Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Česká programátorská klávesnice  (Přečteno 38170 krát)

copcas

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 29
Česká programátorská klávesnice
« kdy: 15 Listopadu 2007, 21:52:18 »
Jak si mám nastavit českou programatorskou klavesnici? V system - volby - klávesnice mam na výběr jen qwertz a qwerty

b.art

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 226
Re: Česká programátorská klávesnice
« Odpověď #1 kdy: 15 Listopadu 2007, 22:28:53 »
Rekl bych ze ceskou programatorskou klavesnici mysli to, co microsoft mysli ceskou programatorskou klavesnici.

Jinak jsem nedavno nekde do vedlejsiho threadu hazel odkaz na vyrobu vlastniho rozlozeni tak az budete mit moc casu muzete vyzkouset.
- uzivatel je deviant

copcas

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 29
Česká programátorská klávesnice
« Odpověď #2 kdy: 15 Listopadu 2007, 22:47:20 »
Maš, pravdu myslim to co je ve windows jako česka programatorská klávesnice, to jest anglická a českými znaky dostupnými pomocí alt, jsem na ni zvykla natolik, ze kdyz pisu nejaky delsi text, restartuji do windows :'( ale to chci ymenit...

Jiří :Kačer: Voseček

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 667
  • občasný návštěvník
    • Můj weblog
Re: Česká programátorská klávesnice
« Odpověď #3 kdy: 16 Listopadu 2007, 02:27:37 »
Jak už bylo řečeno, pravý alt a patřičná klávesa ... složená závorka se píše alt + b, alt + n
Všechno co k životu skutečně potřebujeme, můžeme vcelku levně koupit, jen zbytečnosti jsou drahé. Hrajte frisbee - www.frisbee.cz

b.art

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 226
Re: Česká programátorská klávesnice
« Odpověď #4 kdy: 16 Listopadu 2007, 08:34:47 »
Ale pokud vim tak na todle se nikdo neptal   :-\ 
Zkusim na to pres vikend mrknout jestli by se s tim nedalo neco udelat.
- uzivatel je deviant

b.art

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 226
Re: Česká programátorská klávesnice
« Odpověď #5 kdy: 17 Listopadu 2007, 00:44:19 »
Tak snad to dopadlo.

Stahnete si tento soubor:
Ceska programatorska

Zkopirujte do /etc/X11/xkb/symbols/ , napr. takto:
Kód: [Vybrat]
sudo cp /cesta/ke/stazenemu/cz /etc/X11/xkb/symbols/
Pak uz by melo jenom staci restartovat Xka a v nastaveni prehodit layout klavesnice na programatorskou. Kdyby nejaky klavesy jeste nesouhlasily nebo cokoliv neslo tak se urcite ozvete.
- uzivatel je deviant

copcas

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 29
Re: Česká programátorská klávesnice
« Odpověď #6 kdy: 18 Listopadu 2007, 19:02:56 »
Diky, uz jsem si to stahla, a presunula. jenze netusim co znamena restartovat Xka a prehodit layout klavesnice.

b.art

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 226
Re: Česká programátorská klávesnice
« Odpověď #7 kdy: 18 Listopadu 2007, 19:18:34 »
Restartovat Xka muzete treba tak ze restartujete pocitac ;) Layout klavesnice se nastavi nekde v nastaveni systemu kde se nastavuje jazyk klavesnice, treba v Kubuntu to je takhle:
Nastaveni systemu -> Regional&Language -> Rozlozeni klavesnice a tam je nastavitko Varianta rozvrzeni
- uzivatel je deviant

copcas

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 29
Re: Česká programátorská klávesnice
« Odpověď #8 kdy: 18 Listopadu 2007, 19:26:07 »
Tak uz jsem restartovala, ale v te nabitce na ubuntu System-Vobly-klavednice dam rozlozeni a pridat, jenze tam mam jen ty co tam uz byly predtim, pritom jsem se divala ze to mam ulozene na spravnem miste. Neni mozne ze se proste jen tahle nova klavesnice neobevila v graficke nabitce?

b.art

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 226
Re: Česká programátorská klávesnice
« Odpověď #9 kdy: 18 Listopadu 2007, 19:40:18 »
Ten soubor by mel kompletne prepsat rozlozeni ceske klavesnice a to tak ze k rozlozenim basic, backslash, qwerty prida i moznost programatorska. Jak uz sem rikal v Kubuntu to funguje, bohuzel nemam moznost to vyzkouset v Ubuntu :-/
- uzivatel je deviant

kkaarreell

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1072
Re: Česká programátorská klávesnice
« Odpověď #10 kdy: 19 Listopadu 2007, 07:45:23 »
Muzu potvrdit, ze v nabidce Gnome se to opravdu neobjevi, asi Gnome potrebuji neco vic nez Xfce. Bohuzel ted nemam cas to podrobne zkoumat.

b.art

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 226
Re: Česká programátorská klávesnice
« Odpověď #11 kdy: 19 Listopadu 2007, 23:54:52 »
Muzu potvrdit, ze v nabidce Gnome se to opravdu neobjevi, asi Gnome potrebuji neco vic nez Xfce. Bohuzel ted nemam cas to podrobne zkoumat.

XFCE? Kdo mluvil o xfce? Me to jelo v KDE.  ;) Zitra si zkusim nainstalovat ubuntu do virtualky a mrknu na to.
- uzivatel je deviant

kkaarreell

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1072
Re: Česká programátorská klávesnice
« Odpověď #12 kdy: 20 Listopadu 2007, 09:01:30 »
XFCE? Kdo mluvil o xfce? Me to jelo v KDE.  ;) Zitra si zkusim nainstalovat ubuntu do virtualky a mrknu na to.
Sakra, musim prestat cist a prispivat do vic prispevku zaroven. Hlavne po ranu. :-D Samozrejme tam melo byt Gnome.
« Poslední změna: 20 Listopadu 2007, 09:03:42 od kkaarreell »

b.art

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 226
Re: Česká programátorská klávesnice
« Odpověď #13 kdy: 20 Listopadu 2007, 10:55:02 »
EDIT: Tento postup je nevhodny, zastaraly a nevhodny ;). O stranku dale uz by to melo byt lepsi.

Spis KDE, ale to uz je jedno  8)

No, kouknul jsem na to v Ubuntu a na zaktualizovani seznamu schemat jsem opravdu neprisel. Takze jsem zvolil druhou, ne tak cistou (spis prozatimni), moznost. V souboru cz-gnome je nahrazeno schema bksl (GNOME tomu rika Czechia with <\|> Key) za tu Ceskou programatorskou. Zvolil jsem to proto, ze se snad stezi najde clovek na svete, ktery by aktivne vyuzival obe tato schemata.

Takze znovu postup:
1) Stahnout soubor cz-gnome
2) Prejmenovat ho na cz (cili smazat pomlcku a gnome)
3) Zalohovat puvodni soubor /etc/X11/xkb/symbols/cz (predtim ani zalohovat nebylo treba protoze se v souboru cz nic neprepisovalo)
4) Zkopirovat stazeny cz do slozky /etc/X11/xkb/symbols/ - dojde k prepsani takze to chce rootovska prava
5) Restartovat Xka (popr. restartovat Ubuntu)
6) V System -> Volby -> Klavesnice -> Rozlozeni kliknout na Pridat a v prvnim seznamu vybrat Czechia a v druhem  okne With <\|> Key[/i]

Tak snad uz to pojede. Jinak jsem jeste nevedel jestli tam chcete qwertz nebo qwerty, tak tam tedka je qwerty, ale kdyz tak napiste a ja to zmenim.
« Poslední změna: 20 Listopadu 2007, 14:55:12 od b.art »
- uzivatel je deviant

kkaarreell

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1072
Re: Česká programátorská klávesnice
« Odpověď #14 kdy: 20 Listopadu 2007, 12:35:49 »
Tak jsem chvilku hledal na webu a vypada to (tento navod), ze je treba jeste upravit soubor "/nekde/X11/xkb/rules/xorg.xml". Bohuzel se nedostanu ke svemu pocitaci, abych experimentoval. Ale pripojil jsem se k jednomu linuxovemu serveru a vypada to, ze je treba do layoutu "cz" (tagy <layout><configItem><name>cz</name>) pridat variantu programatorska (tagy <variant><configItem><name>programatorska</name>), nejlepe zkopirovat blok z jine varianty a tu upravit (preklady pro ruzne jazyky, tedy tagy <description ...> asi nebudou potreba, tak maximalne cesky, slovensky a anglicky).

Primlouval bych se spise pro tuto cestu, nez nahradu layoutu "Czechia with <\|> Key". Pokud to nikdo nikdo do te doby neudela, pozitri to doma vyzkousim a napisi presny navod.
« Poslední změna: 20 Listopadu 2007, 13:11:11 od kkaarreell »

b.art

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 226
Re: Česká programátorská klávesnice
« Odpověď #15 kdy: 20 Listopadu 2007, 14:52:57 »
Joj, dik za info. Na ty prvni stranku jsem uz driv narazil, ale nejak jsem ji nedocet do konce  ::). A samozrejme je lepsi udelat novou variantu nez prepisovat nejakou zavedenou ;).

Takze tady je upraveny soubor /etc/X11/xkb/rules/base.xml, ktery v kombinaci s tim prvnim souborem cz zprovozni programatorskou variantu Czechia rozlozeni.

Tak snad uz naposled napisu cely postup (pro nahodne ctenare ;) :

1) Stahnout soubor cz
2) Zkopirovat ho do slozky /etc/X11/xkb/symbols/ - dojde k prepsani takze to chce rootovska prava
3) Stahnout upraveny base.xml
4) Zkopirovat do slozky /etc/X11/xkb/rules/ - taktez bude prepisovat
5) Restartovat Xka (popr. restartovat Ubuntu)
6) V System -> Volby -> Klavesnice -> Rozlozeni kliknout na Pridat a v prvnim seznamu vybrat Czechia a v druhem  okne Programatorska


Konkretne se upravovalo toto:
Kód: [Vybrat]
bart@:~$ diff -d /home/bart/base.xml /etc/X11/xkb/rules/base.xml
5688,5693d5687
<       <variant>
<           <configItem>
<             <name>programatorska</name>
<             <description>programatorska</description>
<           </configItem>
<         </variant>
14324c14318
< </xkbConfigRegistry>
---
> </xkbConfigRegistry>
\ No newline at end of file
« Poslední změna: 23 Listopadu 2007, 12:24:28 od b.art »
- uzivatel je deviant

kkaarreell

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1072
Re: Česká programátorská klávesnice
« Odpověď #16 kdy: 20 Listopadu 2007, 17:12:23 »
well done. az bude moznost, tak vyzkousim. dik! Hmm, jedna se tedy o soubor "xfree86.xml" a ne "xorg.xml".

Kdyby ses s tim byl ochotnej delat, tak to soupni do wiki, jiste by to bylo lepsi, nez zapadle tady na foru.
« Poslední změna: 20 Listopadu 2007, 17:14:25 od kkaarreell »

b.art

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 226
Re: Česká programátorská klávesnice
« Odpověď #17 kdy: 20 Listopadu 2007, 18:13:00 »
...jedna se tedy o soubor "xfree86.xml" a ne "xorg.xml"...
Ono kdyz se upravi xfree86.xml, tak se to automaticky ulozi i do xorg.xml. Kouzla, cary ;)

Citace
...wiki...
Soupnu, jenom co bude trosku casu.
- uzivatel je deviant

kkaarreell

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1072
Re: Česká programátorská klávesnice
« Odpověď #18 kdy: 21 Listopadu 2007, 09:23:57 »
...jedna se tedy o soubor "xfree86.xml" a ne "xorg.xml"...
Ono kdyz se upravi xfree86.xml, tak se to automaticky ulozi i do xorg.xml. Kouzla, cary ;)
Jimalo me prodezreni a tak jsem koukl do lexikonu. To kouzlo se jmenuje "symbolicky link", mocne to zarikadlo. A oba se odkazuji na soubor "base.xml", tot jiste zakladni kamen magickeho oboru, jez se zove XKB.

copcas

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 29
Re: Česká programátorská klávesnice
« Odpověď #19 kdy: 22 Listopadu 2007, 21:05:47 »
Porad mi to nejde...:(, postupovala jsem podle posledniho navodu, ale v Czechia se mi nepbevila programatorska. Jen jsem si vsimla ze puvodni xfree86.xml mel jen 8B a mel ikonku jako odkaz (prepisovala jsem to v Krusader s rootovskymi pravy) Mate nejaky napad v cem by to mohlo byt?

kkaarreell

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1072
Re: Česká programátorská klávesnice
« Odpověď #20 kdy: 22 Listopadu 2007, 23:03:47 »
Mozna bude problem v tom, ze jste puvodni xfree86.xml smazala a nahradila jej novym souborem. Ale mela jste jej pouze editovat, v tom navodu je chyba. On ten xfree86.xml je opravdu jen odkaz a to na soubor base.xml, jehoz obsah se ve skutecnosti mel menit. Doporucil bych vam toto:

1. stahnout upraveny sobor xfree86.xml (resp. vy uz jej mate ztazeny) a prejmenovat jej na "base.xml"
2. obnovit symbolicky link
Kód: [Vybrat]
$ cd /usr/share/X11/xkb/rules/
$ sudo ln -s base.xml xfree86.xml
Xserver neni treba restartovat, klavesnice by se mela v nabidce objevit okamzite.

Timto bych poprosil b.arta o upravu navodu. Tedy o prejmenovani souboru xfree86.xml na base.xml.

b.art

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 226
Re: Česká programátorská klávesnice
« Odpověď #21 kdy: 23 Listopadu 2007, 12:25:22 »
Jojo kdyz se dari tak se dari :). Tak opraveno, a mozna uz i naposled  ::)
- uzivatel je deviant

copcas

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 29
Re: Česká programátorská klávesnice
« Odpověď #22 kdy: 23 Listopadu 2007, 12:53:31 »
tak se mi konecne zobrazila nabytka programatorska, ale kdyz ji nastavym tak zjistim ze jde o normarni ceskou qwerty a to i po restartu..

kkaarreell

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1072
Re: Česká programátorská klávesnice
« Odpověď #23 kdy: 23 Listopadu 2007, 16:27:15 »
Opravdu? Ja s tim zadny problem nemam. V panelu se tato klavesnice indikuje jako CES2 (ci tak nejak) a jedna se o ceskou klavesnici, pouze v prave casti klavesnice pise dvojtecku, strednik, ruzne zavorky,...
Pokud muzete, zkontrolujte nahled klavesnice (objevi se pri pridavani rozlozeni) pripadne vlozte jeho screenshot.

b.art

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 226
Re: Česká programátorská klávesnice
« Odpověď #24 kdy: 23 Listopadu 2007, 17:38:53 »
Jen poznamka. Pokud se nepletu tak to neni normalni ceska klavesnice, ale ceska QWERTY klavesnice  ;)
- uzivatel je deviant

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.