Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Legální OS zdarma - UBUNTU funguje dobře  (Přečteno 14951 krát)

matyskovo

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 437
Legální OS zdarma - UBUNTU funguje dobře
« kdy: 28 Června 2007, 17:32:15 »
Dobrý den všem,
nechápejte tento příspěvek jako diskusní podnět, spíše jako názor a vyprávění o tom, jak jsem  k UBUNTU přišel, používám je už pět dní... Patřím ke generaci třicátníků jejichž první styk s počítačem obstaral Ondra, PMD-85, TNS, pokoutně dovezené C-64, první generace PC-XT, pak AT 286, 386.... kdy jsme s počítači pracovali tak, že všechny ty krabičky pro nás byly zdrojem zábavy a žádné hry jsme k tomu skoro ani nepotřebovali, protože právě onen stroj nás fascinoval vším co se s ním dalo dělat... V té době jsem byl něco jako programátor :-) Jenže! Najednou přišly Windows a všechno krásné se jaksi začalo vytrácet, musel jsem počítač začít používat více jako výrobní prostředek, nikoli jako zdroj potěšení z objevování nového. Potom začaly na trh přicházet další verze Win 95+3 (98), NT, 2000, XP,... A ze mě se stal naprosto tupý uživatel. O tom, že existuje Linux jsem tušení měl, nicméně nedostatek času a možná i chuti, pohodlnost a spousta jiných věcí mě udržovala v jakési setrvačnosti a udržování Windows, instalování sw pod tímto OS...
Jenže cca před měsícem jsem se rozhodl, že mimo počítače, který mám od svého zaměstnavatele si pořídím konečně počítač i domů a zadání bylo:
- investice 15.000 - 20.000 Kč
- vše legální
- musí na něm fungovat:
     - upravování fotek
     - upravování videa
     - přístup na internet
     - nějaká CAD aplikace s výstupem DXF, DWG
     - EAGLE
     - kancelářské aplikace
atd.
Těch požadavků bylo dost a nebudu Vás zde s nimi zdržovat suma sumárum pod windows jsem se dostal na sumu 28.000,- Kč jen za soft, který bych musel pořídit a nemá free náhradu, včetrně samotných win, čili mooooc špatný. Takže jsem se začal jako před cca osmi léty zajímat o Linux a začal jsem se poohlížet, jestli by to nešlo... No a co myslíte? Zjistil jsem, že by to asi šlo, takže jsem se do toho dal. Stáhnul jsem si image Ubuntu a začal si to prohlížet. Ovládání z uživatelského hlediska v podstatě stejné jako windows, takže problém mít nebudu. Bylo mi ale jsné, že nebude úplně jednoduché rozchodit všechno tak, aby to pak stačilo jen ovládat :-).
A teď se konečně dostávám k tomu, proč tento příspěvek asi otevřel vážený čtenář, který měl tolik trpělivosti a došel až sem. Nebudu popisovat secvakání lega zvaného PC, snad jen vsuvku, při instalaci 2x2GB RAM jsem si vzpomněl na informatiku ve škole, když nám učitel s nadšením sděloval, že se škole povedla koupit disková jednotka typu Winchester o neskutečné kapacitě 20MB :-)) Jen na grafice mám dneska paměť dvanáctkrát větší... Ale to byla ještě doba, kdy se velikost vinylové desky rovnala velikosti diskety a ona disketa byla jaksi velmi luxusní a kompaktní záznamové médium. Takže vkládám liveCD do DVD :-)) a čekám, cosi proběhlo, Loading KERNEL................................................ a najednou nápis UBUNTU, zase chvíli čekám a šup, naběhlo to.... A sakra američtina, no, ale to vlastně umím, ale ženě se to moc líbit nebude.Zkouška internetu, funguje. Takže první seznamování, koukání, zkouška, hledám kde je napsáno něco jako languages, aha tady, cvak a už to umí česky, ale co to, úplně ne, no ale snad to bude lepší po instalaci, na ploše je ikona instal, zkusíme to zmáčnout.. A ejhle rozběhlo se, takže čekám, volba času, jazyka, rozdělení disku - to vím co je, ještě pár kliknutí a instalace je spuštěna. ...... Konec instalace, restartovat, vyhodit CD a chvíle napětí,  cca 15s čekání a přihlášení a ono to funguje, rozlišení 800x600 na 19" LCD sice není úplně super, čeština taky tak na půl, ale to se podá. Najednou jakési okénko, že je k dispozici 60 aktualizací.... Ufff, slušné, klik, pět minut, reboot, takže se to taky musí rebootovat a ne 6e ne, kecali :-) a funguje, najednou čeština 100%. Zkusím připojit foťák, flashku, kameru, všechno funguje, ale nepouštím se do  žádných zásadnějších akcí a jdu spát suma sumárum - sestavení počítače, instalace a první oťuknutí, instalace aktualizací celkem čtři hodiny.
Další den - výroba stolu pod nový počítač. Nebudu popisovat, další den - nastartování a zjišťování co je potřeba - rozlišení 800x600 mi fakt vadí, takže cca dvě hodiny pátrání na tomto fóru a nVidia jede v 1280x1024, restart pro jistotu, jestli i pak bude vše OK - přeci jen jsem zvyklý z win takovéto věci pro jistotu prověřovat a světe div se, jede. Tak a co dál?
Přetáhnout věci z pracovního Notebooku do mého počítače... Nebudu Vám popisovat šestihodinové martyrium, kdy jsem zkoušel snad všechno - SAMBA, SSH, FTP... , během kterého mi přestal fungovat internet, ethernet a kdy už jsem propadal i panice, abych si nakonec řekl, že to bude nějaká úžasná blbost... Šel jsem se raději se ženou a se synkem projít, když v tom telefon, kamarád, tak co Linux? Říkám mu: "Všechno OK, akorát se mi nějak nechce propojit s Noteboolem", odpověď"Hmmm, to je divný, nemáš náhodou spuštěnýho na NB jako službu Cisco VPN klienta?" Ty *censored*, já su *censored*...." No jasně, Vypnutí Cisco klienta, SAMBA, šup a vono to šlo... Takže tohle bychom měli.
Další den - co zbývá? Pořádně potrápit foťák, kameru, DVD vypalovačku, zkusit Profili - program na správu profilů křídel.
Foťák - není nejmenší problém - připojí se automaticky jako disk a už přenáším fokty, sw na základní úpravu gThumb, pokročilá gImp - oba super.
Kamera - při capturování se to občas nějak seká, Kino občas havaruje - bude třeba doladit.
Další dny a nedořešené úkoly:
Pořád kamera
Vypalovačka - nějak zlobí vypalování - jestli se mi to nepovede rozlousknout, popíšu problém na jiném fóru a třeba mi pomůžete
Profili pod wine - nainstalováno, ale potřebují se připojit přes ODBC na jejich interní databázi a to nefunguje..
SHRNUTO:
Po necelém týdnu tři nedořešené problémy, které ale budou řešitelné. Co napsat závěrem. Když si vzpomenu na svoji absolutně první instalaci OS Win95 (ono už to je dvanáct let), tak jsem měl problémy velmi podobné. Tvrzení, že Win jsou jednodušší vychází dle mého názoru z toho, že všichni, kdo kdy dělali s počítačem přišli s Win do styku a tak jim přijdou jednodušší, protože jsou na ně zvyklí. Kdyby začínali z Linuxem, měli by možná stejný problém s Win, ale opačný, problém je v tom, že není člověk, který by to mohl objektivně posoudit - nebo je tady někdo, kdo má od začátku jen Linux, je v něm průměrně zdatný a Win ani neviděl, aby mohl proběhnou experiment? Asi ne. A na úplný závěr mi dovolte ještě jeden názor:

Linux, konkrétně UBUNTU je ve stavu, který umožňuje jeho nasazení jako plnohodnotný a jediný systém pro běžné domácí uživatele, ale musí být splněna alespoň jedna z následujících  podmínek:
a) Mám někoho, kdo mi jej komplet nainstaluje a rozchodí - pak není co řešit
nebo
b) Chci si jej rozchodit sám - pak je naprosto nezbytné mít rychlé přípojení k internetu, znát alespoň základy toho jak to v tom počítači funguje - tj. že má disk, graf. kartu, CD, zvukovku, že data jsou uložena v jakýchsi souborech.... Umět vyhledávat na internetu. A hlavně: Překonat svoji lenost a pohodlnost.

Pro Ty, kteří využívají windows a mají trochu svědomí - zkuste si cvičně spočítat smumu peněz nelegálního sw, který máte na svém počítači, pak si zajděte do supermarketu, najděte tam zboží za stejné peníze a odpovězte si na otázku jestli máte žaludek na to ukrást jej, já tedy ne, proto jsem našel legální plnohodnou alternativu zdarma, není sice ideální, ale to win taky ne.

Linuxu zdar!
MB ASUS M2NPV-VM, grafika integrovaná nVidia GeForce 6100, zvukovka integrovaná ADI AD1986A, AMD D-C Athlon A64 X2 4200+ EE, paměť 2GB (KIT 2x1GB) DDR2 800MHz KINGSTON, 2x disk SEAGATE Barracuda 320GB, SATA II, DVD vypalovačka - LG GSA-H42L, UBUNTU 10.04 LL 32-bit.

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Legální OS zdarma - UBUNTU funguje dobře
« Odpověď #1 kdy: 28 Června 2007, 18:20:14 »
Tak Ta tu vitam a gratulujem k uspesnemu prechodu.

P.s dopln si tam svoju konfiguraciu PC, pomozes ostatnym s vyberom bezproblemovych komponentov.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

FrantaB

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 190
Legální OS zdarma - UBUNTU funguje dobře
« Odpověď #2 kdy: 28 Června 2007, 18:34:17 »
Gratuluji rovněž. A navíc je to fakt pěkný článek ;-)
Notebook HP ProBook 4530s, OS LINUX Ubuntu/Mint, Core i5, RAM 6GB, ATI Radeon HD 6400M

Skeletonix

  • Host
Legální OS zdarma - UBUNTU funguje dobře
« Odpověď #3 kdy: 28 Června 2007, 18:47:18 »
... :D ...

lester

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 19
Legální OS zdarma - UBUNTU funguje dobře
« Odpověď #4 kdy: 28 Června 2007, 19:54:28 »
hehe, to co jsi napsal krasne sedi i na mne.

Jsem take tricatnik a zacinal jsem s comodere 64. Lisim se tim, ze jsem cca v roce 1998 spravoval linux. Pak jsem na 9let presel na windowsy v praci a doma nainstalovany warez.

Kdyz se pred mesicem pocitac dostal do stavu, kdy bylo nutne win preinstalovat, jsem si rekl .... a dost. Nebavi mne shanet cracky a navic mi to s pribyvajicimi lety zacalo dosti vadit rekneme moralne. A zkusil jsem sem hodit linux Ubuntu 7.04. Stejne jako v tvem pripade, akorat, ze diky predchozi zkusenosti s linuxem a diky tomuto diskusnimu foru mi to trvalo dva dny k plne spokojenosti. Z ceho jsem fakt ziral jsou balicky. Pri mem predchozim linuxovem experimentovani jsem vetsinu veci kompiloval a byl to bes. O nejakych pouzitelnych Xkach jsem si mohl nechat zdat. A ted ziram na ten komfort apt-get ;-)

Nicmene ostry test probehne pristi tyden, az na pocitac pustim manzelku ;-). Sice matfyzacka, ale nikdy nic jineho nez Windows nevidela. Tak jsem zvedav, co bude rikat.

Abych nebyl tak nechutne pozitivni - zatimco linux povazuji i pro bezneho uzivatele za plnohodnotnou nahrady windows, tak bohuzel totez se neda rict o dosti aplikacich. Asi mi bude trochu chybet komfort Zoneru pri praci fotek a OpenOffice zatim MS Office sahaji nekam ke kolenum.

Nicmene - za ty prachy, je to fakt super.

matyskovo

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 437
Legální OS zdarma - UBUNTU funguje dobře
« Odpověď #5 kdy: 28 Června 2007, 20:58:40 »
Jen pro doplnění, spravoval jsem Novell :-) Pak jsem ze světa počítačů vypadl. Žena si na Ubuntu hraje - prvně se jí o moc nelíbilo, ale zjistila, že je tam Sudoku a karty, internet je stejnej, takže jí nic nevadí :-) S OpenOffice.org máš pravdu, Zoner jsem taky používal a na ten gThumb se asi dá zvyknout. Co mi chybí je něco slušného a jednoduchého na video - takové Pinncle Studio tady zatím není...
MB ASUS M2NPV-VM, grafika integrovaná nVidia GeForce 6100, zvukovka integrovaná ADI AD1986A, AMD D-C Athlon A64 X2 4200+ EE, paměť 2GB (KIT 2x1GB) DDR2 800MHz KINGSTON, 2x disk SEAGATE Barracuda 320GB, SATA II, DVD vypalovačka - LG GSA-H42L, UBUNTU 10.04 LL 32-bit.

Martin - ViPEr*CZ*

Legální OS zdarma - UBUNTU funguje dobře
« Odpověď #6 kdy: 28 Června 2007, 21:30:51 »
Viděl jsem asi za 5000 nějakej soft na video ale pod linuxem. Ale už nevím jak se to jmenovalo. :( Ale free nějaký jsou ale Pinnaclu se to asi nevyrovná ;)
Open source is gold way... Mint 17.2, Debian 8.1 Jessie| Ubuntu Wiki (návody) | Google vyhledávač | Qt4 návody

matyskovo

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 437
Legální OS zdarma - UBUNTU funguje dobře
« Odpověď #7 kdy: 28 Června 2007, 21:37:15 »
Jmenuje se MainActor, na pohled je velmi podobný Pinnacle, ale to by přesně bylo proti tomu proč mám Linux.. Zatím musí stačit Kino, než se dovyvine :-)
MB ASUS M2NPV-VM, grafika integrovaná nVidia GeForce 6100, zvukovka integrovaná ADI AD1986A, AMD D-C Athlon A64 X2 4200+ EE, paměť 2GB (KIT 2x1GB) DDR2 800MHz KINGSTON, 2x disk SEAGATE Barracuda 320GB, SATA II, DVD vypalovačka - LG GSA-H42L, UBUNTU 10.04 LL 32-bit.

Jiří :Kačer: Voseček

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 667
  • občasný návštěvník
    • Můj weblog
Legální OS zdarma - UBUNTU funguje dobře
« Odpověď #8 kdy: 28 Června 2007, 22:57:39 »
Citace: ViPEr*CZ*
Viděl jsem asi za 5000 nějakej soft na video ale pod linuxem. Ale už nevím jak se to jmenovalo. :( Ale free nějaký jsou ale Pinnaclu se to asi nevyrovná ;)
No ale Pinnacle není free, nebo snad ano? A střihačský software na profesionální úrovni pro profesionály existuje a není ho málo. Jinak také gratuluji k pěknému shrnutí přechodu na Ubuntu :)
Všechno co k životu skutečně potřebujeme, můžeme vcelku levně koupit, jen zbytečnosti jsou drahé. Hrajte frisbee - www.frisbee.cz

matyskovo

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 437
Legální OS zdarma - UBUNTU funguje dobře
« Odpověď #9 kdy: 29 Června 2007, 00:29:38 »
Jasne ze není a proto také utíkám z windows a hledám free alternativy, pouze říkám, že pro amatérské použití nemá chybu a neexistuje program, který by se mu blížil, mimochodem stojí 900,- Kč, což je dost podstatný rozdí proti MainActoru...
MB ASUS M2NPV-VM, grafika integrovaná nVidia GeForce 6100, zvukovka integrovaná ADI AD1986A, AMD D-C Athlon A64 X2 4200+ EE, paměť 2GB (KIT 2x1GB) DDR2 800MHz KINGSTON, 2x disk SEAGATE Barracuda 320GB, SATA II, DVD vypalovačka - LG GSA-H42L, UBUNTU 10.04 LL 32-bit.

Petr Tomeš

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1582
    • http://www.phil.muni.cz/~ptomes/
Legální OS zdarma - UBUNTU funguje dobře
« Odpověď #10 kdy: 29 Června 2007, 09:35:28 »
matyskovo: Vítejte mezi uživateli Ubuntu, resp. Linuxu. Rád bych se vyjádřil k pár věcem.

1. Nepotřeboval jsem zprovozňovat  HW notebooku při instalaci Ubuntu, jen jsem vložil CD, nainstaloval a jelo to.  Stačí vybírat vhodný HW při nákupu.

2. Postupně se objevují PC s předinstalovaným Linuxem.

3. MS Office a stovky jiných důležitých programů lze spustit pomocí projektu CrossOver, sice si budete muset zaplatit, ale pořád je to malinký zlomek ceny Windows. Pokud už ty programy (MS Office) jednou máte legálně koupené, je asi škoda je nevyužít.

4. Právě pro vás, tedy vlastně pro nás všechny testuji vývojové verze Ubuntu 7.10, které vyjde v říjnu, oznamuji (hlavně stabilitostní) chyby, a dovolím si tvrdit, že OPRAVDU JE NA CO SE TĚŠIT. Když napíšu, že spousta věcí bude snazších a přibude pousta zajímavých možností a stabilita, tak vězte, že nejde o prázdnou marketingovou frázi, ale realitu. Pro současné uživatele se komfort práce zvýší a ti potenciální noví uživatelé budou mít atraktivnější systém, který je bude oslovovat, a víc důvodů o něm reálně uvažovat a vyzkoušet.

Abych byl konkrétní, líbí se mi konečně standardně povolené grafické efekty (dají se nastavit základní parametry a pak samozřejmě i jednotlivosti, či zcela vypnout, pokud někomu nevyhovují), tyto efekty jsou (subjektivně) lepší, hezčí a (objektivně) mají násobně nižší nároky na HW než Aero ve Vistě a je jich řádově více a dají se mnohem více přizpůsobit.

Líbí se mi také balík ubuntu-restricted-extras či jak se to jmenuje, který zprovozní formáty jako jsou MP3 a další multimediální kodeky, přes oficiální Javu od Sunu a Flash od Adobe.

Líbí se mi také stále více se zlepšující se úroveń 64bitové verze Ubuntu, kdy bude možné ještě jednodušeji používat např. plugin pro Flash ve Firefoxu.

Nové složky/umístění pro hudbu, dokumenty, video, obrázky...

A samozřejmě nové verze drtivé většiny programů a nástrojů, balíků (s novými možnostmi a vylepšeními).

matyskovo

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 437
Legální OS zdarma - UBUNTU funguje dobře
« Odpověď #11 kdy: 29 Června 2007, 11:13:43 »
Dobrý den,
nechtěl bych aby můj příspěvek vyzněl negativně pro UBUNTU, spíše naopak, líbí se mi. A všechno se mi dříve či později nějak povedlo rozchodit, jen jsem chtěl, aby si každý uvědomil, že při jakékoli instalaci systému na PC je potřeba alespoň minimální znalost toho co dělá. A to, že ve Win to jde jednodušeji, že je myslím si pouze pověra vycházející z toho, že Win prostě každý tak trochu zná... 64-bit UBUNTU mám a zprovoznění pluginu pro Flash se mi nezdálo nikterak složité. On je totiž mezi Lin a Win ten zásadní rozdíl, alespoň já to tak za těch pět dní cítím, že ve Win se dá zprovoznit pouze něco a nějak - tak jak to připravil MS, kdežto v Lin jde rozchodit a zprovoznit vše, ale je potřeba vědět co dělám a to se mi líbí, prostě Linux je zábava sám o sobě :-), pokud to tedy člověka baví :-)
MB ASUS M2NPV-VM, grafika integrovaná nVidia GeForce 6100, zvukovka integrovaná ADI AD1986A, AMD D-C Athlon A64 X2 4200+ EE, paměť 2GB (KIT 2x1GB) DDR2 800MHz KINGSTON, 2x disk SEAGATE Barracuda 320GB, SATA II, DVD vypalovačka - LG GSA-H42L, UBUNTU 10.04 LL 32-bit.

Petr Tomeš

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1582
    • http://www.phil.muni.cz/~ptomes/
Legální OS zdarma - UBUNTU funguje dobře
« Odpověď #12 kdy: 29 Června 2007, 12:54:29 »
Ani jsem nechápal, že byste něco kritizoval. Popsal jste svou zkušenost a já souhlasím s tm a chtěl bych, aby to bylo ještě méně problémové a lepší než je to teď. Tak jako ve všem i to má rezervy, které se dají donekonena vylepšovat...

Petr Tomeš

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1582
    • http://www.phil.muni.cz/~ptomes/
Legální OS zdarma - UBUNTU funguje dobře
« Odpověď #13 kdy: 29 Června 2007, 12:55:04 »
Za pět let se této diskusi zasmějeme, protože budou úplně jiné problémy než tyto ;) Možná to nebude trvat ani těch pět let...

charon

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 244
Legální OS zdarma - UBUNTU funguje dobře
« Odpověď #14 kdy: 29 Června 2007, 13:34:37 »
Mám 46 rokov a na rozdiel od teba počítač sa pre mna stal zaujímavým asi pred 6 rokmi.Vtedy môj syn nastupil na strednu školu a kupil som mu počítač,lebo ho potreboval ako študent umeleckej školy na 3D grafiku.Dnes má za sebou 2 ročník VS a ja mám doma 3 počítače a 1NB.Na všetkých mám Win aj Lin.Spravujem si ich sám k spokojnosti celej rodiny.Dva roky som používal Mandrivu ale ked som  sa dostal k Ubuntu bolo rozhodnuté.Ubuntu mám asi rok a pol.Všetko funguje a ak nie,tak je tu toto super forum s velmi ochotnými ludmi,ktorí su vždy ochotní pomôct.Doteraz som vždy našiel východisko z každého problému.Chcel som ešte poukázat na to,že nie každému vyhovuje Linux.Vidím to aj doma.Manželka a starší syn bootuju do Win aj ked Lin ako taký im nevadí a vedia ho aj použit a mladší syn /10/ ten to nerieši a je zbehlý aj vo Win aj v Lin.
Laptop:  HP510   Ubuntu 10.04 Lucid Lynx LTS
Laptop:  Asus EeePC  Ubuntu 10.04 Lucid Lynx LTS
Desktop: Ubuntu 10.04 Lucid Lynx  LTS

Martin - ViPEr*CZ*

Legální OS zdarma - UBUNTU funguje dobře
« Odpověď #15 kdy: 29 Června 2007, 16:59:03 »
Citace: Kačer
Citace: ViPEr*CZ*
Viděl jsem asi za 5000 nějakej soft na video ale pod linuxem. Ale už nevím jak se to jmenovalo. :( Ale free nějaký jsou ale Pinnaclu se to asi nevyrovná ;)
No ale Pinnacle není free, nebo snad ano? A střihačský software na profesionální úrovni pro profesionály existuje a není ho málo. Jinak také gratuluji k pěknému shrnutí přechodu na Ubuntu :)
Však jsem tam nepsal, že je zadarmo. Právě že je komerční a pro linux existuje minimálně jeden komerční dobrej co jsem viděl ;)
Open source is gold way... Mint 17.2, Debian 8.1 Jessie| Ubuntu Wiki (návody) | Google vyhledávač | Qt4 návody

Walard

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 278
Legální OS zdarma - UBUNTU funguje dobře
« Odpověď #16 kdy: 30 Června 2007, 11:13:08 »
S ubuntu jsem spokojený, přešel jsem na linux, protože  microsoft vydává bezpečnostní aktualizace  pravidelně, ale ne podle ohrožení počítače. Nejprve jsem zkoušel verzi ubuntu 5.10.  Pro mě bylo významné, že pak vydali verzi 6.0.4. Od této verze jsem spokojený s ubuntu. Velice se mi líbí dobře napsané návody na wiki - skvělá podpora pro začátečníky. Také jsem přešel k ubuntu, protože je zde velmi kvalitní fórum. Díky linuxu jsem na ubuntu naučil za půl roku více než na windowsu za 3 roky. Dále jsem objevil výborné aplikace na linuxu, které na windowsu nejsou. Díky tomu mám daleko širší výběr aplikací než pouze s windowsem.  Teď zkouším na virtuálním počítači různé distribuce linuxu, open solaris, freeBSD. Na podzim jsem slíbil otcovi a bratrovi, že ho naučím nainstalovat a nakonfigurovat ubuntu.  :)

tripx

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
Legální OS zdarma - UBUNTU funguje dobře
« Odpověď #17 kdy: 02 Července 2007, 10:45:04 »
Dobry den vsem , musim na zacatek podotknout ze jsem dostal odkaz na tuto diskuzi od kamarada s kterym sem si vcera instaloval ubuntu na sve pc . Vzadnem pripade neberte ten to prispevek jako  provokaci jen spis proc zatim nepouzivam linux - ubuntu .  

Je mi take pres 30 take sem zacinas s 8-bit a co me proslo rukou ? Zx-spectrum,pmd85(dokonce mam jeste kazety),ondra,iq150,sharp,commodore,amiga,atari a pak 286,386,486, dokoce moje prvni pentium 75 mam jeste doma ve sklepe :) atd...

Take ma zasebou instalace win jako 3.1,3.11, 95 z 56 disket :) kor kdyz mi to lehlo na 49 :D a ja pak musel cekat na novou disketu , 98,milenia.2000,xp,visty.

ale ted k veci co se tyka linuxu .... moc rad bych ho pouzival a chci ho pouzivat ... a proc .. protoze je zdarma ... ale uz to zacina je tu nekolik velkych ale...

Po istalaci systemu se nechci ihned zabejvat  ze system je napul cesky napul anglicky,instalovani programu nebo cehokoliv je desne .. nechci hledat neco v repozitarich, nechci patrat po netu abych nasel *.rpm soubor .. chci si stahnout cokoliv  a nechci se zabejvat experimentovanim jestli se to da pouzit bez uprav nebone pro ubuntu navic zase nechci  resit ani to jestli je to pro linux nebo pro win .. proste kdyz se mi libit program tak stahnout a instaluju atd - zkratka kdyz stahnu program a poklepu na nem mysi tak chci aby se mi naistaloval kam potrebuji  , dalsi veci je mizive % programu v cestine, dale take nemam naldu nato abych resil nejaky problem s rozchazenim uciteho druhu HW  tyden ci dele. Nechci nic konfigurovat .
Hry to je kapitola sama prosebe - nechci pouzivat wine a pod. chci si naistalovat hru kterou si koupim a nezajima me jestli je to na win nebo linux.
Chci si take jednoduse prehravat mp3 a dvd a ne zase nekde neco tajne hledat a povolovat nebo stahovat dalsi balik..

Tak to jsou zakladni body proc zatim pouzivat linux nebudu ale presto
doufam ze jednoho krasneho dne se stane ze linux bude pro bezneho uzivatele stejne jednoduche jako puzivani XP a v tu chvilku kdy se to stane uz me z linuxu nikdy nikdo nedostane.
Prozatim linux je pro lidicky kteri radi experimentuji a radi se stouraji popripade kterym staci hrat karty,serfovat,a pouzivat pro kancelarskou praci ...

Nechci tu rozebirat jestli jsou win placena a linux zdrama .. nechci tu psat jake to bylo kdyz prisel win 95 a porovnavat ho s vistama .. to proste nejde to je uz pres 10 lel pryc.
A jestli lidi kardou nebo ne ... vzdycky se kradlo a bude se krat dal .. dokud za kradez nebude trest smrti...

... drzim vsem linuxakum palce
ahoj

Luban

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1638
Legální OS zdarma - UBUNTU funguje dobře
« Odpověď #18 kdy: 02 Července 2007, 11:06:57 »
Citace: tripx
Prozatim linux je pro lidicky kteri radi experimentuji a radi se stouraji popripade kterym staci hrat karty,serfovat,a pouzivat pro kancelarskou praci ...
... drzim vsem linuxakum palce
ahoj
Já i zbytek rodiny neexperimentujeme, nešťouráme se (tatíkovi je 67 a nerozlišuje win-linux :) ), normálně pracujeme a linux nahradil win.
Zakoupil jste si windows a jste plně spokojený, gratuluji a držím rovněž palce.
Další výtky výtky byste měl směřovat spíše k výrobcům  HW a SW, který si kupujete.

Pavelp

  • Host
Legální OS zdarma - UBUNTU funguje dobře
« Odpověď #19 kdy: 02 Července 2007, 11:10:25 »
Minimalne TOTO:

>>> Hry to je kapitola sama prosebe - chci si naistalovat hru kterou si koupim a nezajima me jestli je to na win nebo linux < <<

... Vas holt zajimat bude muset at chcete, ci nechcete. Pokud mate  windows, hra pro linux Vam na nich asi nepojede, ze? Ono "cokoliv" na nich taky spustit nejde, stejne jak na linuxu.

Ve Vasem prispevku jste se dopustil rady zjednoduseni, ktera nejsou pravdiva, ale nebudu s tim polemizovat, nebavi mne to a nikdy jsem nikoho nepresvedcoval, ze MUSI linux pouzivat.  Celkove ten Vas prispevek moc prinosny neni, hlavne proto, ze neni psany s cilem reseni, ci popisu  nejakeho problemu, ale zrejme s cilem uplne jinym, ktery ovsem  ja osobne nejak nemohu postrehnout.

hase

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2934
    • www.palenka.org
Legální OS zdarma - UBUNTU funguje dobře
« Odpověď #20 kdy: 02 Července 2007, 11:28:54 »
tak tu si sa par krat sekol! Nezda sa mi, ze by bolo mizive % programov v cestine, taktiez to nastavovanie....Samozrejme ze komercny software je treba doinstalovat, ale podla navodov uvedenych tu a vo wiki je to otazka chvilocky. Ja som tiez linuxovy zaciatocnik a instaloval som ubuntu/kubuntu na viacero pocitacov, ale kompletne vyladenie systemu mi nezaberie viac nez 2 hodiny - a mozem si spustat a instalovat co chcem. Co sa tyka hier, tak tie ma nezaujimaju, teda ani wine nemam nainstalovany. Pre vsetky ostatne cinnosti mi BOHATE staci ponuka brogramov z repozitarov....
Tiez som roky windowsoval a myslim, ze ani tam neni vsetko hned pripravene a spustu veci je treba doladit. Naviac je tam neustale treba cistit registre, pocitac spomaluje antivirus, ktory je treba menit..., neustale si musim davat bacha ked mi vyskoci nejake okienko aby som na to neklukol a nezasral si pocitac, ked nechcem za vsetko platit, tak musim crackovat, patchovat - co je vela krat iba docasne riesenie....Mohol si tiez trosku rozviest aj tieto stranky bozskeho XP.
Ono mozno staci mat ochotu nieco malinko sa poducit, mat chut vediet nieco nove a vsetko ide ako po masle. Naviac je tu uzasna komunita chlapikov, ktori sa skutocne vyznaju a ochotne poradia s kazdym problemom - ci uz si zaciatocnbik, alebo pokrocily. Nieco take som teda u mIcrosoftu nezazil. No a pre tych, ktori nemaju uchotu cokolvek nastavovat je tu aj Linux-Mint, kde je vsetko vcetne komercneho software dopredu nastavene v ramci instalacneho CD. Ja mozem teraz zodpovedne prehlasit, ze Ubuntu je lepsi, spolahlivejsi, rychlejsi, bezpecnejsi a prehladnejsi system nez W XP.
Ja myslim, ze si zbrkly chlapik, ktory je lenivy, ale zato pripraveny okamzite zo dna na den vynasat sudy. Ubuntu si instaloval vcera a uz to mas vsetko v malicku...
Prajem ti vela zazitkov pri akcnych strielackach a pri plneni Gatesovho konta.
AMD 64.bit  6-core mb: M4A89PRO/USB3 , Nvidia GT 520

Neo

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 344
Legální OS zdarma - UBUNTU funguje dobře
« Odpověď #21 kdy: 02 Července 2007, 11:31:05 »
Já bych tripxovi věřil, že to nebyla provokace. Přechod na Linux je opravdu náročný protože najednou nefunguje to co se člověk léta učil. Jen drobnou výhradu: i pod win člověk musí hledat a stahovat různé kodeky a spol.
Příklad. Půjčil jsem si film na DVD a pod Win to nefachalo, stahnul jsem jeden kodek a nic, pak druhý a stále nic. Tak jsem to zkusil přehrát v Kaffein a ono to normálně šlo - to je prostě Linux. :-))))
Ubuntu 17.04.

charon

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 244
Legální OS zdarma - UBUNTU funguje dobře
« Odpověď #22 kdy: 02 Července 2007, 12:27:19 »
Nedá mi nereagovať.Ja zo svojich nie veľkých skúseností môžem povedať,že po nainštalovaní a úprave repozítárov /Stano Hoferek/prebehla inštalácia kodekov a iných programov bez absolútnych problémov.Všetko bolo na mojom NB HP510 funkčné /aj wifi/ a asi 80%
programov bolo v dobrej slovenčine.Takže nechápem a tiež už nie som žiaden mladík /46/
Laptop:  HP510   Ubuntu 10.04 Lucid Lynx LTS
Laptop:  Asus EeePC  Ubuntu 10.04 Lucid Lynx LTS
Desktop: Ubuntu 10.04 Lucid Lynx  LTS

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Legální OS zdarma - UBUNTU funguje dobře
« Odpověď #23 kdy: 02 Července 2007, 22:16:52 »
4tripx: Neber to nijak osobně, ale jak už zde psal "hase" - jsi zbrklý i lenivý dohromady... Taky jsem léta letoucí vyrůstal a učil se vše o PC na widlích, jakmile jsem ale poznal, že existuje vhodná (a bezplatná!!!) alternativa k Win XPP, vyzkoušel jsem, pohrál si s tím, několikrát jsem si systém shodil, ale nakonec vše v pohodě doladil.
K SW: není nic jednoduššího, než spustit jednu z aplikací (která samozřejmě ve widlích chybí!!!) "Přidat/Odstranit aplikace", resp. "Synaptic" - a zatrhnout si třeba 80, slovy: Osmdesát programů a na jeden zátah je nainstalovat a hned začít používat, aniž bych musel pokaždé restartovat OS.
K lokalizaci: až na pár výjimek, tj. speciálních aplikací, mám OS i SW plně v češtině a pochybuji, že tomu tak není u jiných uživatelů.
Ke hrám: Už to popsal Pavelp...Jak hry, tak aplikace, které jsou a priori tvořené pro linux na windowsech nikdy, ale nikdy nerozjedete. A teď nemyslím a neberu v potaz VirtuálníPC! Ale naopak zde ta možnost je, protože pro linux existuje spousta emulátorů (neberu zde opět možnost Virtuálního PC), které umožní spustit programy a hry, které jsou určené pro widle pod linuxem. Takže, který systém je "lepší"??? Myslím, že mi dáte za pravdu, že v tomto je linux hooodně vepředu...
Linux a zejména Ubuntu je pro lidi, kteří chtějí STABILNÍ A BEZPEČNÝ operační systém, kteří nechtějí neustále aktualizovat antivir, antispyware, firewall a stahovat stále bezpečnostní aktualizace pro bezpečnostní díry v systému i v office aplikaci, kteří nechtějí programy jen zkoušet na nějakou dobu (shareware), ale plně používat, kteří nechtějí vyhazovat desetitisíce za OS a programy...A MNOHO DALŠÍHO.
Windows je pro lidi, kteří se bojí změn nebo dají na "zaručené" rady známých a na masivní marketingovou reklamu a "vymývání mozků", kteří mají PC jen na hraní ( na 120GB disku mají třeba 80GB her!!!) a na filmy a mp3 (ale ve Wordu neumí ani naformátovat text nebo v Excelu neumí vytvořit v tabulce vzorce nebo neumí plně využívat Outlook a raději emailují přes webové rozhraní Seznamu nebo Centrumu ap.).

Raději chci mít svobodu, než být omezován totalitou. A že MS má i totalitní manýry, to snad ví každý...

P.S.: A taky už nejsem žádný mladík, bylo mi 40 let!
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

hase

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2934
    • www.palenka.org
Legální OS zdarma - UBUNTU funguje dobře
« Odpověď #24 kdy: 03 Července 2007, 07:24:39 »
marpe suhlas!
Ja mam 43 a zacal som s tym tento rok. Povedla toho, ze Windows je vseobecne najrozsirenejsim OS a tak si ludia myslia, ze je teda aj najlepsi...je to i vytvorena financna zavislost na MS. Ludia v tom maju vacsinou uz nastrkane prachy a tak ich priamo irituje, ked im niekto povie  ze existuje nieco lepsie a zadarmo. Radsej budu od pasu to nove zhadzovat, nez by sa nad niecim zamysleli a priznali si, ze tie prachy proste vyhodili.  Taktiez je to prvok akejsi tupej globalizacie - ludia proste slepo podliehaju reklame a kampaniam. To neni len problem informatiky. Zoberme si len ako dlho trvalo, nez si boli ludia ochotni kupit spolahlivejsie a lacnejsie japonske auta, ktorym sa dlho nedarilo koli predsudkom prerazit na europsky trh. Oni to vsak dokazali, ale zase len vdaka reklamnym kampaniam, na ktore japonci maju. Canonical a Ubuntu-komunita na to nema, tak to ludia proste bez toho oblbovania neberu.
AMD 64.bit  6-core mb: M4A89PRO/USB3 , Nvidia GT 520

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.