Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: 2×XP + Ubuntu na jednom HDD  (Přečteno 1818 krát)

Gyrxiur

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
    • PC-Majster - oprava počítačov
2×XP + Ubuntu na jednom HDD
« kdy: 22 Dubna 2007, 17:29:58 »
Nazdar, chcem si nainštalovať Ubuntu. Na počítači mám dve XPéčka, jedno na D:\, druhé na E:\, to prvé je bez Service Packov, to druhé má SP 2. Disk C:\ obsahuje len zavádzacie súbory XPéčiek. No a o čo mi ide, chcem si na to C:\ dať to ubuntu, ale chcem aby mi pri spustení dalo na výber všetky 3 systémy: 1. To XP so SP 2 na E:\, 2. XP bez SP na D:\ a 3. Ubuntu na tom C:\. A ak by sa dalo, tak aby mi to odpočítavalo minútu a po nej spustilo to XP so SP 2 na E:\. Všetko je ne jednom fyzickom disku, viac ich nemám. Windowsy nechcem reinštalovať.. Viem, že sa to dá, ale ja som expert na Windowsy a chcem byť aj na Linuxy, keďže winy už ma nebavia, preto si chcem naintalovať to Ubuntu. (Ako Live CD sa mi páči). Časom až sa do toho dostanem sa chcem na windows vyprdnúť, lebo tá jeho neustála nestabilita a vírusy už ma nejak nebavia. Poradíte? Predom díky moc..

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
2×XP + Ubuntu na jednom HDD
« Odpověď #1 kdy: 22 Dubna 2007, 17:43:56 »
http://wiki.ubuntu.cz/Pr%C5%AFvodce_instalac%C3%AD
→ z tohoto to zaručeně pochopíte.

Gyrxiur

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
    • PC-Majster - oprava počítačov
2×XP + Ubuntu na jednom HDD
« Odpověď #2 kdy: 22 Dubna 2007, 17:59:48 »
Takže bootovacie menu mi to urobí samo? A ako ho potom prekonfigurujem, aby boli OS v správnom poradí? A čo ak budem potrebovať preinštalovať windows, ako obnovím zavádzač ubuntu? A nevadí, že bude treba vymazať partíciu C:\, keď sú na nej dôležité zavádzacie súbory windowsu? Lebo vo vašom návode sa počíta s windowsom na C:\, čo u mňa práve nie je, u mňa má byť práve linux na tom céčku, čiže čo s tými súbormi windowsu ako ntldr, boot.ini a pod.?

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
2×XP + Ubuntu na jednom HDD
« Odpověď #3 kdy: 22 Dubna 2007, 18:25:31 »
Zavaděč: Vše najde sám, pokud ne, není problém upravit - viz http://wiki.ubuntu.cz/GRUB

Zavaděče Windows - v tom se tak nevyznám, ale nedala by se tato část dát na nějaký ten oddíl, kde už windows je?
Případně můžete ten oddíl zmenšit a linux dát na rozšířený oddíl.

Gyrxiur

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
    • PC-Majster - oprava počítačov
2×XP + Ubuntu na jednom HDD
« Odpověď #4 kdy: 22 Dubna 2007, 20:19:03 »
okej, diky moc

ADA

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 1
2×XP + Ubuntu na jednom HDD
« Odpověď #5 kdy: 24 Dubna 2007, 15:27:31 »
Je tu ještě jedna možnost a to použít GRUB NT http://www.geocities.com/lode_leroy/grubinstall/ a startovat to z NTLDR
Sám jsem měl problém, jak mít v boot menu 2x XP + Linux. Odzkoušeno pod XP SP2 Home

Gyrxiur

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
    • PC-Majster - oprava počítačov
2×XP + Ubuntu na jednom HDD
« Odpověď #6 kdy: 24 Dubna 2007, 21:16:39 »
tak to je huste, ale mne jeden z tych windowsov isiel lepsie nez nez ten druhy :-D, takze som to dnes reinstaloval podla toho navodu vo wiki.. ale aj tak diky, do buducnosti sa mozno zide...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.