Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Odinstalování app z balíčku .deb  (Přečteno 225 krát)

Pepa74

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 2
Odinstalování app z balíčku .deb
« kdy: 12 Dubna 2024, 07:19:59 »
Ahoj,

měl bych otázku jak smazat aplikace, které instaluju v rámci balíčku .deb?

Jsem linuxový začáteční, tak mě prosím opravte, kdybych se vyjádřil nepřesně.

Používám verzi Ubuntu 23.10

Aplikaci mám staženou ve složce stahuj. Přes příkaz v konzoli ji nainstaluju.

"Na ploše" ji vidím. Ale když jdu do App Centra, nikde ji nemužu najít. Navíc app z repozitáře mají v app centru možnost odinstalování.

Pokud použiju terminál a příkaz:
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get purge nazev_aplikace nic mi to nenajde, pokud napíšu
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get purge a cestu ke stažené aplikaci ve složce stahuj. Najde mi ji. Ale co když po nainstalování instalační balíček .deb smažu? Jak potom odinstaluju app?

Díky za vysvětlení




« Poslední změna: 12 Dubna 2024, 13:12:32 od Pepa74 »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Odinstalování app z balíčku .deb
« Odpověď #1 kdy: 12 Dubna 2024, 09:54:19 »
Vitej v komunite.
Co to je "nic nenajde"? Vypisy by to chtelo prilozit. Do kodu vlozit prosime (# v editacni nabidce), kdyz nasledujici vyklad nepomuze.

Pokud kamkoliv stahnes a nainstalujes balik .deb (mimochodem, jak jsi presne instaloval nevime), tak ho normalne odinstalujes, jak pises, pomoci
Kód: [Vybrat]
sudo apt purge balik.debpokud jsi ho takto instaloval a pak ten balik normalne smazes nebo si ho nechas v zaloze.
Pokud jsi instaloval pomoci dpkg, tak nejspise odinstalujes take pomoci dpkg. Nevim, zda je to kombinovatelne - jeste me to nenapadlo zkouset pouzit dve ruzne metody na jeden balik, ale tusim, ze apt ma svoje zaznamy o balicich a pokud instalujes pomoci dpkg, tak o tom proste apt nevi a je treba pouzit opet dpkg s prislusnym parametrem - ten najdes pomoci
Kód: [Vybrat]
man dpkg
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Pepa74

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 2
Re:Odinstalování app z balíčku .deb
« Odpověď #2 kdy: 12 Dubna 2024, 13:16:59 »
@Ventero děkuji za odpověď

Máš pravdu, standartní příkaz
Kód: [Vybrat]
sudo apt purge balik.deb funguje. Nevím co jsem před tím dělal špatně, ale jak říkáš, když to nainstaluju jedním způsobem, stejným to jde smazat.

ikx

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 477
Re:Odinstalování app z balíčku .deb
« Odpověď #3 kdy: 12 Dubna 2024, 17:36:46 »
...alebo este raz kliknes na stiahnuti .deb balik,a mas moznost odinstalovat...napise rovnaky balik je uz nainstalovani,pod odinstalovat... ;D ;D ;D

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.