, viz (samozřejmě javascriptové, takže bez možnosti odkazu) tlačítko "bez HP+" cca v polovině stránky https://www.hp.com/cz-cs/printers/laserjet-200-series.html .

Věřím ale tomu, že stádo je tak blbý, že tomu naprosto masivnímu vendor lock-inu bude tleskat a spolu s tím hýkat, jak se nemusí o nic starat a ještě k tomu může pravidelně odevzdávat desátky HP... Lenost v kombinaci s blbostí holt světu vládne.

"Strýčka Sama" bych z toho fakt nepodezříval, tohle je prostě vysavač na prachy dovedený ad absurdum a bez odpovídajícího odporu protistrany (zákazníka).
« Poslední změna: 25 Května 2023, 14:14:56 od JirkaZ »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Tiskárny a multifunkce Brother
« Odpověď #8 kdy: 25 Května 2023, 15:23:17 »
Hledam hlavou podle klicovych slov, ktere si pamatuji z tech for - ale ty vyhledavace jsou tak zpraseny, ze nabizi vesmes jen komercni a skoro nerelevantni vysledky, pricemz na klicova slova neberou v potaz - muselo by se asi zkusit parametricke vyhl. jako uvozovky apod.
To ale nikdo zpocatku nevi, ze se to tak jmenuje - to se prave musi take dohledat ..

Mam overeno, ze treba ten muj vyhlednuty model mfp m28w proste bez online netiskne a i se skenem tam neco bylo - bud taky online nebo bez toneru - neco takoveho.

Jsem si jist, ze HP spolupracuje se Samuelem stjne jako jine firmy a tohle nemaji jen z vlastni hlavy a pro sebe. Prroste tak nekdo muze vedet i co si kdo tiskne - dalsi oko a paze BB ..

Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1752
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Tiskárny a multifunkce Brother
« Odpověď #9 kdy: 25 Května 2023, 15:58:27 »
...To ale nikdo zpocatku nevi, ze se to tak jmenuje - to se prave musi take dohledat .....

Vždyť je to tam přímo napsaný, stačí číst a přitom vnímat.

Mam overeno, ze treba ten muj vyhlednuty model mfp m28w proste bez online netiskne a i se skenem tam neco bylo - bud taky online nebo bez toneru - neco takoveho.

Tady máš manuály. Zkus mi tam najít něco o nutnosti být on-line při tisku... Nepleteš si to čirou náhodou s tiskem přes WiFi a nutností být spojený tamtudy s PC?

Leda že by šlo o tuto sviňárnu (je zamlženě popsaná i v těch návodech) - ale tam jde "pouze" o propracovanější systém komunikace s chipem toneru a děje se to jen po volitelném upgrade firmware tiskárny... Viz popis téhož třeba i tady.

Hele, dneska jde všechno pod jásavými prapory tak do p.r.d.e.l.e, že fakt není třeba si k tomu ještě vymýšlet něco nepodloženého...
« Poslední změna: 25 Května 2023, 16:26:26 od JirkaZ »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Tiskárny a multifunkce Brother
« Odpověď #10 kdy: 25 Května 2023, 16:18:14 »
Sakra chlape - to si ale muzes precist, az kdyz to najdes. Nekomu neco nefunguje, tak resi, pta se na forech, jiny si to precte, pak se zjisti, ze je to zamerne, ale nevis, co je to za funkci. Tak hledas pomoci klicovych slov jako "tiskarna nefunguje bez pripojeni k internetu" a ruzne variace.
A i ten velebenej duckduck vyhodi na prvnich deseti skrolech prakticky jen hromadu komercnich odkazu, kde  je relevantni jenom znacka a model tiskarny - ostatni slova ignoruje. Pak nasleduje hromada odkazu na sitovy tisk - take irelevantni. A az pak najdes na strankach HP v produktovce, jmeno te funkce. A zajimave je, ze jsem absolutne nedohledal ty prispevky na forech, co jsem vlastnoocne cetl.
Proste ty vyhledavaci enginy jsou mizerny a uprednostnujou ty dementni tagy (zejmena ty placene) a dalsi shitenginy, co vyvinul googl a vsichni webmakeri je komponujou do svych stranek. Co jim asi tak zbyva, kdyj to vyhledavani tak umele komercne rizene. Pred 12-15 lety jsem vsechny relevatni i slozite informace nasel min. 4x rychleji.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1752
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Tiskárny a multifunkce Brother
« Odpověď #11 kdy: 25 Května 2023, 16:24:23 »
.... Pred 12-15 lety jsem vsechny relevatni i slozite informace nasel min. 4x rychleji.

To ale souvisí i se záplavou srágor a buzzwordů, kterých je plný web a jejich autoři přitom s oblibou používají názvy něčeho k něčemu úplně jinému a dále s "utajováním" technických informací, ať už vědomým, nebo nevědomým (Máňa Vomáčkojc to přece nepotřebuje a ráda zaplatí za základní věci, co by měla zvládat sama).

Sakra chlape, pokud mi nenajdeš relevantní zdroj informace k té nutnosti být s HP MFP M28W při tisku on-line, tak to prostě neberu.

Jo a ještě jedna připomínka: pokud se snad tato "feature" týká nějakých šílených proprietárních widlous ovladačů pro ten přístroj, tak tam to asi je možné, nicméně to je zcela mimo moje uvažování. Tam se prostě jednoznačně vydali cestou totální závislosti a zotročení, nezajímá mě to. Bavme se o Linuxu a hplip apod.
« Poslední změna: 25 Května 2023, 16:36:28 od JirkaZ »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Tiskárny a multifunkce Brother
« Odpověď #12 kdy: 25 Května 2023, 16:30:27 »
Tak to neber - nemuzu to najit, kdyz je celej vyhledavaci system poplatny firmam. Ale v podstate to sami priznavaj -, ze tisiarna musi byt pripojena k internetu. Mozna,  ze to byl jiny podobny model, alenmyslim, ze to byl tento.

Kaslu na manual - kde to korporat typu HP proste nepriznaval, dokud to neprasklo - pak to teprve zacali vydavat za skvelou funkci - to jsou uzivatelske zkusenosti a relny problem, ktery se resil na MS foru a urcite i jinych ..
Nemusi byt podlozeno, co podlozit z principu nejde, ale cehoz logika je zrejma - komu se to nejvic hodi, ten za tim na 99 procent stoji. Tohle je proste jasne dalsi kontrolni sledovaci funkce a vime jakemu systemu a zrizeni rika korporace HP pane. Stejne jako Intel a dalsi ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Tiskárny a multifunkce Brother
« Odpověď #13 kdy: 25 Května 2023, 16:32:43 »
Ale je to jedno - HP byl vuci spotrebitelum svinskej uz predtim - treba to vynucovani orig kazet do inkoustu apod. A cely HP ma klesajici uroven vsech vyrobku ..

Nema cenu se tu hadat kvuli tomu ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1752
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Tiskárny a multifunkce Brother
« Odpověď #14 kdy: 25 Května 2023, 16:47:59 »
Našel jsem další bejkárnu, a to samostatný HP Instant Ink - nebylo to náhodou toto?

Citace
If your printer cannot connect to HP Instant Ink, it stops printing and displays a message.

Jo, když někdo instaluje jakékoliv zařízení systémem next-next-finish a nekontroluje sviňárny, případně je dokonce vědomě instaluje, tak je to holt jeho smůla...

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6024
Re:Tiskárny a multifunkce Brother
« Odpověď #15 kdy: 25 Května 2023, 16:59:00 »
Chybí mi tu ještě jedna podmínka.
Tisk jen s černou kazetou/tonerem.
To bylo u mě třeba zásadní. Bohužel dohledané informace už nemám.

HP hezky svítí a bliká. Nevíš co to dělá, ale netiskne. Na Hp to chce pevné nervy.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Tiskárny a multifunkce Brother
« Odpověď #16 kdy: 25 Května 2023, 17:47:40 »
JirkaZ - je to moc dobré a záslužné, že jsi si udělal práci a našel jsi, jak se ty různé against-user-feature dělí a jmenují a odkazy na nějaké pojednání od nich jsi poskytl sem. Zejména pro ty méně důvěřivé je to pak lepší varování před konečným výběrem.

Je nakonec jedno, jestli se, v některých závěrech, mýlím nebo ne - stejně je to už úplně šílené ..

Roman Vacho - ano, co se týče tiskáren, tak jsem firmu HP zařadil na druhé místo embargolistu, hned po Canon - ten tam šel první už skoro před 20ti lety.

Nechtěl jsem se dohadovat - jen jsem chtěl poskytnout lidem dobrý tip a ušetřit jim starosti, práci, nervy i peníze nakonec a upozornit na nějaké záludnosti, o kterých vím, ale neuměl jsem je pojmenovat, nýbrž jen přibližně definovat a neměl energii to dohledávat ...
« Poslední změna: 25 Května 2023, 17:50:36 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1752
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Tiskárny a multifunkce Brother
« Odpověď #17 kdy: 25 Května 2023, 18:31:36 »
No a ve finále koupí Canon Brothera a následně bude Canon koupen HP.

Vznikne jeden univerzální globalizátor, který se bude jmenovat třeba "Your Dream", zkráceně pak YD a bude vymalováno...

Já si pak postavím tohle.
« Poslední změna: 25 Května 2023, 18:35:12 od JirkaZ »

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6024
Re:Tiskárny a multifunkce Brother
« Odpověď #18 kdy: 25 Května 2023, 18:44:59 »
A proto jdou ještě takové HP Laserjet 1100 na dračku. V dobrém stavu má cenu zlata.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1752
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Tiskárny a multifunkce Brother
« Odpověď #19 kdy: 25 Května 2023, 19:07:06 »
Já na bw tisk mám HP LJ 6L, je jí nějakých necelých 30 let. Tisk je velmi levný, dosypávám prášek z výše uvedeného Tonersypu.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.