Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Ubuntu jako cesta ven  (Přečteno 11502 krát)

oldnovic

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Ubuntu jako cesta ven
« kdy: 10 Června 2007, 22:27:22 »
Je mi 70 let. Mám desktop s OEM Windows XP Home ( připojený ADSL )a pomalý starý desktop bez OS - rád bych jej používal nepřipojený na net pro primitivní práci ( má představa: Open Office, Works??, přehrávání : zvuk MP3, audio CD, video CD ).
1 )Jak nainstalovat a zprovoznit UBUNTU na nepřipojeném počítači.
2) Jak plynule přejít z jednoho OS do druhého.
Nejsem již tak pružný v chápání některých rad - přesto bych to rád zkusil a přitom neohrozil funkčnost připojeného počítače.

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Ubuntu jako cesta ven
« Odpověď #1 kdy: 11 Června 2007, 07:42:06 »
Předně Vás zdravím a věřte, že mne těší, že si Ubuntu nachází příznivce i v řadách těch vyzrálejších :) Tak ted - Works pod Ubuntu nepoběží, ale bez obav si troufám říci, že jej OpenOffice plně zastoupí. Co se týče přehrávání multimédií, existují podrobné návody např. tady: http://wiki.ubuntu.cz/Vyhrazen%C3%A9_form%C3%A1ty_%28Edgy%29?highlight=%28divx%29

1) Doporučoval bych Vám si Ubuntu vyzkoušet, pokud nemáte možnost připojení k Internetu, aby jste si obraz CD stáhl, máte možnost si jej přes službu shipit zdarma objednat ( https://shipit.ubuntu.com/ ), případně zde někdo na fóru nabízel, že jej pošle http://forum.ubuntu.cz/viewtopic.php?id=10231
Z CD lze nabootovat a bez ohrožení dat na disku si Ubuntu "osahat" a zjistit, co a jak kde chodí.


2) Každý přechod je vždycky tak trochu bolestivý i když si myslím, že Vás Ubuntu překvapí svou jednoduchostí a promyšleností. Každopádně bych doporučoval před přechodem zazálohovat data na pevném disku (dokumenty, fotky, filmy, hudba, e-maily ...) a teprve následně instalovat.
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

Neo

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 344
Ubuntu jako cesta ven
« Odpověď #2 kdy: 11 Června 2007, 08:44:32 »
Můžete trochu popsat ten "pomalý starý desktop bez OS"?
Nikdy jsem nezkoušel (K)Ubuntu bez připojení k internetu, ale může to být trochu nepohodlné. Kromě instalačního CD potřebujete někde stáhnou a vypálit potřebné balíčky na CD/DVD a instalovat z toho.
Spustit systém z CD (live CD) je pohodlné na vyzkoušení, ale má to omezení: je to pomalé, není všude čeština, adresáře jsou trochu jinak (není připojený harddisk).
Systém adresářů je hodně jiný i v ostrém provozu a na live CD není možné ukládat na disk a pod. (Myslím v základním nastavení.) Po nějaké době si člověk zvykne, že "C" tam prostě není.
Můj táta "68" si taky celkem rychle zvykl a dnes už Win nepotřebuje.
Ubuntu 17.04.

Radix

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 631
Ubuntu jako cesta ven
« Odpověď #3 kdy: 11 Června 2007, 11:23:37 »
Na "staré železo" nainstalujte raději Xubuntu nebo SAMa. Nejsou pak takové HW nároky.

jirihuf

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 894
Ubuntu jako cesta ven
« Odpověď #4 kdy: 11 Června 2007, 11:37:29 »
Alespoň ke stáhnutí kodeků a jazykové podpory (protože ta je v default instalaci, ať se nikdo nezlobí, skutečně mizerná) se připojení hodí, ale předpokládám, že byste měl přístup k internetu alespoň bezprostředně po instalaci, takže vyladění by nemělo být problematické.
Ubuntu funguje jinak než win, ale není to nic tak nepochopitelného a jde skutečně pouze o zvyk...
Have you tried turning it off and on again?

oldnovic

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Ubuntu jako cesta ven
« Odpověď #5 kdy: 11 Června 2007, 15:59:45 »
1) Staré "železo": Intel Celeron 333 MHz, 256 MB RAM, HDD 3,2 GB, bez připojení
2) Nové " železo": AMD Athlon 2800+,512 MB RAM, CD RW, připojení ADSL 512 kb/s
WORKS nepůjde - rozumím, OO zvládám, zálohování dat nebude problém, stažená a vypálená data na novém počítači nahradí připojení?? Nepodařilo se mi spustit " Live CD" UBUNTU ani KUBUNTU!! Proč XUBUNTU??

Radix

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 631
Ubuntu jako cesta ven
« Odpověď #6 kdy: 11 Června 2007, 16:22:02 »
256 MB na Celeronu stačí, ale ten HDD 3,2 GB bude málo.

Potkan007

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 85
Ubuntu jako cesta ven
« Odpověď #7 kdy: 11 Června 2007, 16:40:01 »
Xubuntu obsahuje graficky méně náročné prostředí (Xfce) pro slabší počítače (jak říkáte "staré železo"). Akorát se mi nezdá 333Mhz...i když čtu že běží i na 233Mhz... 256MB RAM je v pohodě (potřeba je 128MB) a 3,2GB je bez problemu (pry je potreba 1,5GB)... Tak přeji hodně štěstí s xubuntu a rozšiřujte dál ;)

Czario

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 639
  • skill :: passive-llama
Ubuntu jako cesta ven
« Odpověď #8 kdy: 11 Června 2007, 16:44:24 »
oldnovic:
- Xubuntu je méně náročná a podobná verze k ubuntu (myšleno pro ten starší počítač a hodně tam záleží co na něm chcete dělat a jestli by nebylo lepší ty dva počítače sesíťovat)

k ADSL, jaký máte modem? S USB nebo s ethernetem(případně pro kolik eth je tam místo)?
-pokud máte ADSL s ethernetem a tedy kabel vám jde do síťovky v počítači, připojení by neměl být problém (protoře modem je router a je nakonfigurovaný a pc se už moc nekonfiguruje, mělby stačit default a tedy po najetí systému by jste měl být online)
-v případě USB to je mnohem, mnohem horší. (usb modemy jsou jen taková odlehčená náhražka zařízení a spíš bych doporučil rozmyslet si co a jak..)

oldnovic

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Ubuntu jako cesta ven
« Odpověď #9 kdy: 11 Června 2007, 19:53:48 »
Stáhnul jsem tři image: UBUNTU,KUBUNTU i XUBUNTU.
1)Po nabootování Kubuntu jsem skončil na tom, že nefunguje myš ( co chybí ?), ale prohlédl jsem si alespoň několik příkladů aplikací a instaloval pár utilit, které jdou i pod Windows.
2) Po nabootování Ubuntu se zobrazilo logo a konec.....
3) Z CD Xubuntu se nepodařilo nabootovat vůbec
Závěr: s WIN 98 SE jsem se protrápil k poznání, že to ideálně jednoduchý systém rozhodně není ( dodnes mi chybí ovladač ke zvukovce ) ale to jsem ještě netušil co to je Linux..

Roman "Schmaker" Šmakal

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1205
Ubuntu jako cesta ven
« Odpověď #10 kdy: 11 Června 2007, 20:49:39 »
Jakou verzi (K/X)Ubuntu jste zkoušel? Možná by bylo dobré vyzkoušet verzi 6.06, ta je nejodladěnější a myslím si, že by měla fungovat...
Linux Gaming Clan leader
Konference na linuxclan@chat.linjab.net

Sniper_SVK

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 15
Ubuntu jako cesta ven
« Odpověď #11 kdy: 11 Června 2007, 21:10:32 »
Ked to bude masinka bez netu, tak rozhodne Xubuntu 6.06
Ale radsej by som skusal alternativne CD. Uz som instaloval Xubuntu na staru servrovu masinu: Intel 300MHz, 256MB RAM, 2GB HDD.
Instaloval som to v textovom mode z alternativneho CD Xubuntu v anglictine, potom prehodil do slovenciny, co sa zial nepodarilo, ale s cestinou nebol problem. Vysledok: perfektne funkcny desktop, rychly ako drak... clovek by nepovedal, ze ten stary srotosaurus dokaze tak rychlo lietat:-D
BTW teraz ho pouzva aj moj 73 rocny starky:-DDD
Cestu si bud najdem, alebo urobim. Hannibal

dumi

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1152
Ubuntu jako cesta ven
« Odpověď #12 kdy: 11 Června 2007, 22:17:59 »
Citace: oldnovic
nefunguje myš ( co chybí ?)
jedná sa o sériovú myš? ak áno, tak treba urobiť toto:
1, otvoriť terminál a zadať
Kód: [Vybrat]
sudo nano -w /etc/X11/xorg.conf2, nájsť položku
Kód: [Vybrat]
Section "InputDevice"
        Identifier "Configured Mouse"
        Driver "mouse"
        Option "CorePointer"
        Option "Device" "/dev/input/mice"
        Option "Protocol" "ImPS/2"
EndSection
a zmeniť ju na
Kód: [Vybrat]
Section "InputDevice"
        Identifier "Configured Mouse"
        Driver "mouse"
        Option "Device" "/dev/ttyS0"
        Option "Protocol" "Microsoft"
EndSection
3, uložiť a reštartovať.

táto metóda bude fungovať, ale iba za predpokladu, že vaša sériová myš používa protokol Microsoft. ak nie, tak si treba pozrieť čo je to za myš, prípadne aký protokol používa (manuál), alebo spustiť (opäť v termináli)
Kód: [Vybrat]
sudo dpkg-reconfigure xserver-xorga tam pri voľbách myši vybrať ako jej umiestnenie /dev/ttyS0 a potom zvoliť príslušný protokol (vyžaduje ale znalosť angličtiny). avšak prekonfigurovanie cez dpkg-reconfigure xserver-xorg mi nefungovalo, musel som priamo editovať /etc/X11/xorg.conf. bohužiaľ sa na sériovú myšku v x/k/ubuntu trošku zabudlo..
Citace: Sniper_SVK
Ale radsej by som skusal alternativne CD.
rozhodne nie, ja som xubuntu nainštaloval na celeron 366Mhz, 288Mb RAM, 4gb hdd úplne normálne.
AMD Sempron 2500+, GF 5200FX, 1,5GB RAM, Ubuntu 8.04

Petr Odut

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 489
Ubuntu jako cesta ven
« Odpověď #13 kdy: 11 Června 2007, 22:49:09 »
Na tom "starším železe" (nazval bych to spíš "šrot") poběží jakákoliv verze Ubuntu NESKUTEČNĚ pomalu, krom toho je tam evidentně HW z doby kamenné, tzn. Ubuntu má problémy s detekcí HW.

Takže buďto bych doporučil na počítač nainstalovat Windows 9x nebo koupit nějakej repas ( http://www.eurotech.cz/product.php?productid=1006887 například ) a tam rozjet Ubuntu ;)

Ubuntu 7.04 si automaticky kodeky (MP3, atd.) doinstaluje (ale z Internetu)

snup

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 41
Ubuntu jako cesta ven
« Odpověď #14 kdy: 11 Června 2007, 23:19:29 »
Dobrá rada nad zlato
Citace: xodut
Na tom "starším železe" (nazval bych to spíš "šrot") poběží jakákoliv verze Ubuntu NESKUTEČNĚ pomalu, krom toho je tam evidentně HW z doby kamenné, tzn. Ubuntu má problémy s detekcí HW.

Takže buďto bych doporučil na počítač nainstalovat Windows 9x nebo koupit nějakej repas ( http://www.eurotech.cz/product.php?productid=1006887 například ) a tam rozjet Ubuntu ;)

Ubuntu 7.04 si automaticky kodeky (MP3, atd.) doinstaluje (ale z Internetu)
PC: P5WD2-E Premium , Pentium D805, ATI X1800GTO , 1.5GB RAM , Seagate 250GB , LG-4081B , LC6560T , Archlinux Duke ,Ubuntu mě sklamalo ale Arch ! to je síla
Jabber : snup@jabber.cz  Moje stránka :)

Petr Odut

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 489
Ubuntu jako cesta ven
« Odpověď #15 kdy: 12 Června 2007, 02:47:29 »
Ještě mě tak napadá místo Ubuntu zkusit WOMP:

http://womp.sourceforge.net/

z požadovaných vlastnotí to umí vše a navíc je to schopné běžet na ultralowendových počítačích :)

Pavelp

  • Host
Ubuntu jako cesta ven
« Odpověď #16 kdy: 12 Června 2007, 06:44:26 »
Dumi: radite sice asi dobre, ale tazateli neznamym jazykem, nevi co rikate a nebude se to ucit:
xodut: tazatel nepotrebuje testovat nejake exoticke systemy, potrebuje zakladni funkcnost desktopu.
Kdybyste se tu staveli na hlavu / coz mi tak trochu pripada /  Ubuntu NENI system pro stare a slabe masiny. Nesnazte se za kazdou cenu ukazat, ze to jde. Proste to nejde a tecka. Tazatel to vyresi jinak.

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Ubuntu jako cesta ven
« Odpověď #17 kdy: 12 Června 2007, 08:15:43 »
Pavelp: rekl bych, ze prave jste urazil asi tak pul milionu lidi ... jeste stesti, ze to snad nebudou cist ;) Mimoto docela pochybuji o tom, ze puvodni tazatel ma po tomto prispevku byt jen spetku chuti to s ubuntu jeste zkusit.
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

Pavelp

  • Host
Ubuntu jako cesta ven
« Odpověď #18 kdy: 12 Června 2007, 08:38:00 »
Ale prosim Vas, neprehanejte a prectete si to znovu. Ja nijak nesnizuju hodnotu prispevku kohokoliv, jen ukazuju, ze jsou bezpredmetne  a nepouzitelne v tomto kontextu. Nadseni je krasna vec, ale realita je jina. Z fora je napriklad znat spousta poucenych uzivatelu s novymi!!  stroji, kteri meli velike potize, viz napr. rubrika site.
Aby bylo jasno, ja jednu starou stadalone masinu doma mam a znam opravdu_dobre_, co to znamena tam - byt jen zkusit - nainstalovat linux v grafice.
A nakonec, ano at to s Ubuntu tazatel TAKTO nezkousi, protoze na tom co ma k dispozici mu to proste nepojede. Howgh.

Radix

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 631
Ubuntu jako cesta ven
« Odpověď #19 kdy: 12 Června 2007, 09:09:31 »
Já bych doporučil SAMa.
http://wiki.root.cz/Main/SAM

Petr Odut

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 489
Ubuntu jako cesta ven
« Odpověď #20 kdy: 12 Června 2007, 13:43:59 »
Pavelp: máš pravdu :)

Někdo asi zapomíná, že Ubuntu je operační systém z roku 2007 a nepoběží na 10 let starém počítači... (zkuste si tam nainstalovat Vistu :D)

Pavelp

  • Host
Ubuntu jako cesta ven
« Odpověď #21 kdy: 12 Června 2007, 14:43:54 »
Aspon nekdo mne pochopuje...

Czario

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 639
  • skill :: passive-llama
Ubuntu jako cesta ven
« Odpověď #22 kdy: 12 Června 2007, 17:25:17 »
Tazatel by ony live cd měl zkusit na svém silnějším stroji, kde by jít měli. Když už je má, za zkoušku nic nedá. Nemusí nic instalovat atd..  :-)

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Ubuntu jako cesta ven
« Odpověď #23 kdy: 12 Června 2007, 18:21:43 »
Pavelp: tak tentokrate se omlouvam ja, asi jsem si spatne precetl Vas prispevek i kdyz jsem ho nevericne cetl nekolikrat, nebot tam, kde je psano "Ubuntu NENI system pro stare a slabe masiny" jsem ja cetl "Ubuntu NENI system pro stare a slabe MENSINY" - zdanlive bezvyznamna zamena (asi si budu muset poridit druhe oci), vuci ktere jsem mel vyhrady. Nicmene, co se tyce tech starych masin, pravdou je, ze desktop to zvlada tezce, serverova verze (vim, neni tu o ni vubec rec) mi bezi na jednom stroji s 1,6GB diskem, 486 CPU a 32MB pameti ... jako router v nouzi :)
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

Pavelp

  • Host
Ubuntu jako cesta ven
« Odpověď #24 kdy: 12 Června 2007, 20:18:09 »
Chybicka se vloudi, pojem "masina" pouzivam mozna casteji, nez bych mel. Ono behu schopne je to na leccems, ale je otazka, zda je to /desktop/ taky pouzitelne.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.