Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: (K)Ubuntu vs. Debian [vyřešeno]  (Přečteno 14178 krát)

honorguard

  • Host
(K)Ubuntu vs. Debian [vyřešeno]
« kdy: 14 Března 2008, 14:36:13 »
Ahoj všem,
nedávno jsem četl vtip, kde bylo něco jako:

Jaký význam má slovo Ubuntu?
"Neumím nakonfigurovat Debian."

Na Debianu jsem kdysi dávno začínal. Je teda pravda že jeho instalace mi přijde trochu složitější ale byl to můj první Linux systém a problémy jsem s tím neměl, ale když (teoreticky) Ubuntu používají lidé co si neví rady s Debianem, co je na Debianu lepšího? Mě (K)Ubuntu přijde mnohem pohodlnější než Debian... i když nevím jak je to s výkonností...
« Poslední změna: 30 Června 2010, 12:34:33 od Anna Taliánová »

qUAKER

  • Host
Re: (K)Ubuntu VS Debian
« Odpověď #1 kdy: 14 Března 2008, 14:39:19 »
Jako v Debianu udelas to samy co v Ubuntu.. ale ma o neco horsi podporu HW a nema zdaleka tolik klikatek jak Ubuntu.
« Poslední změna: 30 Června 2010, 10:29:57 od Anna Taliánová »

wam]Spider007

  • Host
Re: (K)Ubuntu VS Debian
« Odpověď #2 kdy: 14 Března 2008, 14:42:22 »
ten vtip je imho zalozeny na zavisti, ze v ubuntu si vsetko spravis ovela lahsie ako v debiane :)

honorguard

  • Host
Re: (K)Ubuntu VS Debian
« Odpověď #3 kdy: 14 Března 2008, 15:53:35 »
Aha :-D :-D. Já jsem si říkal že mi Ubuntu přijde lepší :-D.
Neměly by distribuce mít stejnou podporu HW?

qUAKER

  • Host
Re: (K)Ubuntu VS Debian
« Odpověď #4 kdy: 14 Března 2008, 15:55:06 »
Neměly, protože většina distribucí si přidává patche do jádra. Ubuntu jich pár má, Debian má myslím Vanilla jádro, ale nevím to jistě..
« Poslední změna: 30 Června 2010, 10:31:07 od Anna Taliánová »

PELKO

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 410
Re: (K)Ubuntu VS Debian
« Odpověď #5 kdy: 14 Března 2008, 15:56:50 »
Teraz možno tresknem blbosť, ale Ubuntu sa vydáva každé 4 mesiace, a v každej verzii je najnovší možný kernel... Iné distribúcie majú aktualizácie zriedkavejšie, preto nemajú aktuálne jadro a z toho dôvodu ani takú HW podporu...
Je moja úvaha správna? :D
« Poslední změna: 30 Června 2010, 10:31:31 od Anna Taliánová »

honorguard

  • Host
Re: (K)Ubuntu VS Debian
« Odpověď #6 kdy: 14 Března 2008, 16:13:46 »
mmt, ale jádro se aktualizuje i za běhu systému a není k tomu potřeba změna distribuce, ne?

Tomáš Pikálek

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1859
    • Tomáš Pikálek
Re: (K)Ubuntu VS Debian
« Odpověď #7 kdy: 14 Března 2008, 16:17:45 »
2honorguard: Jedna verze distribuce obvykle má jednu verzi jádra. Aktualizace jádra v Ubuntu, které se vám instalují, jsou pouze bezpečnostní aktualizace a opravy chyb, nikoliv nová verze jádra. Např. Gutsy má 2.6.22, Hardy bude mít 2.6.24...

2PELKO: Jednou za půl roku

PELKO

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 410
Re: (K)Ubuntu VS Debian
« Odpověď #8 kdy: 14 Března 2008, 16:37:02 »
Ejha, ospravedlnujem sa, uletelo mi čísielko :D
Takže moja teória bola správna... A býva nové jadro vždy lepšie? Predsa len sa pravdepodobne snaží podporovať čo najnovší HW, ako je to potom so starým? napr. s vykopávkovými PC? Nieje pre nich lepší nejaký starší kernel?
« Poslední změna: 30 Června 2010, 10:32:32 od Anna Taliánová »

honorguard

  • Host
Re: (K)Ubuntu VS Debian
« Odpověď #9 kdy: 14 Března 2008, 16:38:06 »
mám nainstalované gentoo. I když jsem použil genkernel, teoreticky - není jádro pomalejší když má větší podporu hardware?

Tomáš Pikálek

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1859
    • Tomáš Pikálek
Re: (K)Ubuntu VS Debian
« Odpověď #10 kdy: 14 Března 2008, 16:42:18 »
2PELKO: Myslím, že starší lepší není, pokud to není opravdu nějaký historický stroj. Třeba od 2.6.23 (v Hardy to tedy už také bude) je v jádru nový plánovač CFS, který by snad mohl zrychlit běh, pokud běží více programů...

2honorguard: Teoreticky je to možné, ale prakticky to běžný uživatel nepozná.
« Poslední změna: 30 Června 2010, 10:33:01 od Anna Taliánová »

slamozrout

Re: (K)Ubuntu VS Debian
« Odpověď #11 kdy: 14 Března 2008, 18:29:14 »
ja momentalne jedu na Debianu 4 lenny a krom instalace ovladacu na nvidii mi to prijde z hlediska uzivatele stejny.
MSI P35 Platinum, Core 2 Duo E6850 3GHz, Patriot DDR2 2x1GB 800MHz Kit, ASUS EN8600GT 512MB DDR3, Archlinux....

qUAKER

  • Host
Re: (K)Ubuntu VS Debian
« Odpověď #12 kdy: 14 Března 2008, 18:43:51 »
to nevím, debian lenny jsem nezkoušel, zkoušel jsem Etch.

honorguard

  • Host
Re: (K)Ubuntu VS Debian
« Odpověď #13 kdy: 14 Března 2008, 18:51:39 »
Který z nich je novější? Na Debianu mi vadí to že je v základu Gnome... to mi ostatně vadilo i na Fedoře... a ještě mi na fedoře vadil balíčkovací systém a přímo gigantická velikost základní instalace...

slamozrout

Re: (K)Ubuntu VS Debian
« Odpověď #14 kdy: 14 Března 2008, 22:10:50 »
Lenny je testing tudiz ma novejsi software nez etch, ktery je stable.
MSI P35 Platinum, Core 2 Duo E6850 3GHz, Patriot DDR2 2x1GB 800MHz Kit, ASUS EN8600GT 512MB DDR3, Archlinux....

peanut

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 217
Re: (K)Ubuntu VS Debian
« Odpověď #15 kdy: 15 Března 2008, 10:03:52 »
Ja len co som pocul, tak Debian ma vraj vela bugov a nie je velmi stabilny, hoci poznam niekoho, kto ho pouziva a nema s nim problemy a Debian ma tiez giganticku instalaciu, ze vraj so vsim vsudy niekolko DVD.
Linux rulez / Ubuntu like no other :D
The mini-show of Krys rox :D
Say no to Intel graphics ;) plural linux || ubuntu = false

Lukasek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 92
Re: (K)Ubuntu VS Debian
« Odpověď #16 kdy: 15 Března 2008, 10:50:09 »
Mno Debian má mnoho možností instalace.Netinstal,kdy se instaluje přímo z internetu má velikost několik set MB,a potom je verze s 3DVD,kdy tam máš dostupnou spoustu softu a slouží pro instalaci bez netu.

Pokud je Debian nestabilní a plný bugů,proč ho používá spousta organizací pro jeho stabilitu a odladěnost :-).

Debian je naopak nesmírně stabilní,a obsahuje jen minimální množství chyb,protože všechen soft,je dlouho testován a zkoumán,takže sice tam není zrovna ten nejaktuálnější softík,ale zase je rychlej a krásně stabilní :-). Na Debianu mám několik pc,a všechny jsou rychlejší a stabilnější než Ubuntu,i když konfigurace pro některý hardware byl docela zdlouhavý :-),pokud se mi na tom Debian nerozjel,protože pro něj nebyl ovladač zkouším automaticky Ubuntu,popřípadě se rozhoduju podle nasazení :-) .

Jinak je možno při instalaci Debianu zadat parametr pro instalaci Kde misto Gnome :-) myslim,že je to install tasks="kde" ,či tak nějak :-) je to v nápovědě instalace :-)
« Poslední změna: 30 Června 2010, 10:35:31 od Anna Taliánová »

Pavelp

  • Host
Re: (K)Ubuntu VS Debian
« Odpověď #17 kdy: 15 Března 2008, 10:53:17 »
Ja len co som pocul, tak Debian ma vraj vela bugov a nie je velmi stabilny, hoci poznam niekoho, kto ho pouziva a nema s nim problemy a Debian ma tiez giganticku instalaciu, ze vraj so vsim vsudy niekolko DVD.

Neplacejte nesmysly.

peanut

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 217
Re: (K)Ubuntu VS Debian
« Odpověď #18 kdy: 15 Března 2008, 13:27:30 »
Pfff, hovorim len, co som pocul, ale zjavne to boli nejake klamne zle jazyky a predchadzajuci prispevok ma vyviedol z omylu, takze
>>Lukasek
Dakujem  ;)
>>Pavelp
To ste si mohli odpustit
Linux rulez / Ubuntu like no other :D
The mini-show of Krys rox :D
Say no to Intel graphics ;) plural linux || ubuntu = false

PELKO

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 410
Re: (K)Ubuntu VS Debian
« Odpověď #19 kdy: 15 Března 2008, 13:52:43 »
To trepol určite nejaký "odborník" typu R.H. :D
Ako už bolo spomenuté, keby bol Debian deravý, určite by z neho nebolo odvodených toľko distribúcií... A keby aj deravý bol, tak by bolo deravé aj samotné Ubuntu :)
Debian je jedno z mála distier, ktoré vsádzajú na stabilitu pred ostatnými "proporciami" :)
« Poslední změna: 30 Června 2010, 10:36:33 od Anna Taliánová »

nettezzaumana

  • Host
Re: (K)Ubuntu VS Debian
« Odpověď #20 kdy: 15 Března 2008, 14:50:52 »
Linux jako Linux, Ubuntu a nebo Debian a nebo treba SuSE s RedHatem?? kdyz ti to na hardwaru pobezi jak ma, je Tva svoboda zvolit si distribuci dle chuti ;)

ps. neni to to same jak Debian Vs xx distra, ktera ti v zakladni instalaci nainstalujou proprietalni balast jako kodeky, ale vsechna velka distra s tradici jsou bezva.

honorguard

  • Host
Re: (K)Ubuntu VS Debian
« Odpověď #21 kdy: 15 Března 2008, 16:17:46 »
Já mám Debian na 3 DVD, jenže když se někdo (náhodou) koukne na stránky debianu, tak zjistí že si má stáhnout poze první disk (cd či dvd) a ty ostatní stahovat pouze pokud chce nějaký balíček který je na nich obsažen a nemá přístup k internetu...

karel kudrna

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 869
  • skill :: googllama
Re: (K)Ubuntu VS Debian
« Odpověď #22 kdy: 15 Března 2008, 20:26:16 »
pro mě je Debian jasná volba, začínal jsem na něm a ten vtip je fakt na kůži...teď už snad něco umím a zkusím ho znovu  ;)
prostý user
...selským rozumem...

pancho.villa

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 56
Re: (K)Ubuntu VS Debian
« Odpověď #23 kdy: 30 Března 2008, 03:37:45 »
caute
tu prede mnou nekto psal ze mu vadi ze Debian ma defautne Gnome --ne tak uplne muzete si stahnout i instalacku ktera vam jako graficky prostredi nainstaluje KDE nebo i XFCE, a rekl bych ze Debian je o dost stabilnejsi rychlejsi min chyb mez Ubuntu [Ubuntu jsem ale jen tak testl takze nemam zrovna nejvetsi uzivatelsky zkusenosti -byl to jen ten prvni dojem] a kazdopadne ma vic balicku. a stabilita ve stable verzi bude ze vsech dister na vrcholu stability, copak nebezi na skoro vsech servrech prave Debian?
ja jsem s nim max. spokojenej a to i ze Sidem kterej vubec neni tak nestabilni jak byva oznacovanej
proste spokojenost
« Poslední změna: 30 Června 2010, 10:38:39 od Anna Taliánová »
pouzivam  Debian Sid
                               http://my.opera.com/ppancho.villa/albums/
                               http://www.last.fm/user/ppancho/

honorguard

  • Host
Re: (K)Ubuntu VS Debian
« Odpověď #24 kdy: 30 Března 2008, 10:45:23 »
U mě je to jedno. Já akorát čekám na HH kde je nová Mesa, novej Xorg a novej Intel jinak mi nepoběží korektně grafika. U Debianu bych asi čekal dlouho než to otestují...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.