Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: rozliseni, obnovovaci frekvence  (Přečteno 5162 krát)

XomboX

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 454
rozliseni, obnovovaci frekvence
« kdy: 02 Dubna 2006, 20:55:19 »
Ahooj!
Chtel bych se zeptat, kde se v Ubuntu 5.04 da nastavit defaultni rozliseni 1024x768@85Hz, jako to mam ve Windows. V screen resolution mi to dava na vyber jenom 1024x768@60Hz a na to se da fakt jenom blbe koukat :(
Asus A6JC-Q003, Ubuntu
Jabber: xombox@jabbim.cz
Ubuntu User number is #12210  Monday, applications choke Tuesday, Wednesday, RAID set's broke Thursday, let out the magic smoke but on Friday, I patch bugs Monday, my xorg conf is toast Tuesday, Wednesday, CPU roasts Thursday, it won't even POST but on Friday, I patch bugs

Vojtin

  • Host
rozliseni, obnovovaci frekvence
« Odpověď #1 kdy: 02 Dubna 2006, 21:02:02 »
toto máš v /etc/X11/xorg.conf
Section "Monitor"
   Identifier   "Generic Monitor"
   Option      "DPMS"
   HorizSync   28-64
   VertRefresh   43-60
EndSection

zjisti si jaký frekvence podporuje tvůj monitor (nejspíš CRT) a jednoduše to přepiš a restartuj xka

Jakub Šťastný

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1441
rozliseni, obnovovaci frekvence
« Odpověď #2 kdy: 02 Dubna 2006, 21:04:15 »
Buď shodit Xka a sudo Xorg -reconfigure (tuším, že by se to na to mělo zeptat, ale nevím jistě) nebo raději to prostě jen sudo gedit /etc/X11/xorg.conf a tam je část o obrazovce, dole, to najdeš...ty sekce jsou i pojmenované, tam to stačí přepsat jen ta frekvence, to by mělo stačit. J
Jabber: mistnost ubuntu na serveru chat.linjab.net Návod na připojení
Česká ubuwiki: wiki.ubuntu.cz/
Nejhorší IM  Nejlepší IM Vim rulez ;-) Návod

XomboX

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 454
rozliseni, obnovovaci frekvence
« Odpověď #3 kdy: 02 Dubna 2006, 22:24:36 »
Jo to jsem udelal a po restartu Xka mne to uz nenaskocilo do grafickyho egine a musel jsem vracet zalohu.
Zkousim jeste stahnout ATI drivers pro linux
Na jakym rozsliseni, frekvenci jedete vy?
Mne se v tom ubuntu zda vsechno takovy moc velky (napr. GAIM Int. messeng.), nejde o nejak "zmensit"?
Asus A6JC-Q003, Ubuntu
Jabber: xombox@jabbim.cz
Ubuntu User number is #12210  Monday, applications choke Tuesday, Wednesday, RAID set's broke Thursday, let out the magic smoke but on Friday, I patch bugs Monday, my xorg conf is toast Tuesday, Wednesday, CPU roasts Thursday, it won't even POST but on Friday, I patch bugs

XomboX

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 454
rozliseni, obnovovaci frekvence
« Odpověď #4 kdy: 02 Dubna 2006, 22:47:08 »
Taxem si stahnul ty drivery. Maji koncovku *.run, jak je mam nainstalovat? :-(
Jo a kde, se prosim vas zapina cestina (balicek jsem si uz stahnul, ale nevim, kde ho spusit/aktivovat).

Diky
Asus A6JC-Q003, Ubuntu
Jabber: xombox@jabbim.cz
Ubuntu User number is #12210  Monday, applications choke Tuesday, Wednesday, RAID set's broke Thursday, let out the magic smoke but on Friday, I patch bugs Monday, my xorg conf is toast Tuesday, Wednesday, CPU roasts Thursday, it won't even POST but on Friday, I patch bugs

jirkah

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 70
rozliseni, obnovovaci frekvence
« Odpověď #5 kdy: 02 Dubna 2006, 23:12:06 »
Jsem sice taky novacek, ale toto jsem ted resil taky.

Takze ti zkusim popsat jak jsem to delal ja.
Prvne jsem si zridil ucet pro root (to je obdoba administratora ve win.). To zridis dost jednoduse podle navodu v dokumentaci, kterou najdes taky na www.ubuntu.cz
Udelej si tam i prihlasovani jako root pomoci prihlasovaci obrazovky. Je to podle me pohodlnejsi, ze nemusis porad myslet pak na to, ze jestli jsi uz jako root prihlasen nebo ne.

Az to budes mit, dej odhlasit a prihlas se jako root.
Otevri si manul k tvemu monitoru (pokud nemas, urcite najdes na netu) a tam si zjisti jakou vyrobce uvadi horizontalni a vertikalni frekvenci (pripadne tam je jsou i vypsane idelani rozliseni obrazovky za urcite frekvence)

Pak vlez do aplikace/prislusenstvi/terminal
v terminalu napis dpkg-reconfigure xserver-xorg
tam prakticky odklikej vsechno tak jak te bude vest (ja jsem prakticky jen odklikaval to co mi tam prednastavil), jen ovladace nedavej nvidia, ale jen nv (nvidia se pak musi jeste instalovat, ted bude dobre vyzkouset zda vubec ti pojede rozliseni). Pak se te bude ptat jestli ma rozpoznat minitor, dej ano - pravdepodobne ho nenajde, nevadi, odklikni to jmeno ktere ti tam vyhohdi (asi generic monitor) a v dalsi nabidce bude chtit nastavit rozliseni ktere muze pouzivat. Vyber si, ktere tam chces (nejlepe doporucene z manualu) pomoci space/mezerniku. Pak bude chtit nastavit  frekvenci, tam vyber advance a do horizsync a vertrefres zadej hodnoty dle manualu. Dokonci odklikani. Pak restartni a mel by ti nabehnout ubunt v nejvissim rozliseni ktere jsi vybral. Menit ho pak muzes v system/ nastaveni/rozliseni obrazovky

jirkah

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 70
rozliseni, obnovovaci frekvence
« Odpověď #6 kdy: 02 Dubna 2006, 23:13:36 »
ty jsi neinstaloval ubunt rovnou cesky? Pokud ne, tak opet v dokumentaci na www.ubuntu.cz najdes jak nainstalovat cestinu. Jsou tam i dalsi uzitecne rady.

XomboX

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 454
rozliseni, obnovovaci frekvence
« Odpověď #7 kdy: 03 Dubna 2006, 15:10:20 »
Jirka: dekuju, tohle uz jsem take delal a potom mi GNOME nenabehnul :-( Asi to tech 1024x768 a 85hz neumi. Tak zkusim nizsi frekvenci.

Neinstaloval jsem to s cestinou, pac v manualu pisou, ze instalce pak skonci neuspesne, coz je pravda, odzkouseno :-)
Language se nastavuje hned pri prihlasi, uz jsem to nasel.
Ale dik za odpovedi!

Dalsi veci co me stvou:
- jaxe dela zavinac?? (jsem zvyklej na alt+64)
- podle manualu jsem prepsal xorg.conf:
"Option      "XkbLayout"   "cz,us"
 Option      "XkbOptions"   "grp:switch,grp:shift_toggle""
- a pisou tam, ze se to pak prepina pomoci "L+SHIFT" + "P+SHIFT" - to jako mam zmacknout 4klavesy najednou?? To mi prijde trosku jako hovadina a stejne to pak nefunguje
- taky mi tam nejde to rozlozeni klavesnic QWERTZ (porad mam QWERTY) :-(
- jaxe zapina automatickyi num-locku pri startu?


Mozna nekomu me dotazy prijdou trivialni, ale jsem zacatecnik s ubuntu a zatim jsem se s nim jeste moc nezkamaradil :-(
Asus A6JC-Q003, Ubuntu
Jabber: xombox@jabbim.cz
Ubuntu User number is #12210  Monday, applications choke Tuesday, Wednesday, RAID set's broke Thursday, let out the magic smoke but on Friday, I patch bugs Monday, my xorg conf is toast Tuesday, Wednesday, CPU roasts Thursday, it won't even POST but on Friday, I patch bugs

Jakub Šťastný

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1441
rozliseni, obnovovaci frekvence
« Odpověď #8 kdy: 03 Dubna 2006, 15:21:58 »
Proč by neumělo 85Hz? Umí.
S tou češtinou to je blbost, to se týkalo 5.04, 5.10 ani 6.06 problémy nedělají.
@= pravý Alt+V nebo máš-li českou klávesnici, která nemá mnohé znaky, třeba zavináč, tak při podržení Altu a psaní třeba ě dostaneš zavináč...asi to vysvětluju všelijak, podívej se na klávesnici, pochopíš.
Pravý a levý shift přirozeně...Qwertz si nastav raději v Gnome-cetru, tuším Systém-->Nastavení-->Klávesnice...J
Jabber: mistnost ubuntu na serveru chat.linjab.net Návod na připojení
Česká ubuwiki: wiki.ubuntu.cz/
Nejhorší IM  Nejlepší IM Vim rulez ;-) Návod

XomboX

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 454
rozliseni, obnovovaci frekvence
« Odpověď #9 kdy: 03 Dubna 2006, 16:54:50 »
Tech 1024*768 85Hz uz jsem rozchodil! Nechapu, proc mne to predtim nastavit nenechalo.

Jediny co mne jeste nejde, je:
- zapnuti numlocku pri startu Ubuntu
- nastaveni cestiny v login screenu
- zprovoznit ZVUK :-( Je to hluchy, mam SB AUdigy2, bezi mi tu nejakej ALSA a tot vse, neprehrava to vubec zadny zvuky
Asus A6JC-Q003, Ubuntu
Jabber: xombox@jabbim.cz
Ubuntu User number is #12210  Monday, applications choke Tuesday, Wednesday, RAID set's broke Thursday, let out the magic smoke but on Friday, I patch bugs Monday, my xorg conf is toast Tuesday, Wednesday, CPU roasts Thursday, it won't even POST but on Friday, I patch bugs

GlidingFLY

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1202
rozliseni, obnovovaci frekvence
« Odpověď #10 kdy: 03 Dubna 2006, 17:05:54 »
1. Numlock nastav podle http://chrool.wz.cz/#numlockx
2. v login screenu jsou možnosti pro nastavení jazyka. Musí být ovšem podpora instalována.
» Linux Mint on mini-ITX boards «

Petr Tomeš

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1582
    • http://www.phil.muni.cz/~ptomes/
rozliseni, obnovovaci frekvence
« Odpověď #11 kdy: 03 Dubna 2006, 17:42:46 »
Citace: XomboX
Ahooj!
Chtel bych se zeptat, kde se v Ubuntu 5.04 da nastavit defaultni rozliseni 1024x768@85Hz, jako to mam ve Windows. V screen resolution mi to dava na vyber jenom 1024x768@60Hz a na to se da fakt jenom blbe koukat :(
Chtěl bych Vám doporučit nejnovější oficiální a stabilní vydání Ubuntu pro koncové uživatele = Ubuntu 5.10. Přece jen je znát, že se to od předchozího vydání (5.04, které používáte) liší dalším půlročním vývojem a zdokonalováním.

noHandle

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 21
rozliseni, obnovovaci frekvence
« Odpověď #12 kdy: 04 Srpna 2006, 15:27:02 »
ja sem tenhle problem ted resil (1024*768@60hz) a proste sem v xorg.conf zmenil vertikalni frekvenci na 85 a monitor uz mi bezi na 75hz jako ve windowsech.. takze to slo bez problemu
Tetris will never die!

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.