Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Škodí dlouhý uptime počítači?  (Přečteno 16871 krát)

honorguard

  • Host
Re: Škodí dlouhý uptime počítači?
« Odpověď #25 kdy: 21 Května 2008, 22:40:28 »
Ježiši no to musí bejt děsný... ale nějaká specializovaná firma by z toho ty data určo dostala, ale za kolik. Jinak já osobně pc nevypínám moc často, ale uspávám do RAM a to se disk taky vypíná....

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re: Škodí dlouhý uptime počítači?
« Odpověď #26 kdy: 21 Května 2008, 22:50:14 »
No už jsem se naučil provést před vypnutím "dědečků" backup :) Když to dlouho nestojí, tak se to rozjede, ale jak se to odstaví na pár dnů, tak může být problém. Data se z toho dostat dají - ložiska se vymění a jede se dál, ale tahle operace stojí okolo 7 tyček :)
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

Jan Krejčí

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 21
Re: Škodí dlouhý uptime počítači?
« Odpověď #27 kdy: 21 Května 2008, 22:55:19 »
no ja mam takovej pseudo-server :) prumerne mam uptime 20 dni a pak prijde restart, ne ze by to nemohlo jet dal, ale moc si s tim hraju :) a uz to bezi pres 3 roky a v pohode, ted jsem akorat vymenil procesor a ten hreje dost cca 60 °C, prvni disk 39 °C, druhy 49 °C a treti nevim pac je v usb a proto nefunguje smart, ale moc pres 50 °C mit nebude, jinak nizka teplota disku taky neni moc dobra (podle googlu) optimalni teplota je 40 - 45 °C

honorguard

  • Host
Re: Škodí dlouhý uptime počítači?
« Odpověď #28 kdy: 21 Května 2008, 22:58:08 »
No tak to už opravdu radši zálohovací disk a potom koupit disk nový...

Ohledně teploty... já plně věřím Lenovu/IBM a jejich BIOSu :)

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re: Škodí dlouhý uptime počítači?
« Odpověď #29 kdy: 21 Května 2008, 23:45:53 »
No to zcela určitě ano, ale když jsou na tom disku důležitá data, tak to až tak velká suma není :D
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

honorguard

  • Host
Re: Škodí dlouhý uptime počítači?
« Odpověď #30 kdy: 21 Května 2008, 23:46:55 »
Jo, no když to bereš takhle tak to pak jo :D.

mycz

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 208
  • Lysergic acid diethylamide
Re: Škodí dlouhý uptime počítači?
« Odpověď #31 kdy: 21 Května 2008, 23:57:14 »
Osobní počítače možná, ale notebooky...
...

Nevím jak u noťasu, ale taky by se neměl přepalovat. U noťasů co pálí jak čert (např.:fujitsu-siemens core2duo) by měl být na pevném povrchu a větráky by neměly být překryty (tedy nepokládat spuštěný do měkké postele).
Bylo by také dobý ho jednou za půl roku vyfoukat (žádné vysavače, to je málo). Prostě pustit do něj stlačenej vzduch z kopresoru aby ten prach vylítal.

Jednou jsem mel muj notas na zemi na koberci, dival jsem se z postele na film a teplota procaku byla neco pres 70˚C  :o  :o To jsem jakoze nezachapal... Mam FJS s C2D, ale kdyz neni zakryty vetrak tak chladi perfektne! treba 5 hodin jsem hral HL2 kde mi procak bezel nonstop na 80% a teplota byla pod 50˚C. Disk ma teplotu v klidu 30 a pri delsi zatezi neco pres 40˚ a grafika nad 45˚C nejde
Píchali bychom si i vitamín C, kdyby to bylo ilegalní!

Martin

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 480
Re: Škodí dlouhý uptime počítači?
« Odpověď #32 kdy: 22 Května 2008, 11:58:14 »
ja pc nevypinam skoro vubec.. snad jen kdyz vypnou proud  :D
-[ AMD Athlon 1GHz, 512 MB RAM, ATI Radeon 7000 32MB, WD 200GB, WD 30GB - Xubuntu 8.04 Hardy Heron ]-

Evžen Šubrt

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2218
    • EuGenio's Lair
Re: Škodí dlouhý uptime počítači?
« Odpověď #33 kdy: 22 Května 2008, 12:05:51 »
S tou teplotou to také nebude tak "žhavé" :D Schválně se podívejte do specifikace čipů a disků, které máte ve svých strojích - dokážou v pohodě a stabilně pracovat na daleko výšších teplotách, než je dnes běžné. Takových 70°C, dokonce ani 80°C pro procesor není žádná nebezpečná teplota, při které by měl kolabovat nebo začít hořet.

Nadruhou stranu u notebooků jde hlavně o komfort - nikomu by se dobře nepsalo, kdyby přímo pod klávesnicí byl procák rozžhavený na 70°C a do klína ho pálil HDD zahřádtý na 65°C.
Athlon X2 6000+, MB ASUS M2R32-MVP, 6GB RAM, ATI Radeon HD7850 1GB, 1GB SSHD + 250GB HDD, Ubuntu 13.10 Saucy Salamander 64bit

ubuntu luky

  • Host
Re: Škodí dlouhý uptime počítači?
« Odpověď #34 kdy: 22 Května 2008, 12:14:56 »
ad shorena deska. kamos se hrabal v pc, zapomnel v nem sroubovak, zapnul a shorela mu deska  :D to nasere a s uptimem to nemelo co spolecnyho  :D

btw a jedna naprosto neuveritelna historka na zaver a kdo nezazil neuveri: meli sme kompiky, hodne 486, ja se v tom vrtal, a nejak se stala takova vec, ze jsem vyndal procesor z desky, a vratil sem ho tam obracene, proste to slo tenkrat. a pak prisel strejc, ten pocitac byl pripravenej pro nej,
tata zapnul ten pocitac, najednou sme cejtili jak kdyz se neco pali, najednou kour - dym z pocitace, fotr rychle vypnul pocitac.

otevrel bednu, podival se na desku, tam normalne procesor pritavenej na takovym tom bilym plastovym podkladu do kteryho se zapichnou ty zlaty jehlicky procesoru, proste se to totalne rozmazilo. ted ja sem mel blbej pocit viny ze jo ze za to muzu ja, a naprosto me prekvapil muj fotr, kterej mi vubec nevynadal ale najednou s takovym zaujetim nejakyho geeka se v tom zacal hrabat  :D

a rika: covece me by ted zajimalo, (kdyz vypacil ten procesor z ty roztaveny hmoty sroubovakem), kdyz tam tedka vratim ten procesor spravne jestli to bude fungovat. tak ho tam dal spravne, samozrejme jak sem rek, ta plastova podlozka byla roztavena, takze nejaky ty dirky se zatavily, ale fotr vzal kladivo, normalne tam ten procesor nabouchal kladivem  :D :D :D :D

zapnul komp a fungoval  :D :D :D :D akorat, obcas docela casto se sam restartoval ale jinak slapal  :D :D

Evžen Šubrt

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2218
    • EuGenio's Lair
Re: Škodí dlouhý uptime počítači?
« Odpověď #35 kdy: 22 Května 2008, 12:26:25 »
btw a jedna naprosto neuveritelna historka na zaver a kdo nezazil neuveri: meli sme kompiky, hodne 486, ja se v tom vrtal, a nejak se stala takova vec, ze jsem vyndal procesor z desky, a vratil sem ho tam obracene, proste to slo tenkrat. a pak prisel strejc, ten pocitac byl pripravenej pro nej,
tata zapnul ten pocitac, najednou sme cejtili jak kdyz se neco pali, najednou kour - dym z pocitace, fotr rychle vypnul pocitac.

otevrel bednu, podival se na desku, tam normalne procesor pritavenej na takovym tom bilym plastovym podkladu do kteryho se zapichnou ty zlaty jehlicky procesoru, proste se to totalne rozmazilo. ted ja sem mel blbej pocit viny ze jo ze za to muzu ja, a naprosto me prekvapil muj fotr, kterej mi vubec nevynadal ale najednou s takovym zaujetim nejakyho geeka se v tom zacal hrabat  :D

a rika: covece me by ted zajimalo, (kdyz vypacil ten procesor z ty roztaveny hmoty sroubovakem), kdyz tam tedka vratim ten procesor spravne jestli to bude fungovat. tak ho tam dal spravne, samozrejme jak sem rek, ta plastova podlozka byla roztavena, takze nejaky ty dirky se zatavily, ale fotr vzal kladivo, normalne tam ten procesor nabouchal kladivem  :D :D :D :D
Mě se stalo 486DX2@66MHz něco podobnýho. Měnil jsem svý přítelkyni tlačítko On/Off. Tehdá ještě ATX desky nebyli, k tomulhe čudlíku vedly 4 dráty. Nějak jsem si to popletl a zapojil je jinak, než byly původně. Počítač po zapnutí pár vteřin nabíhal, pak konec a smrádek. Překontroloval jsem zapojení, objevil chybu a trošku spečenou patici procesoru :D Zapojil správně a kupodivu, vše beželo skoro ok - teda asi s polovičním výkonem. Naštěstí jsem měl v šupleti jeden procák DX2@50Hz a patice nebyla zas tolik upečená, že se to dalo vyměnit a nikdo nic nepoznal.
Athlon X2 6000+, MB ASUS M2R32-MVP, 6GB RAM, ATI Radeon HD7850 1GB, 1GB SSHD + 250GB HDD, Ubuntu 13.10 Saucy Salamander 64bit

ubuntu luky

  • Host
Re: Škodí dlouhý uptime počítači?
« Odpověď #36 kdy: 22 Května 2008, 12:30:18 »
Mě se stalo 486DX2@66MHz něco podobnýho. Měnil jsem svý přítelkyni tlačítko On/Off. Tehdá ještě ATX desky nebyli, k tomulhe čudlíku vedly 4 dráty. Nějak jsem si to popletl a zapojil je jinak, než byly původně. Počítač po zapnutí pár vteřin nabíhal, pak konec a smrádek. Překontroloval jsem zapojení, objevil chybu a trošku spečenou patici procesoru :D Zapojil správně a kupodivu, vše beželo skoro ok - teda asi s polovičním výkonem. Naštěstí jsem měl v šupleti jeden procák DX2@50Hz a patice nebyla zas tolik upečená, že se to dalo vyměnit a nikdo nic nepoznal.

no... vidis.. my co mame tuhle zkusenost vime jak sou kompy odolny  :D, ale dostat jemnou techniku procesor do zakladni desky tvrdou technikou kladivem jako hrebik. ha  :)

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re: Škodí dlouhý uptime počítači?
« Odpověď #37 kdy: 22 Května 2008, 12:37:46 »
jj, takovýhle chyb člověk udělal :) Já narval DDR paměť obráceně do slotu. Zkuste říci, že to nejde! :D Taky napájecí kabel k floppy mechanice dát obráceně "nejde" ! :)

Ještě s tím AT zdrojem - jeden nejmenovaný český dovozce na ty zdroje lepil svou přelepku s českým návodem k zapojení na kterém byly vyobrazeny barvy tak, že pokud to člověk podle toho zapojil a stiskl vypínač, poslal fázi přímo proti nuláku :) Naštěstí to jen vykopávalo jističe :)
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

hase

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2934
    • www.palenka.org
Re: Škodí dlouhý uptime počítači?
« Odpověď #38 kdy: 22 Května 2008, 12:47:22 »
Ja som raz na smetisku v CH nasiel pocitac IBM NetVista(kladie sa na plocho). Ked som tu krabicu chytil do ruk, tak to zacalo hrkat...Povedal som si, ze sa pozriem do vnutra, ci tam niesu nejake ramky, grafika atd. No a v tej bedni bolo nahadzanch spusta suciastok - a nic nebolo primontovane k bedni - ani mat. doska. Proste tam bolo vsetko nahadzane a krabica zavreta. Hodil som to teda do auta, ze sa na to doma pozriem. No a v tej bedni bol nahadzany kompletny obsah toho pocitaca, vcetne zdroja, Hdisku a cDromu - NECHYBAL JEDINY SROBIK. Ked som to zlozil, tak vsetko perfektne fungovalo a dnes s toho maju decka pocitasc na hry IBM NetVista Plll 1,Ghz, 512 Ram, Hd 40, grafika Intel - a vali im tam Ubuntu FF ;D  Inu, Svajciari su pedantni a j pri vyhadzovani bordelu.
« Poslední změna: 22 Května 2008, 12:51:53 od hase »
AMD 64.bit  6-core mb: M4A89PRO/USB3 , Nvidia GT 520

emil54

  • Host
Re: Škodí dlouhý uptime počítači?
« Odpověď #39 kdy: 22 Května 2008, 12:58:20 »
Jeden muj znamej si stezoval, ze mu blbe chladi masina, tak mu nekdo poradil, at udela zboku diru a da tam ventilator. Vzal si to za svy a s vervou se do toho pustil vrtackou. Vysledek byly 4 turch diry prumer 8mm do MB  ;D
Ale nevzdal to - vzal pajecku a prodratoval to - masina chodi dal uz druhej rok...

Evžen Šubrt

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2218
    • EuGenio's Lair
Re: Škodí dlouhý uptime počítači?
« Odpověď #40 kdy: 22 Května 2008, 13:09:11 »
S tou teplotou to také nebude tak "žhavé" :D Schválně se podívejte do specifikace čipů a disků, které máte ve svých strojích - dokážou v pohodě a stabilně pracovat na daleko výšších teplotách, než je dnes běžné. Takových 70°C, dokonce ani 80°C pro procesor není žádná nebezpečná teplota, při které by měl kolabovat nebo začít hořet.
Nejde jen o tu danou součástku, to teplo se přenese i na součástky kolem chladiče (platí hlavně na kondenzátory) a tam pak klesá životnost součástek a stoupá nestabilita.
Jasně, ale pro většinu součástek není těch 70° problém. Spíše jde o různé plastové patice, kryty a pouzdra - poku dtyto jsou vyrobeny z plastu, který při 70°C měkne, nebo se nedejbože dokonce taví, pak je problém.

EDIT: Na starých kompech (486, P1) jsem se kolikrát o nějakou tu součástku nepěkně spálil.
Athlon X2 6000+, MB ASUS M2R32-MVP, 6GB RAM, ATI Radeon HD7850 1GB, 1GB SSHD + 250GB HDD, Ubuntu 13.10 Saucy Salamander 64bit

emil54

  • Host
Re: Škodí dlouhý uptime počítači?
« Odpověď #41 kdy: 22 Května 2008, 13:12:20 »
S tou teplotou to také nebude tak "žhavé" :D Schválně se podívejte do specifikace čipů a disků, které máte ve svých strojích - dokážou v pohodě a stabilně pracovat na daleko výšších teplotách, než je dnes běžné. Takových 70°C, dokonce ani 80°C pro procesor není žádná nebezpečná teplota, při které by měl kolabovat nebo začít hořet.
...

Nejde jen o tu danou součástku, to teplo se přenese i na součástky kolem chladiče (platí hlavně na kondenzátory) a tam pak klesá životnost součástek a stoupá nestabilita.
No, ja met NT Gericom Hollywood - docela slusna masina s sirokym displayem a 2,6kou Intelem - topil jak svine. Servisaci rikali, at ho necham topit, ze je to na to staveny. Po dvou letech provozu ale zacal padat a bylo po ptakach. Zaruka pryc - tak jsem ho rozebral a pak jsem to uz musel delat pravidelne. Mezi procakem a chladicem byla hlinikova folie prilepena oboustranne pastou, a ta se vypekla. No a tak precizne, jako to je z vyroby, to uz nikdy neudelas. Takze zbylo bud ho provozovat podtaktovanyho, nebo dvakrat do mesice rozebrat...

ubuntu luky

  • Host
Re: Škodí dlouhý uptime počítači?
« Odpověď #42 kdy: 22 Května 2008, 13:50:06 »
no aspon se tu vyrojily srandovni historky  :)

Pocmag

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 18
  • junior-idiot
Re: Škodí dlouhý uptime počítači?
« Odpověď #43 kdy: 22 Května 2008, 15:38:11 »
btw a jedna naprosto neuveritelna historka na zaver a kdo nezazil neuveri: meli sme kompiky, hodne 486, ja se v tom vrtal, a nejak se stala takova vec, ze jsem vyndal procesor z desky, a vratil sem ho tam obracene, proste to slo tenkrat. a pak prisel strejc, ten pocitac byl pripravenej pro nej,
tata zapnul ten pocitac, najednou sme cejtili jak kdyz se neco pali, najednou kour - dym z pocitace, fotr rychle vypnul pocitac.

otevrel bednu, podival se na desku, tam normalne procesor pritavenej na takovym tom bilym plastovym podkladu do kteryho se zapichnou ty zlaty jehlicky procesoru, proste se to totalne rozmazilo. ted ja sem mel blbej pocit viny ze jo ze za to muzu ja, a naprosto me prekvapil muj fotr, kterej mi vubec nevynadal ale najednou s takovym zaujetim nejakyho geeka se v tom zacal hrabat  :D

a rika: covece me by ted zajimalo, (kdyz vypacil ten procesor z ty roztaveny hmoty sroubovakem), kdyz tam tedka vratim ten procesor spravne jestli to bude fungovat. tak ho tam dal spravne, samozrejme jak sem rek, ta plastova podlozka byla roztavena, takze nejaky ty dirky se zatavily, ale fotr vzal kladivo, normalne tam ten procesor nabouchal kladivem  :D :D :D :D

zapnul komp a fungoval  :D :D :D :D akorat, obcas docela casto se sam restartoval ale jinak slapal  :D :D

Tak to ja mam podobnej. Stavel sem si počítadlo (nejaká 1,8G atlon, GF 7200 a deska ASUS) dal sem to dokupy, zapnu, instalnu ubuntu a pohoda jede. Chtěl jsem zapnout compiz, nainstaluju nesvobodné ovladače a ejha error log a black screen. Bezva nejde to. Po asi 14 dnech mi to začalo hrabat v hlavě proč to nejde a tak sem nainstaloval M$ XP, drivery na grafiku a 3dMARK pro test grafiky, po 2 testech se to kouslo obdobnym zpusobem - error a black screen. -> reklamace grafiky -> nová to dělala taky tak sem oddělal desku a ejhle on tam šroubek zapasovanej ve čtyřech pinech takovým způsobem, že šel ven za pomocí větší síly a šroubováku. Od té doby jede grafika jak má, teď zase zlobí procesor. Že by další šroubek v patici?? :) prostě do křemíkový nebe se nejaký technice moc nechce :)
HP nx7300 :Intel GM/A 950 Cel-M430, 1G RAM(128M sdileny :( ), 80G toshiba

Občas mám pravdu (jednou za uherský rok)

honorguard

  • Host
Re: Škodí dlouhý uptime počítači?
« Odpověď #44 kdy: 22 Května 2008, 19:13:34 »
Tátovi na počítači padaly wokna vždycky když pustil nějakou hru. Po 4 dnech prohledávání všeho možného v systému jsem vzal v úvahu možnost že to může být HW... Tak jsem to rozebral a zjistil jsem že nemá na grafické kartě větráček :D :D. Tak jsem dal pryč jednu stěnu case a už tam hraje slabší hry... časem tam možná nějakej dám :D.

Tomáš Pikálek

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1859
    • Tomáš Pikálek
Re: Škodí dlouhý uptime počítači?
« Odpověď #45 kdy: 22 Května 2008, 19:16:56 »
Mamka má v práci skříň typu Desktop (placatá) a to je opravdu horor uchladit. Větráků tam má spoustu (bohužel malých, velké se tam nevlezou) a má perforovanou vrchní stěnu. Ale i tak když počítač otevřu, na disku ani na žádném chladiči skoro neudržím prst. Tyto skříně opravdu nedoporučuji...

hase

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2934
    • www.palenka.org
Re: Škodí dlouhý uptime počítači?
« Odpověď #46 kdy: 22 Května 2008, 19:20:58 »
Mamka má v práci skříň typu Desktop (placatá) a to je opravdu horor uchladit. Větráků tam má spoustu (bohužel malých, velké se tam nevlezou) a má perforovanou vrchní stěnu. Ale i tak když počítač otevřu, na disku ani na žádném chladiči skoro neudržím prst. Tyto skříně opravdu nedoporučuji...
a hlavne to ma tie debilne placate cDromy, ktore sa tazko zhanaju.
AMD 64.bit  6-core mb: M4A89PRO/USB3 , Nvidia GT 520

Tomáš Pikálek

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1859
    • Tomáš Pikálek
Re: Škodí dlouhý uptime počítači?
« Odpověď #47 kdy: 22 Května 2008, 19:29:06 »
a hlavne to ma tie debilne placate cDromy, ktore sa tazko zhanaju.
Většina desktop skříní má normálně 5,25" pozice. Tedy kromě těch úplně placatých, které se ale na běžné PC nehodí vůbec, jsou to většinou microATX apod.

wam]Spider007

  • Host
Re: Škodí dlouhý uptime počítači?
« Odpověď #48 kdy: 22 Května 2008, 20:49:58 »
tiez mam radsej klasicke bednicky...
ale v densnej dobe sa uz HW snazia vyrobcovia robit tak, aby nebol potrebny ventilator...Pohyblive casti su velky priatel prachu a potom clovek nic ine nerobi len rozobera PC a cisti :(

raz som cistil kamosovu skrinu a na procesore (na chladici) bolo tolko prachu, ze to vyzeralo uz jak seda bunicina...asi 4cm hruba :D

existpierre

  • Host
Re: Škodí dlouhý uptime počítači?
« Odpověď #49 kdy: 22 Května 2008, 20:59:53 »
tiez mam radsej klasicke bednicky...
ale v densnej dobe sa uz HW snazia vyrobcovia robit tak, aby nebol potrebny ventilator...Pohyblive casti su velky priatel prachu a potom clovek nic ine nerobi len rozobera PC a cisti :(

raz som cistil kamosovu skrinu a na procesore (na chladici) bolo tolko prachu, ze to vyzeralo uz jak seda bunicina...asi 4cm hruba :D

ktovie, mozno sa mi to v kosi aj rozrastlo :D

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.