Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: linux a deti  (Přečteno 9681 krát)

emil54

  • Host
Re: linux a deti
« Odpověď #25 kdy: 22 Června 2009, 19:05:33 »
;) o to víc pak budeš jednou kontrolovat svoje děti, co  :D
Jo, na tom neco bude  :)
Mne nasi buzerovali a cenzurovali jak to jen slo a drzerli na distanc od vseho, co podle nich nebylo pro muj prospech, nebo cemu sami moc nerozumeli - "Az vyrostes, tak to pochopis"..., pricemz se mnou este ve dvaceti jednali jako s nesvepravnym blbeckem.
Prestoze jsem uz skoro duchodce, nejsem ted ve vychove nijak paranoidni a holka ma ve vsem naprostou svobodu rozhodovani. Zakazy a cenzura nic neresi, Ja mel nakonec taky cigara a prak schovany ve sklepe a na hambaty fotky jsem chodi ke starsimu spoluzakovi.
Co ale ted delam dusledne je, ze udrzuju s malou atmosferu plne vzajemne duvery a davam si zalezet, abych ji (nejen) problematicky veci vysvetlil dostatecne srozumitelne a dal ji tak moznost spravny volby. Chodi ted za mnou i s ciste holcicima problemama, ktery jinde vetsinou resi mamy, a rika mi sama i veci, ktery jiny haranti jejiho veku dusledne zatloukaji. Myslim, ze to tak mam pod vetsi kontrolou, nez kdybych ji drzel na retezu.
Nerikam, ze je vsechno uplne idealni - obcas nejaka restrikce taky musi padnou. Ale v porovnani se dvema starsima dcerama, ktery jsem mel placama tendenci buzerovat podobne, jako to delali nasi, je k tomu ted duvod skutecne jen zridka.

LuciusMare

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1749
Re: linux a deti
« Odpověď #26 kdy: 22 Června 2009, 19:25:38 »
K+1 :)
Citace
<Firzen> tak teď budu Číňan
<Firzen> tak uvidíme :D
Jabber: LuciusMare (zkroucenina) jabbim (tecka) cz

stirling

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 32
Re: linux a deti
« Odpověď #27 kdy: 22 Června 2009, 21:31:46 »
Moje dvouletá dcera preferuje Linux. Má svoji klávesnici (s ustřihnutým kabelem). Všude ji vláčí s sebou a na počítači můžeme pracovat nezávisle na sobě :D

Hlavně musí hrát ká, ká, ká (Skákal pes). Windows v životě neviděla a prospívá velmi dobře.

Prsatá blondýna

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1669
  • Stále se učím...
    • Osobní portfolio
Re: linux a deti
« Odpověď #28 kdy: 22 Června 2009, 21:40:37 »
moje sestra je taky na linuxu závislá ! to že už v roce řekla google jsem bral jako samozřejmost. ale že bude tak šíleně milovat compiz.... to bych do ní neřekl :D
AMD Phenom X4 9500, 2GB DDR2 800MHz RAM(GEIL), 200GB SATA (Seagate), nVidia 8600GT (ASUS), MSI K9A2CF-F MB -  Ubuntu 10.04 Lízací Lopata
ASUS EEE 901 - Ubuntu 10.04 Lízací Lopata
Vodafone 845 s Androidem 2.3  Nepoužívejte Windows ! Je nebezpečný, nepoužitelný, nestabilní a možná i něco víc, ale to M$ zatím tají ... Uznávám 2 bohy : sebe a google

MPavel

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 155
Re: linux a deti
« Odpověď #29 kdy: 23 Června 2009, 08:23:41 »
Ako zaslúžilý otec môžem tiež pripojiť svoj názor. Mám dvoch chalanov - 16 a 12. Každý z nich má svoje PC. Mladší iba Ubuntu a cez wine nainstalovaný Baltík, starší dualboot XP/Ubuntu, lebo MP4 prehrávač som pod linuxom nedokázal rozchodit. A zodpovedne môžem povedať, že vše bez problémov - obidvaja hrávajú Starcraft, ktorý pod wine bez problémov. Openoffice vyzerá takmer rovnako ako MSoffice, takže ani v škole nemajú problémy. Ich kamaráti preferovali win, polovica z nich už je na dual boot s ubuntu, lebo zistili, že bezpečnosť je bezpečnosť. A to že sa nedajú hrať niektoré cool hry im nevadí, dajú sa hrať v škole po sieti.
Takže záverom - obidvaja došli k tomu, že domáce počítače majú na vzdelávanie a občas na zábavu, hrajú sa v škole, ja som ako správca domácej siete takmer bez problémov (dobre nastavené práva sú nádherná vec). Snažím sa im obmedzovať pobyt pri PC na rozumnú mieru a funguje to. A všetkým odporúčam - linux aj pre deti - v škole sa na win rýchlo zorientujú a vďaka domácemu linuxu budú vždy "o krok vpredu".

P.S.: iba keby si niekedy odpustili tie večné otázky " a ako urobím ..."  ;)
HP 6735s, AMD Athlon X2, 2GB RAM
Ubuntu 9.04 amd64
Xubuntu 9.04 amd64

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2471
  • Díky všem za rady a tipy.
Re: linux a deti
« Odpověď #30 kdy: 23 Června 2009, 08:41:30 »
Pamatujte: u menších dětí není vůbec jasné, který OS budou mít na VŠ a co budou mít v práci...
Myslím, že nebudou tolik pozadu, když nebudou vůbec znát WXP.
« Poslední změna: 23 Června 2009, 14:52:04 od compaq »
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

LuciusMare

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1749
Re: linux a deti
« Odpověď #31 kdy: 23 Června 2009, 14:16:43 »
...protože z linuxu se zvyká na wndows jednoduššeji,možná bude handrkovat že nemá víc ploch,a jiné featury jako třeba bash,ale alespoň se nebude snažit dělat na linuxu věci windowsácky :) (Kam se ukládá nastavení?Tady není program files!)
Citace
<Firzen> tak teď budu Číňan
<Firzen> tak uvidíme :D
Jabber: LuciusMare (zkroucenina) jabbim (tecka) cz

radič

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 36
    • Internetová poradna
Re: linux a deti
« Odpověď #32 kdy: 02 Července 2009, 10:11:43 »
tak za našich mladejch časů kolovaly o počítačích různý zkazky a teorie, nikdo netušil co ta mašina může všechno umět, dneska desetiletý děcka uměj dělat stránky na který se dá koukat a díky 24h internetu mají přístup k informacím na který si vzpomenou.. měly by asi znát co nejvíc systémů a softwaru je jasný že za pár let se budeme smát co jsme to měli za primitivní stroje stejně jako dneska všichni se slzou v oku vzpomínáme na 386 a prince of persia  :D

Prsatá blondýna

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1669
  • Stále se učím...
    • Osobní portfolio
Re: linux a deti
« Odpověď #33 kdy: 02 Července 2009, 10:17:08 »
jj , je to kure*ski rychlý ten vývoj až mě to štve ! :D
AMD Phenom X4 9500, 2GB DDR2 800MHz RAM(GEIL), 200GB SATA (Seagate), nVidia 8600GT (ASUS), MSI K9A2CF-F MB -  Ubuntu 10.04 Lízací Lopata
ASUS EEE 901 - Ubuntu 10.04 Lízací Lopata
Vodafone 845 s Androidem 2.3  Nepoužívejte Windows ! Je nebezpečný, nepoužitelný, nestabilní a možná i něco víc, ale to M$ zatím tají ... Uznávám 2 bohy : sebe a google

LuciusMare

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1749
Re: linux a deti
« Odpověď #34 kdy: 02 Července 2009, 19:34:46 »
*LuciusMare se drží svého commodore 64*
smrk...jo...
Citace
<Firzen> tak teď budu Číňan
<Firzen> tak uvidíme :D
Jabber: LuciusMare (zkroucenina) jabbim (tecka) cz

LuciusMare

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1749
Re: linux a deti
« Odpověď #35 kdy: 31 Října 2009, 11:36:23 »
*ožvuje*
Takže,známým se narodil malý humanoid mužského pohlaví,pokud nebude sporťák tak předpokládám že už kvůli mému vlivu se přikloní k počítačům ;D Samozřejmě bych chtěl aby byl linuxák,nebo aspoň BSDčkař :P Problém je,že celá rodina mají Windows. Známí používají počítač asi hlavně na hry,internet a stahování,takže myslím že by s tím takový problém není,ale jak je znám,asi jim bude jedno co mají v počítači,takže to konvertování bude trochu složitější.Nějaké nápady? :)
Citace
<Firzen> tak teď budu Číňan
<Firzen> tak uvidíme :D
Jabber: LuciusMare (zkroucenina) jabbim (tecka) cz

Kedrigern

Re: linux a deti
« Odpověď #36 kdy: 31 Října 2009, 12:09:25 »
Zkusím to shrnout. Výhody Linuxu z pohledu rodiče (sám nejsem) a malého dítěte:
1) Linux má povětšinou klasické grafické schéma ala 95, 98, XP, Gnome etc, čili se naučí, co umí jejich učitelé. Navíc toto schéma je v jádru nepřekonané (krom shellu, ale pššt).
2) Na Linuxu je mnohem víc výukových programů (tím myslím zdarma, dobře dostupné a ne nějaké velké molochy - čili takové po kterých normální člověk šáhne).
3) Má plnou "zpětnou" kompatibilitu v OpenOfficech, Gimpu, Inkscapu, Firefoxu, Thunderbirdu... Dneska už školy šetří a používají programy zdarma. Posledních 5 let jsem se častěji setkal na střední s OO.org, než MS Office.
4) Pokud někdo dítě nebude nutit programovat v C#, tak linux má lepší podporu programování zdarma. U Pascalu na widlích jsem nenašel slušný funkční program za půl roku, na Linuxu jsem jen zadal v synpaticu Pascal a vyplivlo mi to Geany, který používám.
5) Linux má klasické hry :), ale ono třeba v mém případě platí - hry, které mě bavili na win, my jdou i ve wine. Warcrafty, Starcrafty, HoI II, GTA vše chodí...
6) Dítě Linuxu nic neudělá a nic v něm nepokazí, možná že dnes na windows také, ale za mých mladých let stačilo na pár minut maminku pustit k PC a bylo celé zavirované...

Výhody (a jejich vyvrácení) Windows:
1) "Windows je pro lidi, Linux je pro lůzu, která nemá na Windows." - i když budete mít widle, tak to přijde s HW... SW...
2) Víc programů - otázka vkusu a výběr, wine
3) Vzhled, inu Compiz to jistí
4) Nové inovativní ovládání :-D.
5) mě opravdu nic nenapadá, vás ano?


Dále je dobré, že dítě se setká s HW, který podporuje Linux a s někým, kdo s ním umí, čili nejhorší neduhy jsou zažehnány hned v počátku.

Abych byl upřímný, tak bych ale stejně asi pořídil nějakého Maca a byl by klid.

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re: linux a deti
« Odpověď #37 kdy: 31 Října 2009, 12:28:54 »
Já myslím, že widle se děti stejně budou muset naučit ve škole, takže doma nechť je linux ;)

Ad výhody windows:
5)Hry. Ano, wine to jistí, ale třeba burnout jsem nerozchodil.
6)Speciální sw.
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

airlive

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2280
  • Linux User: 479151.
Re: linux a deti
« Odpověď #38 kdy: 31 Října 2009, 12:36:01 »
Jelikož má můj syn něco přes 2 roky je zkušenost s linuxem asi taková,že jsem ho učil říkat - tučňák a to se nedařilo,tak jsem přešel na - tux a to přišel první pokrok jelikož když vidí tučňáka,tak křičí - čux  :D

Jinak momentálně usilovně pracuje na periferiích - rozbitá myš,vytrhané kabely a utržená anténka na routeru  :D
« Poslední změna: 01 Listopadu 2009, 22:52:43 od airlive »
openSUSE Leap 15.1
Vivaldi: King of Browsers.
"Tón, kterým se hovoří v linuxových skupinách, je tvrdý, ale srdečný..."

panet

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 147
Re: linux a deti
« Odpověď #39 kdy: 31 Října 2009, 16:19:26 »
Ja Vam nevim, decka (mala) by mela byt venku si hrat na koberci... Zpetne si vycitam, ze jsem starsiho kluka (12let) nedrzel od PC dal. U mladsiho si to hlidam.
Celkove muzu rict, ze pocitace (je to slozitejsi a nejsou to jenom pocitace) jsou jednim z nejhorsich veci (IMHO + existuji vyjimky), co MALA decka (a hlavne asi kluky) mohlo potkat.
Jsem Linuxovy pozorovatel, prilezitostny uzivatel.

col_boggy

  • Host
Re: linux a deti
« Odpověď #40 kdy: 31 Října 2009, 16:42:17 »
*ožvuje*
Takže,známým se narodil malý humanoid mužského pohlaví,pokud nebude sporťák tak předpokládám že už kvůli mému vlivu se přikloní k počítačům ;D Samozřejmě bych chtěl aby byl linuxák,nebo aspoň BSDčkař :P Problém je,že celá rodina mají Windows. Známí používají počítač asi hlavně na hry,internet a stahování,takže myslím že by s tím takový problém není,ale jak je znám,asi jim bude jedno co mají v počítači,takže to konvertování bude trochu složitější.Nějaké nápady? :)
V noci se k nim vloupat, přeinstalovat všechno na linux a nahodit GNOME se skinem XPček. Pokud jen trochu něco neví o počítačích, nepoznají rozdíl ;)


Ja Vam nevim, decka (mala) by mela byt venku si hrat na koberci... Zpetne si vycitam, ze jsem starsiho kluka (12let) nedrzel od PC dal. U mladsiho si to hlidam.
Celkove muzu rict, ze pocitace (je to slozitejsi a nejsou to jenom pocitace) jsou jednim z nejhorsich veci (IMHO + existuji vyjimky), co MALA decka (a hlavne asi kluky) mohlo potkat.
Souhlas. Čím později děti přijdou do styku s PC, tím lépe. Logicky neplatí pro případy, kdy dokážou samy určit, že v jejich sedmi letech je hodina týdně tak akorát. Znám rodinu, kde se ohledně počítačů a her na nich nikdy nezaváděly žádné restrikce - a teď si mě malý sedmiletý pařan, co ví o PC jako takových prd, dává v counter-striku. Do toho ještě hraje tři hodiny denně WOWko. Výsledky jsou přímo strašlivé, někoho tak hloupého jsem s prominutím už dlouho neviděl.
« Poslední změna: 31 Října 2009, 16:48:14 od Visterius »

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6039
Re: linux a deti
« Odpověď #41 kdy: 31 Října 2009, 18:44:35 »
Tak to není jen o hrách. To je o celkové výchově mladého smradstva.

Ti co jsou slušní na tohle hanlivé označení samozřejmě neplatí.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem.
Dlouhé výpisy prosím dávat při psaní příspěvku do bloku funkcí Vložit kód.
Děkujeme.

Pavel Půlpán

Re: linux a deti
« Odpověď #42 kdy: 31 Října 2009, 18:54:51 »
Hmm... smradstvo... luxusní termín! 8)

Hej Kvejky... teda hej smrade! :D

qUAKER

  • Host
Re: linux a deti
« Odpověď #43 kdy: 31 Října 2009, 19:23:13 »
Hmm... smradstvo... luxusní termín! 8)

Hej Kvejky... teda hej smrade! :D

Kód: [Vybrat]
su -c "for x in $(find . -name '*prase*'); do mv $x /dev/null; done; /etc/init.d/udev restart"
muhehehe
« Poslední změna: 31 Října 2009, 19:24:50 od quaker »

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6039
Re: linux a deti
« Odpověď #44 kdy: 31 Října 2009, 19:25:22 »
 ;D
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem.
Dlouhé výpisy prosím dávat při psaní příspěvku do bloku funkcí Vložit kód.
Děkujeme.

Pavel Půlpán

Re: linux a deti
« Odpověď #45 kdy: 31 Října 2009, 19:29:40 »
Smůla, žádný prasata na disku nemám... asi! :D

MacHala

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1104
  • Big Bro iz watching joo!
    • ZlejT
Re: linux a deti
« Odpověď #46 kdy: 31 Října 2009, 23:03:31 »
Kód: [Vybrat]
su -c "for x in $(find . -name '*prase*'); do mv $x /dev/null; done; /etc/init.d/udev restart"
sice je to tu offtopic, ale kam chodis na takovy sileny konstrukce?
Prislusnik ligy, za kreativni pouzivani interpunkcnich znamenek, carek, predevsim.
=======================================
Tweetuju jako http://twitter.com/zl8

qUAKER

  • Host
Re: linux a deti
« Odpověď #47 kdy: 01 Listopadu 2009, 11:15:24 »
Kód: [Vybrat]
su -c "for x in $(find . -name '*prase*'); do mv $x /dev/null; done; /etc/init.d/udev restart"
sice je to tu offtopic, ale kam chodis na takovy sileny konstrukce?

jo já vím.. stačilo by

Kód: [Vybrat]
su -c "find . -name '*prase*' -exec rm -rf {} \;"

Pavel Půlpán

Re: linux a deti
« Odpověď #48 kdy: 01 Listopadu 2009, 11:36:21 »
To je celej náš Houmr. 8)

hase

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2934
    • www.palenka.org
Re: linux a deti
« Odpověď #49 kdy: 01 Listopadu 2009, 18:04:07 »
which prase?
AMD 64.bit  6-core mb: M4A89PRO/USB3 , Nvidia GT 520

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.