Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: několik otázek (wifi, změna GNOME na KDE, rozběhání programů)  (Přečteno 6813 krát)

Tomina

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 9
Včera jsem si nainstaloval Ubuntu 8.04 a ve škole mám problém s Wifi sítí,tak nevím co s tím,přes kabel nemám problém,mohl by mě někdo navigovat,co přesně udělat??Jinak jak se prosím mění ta grafika na KDE?Mám totiž GNOME a moc se mi nelíbí..a další dotaz,jak rozchodím pro mě životně důležité programy,jako jsou PHPWriter,práce s LaTeX,SynEdit,Borland Delphi??

PS: jsem naprostý začátečník,tak prosím polopatě..
« Poslední změna: 29 Dubna 2008, 17:03:09 od Anna Taliánová »

pousteVnik

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 182
Re: Uno problemo
« Odpověď #1 kdy: 28 Dubna 2008, 17:07:58 »
Ahoj,
Pokuď chceš používat KDE doporučím ti nainstalovat si Kubuntu... jinak KDE se instaluje v synaptiku (system,  sprava, sprava balíků).
viz: http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=19884.0
Alternativ k PHPWriteru je spousta např ja používam BlueFish...
« Poslední změna: 28 Dubna 2008, 17:10:59 od pousteVnik »

krp3c

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 24
Re: Uno problemo
« Odpověď #2 kdy: 28 Dubna 2008, 17:11:57 »
Na psaní HTML a PHP používám program Quanta+, alternativa pro Borland Delphi je Lazarus...
If you don't live for something, you'll die for nothing...

Honzin

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 653
Re: Uno problemo
« Odpověď #3 kdy: 28 Dubna 2008, 17:12:10 »
Napiš jaký máš HW. Co je to za počítač, jakou máš wifi a přesně jaký problém s ní.
v synapticu si dej vyhledat latex určitě to pár programů najde...

Kenji

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 489
    • Ifrit
Re: Uno problemo
« Odpověď #4 kdy: 28 Dubna 2008, 17:16:53 »
A pokud bys nenašel alternativní aplikaci, tak můžeš rozjet Windowsácký program přes emulátor Wine.
*´¨)
¸.·´¸.·´¨)
(¸.·´ (¸.·*´`*·>>>

Evžen Šubrt

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2218
    • EuGenio's Lair
Re: Uno problemo
« Odpověď #5 kdy: 28 Dubna 2008, 17:19:24 »
Athlon X2 6000+, MB ASUS M2R32-MVP, 6GB RAM, ATI Radeon HD7850 1GB, 1GB SSHD + 250GB HDD, Ubuntu 13.10 Saucy Salamander 64bit

Tomina

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 9
Re: Uno problemo
« Odpověď #6 kdy: 29 Dubna 2008, 14:56:14 »
Děkuju za rady,jinak přemýšlím nad openSUSE,má ho náš učitel a má to moc pěkné efekty..jinak Ubuntu používám v Asusu F5R a Wifi je od Atherosu. Jinak ty alternativní aplikace jsou sice paráda,ale jsem zvyklý na Delphi,a na PC-HELP mi bylo řečeno,že i s Wine mi stejně Windowsácký aplikace nepojedou..
V tom synapticu se vůbec nevyznám,viděl jsem tam ty alternativy,ale nepoařilo se mi je nainstalovat..
Jinak u Wifi mám problém ten,že najde síť,ale nespojí se..zadám klíč všechno i DHCP či jak se to jmenuje,ale nic..v XP mi to valilo pěkně..

qUAKER

  • Host
Re: Uno problemo
« Odpověď #7 kdy: 29 Dubna 2008, 15:03:52 »
v Ubuntu můžeš mít úplně stejný efekty..

http://wiki.ubuntu.cz/Compiz_Fusion

je pravda, že windowsácký aplikace nejedou všechny, ale tak 60% jede.

Lazarus vypadá úplně stejně jak delphi..jen jej předělat do GTK2

http://wiki.ubuntu.cz/Lazarus

Tomina

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 9
Re: Uno problemo
« Odpověď #8 kdy: 29 Dubna 2008, 15:19:02 »
Ahá no pozor,ted tak koukám na učitelův PC a má tam openSUSE a běhá mu na tom Delphi,vidím ho..je ale fakt,že má XP s Linuxem dokupy..
Jinak ty efekty jsou hezky,třeba to jak to okno po uzavření jakoby prohoří..

Kenji

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 489
    • Ifrit
Re: Uno problemo
« Odpověď #9 kdy: 29 Dubna 2008, 15:57:14 »
Ale efekty rozhodně nejsou to, co je na Linuxu to nejkrásnější :)
*´¨)
¸.·´¸.·´¨)
(¸.·´ (¸.·*´`*·>>>

Rincewind

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 649
  • Na fórum jsem nezanevřel, jenom nestíhám....
Re: Uno problemo
« Odpověď #10 kdy: 29 Dubna 2008, 16:07:54 »
V tom synapticu se vůbec nevyznám,viděl jsem tam ty alternativy,ale nepoařilo se mi je nainstalovat..

Spustíš synaptic, dáš "hledat", najde to co hledáš, zaškrtneš čtvereček nalevo vedle názvu tak, aby na něm byla šipka, že se má nainstalovat, zmáčkneš čudl, kterým to nainstaluješ (teď nevím, jestli je na něm použít, nebo nainstalovat, nebo něco jiného :) ).  To snad tak složité není :)

Nebo do terminálu napiš sudo apt-get install JMENOBALIKUKINSTALACI

OpenSUSE (bez efektů :) ) používám víc než ubuntu, ale pokud máš problém se synapticem, moc bych se být tebou do něj  nehrnul - YaST je sice výbornej kus softwaru, ale v tomto přece jen složitější... Efekty můžeš mít stejné, ty nezávisí na distribuci.

Spíš než přecházet od distra k distru doporučuju  se trochu rozkoukat v tom ubuntu, pročíst si wiki a fóra a vyzkoušet co tě zaujme a uvidíš, že nepotřebuješ ani polopatické návody :)

anicka

  • Host
Re: několik otázek (wifi, změna GNOME na KDE, rozběhání programů)
« Odpověď #11 kdy: 29 Dubna 2008, 17:08:59 »
Česká Ubuntu Wiki Správa balíků, tamtéž Synaptic. Doporučuji ke pročtení ... :-)

luisah

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3704
Re: několik otázek (wifi, změna GNOME na KDE, rozběhání programů)
« Odpověď #12 kdy: 29 Dubna 2008, 17:13:01 »
Ahá no pozor,ted tak koukám na učitelův PC a má tam openSUSE a běhá mu na tom Delphi,vidím ho..je ale fakt,že má XP s Linuxem dokupy..
Jinak ty efekty jsou hezky,třeba to jak to okno po uzavření jakoby prohoří..
To možná myslíš toto (nebo jiný virtual):
http://wiki.ubuntu.cz/VirtualBox

premet

  • Host
Re: několik otázek (wifi, změna GNOME na KDE, rozběhání programů)
« Odpověď #13 kdy: 29 Dubna 2008, 17:21:27 »
Změnu prostředí nebo instalaci prostředí KDE nainstalujte balík kubuntu-desktop
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install kubuntu-desktop
« Poslední změna: 29 Dubna 2008, 21:13:44 od Anna Taliánová »

Tomina

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 9
Re: několik otázek (wifi, změna GNOME na KDE, rozběhání programů)
« Odpověď #14 kdy: 30 Dubna 2008, 15:25:02 »
Tak se na to asi vykašlu,Widle mi příjdou asi jednodušší..už se 2 dny trápím s tím Synapticem a i s tím spouštěčem aplikací..to jak tu házíte kody mě vůbec nefunguje,ani v jiných tématech,chci si dát KDE a ty efekty a prostě mě to nic nenainstaluje a řve to,že to už nainstalovaný je ale přesto mi to nejde,když dám vzhled-efekty-vzhledu a jak normální, tak extra prostě nejdou...a už mě fakt dochází trpělivost,nehledě na to,že mi stále nejede Wifina..prostě mi přijde to,co se říká furt,že pro naprostý negramoty v PC jsou tu Widle a je to asi fakt pravda..mám sice zdarma OS ale naprosto nefunkční a nevyhuvující,jsem zvyklý na MS Office 2007 a oproti OpenOffice je to náívrat někam do doby ledové..je to děs..jdu na odinstalaci...přesto díky za pomoc..
« Poslední změna: 06 Května 2008, 14:21:43 od Anna Taliánová »

Kenji

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 489
    • Ifrit
Re: několik otázek (wifi, změna GNOME na KDE, rozběhání programů)
« Odpověď #15 kdy: 30 Dubna 2008, 18:48:53 »
Škoda, ale není zač. Stejně si myslím, že časem zase zabrousíte k Linuxu...
Jinak pro úplné začátečníky jsou možná lepší distribuce typu Easybuntu nebo Greenie, zkrátka ty, co už mají všechny důležité věci jako kodeky z Windows v sobě.
Například já nechápu, proč Ubuntu v sobě hned nemá Ndiswrapper, jak si pak má někdo nainstalovat ovladače ke své wifi kartě a připojit se k internetu?
Já mám už připravené balíčky ndis* na flashce, abych si to přenesl do počítače s wifinou, kde budu instalovat Ubuntu (tatikovi :) ).
*´¨)
¸.·´¸.·´¨)
(¸.·´ (¸.·*´`*·>>>

Rincewind

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 649
  • Na fórum jsem nezanevřel, jenom nestíhám....
Re: několik otázek (wifi, změna GNOME na KDE, rozběhání programů)
« Odpověď #16 kdy: 30 Dubna 2008, 21:33:42 »
Jinak pro úplné začátečníky jsou možná lepší distribuce typu Easybuntu nebo Greenie, zkrátka ty, co už mají všechny důležité věci jako kodeky z Windows v sobě.
Například já nechápu, proč Ubuntu v sobě hned nemá Ndiswrapper, jak si pak má někdo nainstalovat ovladače ke své wifi kartě a připojit se k internetu?
Já mám už připravené balíčky ndis* na flashce, abych si to přenesl do počítače s wifinou, kde budu instalovat Ubuntu (tatikovi :) ).

Nic proti těm distrům, ale mám za to, že i pro začátečníka je lepší začít s něčím masovějším - ubuntu, opensuse atd... výhoda jisté standartnosti a široké komunity má něco do sebe (nejen co se týče podpory, ale i vychytanosti chyb, aktualizací, přítomností blbovzdorných [do určité míry :) ] návodů atd). I když ideální je, když to (pokud ten člověk není trošku experimentátor nebo nemá trpělivost jako zakladatel tohoto vlákna)  někdo nainstaluje, nastaví a vysvětlí naprosté základy. Windows jim taky instaloval Franta od vedle (nebo tam už byly z obchodu), co to uměl poklepat. Bohužel, těch Frantů, co umí s linuxem je dost málo a předinstalovaných sestav na pultech ještě míň (i když vlaštovky jsou Asus, Dell, HP....)

Co se týče ndiswrapperu, není důvodem nějaké úchylné omezení amerického právního řádu? Člověk by se skoro přimluvil za existenci nějakého Eurobuntu, které by nebylo osekané kvůli schopným lobby v US senátu :)

Tomina: až si projdeš alespoň tu wiki, můžeš to zkusit znovu. Přece jen je třeba alespoň něco tušit o tom, jak to funguje a když nazýváš KDE "tématem" a máš za to, že bez něj oheň a létající okna nejdou, implikuje to, že jsi tomu seznamování se s tučňákem moc nedal :)

Miko10

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 642
Re: několik otázek (wifi, změna GNOME na KDE, rozběhání programů)
« Odpověď #17 kdy: 01 Května 2008, 19:55:43 »
jsem zvyklý na MS Office 2007 a oproti OpenOffice je to náívrat někam do doby ledové..je to děs

Myslim ze u teba uz ine ako Windows nepomoze. Prepac, ale ked nevies nainstalovat programy cez synaptic.... sakra, ved jednoduchsiu instalaciu som v zivote nevidel, a este je aj popis na wiki.
Fujitsu-Siemens V6535, CD T3200, 3GB RAM, 320 GB HDD, Wifi Atheros 242x, Ubuntu 10.10

kkaarreell

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1072
Re: několik otázek (wifi, změna GNOME na KDE, rozběhání programů)
« Odpověď #18 kdy: 02 Května 2008, 09:48:17 »
Za cely ty dva dny jsi nedokazal napsat jedinou smyslplnou informaci, na jejimz zaklade by ti nekdo mohl pomoci tve problemy resit (treba typ karty, jak jsi se pokousel do toho KDE prepnout - vsadil bych se, zes ho nainstaloval, ale porad jsi mel vybrane GNOME sezeni,...). Jo, pro vsechny bude lepsi, kdyz zustanes u widli. :-D

Tomina

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 9
Re: několik otázek (wifi, změna GNOME na KDE, rozběhání programů)
« Odpověď #19 kdy: 02 Května 2008, 19:00:47 »
Tomu říkám panečku podpora,jakmile má někdo problém,tak ho poslat někam a říct mu,že je *censored* a nic neumí,pak se hoši sakra nedivte,že vám na linux každý, s prominutím, *censored*!

To,že jsem byl odchován na Widlích a chtěl jsem zkusit něco jiného snad není zločin a to,že jsem prosil o přesný postup jak zprovoznit Wifi,změnit efekty a zprovoznit Wine,tak to mi sem také nikdo nenapsal..psal jsem,že jsem,že jsu začátečník,tudíž kódy,který posíláte,mě nic neříkají,zvlášť,když jsem podle Wiki zkoušel něco nastavit a házelo mi to chyby...
Co tedy přesně chcete vědět,abyste mi mohli pomoci???

Pavel Půlpán

Re: několik otázek (wifi, změna GNOME na KDE, rozběhání programů)
« Odpověď #20 kdy: 02 Května 2008, 20:01:51 »
Instalace a správa nainstalovaných programů, jak psala Anička:
Česká Ubuntu Wiki Správa balíků, tamtéž Synaptic. Doporučuji ke pročtení ... :-)

Pozorně si to přečti a vyzkoušej. Není na tom nic těžkého. Určitě je to odlišný od instalace softu ve Windows. Když si na to člověk zvykne, postupem času pochopí, že to má i svoje obrovský výhody (typu například jednou nainstalovat a pak už jenom upgradovat).

PS: Tím, že tady budeš hanit všechny okolo, určitě lidi nemotivuješ k tomu, aby ti měli chuť poradit. Musíš taky trošku víc spolupracovat, protože zásoba křišťálových koulí nedávno došla... dům bez cihel taky nepostavíš. ;)
« Poslední změna: 02 Května 2008, 20:04:37 od Pavel Půlpán »

luisah

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3704
Re: několik otázek (wifi, změna GNOME na KDE, rozběhání programů)
« Odpověď #21 kdy: 02 Května 2008, 20:40:03 »
Tomina: tak se tak nečerti, myslím že až na vyjímky tě tady nikdo neposílal někam - jen to chce, když se ti něco zdá opravdu těžký a nevíš co s tím, tak (třeba i to co je na wiki), tak napsat co ti není jasný, co jsi udělal a s jakým výsledkem. Určitě ti tady poradíme a rozhodně tě nebudem někam posílat.
S tou wifi ti nepomůžu - nemám zkušenosti - chtělo by aby jsi napsal, alespoň typ.
Jinak net se nastavuje v Systém - Správa - Síť - dáš odemknout - měl by jsi tam mít své připojení - pomocí tlačítka vlastnosti nastavíš net
S těmi příkazy - jsou to příkazy, které jednoduše vložíš (zkopíruješ) do terminálu. Terminál je program, který najdes v Aplikace - Příslušenství - Terminál. (pokud má příkaz na začátku sudo po entru se tě ještě zeptá na tvé heslo, které napíšeš - nebude se zobrazovat a odentruješ)
Synaptic - je to takový seznam software, který máš naistalovaný a který ještě můžeš naistalovat. Aby jsi mohl instalovat musíš být připojený k netu. Najdeš si nějaký program, který chceš naistalovat - klikneš na čtvereček u něj a vybereš naistalovat - poté nahoře na liště máš tlačítko použít, tak ho stiskneš a už se ti akorát ukáže, že se bude něco instalovat a co k tomu ještě bude přiinstalováno - odentruješ a začne se program s internetu stahovat a až se stáhne tak se začne instalovat.
Efekty bych být tebou zatím nechal být (není jasné zda ti fungují a chceš je jenom upravit, nebo zda ti vůbec nejdou, nebo co jsi vůbec vyzkoušel)
Wine naistaluješ právě v Synapticu - ale jelikož není ve zdrojích (v Synapticu) defaultně musíš nejdříve zdroj s wine přidat a až bude přidaný tak pak se objeví v Synapticu. Tedy nedjříve si spusť terminál v Aplickací a tam zkopíruj tento příkaz
wget -q http://wine.budgetdedicated.com/apt/387EE263.gpg -O- | sudo apt-key add -
odentruj a poté běž do Systém - Správa - Zdroje software - druhá záložka - dej přidat a vlož tam tento zdroj:
deb http://wine.budgetdedicated.com/apt hardy main
poté vše potvrď a dej zavřít zdroje (v Synapticu) se aktualizují a poté můžeš jít do Synapticu a nechat si vyhledat wine a naistalovat.
Poté se ti wine zobrazí v Aplikace - Wine

Rincewind

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 649
  • Na fórum jsem nezanevřel, jenom nestíhám....
Re: několik otázek (wifi, změna GNOME na KDE, rozběhání programů)
« Odpověď #22 kdy: 02 Května 2008, 22:00:34 »
Tomu říkám panečku podpora,jakmile má někdo problém,tak ho poslat někam a říct mu,že je *censored* a nic neumí,pak se hoši sakra nedivte,že vám na linux každý, s prominutím, *censored*!

Promiň, ale myslím, že jsme se chovali více než slušně, jeden každý z nás, kteří se ti pokoušeli odpovědět a poradit. Nikdo tě nikam neposílal, to vypadá jinak. (WTF? RTFM!) To že jsi líný následovat rady, kterých se ti dostalo, přečíst si pár stránek na wiki a hlavně myslet, to je něco jiného.


Je mi - a myslím i ostatním - úplně jedno, co si o linuxu myslíš a jestli ho používáš, nebo ne. My ho neprodáváme, víš, my ho jen používáme, a rádi. To, že jsi teď naštvaný, že ti nelétají okna tak hezky jako tvému učiteli a hledáš viníka, na kterého to hodit, protože si nechceš přiznat svoji lenost není náš problém ani vina, ale problém tvůj.

Už jsem to tu psal mnohokrát, dokonce jsme to připíchnuli na vývěsku, ale asi je to nutné zdůraznit znovu:

Tohle NENÍ podpora! Tohle je diskusní fórum.

To že se tu někdo podivoval nad tvojí neschopností používat synaptic (po blbovzdorném návodu), což je skutečně asi nejjednodušší způsob jak něco instalovat který jsem kdy viděl (mnoho inkarnací linuxu, dosu, os/2, všech variací windows, macintoshe a několika obskurních platforem navíc - všude to bylo/je složitější) neber jako osobní útok. Prostě to je minimálně neobvyklé a svědčí to  nejspíše o tom, že jsi lenoch, který si myslí, že vše dostane na stříbrném podnose bez špetky vlastní snahy.  Jenže počítač není ipod ani playstation, počítač potřebuje k tomu aby správně fungoval mezi monitorem a klávesnicí zapnutý mozek. A to i když na něm běží windows.
« Poslední změna: 03 Května 2008, 01:06:31 od Rincewind »

Kenji

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 489
    • Ifrit
Re: několik otázek (wifi, změna GNOME na KDE, rozběhání programů)
« Odpověď #23 kdy: 02 Května 2008, 22:57:55 »
pak se hoši sakra nedivte,že vám na linux každý, s prominutím, *censored*!
Ale to je přeci jejich problém a blbost, že používají nekvalitní systém protože nejsou schopni prohlédnout si Wiki (anebo je prostě Linuxové systémy nezajímají). S tím my přeci nic neuděláme.
Můžeme poradit, ale nejsme oficiální podpora, jak mnozí znají třeba z komerčních systémů, jak už psal Rincewind.
*´¨)
¸.·´¸.·´¨)
(¸.·´ (¸.·*´`*·>>>

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.