Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Účetnictví  (Přečteno 27508 krát)

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Účetnictví
« Odpověď #25 kdy: 02 Července 2006, 11:03:40 »
Citace: milhouse
Citace: DevilMuF
No nevim jestli nekdo bude chtit pouzivat ucetnictvi bez zaruky. Preci jenom kdyz tam bude neco spatne, kde bude zaruka, ze se to vcas opravi vcetne zpetny opravy dat a vcas. Financak asi nebude zajimat proc to nekdo neodevzdal. Navic drzet se zakoniku a upravovat to podle nej nebude zadna sranda.
Presne tak. Urcite bych bratrovi nedal na PC ucetnictvi, za kterym nestoji firma, ktera poradi a jsou tam nejake zaruky, ze to je spravne udelane.
Tady cesta pres OpenSource nevede! Jedna chybicka a vydelane miliony jsou v trapu! :)
A neni to to same, co ubuntu? Mam na PC pomerne cena data a taky verim OpenSource, ze o ne neprijdu ...

A jestli je to takovy problem, tak si myslim, ze se za to muze postavit ma firma, samosebou pokud sam budu presvedceny, ze je to kvalitni a bez zavady ;)
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

indian

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 27
Účetnictví
« Odpověď #26 kdy: 02 Července 2006, 11:19:01 »
Citace: DevilMuF
No nevim jestli nekdo bude chtit pouzivat ucetnictvi bez zaruky. Preci jenom kdyz tam bude neco spatne, kde bude zaruka, ze se to vcas opravi vcetne zpetny opravy dat a vcas. Financak asi nebude zajimat proc to nekdo neodevzdal. Navic drzet se zakoniku a upravovat to podle nej nebude zadna sranda.
Prave proto by chtelo vetsi pocet lidi, aby se veskery chyby eliminovaly vcas (analyza, testy)... je jasny, ze ne vsechny vyjimecny stavy zachyti tester, nicmene mam zkusenost, ze dva testeri nezavisly na sobe uz dovedou najit podstatnou cast nedostatku... I z tohodle duvodu bych se nepoustel do neceho komplexnejsiho, ja sam sem si za 2letou dobu podnikani vystacil s excelem ;]

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Účetnictví
« Odpověď #27 kdy: 02 Července 2006, 21:31:40 »
Neni to to same. Ubuntu(a cely Linux) testuje hoooodne lidi, dosti firem se na tom take podili, filesystemy jedou na serverech, kde se plati za data zlatem.
Muzes ovsem takhle ukazat na opensource ucetnictvi, ktere jede dle nejnovejsich stanov statu? Nemuzes....
Az do takoveho projektu budou zainteresovane firmy zabivajici se financemi, budou certifikovane, tak pak budu souhlasit, ze se to da pouzit. Do te doby ne.

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Účetnictví
« Odpověď #28 kdy: 02 Července 2006, 21:39:44 »
Kdyz jsem si to tak znovu precetl, tak jsem si uvedomil, ze oba myslime jinou cast opensource softu.
  Pokud bude firma nabizet podporu(placenou) a da zaruky, tak proc by to nemohlo jit.
Ale pokud to udela nekolik malo lidi, ktery nedrzi nic v setrvani  u projektu, pak to smysl nema.
Jsou proste potreba nejake zaruky a jasne cile!

  Snad jsem se vymackl dostatecne jasne, abychom si rozumely. :))

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Účetnictví
« Odpověď #29 kdy: 02 Července 2006, 22:15:55 »
Jop. To chapu, ale nechapu, proc to tedy neudelat? Myslim si, ze firem (i ucetnich firem), ktere se za to postavi, pokud uvidi, ze to k necemu je a ze to za neco stoji, by bylo pomerne dost.
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Účetnictví
« Odpověď #30 kdy: 03 Července 2006, 07:31:54 »
Idealni by bylo, kdyz by se domluvila spoluprace s firmou zabivajici se ucetnictvim.

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

tirak

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 19
Účetnictví
« Odpověď #31 kdy: 07 Července 2006, 08:16:25 »
Jsem z účetní firmy. O účetnictví něco vím, takže jsem schopen problém analyzovat a fundovaně poradit. Programovat už moc neumím (účtařina mi sežere veškerý čas).

Každopádně:
1. Mělo by to běžet nad, optimálně relační a transakční, databází
2. Mělo by to být hodně modulární (tj. základ účetní evidence a k ní se připojují jednotlivé subsystémy - např. pokladna, sklad atd....
3. Hodně číselníků - v účetnictví např. účtová osnova, číselník středisek, zakázek, výkonů a já nevím čeho všeho...
4. Jednoduché ovládání, optimálně všechno z klávesnice (nedovedete si asi představit, jak zdržuje sundat ruku z numerické klávesnice na myš a zpátky).
5. Zálohování!!!!!
6. Důležitá je také interakce od uživatelů.

To je jen hodně hrubý nástin. Ale každopádně v hlavě to mám, takže teď už jen partu nadšenců, kteří to převedou do počítače.... :-D

Ahoj Roman

indian

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 27
Účetnictví
« Odpověď #32 kdy: 07 Července 2006, 13:58:51 »
neni tu nekdo, kdo prga v Pythonu, konkretne v GUI? zacinam laborovat doma v kombinaci python + pygresql, gui este moc neznam, co se tyce databazi, mam nejaky zkusenosti s oracle a mssql, z hlediska tvorby dotazu a trochu i architektury, spravu a udrzbu uz jen okrajove, ale jinak hlavni cinnost je progress, coz v tomhle pripade bude asi nepouzitelny..  ... jak sem cetl, padaly tu navrhy, ze by to slo v PHP... v tomhle pripade bych asi nepomoh, pac o tom nevim vubec nic ;] ... hlavne asi nejvice pouzivany databaze k tyhle platforme (mysql, firebird..) mam pocit, ze pro slozitejsi aplikace tohodle typu asi uz moc vhodny nejsou (tvorby view, transakce, constrains... mozna asi kecam?).... i kdyz asi jde pouzit asi i jinou ze jo, vzdyt plno ruznych portalu funguje i treba na oracle... nicmene pro takovouhle aplikaci bych zvolil spis GUI verzi

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Účetnictví
« Odpověď #33 kdy: 07 Července 2006, 18:09:26 »
GUI by bylo asi i lepsi, jenze zase vyvstava problem vzhledem k ruznym platformam. Proc psat jen pro Linux, kdyz existuje par dalsich OS, at uz treba  muj oblibeny BeOS, MacOS, BerliOS, Windows atd. Nevim, jak moc pak lze na jednotlive platformy migrovat. To by asi chtelo nekoho zkusenejsiho. Co se tyce PHP resp. HTML, tak to lze pouzit na takovehle systemy pomerne dobre. Dokonce i to neklikoidni rozhrani jsem uz jednou resil.  V kazdem pripade bych rad videl tuto diskuzi coby pocatek neceho moooc dobreho k cemu bych se rad pripojil.
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

DarkenCZ

  • Host
Účetnictví
« Odpověď #34 kdy: 07 Července 2006, 18:32:16 »
a co použít Javu? Ta by mohla taky být přenositelná na jiný platformy.
Jenže je zas problém s rychlostí aplikace.... :(

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Účetnictví
« Odpověď #35 kdy: 07 Července 2006, 19:04:51 »
Java ... to je pripad sam pro sebe :) To asi neni uplne to prave orechove reseni.
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

DarkenCZ

  • Host
Účetnictví
« Odpověď #36 kdy: 07 Července 2006, 19:31:46 »
asi ne no. ale někdy v létě má vyjít verze 6 (Mustang) a měla by se tam objevit větší optimalizace :)

indian

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 27
Účetnictví
« Odpověď #37 kdy: 07 Července 2006, 20:55:15 »
Citace: merlin
GUI by bylo asi i lepsi, jenze zase vyvstava problem vzhledem k ruznym platformam. Proc psat jen pro Linux, kdyz existuje par dalsich OS, at uz treba  muj oblibeny BeOS, MacOS, BerliOS, Windows atd. Nevim, jak moc pak lze na jednotlive platformy migrovat. To by asi chtelo nekoho zkusenejsiho. Co se tyce PHP resp. HTML, tak to lze pouzit na takovehle systemy pomerne dobre. Dokonce i to neklikoidni rozhrani jsem uz jednou resil.  V kazdem pripade bych rad videl tuto diskuzi coby pocatek neceho moooc dobreho k cemu bych se rad pripojil.
zrovna v pythonu by ta prenositelnost mezi widlema, linuxem a macOS by byla myslimze realna... co se tyce ostatnich,  pochybuju, ze zminena vyvojova prostredi nebudou mit podobny problem...

Jakub Šťastný

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1441
Jabber: mistnost ubuntu na serveru chat.linjab.net Návod na připojení
Česká ubuwiki: wiki.ubuntu.cz/
Nejhorší IM  Nejlepší IM Vim rulez ;-) Návod

Juraj

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 653
Účetnictví
« Odpověď #39 kdy: 11 Července 2006, 20:57:24 »
Nebolo by lepsie pouzit uz nieco zabehnute, len dorobit sablony a pod.. Vystrelim len tak od boku GnuCash, Grisbi, KMyMoney a vela dalsich. Spravit spec. distro trebars na baze Ubuntu, poskladane z programov podobneho zamerania, co by sa dalo ponuknut ako jedno z rieseni trebars pre mensie firmy... Spec. napr. u GnuCash mi vadi ten zastaraly vzhlad a zmrsene fonty vo vykazoch, Grisbi a KMyMoney nie su lokalizovane a neobsahuju CZ/SK sablony...

BloodyFox

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Účetnictví
« Odpověď #40 kdy: 09 Října 2006, 21:28:22 »
Zdravim, možná budu teď trochu mimo mísu, ale zkusmo jsem si nainstaloval "Start" verzi HoneyCalc. Při konfiguraci jsem narazil na problém, a to sice že HoneyCalc potřebuje k životu Postgresql. Ten jsem tedy pomoci Synapticu nainstaloval. Ovšem při konfiguraci HoneyCalcu mi nejde vytvořit/přidat SQL user. Hádám, že jádro pudla bude v konfiguraci Postgresql, ovšem s tím si nevím rady... Nevíte někdo jak na to? Jak přidat uživatele, popř. co jak nastavit? (prosím velice polopaticky... :) )
"People that are really very weird can get into sensitive positions and have a tremendous impact on history."
Governor George W. Bush, Jr.  
O_o

Pavelp

  • Host
Účetnictví
« Odpověď #41 kdy: 10 Října 2006, 06:59:29 »
Citace: milhouse
Citace: DevilMuF
No nevim jestli nekdo bude chtit pouzivat ucetnictvi bez zaruky. Preci jenom kdyz tam bude neco spatne, kde bude zaruka, ze se to vcas opravi vcetne zpetny opravy dat a vcas. Financak asi nebude zajimat proc to nekdo neodevzdal. Navic drzet se zakoniku a upravovat to podle nej nebude zadna sranda.
Presne tak. Urcite bych bratrovi nedal na PC ucetnictvi, za kterym nestoji firma, ktera poradi a jsou tam nejake zaruky, ze to je spravne udelane.
Tady cesta pres OpenSource nevede! Jedna chybicka a vydelane miliony jsou v trapu! :)
No konecne, ze se nekdo probral a napsal trochu rozumnej nazor. Cela ta diskuse je k nicemu.
Spoustet Foxku na linuxu je blaznivost nejvyssiho kalibru. Mimoto, pokud pouzivate Wine, meli byste mit legalni licenci windows, nebo se pletu ? Proc potom ty komplikace s Linuxem ?
Opakuju na tomto serveru uz podruhe, ucetnictvi a podobne aplikace nejsou gamesy. To je OPRAVDOVA prace. Kdo chce programovat ucetnictvi, tak o tom OPRAVDU musi neco vedet, a to NECO znamena hodne. Dneska to neni prace pro jednoho cloveka, ale pro tym.

Tomáš Kubíček

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 292
    • http://www.foto-reklama.cz
Účetnictví
« Odpověď #42 kdy: 10 Října 2006, 07:51:35 »
Musím se bohužel přidat k předešlému názoru. Z celé diskuze je bohužel cítit, že mnoho lidí neví, o čem mluví...účetnictví je dost široký pojem...domácí účetnictví, tzn. jakýsi přehled příjmů a výdajů ( to co nabízí linuxové programy) je něco naprosto diametrálně odlišného, než účetnictví pro podnikání. No a navíc jednoduché účetnictví, neboli daňová evience, které většinou používáme my drobní podnikatelé, je zase něco jiného než podvojné účetnictví pro velké firmy, třeba typu HoneyCalc. Bylo by dobré si ujasnit, o čem vlasně chceme mluvit a neplést hrušky a jablka do jednoho.
------------------------------------------------------------------------------------
Intel Mini Mac 1,83 Ghz, 2 GB RAM, MAC OSX 10.4.11, virtuálně XP přes Parallels Desktop; dual boot OpenSuse 11 Gnome a Win XP na AMD SEMPRON,  Ubuntu 8.04 na AMD k7
http://www.foto-reklama.cz

Pavelp

  • Host
Účetnictví
« Odpověď #43 kdy: 10 Října 2006, 08:41:53 »
Citace: BloodyFox
Zdravim, možná budu teď trochu mimo mísu, ale zkusmo jsem si nainstaloval "Start" verzi HoneyCalc. Při konfiguraci jsem narazil na problém, a to sice že HoneyCalc potřebuje k životu Postgresql. Ten jsem tedy pomoci Synapticu nainstaloval. Ovšem při konfiguraci HoneyCalcu mi nejde vytvořit/přidat SQL user. Hádám, že jádro pudla bude v konfiguraci Postgresql, ovšem s tím si nevím rady... Nevíte někdo jak na to? Jak přidat uživatele, popř. co jak nastavit? (prosím velice polopaticky... :) )
Postgres je "opravdova" databaze, jeji sprava neni trivialni. Neinstalujete gamesu, ale system, ktery muze ridit fabriku. Zaroven s balikem je nainstalovana sada skriptu pro zakladni konfiguraci systemu. Bez prace v konzoli se to neobejde, ale pro postgres existuji graficke nastroje i pro linux. Je treba si o tom neco precist. Prirucku "Postgersql snadno a rychle" neznam.

Beetljuice

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 838
Účetnictví
« Odpověď #44 kdy: 10 Října 2006, 08:52:02 »
Citace: BloodyFox
Zdravim, možná budu teď trochu mimo mísu, ale zkusmo jsem si nainstaloval "Start" verzi HoneyCalc. Při konfiguraci jsem narazil na problém, a to sice že HoneyCalc potřebuje k životu Postgresql. Ten jsem tedy pomoci Synapticu nainstaloval. Ovšem při konfiguraci HoneyCalcu mi nejde vytvořit/přidat SQL user. Hádám, že jádro pudla bude v konfiguraci Postgresql, ovšem s tím si nevím rady... Nevíte někdo jak na to? Jak přidat uživatele, popř. co jak nastavit? (prosím velice polopaticky... :) )
Použij jejich interaktivní návod na webu.Já to podle něj nastavil za 3min.
Aj dont spíík ííngliš :)

vadimo

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 891
    • Linux Tips & How to
Účetnictví
« Odpověď #45 kdy: 12 Října 2006, 08:52:23 »
Existuje projekt Linkonto s licenciou GNU GPL. Je to DOS, ktorý pracuje pod Dosemu alebo Freedos. Podporuje SK aj CZ legislatívu. O projekt sa stará firma Liberix
Asus A6M - Ubuntu 7.10
Asus wl500b
IPBOX 200 - na ceste

Pavelp

  • Host
Účetnictví
« Odpověď #46 kdy: 12 Října 2006, 09:12:20 »
Taxem se koukal na stranku http://www.liberix.cz/ss_priklady.php / priklady nasazeni v praxi a nejak moc jsem toho tam nevidel.

nikola

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 944
    • http://home.tiscali.cz/nikola
Účetnictví
« Odpověď #47 kdy: 12 Října 2006, 09:41:12 »
Citace: Pavelp
Mimoto, pokud pouzivate Wine, meli byste mit legalni licenci windows, nebo se pletu ?
Pleteš, wine je free software šířený pod licencí LGPL (http://en.wikipedia.org/wiki/GNU_Lesser_General_Public_License).

Pavelp

  • Host
Účetnictví
« Odpověď #48 kdy: 12 Října 2006, 10:25:08 »
Ja nemam na mysli pouziti wine, mam na mysli pouziti knihoven z windows, ktere jsou pro beh (udajne / nevim) potreba.

nikola

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 944
    • http://home.tiscali.cz/nikola
Účetnictví
« Odpověď #49 kdy: 12 Října 2006, 10:38:11 »
Z windows nepotřebuješ žádné knihovny, wine běží bez nich. Použití softwaru se  samozřejmě řídí licenčními podmínkami každého jednotlivého kusu. Používáš-li tedy například MS Explorer, potom bys měl mít platnou licenci na widle. Používáš-li nějaký freeware určený pro platformu windows, pak jí nepotřebuješ. Používáš-li pod wine komerční software, musíš na něj mít platnou licenci.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.