Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Přesun dat na nový disk  (Přečteno 2603 krát)

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1756
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Přesun dat na nový disk
« kdy: 07 Prosince 2023, 13:21:48 »
Tak se zase po dlouhé době obracím na členy fóra s prosbou o radu. Už se to tu i jinde probíralo asi 1000x, ale potřeboval bych zkoncentrovanou informaci vedoucí k pokud možno zaručenému úspěchu (není prostor na experimenty).

O co jde: začal se mi sypat (vadné sektory) 3TB HDD, na kterém mám dva samostatné oddíly Ext4 (/home pro  Kubuntu 18.04 a 22.04) a jeden samostatný oddíl NTFS (data úplně pro všechno).

Oceňuju přitom Kubuntu, kde mi dnes vyskočila dvě veliká nepřehlédnutelná varování nahoře na obrazovce, že disk jde do kopru (ještě se mi to nikdy předtím nestalo).

Systémové disky jsou samostatné SSD (jeden NTFS na W7, druhý Ext4 na obě verze Kubuntu).

No a data z toho 3TB HDD potřebuju bitově překopírovat na nový 6TB HDD tak, aby všechno běželo dál. Nikdy jsem nic takového nedělal.

Půjde na to použít CloneZilla nebo něco podobného (co)?

Představuju si nějaký open source nástroj, nejlépe linuxový, ideálně jako bootovací *.iso pro vytvoření live flash.

Všechna klíčová data mám pochopitelně průběžně zálohovaná na další (externí) HDD a zálohu udělám i těsně před "operací".

Co dělat s rozdílnou velikostí HDD, resp. s tím, že na cílovém disku bych potřeboval větší oddíly?

Předpokládám dále, že po zkopírování dat bude potřeba zjistit UUID nového disku (resp. všech jeho oddílů) a přepsat údaje v /etc/fstab tak, aby se zachovaly přípojné body. Následně bude možná podobně potřeba upravit i cesty v zálohovacím programu (LuckyBackup vnitřně využívající rsync).

Uvažuju správně, resp. co dalšího bude třeba?

Díky za rady.
« Poslední změna: 07 Prosince 2023, 14:19:15 od JirkaZ »

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1756
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Přesun dat na nový disk
« Odpověď #1 kdy: 07 Prosince 2023, 15:52:21 »
Budu si sem postupně odpovídat sám (může se to hodit i jiným):

⬤ různá velikost disku, nebo oddílů: clonezilla "create  partition table proportionally" resp. přímo https://clonezilla.org/clonezilla-live/doc/03_Disk_to_disk_clone/advanced/05-advanced-param.php

⬤ kromě CloneZilly lze použít i RescueZillu (což by měla být CloneZilla s grafickým rozhraním); otázka je, jak bude nová, resp. jak v ní půjdou použít různá nastavení pro odborníky (k výše popisované volbě "create partition table proportionally" v RescueZilla viz https://sourceforge.net/p/clonezilla/discussion/Open_discussion/thread/901c331d43/, jinými slovy měla by to tak mít defaultně)


« Poslední změna: 07 Prosince 2023, 16:15:06 od JirkaZ »

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 638
Re:Přesun dat na nový disk
« Odpověď #2 kdy: 07 Prosince 2023, 19:27:41 »
Ucelenou odpověď nedám, páč to je věc s kterou se člověk setká párkrát za život. Vloni jsem si přesouval disk. zjistil jsem, že na dd je třeba mít stejně velké partitions. Nakonec jsem to vyřešil vytvořením stejně velké partition a po přesunu dat, jsem ji "nafoukl/zvětšil" pomocí parted. A až pak vytvořil další a znova kopie a znova zvětšení oddílu.

EDIT: Ještě jsem si vzpoměl na "záhadné" chování parted dle toho jestli se pracuje s mbr nebo gpt. Byly tam rozdíly v použití. Myslím ale, že se není třeba ničeho bát. Buď se to vytvoří, nakopíruje a zvětší správně. Nebo se může pokus opakovat. Jediné co je nepříjemné, je dlouhá doba zpracování dd. Při kopírování 3TB dohromady, to bude docela dlouho trvat. Jak je to s ntfs, nevím.
P.S. při změně velikosti je vyžadováno měnící disk umountnout.
PPS: UUID nových oddílů zjistíš podle lsblk nebo blkid. Ve fstabu si zakomentuješ řádky se starým diskem. Vytvoříš jejich kopie a v nich jen přepíšeš UUID za nové. Pak stačí jen
Kód: [Vybrat]
sudo mount -a a hned uvidíš jak jsou na tom nové oddíly.
« Poslední změna: 07 Prosince 2023, 21:42:17 od ramael »
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
Joutůůůůb

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6029
Re:Přesun dat na nový disk
« Odpověď #3 kdy: 08 Prosince 2023, 10:29:41 »
A jak máš namyšleny ty oddíly EXT a NTFS na 3TB velikostně měnit pro 6TB? To totiž rozhoduje použitou strategii.
Píšeš, že to chceš bitově překopírovat, což by mě zajímal důvod, co Tě k tomu vede. I tak by to neusel být problém. Záleží co odpovíš na první otázku.
« Poslední změna: 08 Prosince 2023, 10:31:38 od Roman Vacho »
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1756
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Přesun dat na nový disk
« Odpověď #4 kdy: 08 Prosince 2023, 11:07:08 »
Roman Vacho: chápu tvoji poznámku...

No, CloneZilla (nebo RescueZilla) by se o vytvoření a adekvátní zvětšení oddílů na cílovém disku měla postarat sama (pomocí nastavení parametrů viz výše). Nebo ne?

Samozřejmě mě taky napadla standardní ruční příprava nového disku v Gparted (vytvoření 2x Ext4 a 1x NTFS) a prosté překopírování všech dat ze starého na nový (se zachováním atributů).

Jenže: už fakt dlouho mám "bobky" z nejrůznějších "skrytých" či "podivných" souborů, které nejsou ani přečíst, tím méně zkopírovat a přitom jsou k práci systému či sw nezbytné. Sice jsem nikdy nepochopil, proč existují a který magor a proč si je vymyslel, ale třeba protokol zálohování mi je pravidelně potvrzuje.

No a fakt nejsem natolik guru a ani nemám tolik času, abych to všechno analyzoval a někdy následně řešil "z ničeho nic" vzniklé potíže...

Čili proto bych volil spíš cestu té bitové kopie, kdy by se snad i tyhle podivnosti měly přenést bez problémů...

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Přesun dat na nový disk
« Odpověď #5 kdy: 08 Prosince 2023, 12:28:28 »
Kopirovani via DD urychlis nastavenim velikosti bloku - tusim, ze je to parametr bs= a minimalne bych tam dal 4096. A zkusil bych v manualu nacist, zda se neda zvetsit treba na 2 nebo 4 nasobek.
Pri takovem kopirovani se nebere ohled na poskozene ci nekonzistentni soubory - je to bitova kopie. Predpokladam, ze bude i nejaky force parametr pro vsechny pripady. Jinak doporucuji pouzit parametr status=progress pro vypis cinnosti.
« Poslední změna: 08 Prosince 2023, 13:00:44 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Přesun dat na nový disk
« Odpověď #6 kdy: 08 Prosince 2023, 12:52:45 »
Tady si kdyztak procti pro lepsi orientaci a pochopeni problematiky:
https://www.linux-mint-czech.cz/2020/05/klonovani-disku-porovnani-nastroju/
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1756
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Přesun dat na nový disk
« Odpověď #7 kdy: 08 Prosince 2023, 13:32:16 »
Ventero: výborný článek, díky.

miro_

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 232
Re:Přesun dat na nový disk
« Odpověď #8 kdy: 08 Prosince 2023, 18:23:15 »
Mam nejake i cerstve zkusenosti s kopirovanim ruznych disku.

 - Co se tyce klasickych HDD, tak bytove nacitani dat z parition s vadnymi sektory, skonci urcite v IO-err.
  Myslim, ze disk nepujde bytove precist. Zrejme muze vse ovlivnovat velikost cache HDD.
  Dle moji drivejsi zkusenosti, v nekterych zalohach s Acronis, byly misto necitelnych byte 00.
  Zrejme to take souviselo i se starymi biosy a jejich sluzbami pristupu do disku.
 
  Zbyl mi stary HHD 1T(Baracuda), z opravy PC s W10-RAID zrcadleni. Vhodnym rozdelenim, a  po odstaveni problematicke
  casti s vadnymi sektory do spec. partition, je pouzitelny pro tvorbu image, pres stare Acronis,
  ktere neumi s 3T HDD GPT pracovat. Odsud zalohy presouvam do 3T HDD.

- Kopiroval jsem nekolik SSD s multiboot XP a U16 i Vista s U20-BTFSR pres Acronis-10.
  Dle moji zkusenosti, kopirovani SDD 120 GB na 256 GB, proporcionalne upravi jednotliva partition.
  V kopiich vznika problem s UUID swapu U16, ktere je nutno upravit, jinak je boot U16 kopie SSD velmi pomaly.
  Linuxove partition kopiruje bytove, kopie NTFS asi beznym ctenim dat souboru a komprimaci.
  Pak nekopiruje neuzite byte souboroveho systemu. Tim je tvorba image mnohem rychlejsi.
  Zalezi take velmi na fragmentaci souboru. Spoustu malych souboru je podobne problem, jako pri beznem kopirovani.
  Novejsi Acronis(2020),  pro zalohovani W10 atd., pristup do 3TB umi.
  Bohuzel image zminenych SSD s linuxy na HDD 3GB (GPT) nebyl schopen vytvaret !

 - Asi pred tremi roky jsem chtel vytvorit kopii SSD s U20-BTFSR pres 'Clonezilla Live'.
  Kopie bohuzel nebyla spustitelna-funkcni. Ani velikosti partition  a data neodpovidala zdroji.
  Po te, pres Acronis-10, byla vytvorena kopie OK !

 - Mam jeden stary SSD SU700 120GB, ktery jsem pro objevujici problemy vyradil z normalniho uzivani.
  Pred asi dvema roky jsem na nej instaloval Wista+XP. Letos, i kdyz nebyl uzivan, nebyl jiz jeho boot funkcni.
  Pokus, obnovit jeho stav ze zalozniho image Acronis, skoncil na problemu se zapisem (zhrouceni Acronis IO err).
  Testy tohoto SSD v 'ADATA SSD ToolBox' na W10 se tvari, ze disk je OK. Test indikuje 2.15TB zapisu.
  (Letos pri nakupu novych SSD, jsem zjistil, ze je u nich jiz udavan udaj o 'poctu zapisu'.)
  Diagnosticke scany v tools nenasly chybu. Pri pouziti dalsich testu 'z Utility tohoto programu',
  pri chodu testu, asi v 10%',  se W10 zhrouti.
  Kdyz jsem v lete koupil RPI4, experimntoval jsem s timto SSD v U20 na beznem PC.
  Dle mych zkusenosti S.M.A.R.T  SSD o nicem nevypovida !
  Po preformatovani jsem na nem zkousel instalovat ruzne RPI image.
  SSD byl funkcni, pokud velkost z image nebyla vetsi, jak cca drive zjisteny 10% kapacity SSD.
  Po tomto sformatovani linuxem jiz 'ADATA SSD ToolBox' tento SSD nedetekuje.
  Podobne se tento 'ToolBox' chova i s jinymi SSD, ktere maji boot v partition linuxu !

 Mozna u SSD jine firmy to bude jine.
 

West

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 404
Re:Přesun dat na nový disk
« Odpověď #9 kdy: 09 Prosince 2023, 00:05:11 »
Vidím dobrú diskusiu okolo diskov. Opýtam sa možno niekto bude vedieť. Existuje nejaký soft, ktorý by vedel prečítať a zobraziť medzi-sektorové data? Pre vysvetlenie sú to formátovacie data, ktoré nie sú viditeľné operačným systémom, narába s nimi radič disku, v súčasnosti je to signálový procesor ako súčasť elektroniky disku. V minulosti keď boli ešte klasické oddelené radiče diskov od mechaniky diskov taký soft existoval. Používal som ho na Atari ST.
« Poslední změna: 09 Prosince 2023, 00:08:46 od West »

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:Přesun dat na nový disk
« Odpověď #10 kdy: 09 Prosince 2023, 09:42:48 »
Pokud jsou vadné sektory (stačí "pending"), klonování selže. Ano, je možné parametrem nastavit, aby se tyto nečitelné sektory během klonování přeskakovaly.
Je možno experimentovat s aplikací DDRescue GUI.
Nicméně po mnoha zkušenostech mě nikdy nezklamal tento postup:

1. Celý disk "projet" pomocí softu HDDRegenerator  (nabootovaný z flešky). Je to DOSovská aplikace.
Je možno jej použít na jakýkoli HDD, nezáleží na oddílech ani filesystému ani na zaplnění daty.
Vadný HDD sice "zázračně" neopraví, nicméně umožní vadné sektory přečíst.  A v tom je ten princip.

2. Pak je totiž možné HDD normálně naklonovat pomocí Clonezilla/Rescuezilla (bez nutnosti přeskakovat sektory).

Pozn.
1. Regenerace obvykle trvá dlouho (hodiny), v závislosti na celkové velikosti disku, jeho rychlosti a množství vadných sektorů.
2. Rescuezilla není pouze Clonezilla+GUI, liší se zejména ve zvýšené "blbuvzdornosti" což někdo jistě ocení....
3. Po dokončení celé operace bych původní HDD nevyhazoval - na nenáročné použití (videa atd.) může sloužit ještě léta...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1756
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Přesun dat na nový disk
« Odpověď #11 kdy: 09 Prosince 2023, 12:12:54 »
Takže po nějakém tom čekání úspěch - už píšu ze systému s klonovaným datovým diskem.

Několik poznámek k postupu:

1) pro klonování jsem použil live RescueZillu (stažení *.iso, vypálení pomocí Balena Etcher na flash, v mém případě na SSD s USB, nabootování z něj). Fakt krásná záležitost, píšou "Swiss Army Knife" a nekecají. Navíc se všechno děje víceméně samo, rozhraní je v podstatě průvodce.

Suše jsem v ní označil zdrojový disk, akceptoval všechny jeho zobrazené a automaticky vybrané oddíly, pak jsem vybral cílový disk (ten byl ve stavu po koupi, čili v Gparted celý jako "Unallocated"),  zdrojového disku, spustil a nechal pracovat. Jelo to tuším nějakých 5 hodin (oba HDD byly na SATA 6 sběrnici).

2) současná RescueZilla (u mně verze rescuezilla-2.4.2-64bit.jammy) ovšem na rozdíl od CloneZilly neumí automaticky zvětšit oddíly (viz třeba tady), takže pak nastoupil Gparted, který je taky součástí RescueZilla live. Postupně jsem v něm zvětšil a posunul všechny tři oddíly tak, aby plně využily novou, téměř dvojnásobnou kapacitu disku. Zvětšení a posun oddílu lze udělat v jednom kroku.

To bylo taky naprosto bez problémů, pouze zvětšení a přesun původně 2,4 TB NTFS oddílu to na začátku odhadovalo na 12 hodin a myslím, že ve finále to víceméně sedělo. Prostě proces jel přes noc. Zbylé výrazně menší (původně 250 GB) Ext4 oddíly už byly záležitost na desítky minut.

3) UUID nebylo vůbec nutné řešit, RescueZilla převzala všechny hodnoty ze zdrojového disku a dala je na nový. Někde jsem zahlédl, že u NTFS oddílu se nepoužívá standardní tvorba UUID, ale jakési jiné číslo (při zobrazení má skutečně zcela jinou strukturu!) a že to snad nejde měnit/klonovat. No nevím, blíž jsem to nezkoumal, v mém případě přenos UUID na NTFS proběhl bez problémů.

4) nový disk jsem připojil na tentýž kanál jako původní, zbytek vrátil do původního stavu a zapnul PC. Nabootovalo, jako bych nic nedělal.

Takže teď budu postupně za provozu zkoumat funkčnost systémů, zda tam přece jen někde není skrytý problém... Tímto děkuju jednak tvůrcům RescueZilly, CloneZilly (ze které vychází)
 a Gparted, druhak i zdejším kolegům.


Ještě jedna věc: z ničeho nic (ještě před spuštěním celé akce) hlášení vadných sektorů zmizelo a přestalo se objevovat i v aplikaci Disky (oboje zřejmě bere data ze S.M.A.R.T.). Je pravda, že jsem ještě mezitím v konzoli spustil příkaz
Kód: [Vybrat]
sudo badblocks -sv /dev/sdc který ale taky nic nenašel...

No kdo ví, duchařina nebo prostě bordel. Dá se nalézt dost informací o tom, že data S.M.A.R.T. jsou nespolehlivá, ale nějak se mi v tom nechce dál hrabat. Stejně na původním HDD zvolna docházel prostor, takže by asi k výměně došlo tak jako tak.

Edit #1: obě verze Kubuntu fungují - zdá se - bezchybně. Samozřejmě že po spuštění W7 se spustil chkdsk (jo, šlo to odmítnout, ale neudělal jsem to), kde půl hodiny obrovskými písmeny běží nejrůznější hlášky a není šance si uvědomit, wo co go. Takže zbývá si jen toužebně přát, že se nikde na datovém disku nesmaže nic důležitého. Log z chkdsk je dostupný přes spuštění eventvwr a tam událost wininit, takže jsem si ho uložil do *.txt (kde zůstává jeho zcela šílené formátování ve stylu "furtpryč") a budu ho případně zkoumat.

Zase jako obvykle: zlatej Linux a děs widlí (a to jde o W7 Prof., kde to bylo všechno ještě jakžtakž použitelné).

Edit #2: během zkoumání možností klonování jsem narazil na zřejmě poměrně nový a tudíž i takřka neznámý sw Foxclone (opět jako stažitelné *.iso na výrobu bootovacího media, v live režimu jsou pak kromě vlastního sw Foxclone dostupné i další užitečné nástroje).
Možná ho někdo vyzkouší... Má pěkně udělaný manuál, ve kterém jsou vysvětlena mnohá fakta okolo disků.
« Poslední změna: 09 Prosince 2023, 18:57:47 od JirkaZ »

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6029
Re:Přesun dat na nový disk
« Odpověď #12 kdy: 10 Prosince 2023, 10:10:33 »
Duchařina mohlo být prosté nahrazení vadných sektorů záložními firmwarem disku.
Takto se občas stalo, že disk, kterému se nemnožily vadné sektory jak houby po dešti, se dal dále bez problémů provozovat než technicky zastaral.
Vadné sektory se nahradily ze záložních a disk bez problémů fungoval další léta.

FoxClone
Líbí se mi, že tam uvádí možnost klonovat z většího oddílu na menší.

Toto umí i Clonezilla v expert módu. Což jsem netušil, protože s ní nedělám.
« Poslední změna: 10 Prosince 2023, 10:22:35 od Roman Vacho »
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1756
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Přesun dat na nový disk
« Odpověď #13 kdy: 10 Prosince 2023, 11:32:52 »
Roman Vacho: ty vadné sektory (bylo jich 8) byly označené jako neopravitelné...

Ale budiž, dnes najít, co je skutečně pravda, co ne a z jakého důvodu (od nevědomosti po úmysl) to tak je, vážně není jednoduché...

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6029
Re:Přesun dat na nový disk
« Odpověď #14 kdy: 10 Prosince 2023, 11:39:26 »
Mrkni na tu chybu s EXT4 a ztrátou dat, o které se dnes píše. Čistě pro klid... :-)

Jestli jsem to dobře pochopil, tak se jedná o kernel 6.1-6.5.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1756
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Přesun dat na nový disk
« Odpověď #15 kdy: 10 Prosince 2023, 11:49:57 »
Už jsem viděl, docela síla. Doufám, že to okamžitě opravili.

Já mám v dominantně používané 18.04 kernel 5.4.0-167-generic a v 22.04 nějak podobně, rozhodně ne 6.x

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Přesun dat na nový disk
« Odpověď #16 kdy: 10 Prosince 2023, 11:53:05 »
Clonezilla sice teoreticky umi kopirovat vetsi oddil na mensi, ale tusim jen pres zalohu. Primy klon takto se mi nikdy v praxi nepovedl. A pri vice oddilech neumi proporcionalitu snad vubec - musi se to delat krok po kroku. Jedina vyhoda oproti spec. nastrojum je, ze na vse pouziva linuxove standardni prostredky a formaty. Lze tak v pripade nouze teoreticky data vydindat i manualne, bez Clonezilly.

8 vadnych sektoru se mohlo realokovat a vyskrtnout z platnych adres - tedy jako by tam uz nebyly.

Ten FoxClone musim mrknout ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:Přesun dat na nový disk
« Odpověď #17 kdy: 10 Prosince 2023, 11:56:28 »
Roman Vacho: ty vadné sektory (bylo jich 8) byly označené jako neopravitelné...

Ale budiž, dnes najít, co je skutečně pravda, co ne a z jakého důvodu (od nevědomosti po úmysl) to tak je, vážně není jednoduché...
Víš, kolik má 3 TB disk sektorů?  A kolik % z toho je 8 ??  ;)

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1756
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Přesun dat na nový disk
« Odpověď #18 kdy: 10 Prosince 2023, 12:01:29 »
juwa2: a víš, že je mi to úplně jedno?

Já ze svých PC pojem "vadné sektory HDD" za desítky let vůbec neznám. Nikdy, opakuju nikdy jsem si nekupoval jakýkoliv neznačkový či jinak pochybný HW a od dob, co používám Linux, ho navíc předem zkoumám ohledně 100% kompatibility (to jen tak na okraj).

Vzhledem k tomu, že PC nemám pro zábavu, tak i při teoreticky minimálním problému ten problém existuje a je pro mě neakceptovatelný.

Prostě nebudu spekulovat, jestli je to ještě přijatelné nebo ne a vyřeším to (což se stalo).
« Poslední změna: 10 Prosince 2023, 12:03:18 od JirkaZ »

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:Přesun dat na nový disk
« Odpověď #19 kdy: 10 Prosince 2023, 12:30:55 »
Při velikosti sektoru 512 bajtů má 3TB disk cca 5860575504 sektorů.
Z čehož 10 sektorů je asi 0.000000006 %
Tj. pokud (rychle) nepřibývají, nemá smysl se tím zabývat - u datových disků zvláště.
P.S. Běžně provozuji postarší "vysloužilé" HDD např. pro nahrávání videa z STB.  Mají při velikosti 500GB cca 50 000 vadných sektorů.
Na funkci to přitom nemá žádný vliv - stále je to hodně málo.... ;)

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1756
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Přesun dat na nový disk
« Odpověď #20 kdy: 10 Prosince 2023, 13:31:41 »
Já nezpochybňuju jejich využití na nenáročné účely, kde je případná ztráta či narušení dat prostě jedno...

Spíš jde o to, že já takové situace téměř nemám.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Přesun dat na nový disk
« Odpověď #21 kdy: 10 Prosince 2023, 13:32:29 »
Asi tak. U disku na filmy nebo hudbu nema par sektoru cenu resit. Mimochodem treba v HD Tune to napise jejich adresu (badblock nejspise take umi s nejakym parametrem) a pak se to misto da zaplnit nejakym malym prazdnym oddilem a obslehnout oddily plne funkcnimi - takze i OS jsem na takovem hdd v klidu pouzival, pokud ty sektory nepribyvaly, jak pise Juwa ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

radin

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 245
Re:Přesun dat na nový disk
« Odpověď #22 kdy: 11 Prosince 2023, 11:06:33 »
Jen tak mimo: mám starší vyřazený SSD, vadných sektorů má cca 16000(!), ale počet nestoupá. Takže bych nějakých 8 vůbec neřešil. Těch 16000 je nějakých 8 MB, co je to proti 250GB?
Podstatné je, jestli se objevují další...
Nobody is perfect!

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1756
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Přesun dat na nový disk
« Odpověď #23 kdy: 11 Prosince 2023, 17:35:30 »
radin: zkus si ještě jednou přečíst to, co jsem napsal výše...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:Přesun dat na nový disk
« Odpověď #24 kdy: 11 Prosince 2023, 18:57:26 »
Jen tak mimo: mám starší vyřazený SSD, vadných sektorů má cca 16000(!), ale počet nestoupá. Takže bych nějakých 8 vůbec neřešil. Těch 16000 je nějakých 8 MB, co je to proti 250GB?
Podstatné je, jestli se objevují další...
Ano, je to málo, ale aby ses ještě nakonec "nedivil" -  tato debata se SSD netýká - to je totiž úplě jiná "kapitola".... :-\
« Poslední změna: 11 Prosince 2023, 19:19:33 od juwa2 »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.