Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: bezpecnost v Linuxe  (Přečteno 18938 krát)

Jirka125

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 128
  • "pandoliščí člověk"
Re: bezpecnost v Linuxe
« Odpověď #50 kdy: 29 Února 2008, 12:36:37 »
Ony linuxove antiviry pro linux slouzi pro hledani windows viru. Typickym pripadem je ftp server, kde se ocitaji i programy pro windows - ne ze by se spoustely, ale skladuji se tam. Jejich kontrola ma tedy smysl, aby se zabranilo jejich dalsi distribuci.

No právě, když jsem koukal na antiviry pro Linux, většinou mají stejné jádro jako pro windows. Takže něco na vyhledávání trojských koňů přímo pro linux není? Já se v tomto oboru moc nevyznám, ale předpokládám, že např. trojské koně pro WIN nefungují pod linuxem. Můžu já např. zjistit, zda nějaká taková potvora si z mého pc nerozesílá spam? Možná více sledovat odeslaná data...
HP Omnibook xe 4100, Ubuntu 8.04 - Gnome, Xfce, Enlightenment DR17

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re: bezpecnost v Linuxe
« Odpověď #51 kdy: 29 Února 2008, 12:40:36 »
Můžu já např. zjistit, zda nějaká taková potvora si z mého pc nerozesílá spam? Možná více sledovat odeslaná data...

Zjistit to můžete poměrně snadno, ale ukažte mi jednoho uživatele, kterému by se toto stalo? Tím nemyslím, že si nainstaloval openrelay smtp server a z Internetu jej někdo zneužil.
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

Jirka125

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 128
  • "pandoliščí člověk"
Re: bezpecnost v Linuxe
« Odpověď #52 kdy: 29 Února 2008, 12:49:35 »
No já jsem se ptal proto, že už jsem na foru zaznamenal příspěvky:
http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=19043.0
http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=16477.0

Mně jde spíše o prevenci... Možná jsem zvyklý z WIN, kdybych si nedovolil připojit PC k netu, aniž bych měl antivir a firewall.
HP Omnibook xe 4100, Ubuntu 8.04 - Gnome, Xfce, Enlightenment DR17

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re: bezpecnost v Linuxe
« Odpověď #53 kdy: 29 Února 2008, 12:51:44 »
ad.1 - jednalo se o PC s Windows, nikoliv s Linuxem
ad.2 - dtto.

Co se týče firewallu - taky bych si "nelajznul" dát ven server/pc bez firewallu ...
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

Jirka125

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 128
  • "pandoliščí člověk"
Re: bezpecnost v Linuxe
« Odpověď #54 kdy: 29 Února 2008, 13:01:59 »
OK ubil jsi mě ;D

Takže nejlepší prevencí je jít do knihkupectví a koupit si tuto knížku http://www.abclinuxu.cz/clanky/show/48001  ;)
HP Omnibook xe 4100, Ubuntu 8.04 - Gnome, Xfce, Enlightenment DR17

Pavelp

  • Host
Re: bezpecnost v Linuxe
« Odpověď #55 kdy: 29 Února 2008, 13:10:10 »
Neni potreba nikoho ubijet.
Kdyz se nekdo bude potrebovat OPRAVDU na ten PC dostat a OPRAVDU to bude umet, tak se tam dostane. (Kdyz neni na siti, ukradne ho, otazka je co by tam hledal, po snimkach kamaradky v plafkach asi malokdo pude).

Kdyz to neumi a nepotrebuje to, neleze tam. Mezi temito dvema krajnostmi je nepreberna skala moznosti, od toho, ze nekdo uplne nahodne uhodne heslo, pres exploity na chyby v programech az trebas k pouziti jiz predpripravenych rootkitu a skeneru, ktere prohledavaji napadnutelene masiny a snazi se do nich zavrtat.
tady o tom muzem diskutovat hodiny a dny a nic to neprinese. Neco si o tom nekde najdete a prectete.
Heslo pro vyhledavac: linux rootkit.


Jirka125

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 128
  • "pandoliščí člověk"
Re: bezpecnost v Linuxe
« Odpověď #56 kdy: 29 Února 2008, 13:26:15 »
Jak jsem psal, já se v tomto zase tak nevyznám (ale určitě si o tom něco přečtu a nastuduji, je to velmi zajímavé téma, které je bohužel stále aktuálnější). Mě prostě zajímalo, jestli je nějaké řešení (program), které bude skenovat linux na tyto hrozby. Ono asi bohužel komplexní řešení není a je to logické (malé procento uživatelů, kteří jedou na linuxu a poměrně malý výskyt této havěti) - ale tohle všechno už se tu řešilo nesčetněkrát.
Pod WIN už jsem se několikrát setkal, že jsem z poměrně důvěryhodných stránek stahoval dokument v .doc a antivir mi hlásil, že je to trojský kůň.
Ale v linuxu je to hlavně o přemýšlení lidí nad úkony, které provádějí, proto mi i Ubuntu hlásí, když otevírám např. textáky, že soubor obsahuje spustitelný kod a zda chci spustit nebo jen zobrazit
HP Omnibook xe 4100, Ubuntu 8.04 - Gnome, Xfce, Enlightenment DR17

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re: bezpecnost v Linuxe
« Odpověď #57 kdy: 29 Února 2008, 17:30:18 »
Pavle máš takové snímky? Já jen, abych věděl, zda se mám snažit ... :D
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

Pavelp

  • Host
Re: bezpecnost v Linuxe
« Odpověď #58 kdy: 29 Února 2008, 18:42:08 »
Echh... teda od taty vod deti bych tohle necekal. Clovek by rek ze bude mit plnou hlavu plinek a vanicky a kolibky a volejicku a on mysli na tohle ....

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re: bezpecnost v Linuxe
« Odpověď #59 kdy: 29 Února 2008, 18:44:29 »
Echh... teda od taty vod deti bych tohle necekal. Clovek by rek ze bude mit plnou hlavu plinek a vanicky a kolibky a volejicku a on mysli na tohle ....

Plínky jsou koupené (a jednorázové), vaničku postrádáme, ale jak jsme zjistili, tak asi ani nepotřebujeme, kolíbka je nainstalovaná a volejíčkem jsem úspěšně namazal panty u dveří. A neodpověděl jsi mi na otázku :D (ono vlastně ani tak moc nejde o mou maličkost, jako spíš dostat tebe "z ulity" :))
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

Pavelp

  • Host
Re: bezpecnost v Linuxe
« Odpověď #60 kdy: 29 Února 2008, 18:52:26 »
To pude tezko, davam si pozor, abych se neuklep. Ale je to OT, moderatori ?! se budou zlobit. Uhybam opet.

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re: bezpecnost v Linuxe
« Odpověď #61 kdy: 29 Února 2008, 19:39:39 »
Jak to? Vždyť to s bezpečností v Linuxu přímo souvisí - nemáš, budeš v bezpečí, máš, asi se ti pár lidí bude snažit dostat na disk :D
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.