Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Ubuntu ve Windovs 11 - instalace  (Přečteno 2399 krát)

jura

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 2
Ubuntu ve Windovs 11 - instalace
« kdy: 09 Června 2023, 22:32:56 »
Dobrý den.Mám Windows 11 a rozhodl jsem se, že poprvé zkusím Ubuntu (vedle Windows), ale nějak se mi nedaří. Jsem totální amatér a využil jsem tedy vestavěné možnosti současného systému přes příkaz wsl--instal. Postupoval jsem dle internetu a prokousal jsem se až k úspěšnému zadání uživatelského jména a hesla - vše proběhlo OK, ale nyní jsem zaseknutý ve fázi, kdy se po mně něco chce a já tak nějak netuším co?! (sken připojen). Na zdejších stránkách jsem něco málo našel, ale moudřejší z toho nejsem. Poradí někdo?

Děkuji.

Jirka

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Ubuntu ve Windovs 11 - instalace
« Odpověď #1 kdy: 10 Června 2023, 08:52:37 »
Zdravím. Nic to asi nechce - jsi v linuxovém terminálu. Možná je teď na řadě nainstalovat aplikace. Asi by bylo dobré si najít nějaký článek, jak se ve WSL zprovozňuje plnohodnotná instalace - ani v jiném jazyce dnes není problém, když máme tak slušné překladače.
Tady jsem našel hned na první dobrou třeba tohle:
https://ubuntu.com/tutorials/install-ubuntu-on-wsl2-on-windows-11-with-gui-support#1-overview
nebo tohle a ukazuje se, že je více způsobů:
https://www.zive.cz/clanky/peklo-opet-zamrzlo-windows-10-se-naucily-spoustet-graficke-programy-z-linuxu/sc-3-a-209795/default.aspx
https://www.zive.cz/clanky/ve-windows-10-si-snadno-spustite-graficke-programy-z-linuxu-staci-k-tomu-doplnek-ze-storu/sc-3-a-219493/default.aspx
a tady je nějaký videonávod - tu část s tou grafickou kartou můžeš přeskočit:
https://www.youtube.com/watch?v=Rzg144v3hf

A dál můžeš hledat a kdyžtak se doptávat.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Ubuntu ve Windovs 11 - instalace
« Odpověď #2 kdy: 10 Června 2023, 11:27:29 »
Kazdopadne pro plnohodnotne nauceni se neceho o Linuxu vice do hloubky, bude vzdy lepsi dualboot nebo provozovani Lin z ext. disku .. Myslim, ze WSL je porad otazka vrstvy a zakladni spravu maji stale enginy Win.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

jura

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 2
Re:Ubuntu ve Windovs 11 - instalace
« Odpověď #3 kdy: 10 Června 2023, 14:32:58 »
Díky za rady.
Trochu jsem se naivně domníval, že tato cesta přes Windows bude na odzkoušení ta nejsnazší. Přejdu k variantě dualboot přes usb. Ubuntu jsem si stáhnul + usbimager. Bohužel jsem si pozdě všimnul, že jediné prázdné 8GB usb je 2.0 a to je zoufale pomalé (nahrání trvalo 28 minut !!!). To raději ani nebudu zkoušet pouštět - nejdříve pořídím nové, rychlejší.
Každopádně ještě jednou děkuji za poučení a tuto mou původní - naivní cestu přes Windows (wsl--instal), bych zcela jistě nedoporučil nikomu, kdo si chce osahat Linux (Ubuntu).

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Ubuntu ve Windovs 11 - instalace
« Odpověď #4 kdy: 10 Června 2023, 16:21:20 »
To ma opravdu smysl jen pokud je treba rychle udelat nejakou zakladni simulaci nebo uprednostnit nejakou linux apku. Pokud to nekomu vubec dava smysl ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6029
Re:Ubuntu ve Windovs 11 - instalace
« Odpověď #5 kdy: 10 Června 2023, 20:44:12 »
Nevím jak je to ve Win11, ale u Win10 bylo WSL1 a musel jsem manuálně updatovat na WSL2.
Nicméně bych se na to vybodl, protože WSL ve Win standardně podporuje jen příkazovou řádku.
Takže na příkazy tam dobrý, ale mnohem lepší je plnější virtualizace přes něco jiného.

Doporučuji tedy zvolit jiný způsob virtualizace.

Co frčí dnes pro začátečníky? Nevím. Virtualbox?
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

ikx

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 476
Re:Ubuntu ve Windovs 11 - instalace
« Odpověď #6 kdy: 10 Června 2023, 21:27:38 »
...a ked tak,na zaciatok MATE,to vzhladovo je podobné win... :o :o :o

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.