Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Škodí dlouhý uptime počítači?  (Přečteno 16873 krát)

honorguard

  • Host
Škodí dlouhý uptime počítači?
« kdy: 21 Května 2008, 12:18:10 »
Ahoj,
tenhle dotaz jsem dal radši do obecné diskuze protože se ani tak netýká Linuxu jako spíš do světa IT. Dám příklad se svým notebookem:
Ráno vstanu, přečtu si maily a IM a uspím ho. Přes den ho ze spánku tak 5x probudím. Většinou tak na 30 minut až hodinu a půl. Když přijdu domů večer z práce v 0:00, připojim pc na net, kouknu na maily, pokecám po IM, protáhnu si pořádně forum, sem tam nechám přes noc něco stáhnout a jdu spát. Ráno uspím pc a tak pořád dokola.
1) Škodí to že se pc nevypíná počítačům? Lze jako vypínání na šetření HW použít třeba uspání do RAM?
2) Je rozdíl mezi stolním pc a notebookem?

PS: Jsem si vědom že u Windows nelze zažít dlouhý uptime protože po třech dnech se mi vždy restartoval pc kvůli tomu že to neutáhla RAMka.

Předem díky za reakce.

Evžen Šubrt

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2218
    • EuGenio's Lair
Re: Škodí dlouhý uptime počítači?
« Odpověď #1 kdy: 21 Května 2008, 12:26:08 »
No, určitě bych řekl, že to škodí větráčkům, zdroji a podobným mechanickým součástkám, které se při činosti opotřebovávají. U čipů a disků bych to viděl trošku lépe - pokud pracují v přiměřených teplotách, jejich "funkční" životnost je mnohem delší, než jejich "praktická" užitnost (prostě zastarají dříve, než se opotřebují :o)

P.S: Jendou jsem provozoval XP cca 14dní nonstop a problém jsem neměl (Athlon XP 2500+, 512RAM, Radeon 9200). Musím však říci, že byly trošku "natweakované".
Athlon X2 6000+, MB ASUS M2R32-MVP, 6GB RAM, ATI Radeon HD7850 1GB, 1GB SSHD + 250GB HDD, Ubuntu 13.10 Saucy Salamander 64bit

honorguard

  • Host
Re: Škodí dlouhý uptime počítači?
« Odpověď #2 kdy: 21 Května 2008, 12:32:04 »
No tak to je jednoduchý... tak to prostě budu na noc uspávat. Občas mám pocit že restartuju jenom když je novej kernel nebo když se mi tak zaseknou okna že nejde restartovat X-server...

Evžen Šubrt

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2218
    • EuGenio's Lair
Re: Škodí dlouhý uptime počítači?
« Odpověď #3 kdy: 21 Května 2008, 12:36:47 »
No tak to je jednoduchý... tak to prostě budu na noc uspávat. Občas mám pocit že restartuju jenom když je novej kernel nebo když se mi tak zaseknou okna že nejde restartovat X-server...
No, s těma větráčkama a zdrojem jsem to myslel spíš tak, že jim to neprospívá - znám mnoho počítačů, které jedou de facto nonstop a zdroje či větráčky v nich v pohodě už několik let funguji. Nadruhou stranu (čistě subjektivně) jsou to trošku hlučnější stroje ...

Athlon X2 6000+, MB ASUS M2R32-MVP, 6GB RAM, ATI Radeon HD7850 1GB, 1GB SSHD + 250GB HDD, Ubuntu 13.10 Saucy Salamander 64bit

honorguard

  • Host
Re: Škodí dlouhý uptime počítači?
« Odpověď #4 kdy: 21 Května 2008, 12:57:07 »
Já nevím, třeba u Acera bych se určitě bál, ale Lenovo... to je přeci jen IBM... Každopádně bych nerad aby mi odešel notebook... i když bůh ví za jak dlouho si budu pořizovat nový...
Ono taky mi přijde že větráčky skoro neběží...

Fuzzy

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 128
    • www.jarosov.org
Re: Škodí dlouhý uptime počítači?
« Odpověď #5 kdy: 21 Května 2008, 13:05:26 »
Ne že bych neměl rád svůj notebook nebo že bych byl tak bohatý  abych si mohl jen tak koupit nový (spíš naopak) ale považuji svůj pc (Acer) spíš jako pracovní nástroj - spotřební zboží, které se prostě musí využívat a opotřebovávat. Notebook ted snad uz vůbec nevypínám pokud nemusím... a když ho přenáším tak snad už jenom výhradně uspávám na disk. A dělal jsem to stejně i když jsem měl Windows.
Výsledek: za tři roky funguje PC pořád dobře (až na DVD a baterku což u Acera odpadá normálně) a celkově mě hibernace jenom usnadňuje život.
doma:Lenovo SL500, Ubuntu 10.10 + win XP, Lenovo S12 (VIA NANO), Ubuntu 10.10
práce: HP550, Ubuntu 10.04

Honzin

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 653
Re: Škodí dlouhý uptime počítači?
« Odpověď #6 kdy: 21 Května 2008, 13:52:46 »
Mám taky Acer, číms prosím tě vyřešil uspání na disk? Defaultně mi to nefunguje. Buďto se jenom zamkne, nebo se vypne lcd, pc běží a jednou se mi málem už neprobudilo - tvrdý restart. dík

btw. jinak bych taky nevypínal ;-) po dvou letech mi odešel větrák, vyreklamováno a baterka nefunguje už asi půl roku

Jari

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 348
  • skill: newbie
    • ...pro radost :)
Re: Škodí dlouhý uptime počítači?
« Odpověď #7 kdy: 21 Května 2008, 14:42:59 »
Zakázáním ovladačů na grafiku? To by mohlo být ono...
Dokud jsem si nezprovoznil compiz, všechno fungovalo. Takže stačí zakázat v nesvobodný ovladač na Ati a už spí. Dokud běží nesvobodné ovladače na akceleraci, dělá to přesně co jsi napsal :)
« Poslední změna: 21 Května 2008, 14:58:31 od Jari »
Ubuntu HH na Acer TravelMate 4102WLMi (bez Windows || nefunguje infrared, ale ani jsem se o to nepokoušel, jinak v cajku)
Ubuntu LL na Dell  LATITUDE | D 510 (bez Windows || vše funguje rovnou)
 malý blog pro radost :)

Tomáš Pikálek

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1859
    • Tomáš Pikálek
Re: Škodí dlouhý uptime počítači?
« Odpověď #8 kdy: 21 Května 2008, 14:50:05 »
Nemyslím si, že vysoký uptime nějak škodí. Jediný problém by byl, pokud byste měl špatné chlazení, pak by se možná trochu zkracovala životnost komponent (hlavně pevného disku). No a samozřejmě čím déle je PC zapnuté, tím víc "nasaje" prachu. Já to řeším jednak prachovým filtrem u předního ventilátoru a taky občas není špatné vevnitř opatrně vysát.

Honzin

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 653
Re: Škodí dlouhý uptime počítači?
« Odpověď #9 kdy: 21 Května 2008, 14:52:49 »
Zakázáním ovladačů na grafiku? To by mohlo být ono...
Dokud jsem si nezprovoznil compiz, všechno fungovalo. Takže stačí zakázat v nesvobodný ovladač na Ati a už spí. Dokud běží nesvobodné ovladače na akceleraci, dělá to přece co jsi napsal :)
díky. otestuju

wam]Spider007

  • Host
Re: Škodí dlouhý uptime počítači?
« Odpověď #10 kdy: 21 Května 2008, 14:55:49 »
PS: Jsem si vědom že u Windows nelze zažít dlouhý uptime protože po třech dnech se mi vždy restartoval pc kvůli tomu že to neutáhla RAMka.

mne v praci PC s Win XP bezi bez vypnutia uz asi mesiac.

Fuzzy

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 128
    • www.jarosov.org
Re: Škodí dlouhý uptime počítači?
« Odpověď #11 kdy: 21 Května 2008, 14:59:27 »
Mám taky Acer, číms prosím tě vyřešil uspání na disk? Defaultně mi to nefunguje. Buďto se jenom zamkne, nebo se vypne lcd, pc běží a jednou se mi málem už neprobudilo - tvrdý restart. dík

btw. jinak bych taky nevypínal ;-) po dvou letech mi odešel větrák, vyreklamováno a baterka nefunguje už asi půl roku

no já mám "jenom" Inteláckou grafiku takže s tím nemám problém. I když občas se mi tohle stává při uspání do RAM (proto ho taky moc nepoužívám). U uspání na disk mi někdy jenom zamkne obrazovku, ale to je kvůli tomů že mám malý swap oddíl, to odstraním až budu mít ve škole po zkouškách.

Jo jinak větrák je hlučný pořád stejně už od koupě a baterku jsem si za 2000 koupil novou a hotovo....
doma:Lenovo SL500, Ubuntu 10.10 + win XP, Lenovo S12 (VIA NANO), Ubuntu 10.10
práce: HP550, Ubuntu 10.04

emil54

  • Host
Re: Škodí dlouhý uptime počítači?
« Odpověď #12 kdy: 21 Května 2008, 15:01:10 »
Mam v koute Acera Travelmate 243 - docela vykopavku. Bezi uz 5 let temer nonstop, bez vypinani, bez uspavani. Hrnu na nej automaticky zalohy z nekolika serveru. Ted ma uptime 28 dnu, ale to jenom proto, ze jsem daval vetsi disk a preinstalovaval system na HH, pred tim mel 186 dnu. Kdyz vypadne elektrika, vydrzi na puvodni baterku cca 2 hodiny.
Na serverech mam uptime od 200 dnu az po 480 dnu - to posledni cislo je kvuli reinstalaci mailserveru, jinak uz tam bylo 600  ;)

Honzin

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 653
Re: Škodí dlouhý uptime počítači?
« Odpověď #13 kdy: 21 Května 2008, 15:03:43 »
swapu mam giga, ramky mam giga, snad to nejak pobere...

do novy baterky se  mi investovat nechce... 2000. to je petina novyho pc, to uz je na zvazenou

Fuzzy

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 128
    • www.jarosov.org
Re: Škodí dlouhý uptime počítači?
« Odpověď #14 kdy: 21 Května 2008, 15:06:29 »
no jo, pětina, kde má pak ale chudý student vzít ty další čtyři  ;D
doma:Lenovo SL500, Ubuntu 10.10 + win XP, Lenovo S12 (VIA NANO), Ubuntu 10.10
práce: HP550, Ubuntu 10.04

Rincewind

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 649
  • Na fórum jsem nezanevřel, jenom nestíhám....
Re: Škodí dlouhý uptime počítači?
« Odpověď #15 kdy: 21 Května 2008, 15:49:12 »
V roce 2003 jsem koupil počítač, který jsem ráno zapnul a večer vypnul, na začátku roku 2007 mu shořela základní deska.

Před cca rokem a půl jsem postavil počítač, zapnul ho a do dneška (s vyjímkou restartů způsobených výpadky proudu a reinstalací) vypnul jen dvakrát - kvůli upgrade ram a při rekonstrukci bytu.

==>

Počítače, co běží nonstop jsou zdravější :) :)

Tomáš Pikálek

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1859
    • Tomáš Pikálek
Re: Škodí dlouhý uptime počítači?
« Odpověď #16 kdy: 21 Května 2008, 16:04:01 »
To bych zase neřekl. Shořet může kde co a nezáleží ani tak moc, jak často to používáte. Hlavně bych opravdu nepodceňoval chlazení...

Rincewind

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 649
  • Na fórum jsem nezanevřel, jenom nestíhám....
Re: Škodí dlouhý uptime počítači?
« Odpověď #17 kdy: 21 Května 2008, 16:23:59 »
To bych zase neřekl. Shořet může kde co a nezáleží ani tak moc, jak často to používáte. Hlavně bych opravdu nepodceňoval chlazení...

Jistě, byla to trochu nadsázka :)

Přece jen, je to všechno z číny, takže kvalita je tak trochu loterie...

Někde (na rootu?) byl před časem článek o výdrži disků podle dat googlu, který jich pro svá pole používá opravdu hodně a z něj vyplývalo, že pokud neodejde do pár měsíců, je velká naděje že vydrží bez potíží několik let.

Elektronické součástky (paměti, cpu  a spol) většinou drží bez problémů (pokud se na nich neprovádí nějaké šílené taktovací experimenty :) ), nejnižší životnost mají dle mé zkušenosti větráčky - zrovna mi začíná dosti nepříjemně hučet notebook hp nx6310 (který běží v režimu ráno zapnout, večer vypnout, mezitím občas krátký spánek v hibernaci :) ).


honorguard

  • Host
Re: Škodí dlouhý uptime počítači?
« Odpověď #18 kdy: 21 Května 2008, 18:14:29 »
No s chlazením něco mám, nebo ani ne tak s chlazením... ono je to spíš Hardy Heron. Občas se mi stane že najednou začne neuvěřitelně topit větrák a procesor jede na plné obrátky i když mám dynamic režim na baterku. Je to defakto hlavní důvod proč jsem začal používat Superkarambu. Abych viděl vytíženost procesoru. Potom stačí restart a topení je vypnuté :D. Je to HH, protože na GG se mi to nestávalo...

Co se týče větráčků tak budu doufat že mi neodejdou. Přeci jen vyměnit větráček na notebooku asi nebude moc velká legrace...

Btw, baterie mi vydrží 3-4 hodiny.

honorguard

  • Host
Re: Škodí dlouhý uptime počítači?
« Odpověď #19 kdy: 21 Května 2008, 20:01:21 »
Osobní počítače možná, ale notebooky...
Kvalitní zdroj? Nejsem si jistej jeslti se dá k notebooku koupit kvalitní zdroj.

BTW, jak se dá zjistit teplota disku? Kinfocenter to nemůžu najít...

MacHala

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1104
  • Big Bro iz watching joo!
    • ZlejT
Re: Škodí dlouhý uptime počítači?
« Odpověď #20 kdy: 21 Května 2008, 20:09:46 »
kdyz jsem byl na Masarykove univerzite na dni otevrenych dveri, tak  ,kdyz nam ukazovali pocitacovou ucebnu, se jeden kluk zeptal jestli jim to tam jede porad - ten co nas tam provadel, odpovedel ze jo - na to se ten kluk zeptal jestli to neni trochu plytvani a ten co nas provadel, odpovedel ze mu kamaradi z elektra rikali, ze kdyz to u nich naposled povypinali tak po opetovnym zapnuti nenajela 1/4 pocitacu kvuli zdrojum, takze to radeji nechavaji jet  :D...

ja svuj desktop kazdopadne vypinam i kdyz odejdu jen na hodinu (teda kdyz na to nezapomenu)
Prislusnik ligy, za kreativni pouzivani interpunkcnich znamenek, carek, predevsim.
=======================================
Tweetuju jako http://twitter.com/zl8

Jari

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 348
  • skill: newbie
    • ...pro radost :)
Re: Škodí dlouhý uptime počítači?
« Odpověď #21 kdy: 21 Května 2008, 20:16:31 »
BTW, jak se dá zjistit teplota disku? Kinfocenter to nemůžu najít...
Conky jsi zkoušel?
Ubuntu HH na Acer TravelMate 4102WLMi (bez Windows || nefunguje infrared, ale ani jsem se o to nepokoušel, jinak v cajku)
Ubuntu LL na Dell  LATITUDE | D 510 (bez Windows || vše funguje rovnou)
 malý blog pro radost :)

Tomáš Pikálek

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1859
    • Tomáš Pikálek
Re: Škodí dlouhý uptime počítači?
« Odpověď #22 kdy: 21 Května 2008, 20:21:06 »
Nainstalovat hddtemp a pak sudo hddtemp /dev/sdb.
Jen pro zajímavost, mám dva disky, na jeden fouká větrák a je systémový (takže je vytížený) a teď má 32˚. Na druhý nefouká nic a taky nic nedělá (je na zálohy) a má 48˚. Takže větrák se vážně vyplatí...

honorguard

  • Host
Re: Škodí dlouhý uptime počítači?
« Odpověď #23 kdy: 21 Května 2008, 20:39:29 »
Kód: [Vybrat]
jakub@jakub-laptop:~$ sudo hddtemp /dev/sda
/dev/sda: ST9120822AS: 31°C
takže myslím že tuhle podmínku jsem splnil. Co se týče zacházení s notebookem, tak větráky nezakrývám. Mám ho buď na klíně (třeba ve vlaku) nebo na stole doma. V posteli jsem ho měl všeho všudy jednou a to při instalaci Gentoo.

Jinak vyfoukat ho snad zvládnu ale to ho budu muset rozebrat a do toho se mi dvakrát nechce...

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re: Škodí dlouhý uptime počítači?
« Odpověď #24 kdy: 21 Května 2008, 21:51:26 »
No obecně vím, že dřív odcházejí desktopy než "pseudo-servery" (tj. servery postavené jako klasické desktopy), takže čím vyšší uptime, tím lepší :) Horší je to pak, když se takový stroj vypne - několikrát už se mi stalo, že se pevné disky prostě nerozjely - vykloktaná ložiska.
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.