Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Aky notebook na Linux?  (Přečteno 4500 krát)

KuboF

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
    • Esperantsko-slovenský spevník
Aky notebook na Linux?
« kdy: 20 Června 2008, 19:30:01 »
Zdravim.
Hladal som tu na fore aj tak okolo ale dako som nenasiel to prave orechove.
Idem si kupit notebook a chcem si nan dat aj daky GNU/Linux, na zaciatok Ubuntu 8.04 planujem, neskvor mozno ini.
Pocul som ale ze su dake problemy s hardwarom (tie som mal na desktope tak tomu verim). Mozte mi odporucit aky hardware kupit?
Konkretne otazky:
1.) CPU Intel abo AMD (preco?)
2.) aka grafika je vhodna (preco?)
3.) na co ohladom GNU/Linuxu dat pozor pri notebooku?

4.) dodatkova: na co vseobene si dat pozor pri noteboku?
Dikes za odpovede

Vetinari

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 604
  • ... so better use your brain!
Re: Aky notebook na Linux?
« Odpověď #1 kdy: 20 Června 2008, 20:27:51 »
Nejdřív si vyber něco podle ceny/vybavení, uveď sem odkazy, takhle v podstatě nejde odpověděť. Obecně se dá říci, že není problém s jakýmkoliv procesorem, čipovou sadou Intel a GK NVidia. Zbytek je v podstatě jedno, spíš si na fóru projdi, s čím problém je a tomu se vyhni.

sandrick

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 299
Re: Aky notebook na Linux?
« Odpověď #2 kdy: 20 Června 2008, 20:48:34 »
Ale, jo, odpovedet se na to da.
1) procesor - podle tvych preferenci, tady zadny problem nenastane
2) grafika - integrovane cipy jsou prodporovane, jestli chces kartu od ATI/NVidia, tak N. ma lepsi ovladace na Linux
3) na co si dat pozor - hlavne serepeticky okolo: wifi a webkamera jsou veci, ktere delaji nejvetsi problemy

fritzek

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 231
Re: Aky notebook na Linux?
« Odpověď #3 kdy: 21 Června 2008, 02:00:56 »
3) na co si dat pozor - hlavne serepeticky okolo: wifi a webkamera jsou veci, ktere delaji nejvetsi problemy

Tak wifiny jdou snad dneska rozchodit vsechny. Bohuzel ne uz ctecky karet :(
P4 2.94GHz / 1024MB RAM / NVidia 6600 256MB / 80GB Seagate / DVB MSI Megasky / Leadtek Winfast 2000 / LENNY
NB Centrino Duo / 1024MB RAM / Intel 945GM / Intel wifi 3945ABG / Intel ethernet 100 VE

sandrick

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 299
Re: Aky notebook na Linux?
« Odpověď #4 kdy: 21 Června 2008, 04:14:28 »
3) na co si dat pozor - hlavne serepeticky okolo: wifi a webkamera jsou veci, ktere delaji nejvetsi problemy

Tak wifiny jdou snad dneska rozchodit vsechny. Bohuzel ne uz ctecky karet :(

Mozna i ty ctecky se daji nejak "rozchodit" - dabelsky "hackersky" zakrok... Jde o to, aby to slo pokud mozno out of the box - jinak mas pravdu, ze ty ctecky jsou dalsi z tech serepeticek okolo, na ktere bych byl opatrny.

69ex

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 37
Re: Aky notebook na Linux?
« Odpověď #5 kdy: 26 Června 2008, 11:59:41 »
Zdravim.
Hladal som tu na fore aj tak okolo ale dako som nenasiel to prave orechove.
Idem si kupit notebook a chcem si nan dat aj daky GNU/Linux, na zaciatok Ubuntu 8.04 planujem, neskvor mozno ini.
Pocul som ale ze su dake problemy s hardwarom (tie som mal na desktope tak tomu verim). Mozte mi odporucit aky hardware kupit?
Konkretne otazky:
1.) CPU Intel abo AMD (preco?)
2.) aka grafika je vhodna (preco?)
3.) na co ohladom GNU/Linuxu dat pozor pri notebooku?

4.) dodatkova: na co vseobene si dat pozor pri noteboku?
Dikes za odpovede
1) kdyz uz ten PC chces na linux, tak bych volil intel core 2 duo.... podle me to jsou nejlepsi procesory co jsou
2) grafiku bych bral rozhodne nvidiu protoze mel jsem tu cest z ati a uz bych si to nerad opakoval :)
3) hlavne se divej na technicky parametri notebooku a porovnavej s forem.... ja treba nezli jsem si koupil ACER ASPIRE 5920G tak jsem projizdel zvukovky, wifiny, grafiky a dalsi picovinky a z toho mi vysel tenhle notes :-)
Acer Aspire 5920G - Intel Core 2 Duo T5550, 2 GB DDR2 RAM, 160 GB HDD, Nvidia Geforce 8600M GS. Dual Boot - Ubuntu 8.04 Hardy Heron & Win XP (only for games).

Jsem amatér, ale něco dohromady dám :-)

Evžen Šubrt

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2218
    • EuGenio's Lair
Re: Aky notebook na Linux?
« Odpověď #6 kdy: 26 Června 2008, 12:12:17 »
1) Intel vs. AMD - je to úplně jedno. Měl jsem tu čest s oběma, nikde žádný problém. Zde se každý řídí osobními sympatiemi k té či oné značce, popř. cenou (z letmého pohledu do ceníků se zdá, že Intel má výkonově navrch, zato AMD vede v kategorii poměr cena:výkon).

2) ATI vs. Nvidia - všichni doporučují Nvidii, ale já mám zkušenosti se třemi ATInami - Radeon 9200 (AGP), Radeon HD2600XT a Mobility Radeon X700 (obě PCIe), a všechny fungovali bez problémů.

Každopádně doporučuji:
1) Podívat se zde na fóru lidem do podpisu - mnozí tam mají uvedené notebooky a není nad to zeptat se na zkušenosti někoho, kdo si dotyčný kousek již pořádně "osahal".

2) Najděte si zde na fóru vlákno "Seznam českých Ubuntu-friendly notebooků"

3) Na internetu je spousta Linux/Ubuntu compatibility listů pro jednotlivé HW komponenty, i pro celé notebooky.

4) Až si vyberete neco, co se vám bude líbit, tak to zde můžete ještě pro jistotu zkonzultovat
Athlon X2 6000+, MB ASUS M2R32-MVP, 6GB RAM, ATI Radeon HD7850 1GB, 1GB SSHD + 250GB HDD, Ubuntu 13.10 Saucy Salamander 64bit

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.