Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Nejlepší zálohovací médium  (Přečteno 13022 krát)

cz75

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 47
Nejlepší zálohovací médium
« kdy: 02 Dubna 2007, 15:05:18 »
Zdravim vsechny zde pritomne

Chtel jsem se Vas optat jake je podle Vas nejlepsi medium pro zalohu opravdu citlivych dat.

Jako jsou treba fotografie a dokumenty do prace/skoly. DVD+-R(W) ani CD-R(W) ve me zrovna moc duvery nebudi. Flash pameti jsou zase male. Cetl a slysel jsem, ze DVD-RAM by melo byt asi nejlepsi - velka prepisovatelnost (100.000x) a doba zivotnosti 30 let. Ovsem u CD-R jsem se docetl 50 let a pritom kazdy z nas ma zkusenost, ze nejedno CDcko umrelo uz po roce nebo i driv.

Nekdo rika koupit si jeste jeden disk a pouzivat ho jen na zalohu, ovsem to se mi zrovna taky nelibi, protoze zejmena starsi disky s mensi kapacitou (20-40 GB) ktere by na zalohu stacily ted (alespon v mem okoli) zacaly dosti odchazet.
« Poslední změna: 12 Ledna 2008, 23:06:01 od Anna Taliánová »

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Nejlepší zálohovací médium
« Odpověď #1 kdy: 02 Dubna 2007, 15:10:26 »
Já bych volil externí usb disk.

filo

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 454
Nejlepší zálohovací médium
« Odpověď #2 kdy: 02 Dubna 2007, 15:22:40 »
Citace: cz75
Cetl a slysel jsem, ze DVD-RAM by melo byt asi nejlepsi - velka prepisovatelnost (100.000x) a doba zivotnosti 30 let.
Nedávno jsem četl o jistém problému s RAMkou pod Linuxem, viz tady: http://www.abclinuxu.cz/forum/show/174816

Osobně dělám na kritické soubory dvě zálohy a jednu z nich dávám do "úschovy" rodičům. Kdyby mě nedejbože vykradli (vytopili, vyhořel jsem), tak ať mi aspoň něco zbyde. Historek o tom, že firma poctivě zálohovala do šuplíku vedle PC a pak přišla o všechno, jsou pro mě dostatečně varující ;)
Tím chci říct, že není důležité jen na co se zálohuje (preferuji značková CD/DVD), ale taky jak se ta záloha uchovává.
« Poslední změna: 12 Ledna 2008, 23:10:06 od Anna Taliánová »
MSI KT3 Ultra, Athl XP 2000+, GF4MX440, SBLive Value, LG 4167B - Prosím NEVYKAT

Jakub Lucký

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3433
    • Jakub Lucký
Nejlepší zálohovací médium
« Odpověď #3 kdy: 02 Dubna 2007, 15:38:47 »
Podle toho, co potřebujete zálohovat...
prodávají se i 16GB Flash disky, které by taky mohly stačit
« Poslední změna: 12 Ledna 2008, 23:10:23 od Anna Taliánová »
FAQ-Často kladené otázky   Návody(wiki)     
Jakub@Life:~$ Ubuntu změnilo váš život, přejete si změny uložit?(Y/N)?
Děkujeme, že nekrmíte trolly Blogísek  :wq

DuckD

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 878
  • Open Srdcař
    • www.duckd.cz
Nejlepší zálohovací médium
« Odpověď #4 kdy: 02 Dubna 2007, 15:42:24 »
Máti zálohuje na USB flash.
Má 2flashky a při zálohováni to střídá.
Myslím že značková flash bohatě na zálohu stačí.
8) Lidé žijí v souborech. ===>> LINUXTERO <<=== Pravidelná dávka tvého linuxtera!

cz75

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 47
Nejlepší zálohovací médium
« Odpověď #5 kdy: 02 Dubna 2007, 15:46:02 »
Flashka staci jak na co, kdyz jde o dokumenty ano. Ale pokud jde o par giga fotek tak uz ne. A penize na 16 GB flashku nemam.

Proto jsem zminil DVD-RAM a zajimaly by me Vase nazory na ne.
« Poslední změna: 12 Ledna 2008, 23:10:53 od Anna Taliánová »

Michal Breškovec

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1185
  • skill :: aggressive-llama
    • MojeID
Nejlepší zálohovací médium
« Odpověď #6 kdy: 02 Dubna 2007, 15:57:44 »
DVD-RAM je pro zálohovaní asi opravdu nejlepší volba. Tedy v poměru cena/spolehlivost.
Kubuntu forever :-)

Skeletonix

  • Host
Nejlepší zálohovací médium
« Odpověď #7 kdy: 02 Dubna 2007, 21:19:33 »
Dvd-ram +1

Pavelp

  • Host
Nejlepší zálohovací médium
« Odpověď #8 kdy: 03 Dubna 2007, 06:48:35 »
Skutecne asi zalezi na ucelu pro ktery to chcete. Hovorit o 50 rocich a zaroven o flash pameti je nejake divne. Osobne se v pripade ARCHIVACE priklanim k zaznamu zasadne na neprepisovatelna media.
Jen tak... poznamka: Kdyz digitalni obrazek osvitovou jednotkou naexponujete na cernobily film , kvalitnte vyvolate, ustalite a vyperete, pak vam tech padesat roku urcite vydrzi, pokud bude ve vhodnem prostredi. S barvou uz je to horsi, MUSI to byt profesionalni Kodak a tech 50 roku je tak akorat, stejne barvy "odejdou" Pokud jde o zvuk, musi se pouzit specialni mgf. pasky, jsou tluste desetiny mm, s hrubym povrchem. To proto, aby se zaznam neprokopiroval a intenzita zmagnetovani byla co nejvyssi.

Takze vidite, ze pozadavky, ktere davate jsou dosti obtizne splnitelne.
Osobne postupuju tak, ze vsechny originaly dokumentu a zasadne neupravene fotky v maximalnim rozliseni vypaluju na NEPREPISOVATELNA  media, ktera jsou podle poslednich znalosti kvalitni. Ostatni verze, "pracovni" mam na RW mediich vseho druhu.

A jeste jedna vec, myslim, ze ve Vasem prispevku pletete zalohovani  a archivaci. Pri zalohovani nema smyslu uvazovat o horizontu 50 roku. Ja zde  pisu spise o archivaci.

LS

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3849
    • http://linux.euweb.cz
Nejlepší zálohovací médium
« Odpověď #9 kdy: 03 Dubna 2007, 09:34:48 »
Na zalohovani pouzivam externi 2.5" disk, pripojovany pres USB, bez nutnosti externiho napajeni, s kapacitou 160GB.

http://www.alza.cz/externi-disk-western-digital-2-5-passport-ii-160gb-d68305.htm

Luban

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1639
Nejlepší zálohovací médium
« Odpověď #10 kdy: 03 Dubna 2007, 10:17:12 »
Řešil jsem to pro sebe co se týče fotek a vyšlo mi toto:
1. Koupit další disk
2. Vypálit fotky na značková CD třeba Verbatim menší rychlostí
3. Až CD dají kapacitu DVD, vypálit to na DVD RAM

Fotky společné s kamarády jsme měli fotky na DVD (už nevím, zda + nebo -) a po 3 letech už některá nešla načíst :(.
« Poslední změna: 12 Ledna 2008, 23:12:37 od Anna Taliánová »

Michal Breškovec

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1185
  • skill :: aggressive-llama
    • MojeID
Nejlepší zálohovací médium
« Odpověď #11 kdy: 03 Dubna 2007, 21:13:32 »
Citace: Luban
Řešil jsem to pro sebe co se týče fotek a vyšlo mi toto:
1. Koupit další disk
2. Vypálit fotky na značková CD třeba Verbatim menší rychlostí
3. Až CD dají kapacitu DVD, vypálit to na DVD RAM

Fotky společné s kamarády jsme měli fotky na DVD (už nevím, zda + nebo -) a po 3 letech už některá nešla načíst :(.
Vypalovat nižší rychlostí je nesmysl, média mají nejlepší kvalitu při rychlosti, pro kterou jsou určena. Pokud se samozřejmě bavíme o kvalitních médiích a vypalovačce, což u zálohování a archivování snad ano.
« Poslední změna: 12 Ledna 2008, 23:14:06 od Anna Taliánová »
Kubuntu forever :-)

Jony

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 500
Nejlepší zálohovací médium
« Odpověď #12 kdy: 03 Dubna 2007, 21:59:47 »
Jen tak mimochodem... opravdu si myslíte, že za 50 let budete mít "něco", čím přečtete DVD-RAM ?

Kdo dneska přečtete 5,25" disketu? (o nich se také tvrdilo, že jsou kapacitně obrovské a stačí věčně...) =)
Kolik z nás již v PC nemá ani 3,5" FDD ?

Jak zde již podobně zaznělo, všichni víme, co za 50 let "udělá" celuloidový film (8, 16, 35mm)... víme, co "udělá" za 25 let magnetický videozáznam (VHS, Betamax, ale i profi 2"AMPEX, U-matic,...),.. a nějaká vypalovaná média??? (viz informace o elektronických zálohách Národní knihovny na CD-R) =)
« Poslední změna: 12 Ledna 2008, 23:14:50 od Anna Taliánová »

Skeletonix

  • Host
Nejlepší zálohovací médium
« Odpověď #13 kdy: 03 Dubna 2007, 22:34:24 »
Jony: neplánuji že svou zálohu budu potřebovat za 50let ... asi už bych ani neměl žaludek se na tak ohavný systém koukat ;) ... ale dělám si zálohu jednou měsíčně a skladuji vždy 2 a na to je DVD-RAM super !
« Poslední změna: 12 Ledna 2008, 23:15:16 od Anna Taliánová »

Luban

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1639
Nejlepší zálohovací médium
« Odpověď #14 kdy: 03 Dubna 2007, 23:24:15 »
Citace: corwin78
Vypalovat nižší rychlostí je nesmysl, média mají nejlepší kvalitu při rychlosti, pro kterou jsou určena. Pokud se samozřejmě bavíme o kvalitních médiích a vypalovačce, což u zálohování a archivování snad ano.
Nevím, třeba u fotek mi bylo doporučeno "zlatý střed", ale rád se nechám poučit :).

LS

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3849
    • http://linux.euweb.cz
Nejlepší zálohovací médium
« Odpověď #15 kdy: 04 Dubna 2007, 09:31:10 »
Citace: corwin78
...Vypalovat nižší rychlostí je nesmysl, média mají nejlepší kvalitu při rychlosti, pro kterou jsou určena. Pokud se samozřejmě bavíme o kvalitních médiích a vypalovačce, což u zálohování a archivování snad ano.
Tenhle predpoklad ale skutecne plati pouze pri splneni podminek
1/ kvalitni vypalovacka
2/ kvalitni medium
3/ dostatecne vykonny pocitac

Zejmena body 1/ a 2/ jsou obtizne definovatelne, co jeste je a co uz neni kvalitni.

Pochopitelne nema smysl vypalovat 16x DVD-R jednorychlostne, ale osobne volim pro vypalovani vzdy o jeden krok nizsi rychlost, nez je nominalni udaj uvedeny na mediu. Zatim se mi tento postup osvedcuje. CD media uz temer nepouzivam, z DVD medii se mi nejlepe osvedcily Imation DVD+R 16x, vypaluji 8x. Nepovede se tak maximalne jedno medium z dvaceti. S medii Verbatim jsem mel problemy s citelnosti ve stolnim DVD prehravaci.

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Nejlepší zálohovací médium
« Odpověď #16 kdy: 04 Dubna 2007, 20:07:00 »
Fotky "zalohuji" na svuj server, kde je zaroven davam k dispozici pro rodinu :) Jednou mesicne shrnu zalohu na DVD-RAM a kdyz je nalada (tak 1-2x do roka) tak na DAT pasku v praci.
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

Michal Breškovec

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1185
  • skill :: aggressive-llama
    • MojeID
Nejlepší zálohovací médium
« Odpověď #17 kdy: 04 Dubna 2007, 22:12:03 »
lukas.svoboda: koukni se na recenze na www.cdr.cz, pokud máš aspoň trošku slušnou palírnu a pálíš třeba na verbatimy, nebo TY, apod. tak není důvod jet na max. Ale pochopitelně kvalitu vypalování ovlivňuje spousta faktorů. To by klidně vydalo na pěkně hutný článek.
Kubuntu forever :-)

LC Black

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 169
  • LC_Black
    • Blick.tym.cz
Nejlepší zálohovací médium
« Odpověď #18 kdy: 03 Září 2007, 16:44:36 »
A jéjda - no docela jsem se začetl :-D  já mám teda všechny fotky na DVD. Kdyby se škráblo tak je průšvih!!! Tudíž bych volil variantu - ano zálohovat na DVD - uložit a nechat někde v trezoru ;-) popřípadě, kdo má možnost tak nahrnout přez LTO na pásku - sice bych mohl v práci taky, ale to bych musel mít jistotu že v tý práci budu tak dlouho abych tu pásku mohl někdy zas použít :-D domu si LTO asi nekoupím......tudíž k DVD médium bych přidal jeden kvalitní externí HDD 160 GB - > bohatě stačí na těch pár let cca 10-20 :-D  pak bude úplně něco jinýho, zatím nevíme co ( né všichni - v tajných výzkumných laboratořích neví co dřív pustí mezi lidi aby nás to nešokovalo - taková bakterie - BD = bakteri disk ;-)

Shrnutí : DVD + externí disk - > zavřít do nehořlavé, vodotěsné, vzduchotěsné a nerozbytné skříňky a je zazálohováno :-D
NB ASUS F3M -AP005A-AMD New Sempron64 3400+ (25W)/15.4W/2536MB RAM/80GB HDD/Nvidia GeForce Go 6100/

Tomáš Jančík

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1179
    • TomášJančík.net
Nejlepší zálohovací médium
« Odpověď #19 kdy: 03 Září 2007, 17:59:02 »
nedavno jsem nekde cetl test zalohovacich medii... nejlepe dopadly flash pameti (co se tyce zivotnosti) a na druhem miste DVD-RW... to se zda byt idealnim resenim vzhledem k pomeru cena/spolehlivost...

Rincewind

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 649
  • Na fórum jsem nezanevřel, jenom nestíhám....
Nejlepší zálohovací médium
« Odpověď #20 kdy: 05 Září 2007, 14:52:37 »
Důležitá data nahrávám na DVD-RAM (jen Panasonic, s konkurenčními Verbatim jsem moc dobrou zkušenost neudělal :( - byť to může být mlsností mojí mechaniky LG) a zároveň zálohuji na externí disk a zároveň mám jak v pc tak v ntb (tolik toho zase není).

Fotky (těch je naopak dost) mám na dvou discích (opět v ntb a pc), navíc je rozesílám rodině a pálím na DVD.

Ostatní data spíše sporadicky hodím na externí disk nebo vysmahnu, ale bez nějaké systematičnosti.

Nejlepší zálohovací strategií je patrně ukládat data pořád znovu a znovu na různá média a místa a co nejvíce je tak "multiplikovat" - v případě nehody aspoň někde něco zbyde :). Pak není od věci je průběžně převádět do aktuálních a dlouhodobě použitelných formátů - např. vše textové do pdf, atd.

Věřit jakémukoli optickému médiu ve světle zkušeností se "zelenými multidisky" (to byly ještě CD-R) považuji za bláhové. I když mám ještě pořád CD-R zn. Sony z roku 1995, které jdou přečíst jako v den vypálení - to médium ovšem tenkrát stálo hrubě přes 500,- Kč a vypálení další 200,- :) Škoda jen, že dokumenty z IBM Works z OS/2 jsou v dnešním SW tak těžko použitelné :)
« Poslední změna: 12 Ledna 2008, 23:17:34 od Anna Taliánová »

Pavelp

  • Host
Nejlepší zálohovací médium
« Odpověď #21 kdy: 05 Září 2007, 19:47:04 »
Muzu se zeptat, co Vam Verbatimy provadely a kde kupujete ty Panasoniky?
Mam externi LG a interni Teac, chovaji se plus-minus stejne.
« Poslední změna: 12 Ledna 2008, 23:18:01 od Anna Taliánová »

mAXxZ!

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 179
Nejlepší zálohovací médium
« Odpověď #22 kdy: 05 Září 2007, 20:11:03 »
dvouvrstvý DVD používám na zálohu fotek a mp3.
Acer Aspire 5101ANWLMi

Rincewind

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 649
  • Na fórum jsem nezanevřel, jenom nestíhám....
Nejlepší zálohovací médium
« Odpověď #23 kdy: 06 Září 2007, 12:53:00 »
To: Pavelp

Zápis probíhal neuvěřitelně pomalu (řádově hodiny na pár desítek mega), po zapsání nebyly některé soubory čitelné, byť se tvářily že na disku jsou, občas média nešla naformátovat (resp. systém se tvářil že formátuje a vytváří fs, a ono nic). Patrně si celkově nesedly s vypalovačkou /levná LG, už pár let stará/).

Panasonicy naopak fungovaly tak jak jsem očekával :) Naposledy jsem jich koupil balík po třech ks v cybex.cz asi před rokem (bez cartridge, v normálních CD krabičkách).

Zvláštní že s DVD+-R Verbatimkami jsem žádné problémy nezaznamenal.
« Poslední změna: 12 Ledna 2008, 23:19:00 od Anna Taliánová »

Pavelp

  • Host
Nejlepší zálohovací médium
« Odpověď #24 kdy: 06 Září 2007, 17:23:39 »
Me tohle delala externi mechanika LG, pak klekla uplne, pri reklamaci ji vymenili. Ten cybex zkusim, jestli jeste existuje. Dik za info.
« Poslední změna: 12 Ledna 2008, 23:20:03 od Anna Taliánová »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.