Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: zmenšení velikosti fotek  (Přečteno 13534 krát)

karel_m

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 82
zmenšení velikosti fotek
« kdy: 30 Června 2008, 06:41:29 »
Ta filosofie ovládání GIMPu je opravdu pro člověka zvyklého na různé ty Xn-View odlišná a nějak nemohu přijít na to kde v něm změním velikost obrázku. Mám fotku 3 MB a chci ji poslat mailem zmenšenou asi na 100 – 150 kB. Myslel jsem že postačí změnit rozlišení v dialogu pro připojení souboru v Thunderbirdu – kde jsem zadal 600x450 – ale poslalo to přílohu původní velkou, nezmenšenou.

V F-Spot jsem sice uspesne donutil zmensit fotky k poslani mailem,ale otevrela se nova zprava v Evolution, místo Thund. ackoliv on je jako vychozi aplikace.Takze taky krkolomna cesta.

Hledal jsem v sekci Foto video ale na tento dotaz jsem tam asi v 6-ti posledních stránkách nenarazil, ani přes Hledej, tak dávám toto jako nové téma. Pouze zminka ze F-spot i Gimp to umi, ale ne popis kde to v menu je.

Jak to tedy v Gimpu. F-Spotu nebo Thunderbirdu správně udělám?

Díky, Karel

existpierre

  • Host
Re: zmenšení velikosti fotek
« Odpověď #1 kdy: 30 Června 2008, 07:09:26 »
Som teraz na mobile, tak neviem presne povedat. Co mas v gimpe okno s fotkou, tak tam - obrazok--velkost obrazka
« Poslední změna: 30 Června 2008, 14:32:55 od existpierre »

hase

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2934
    • www.palenka.org
Re: zmenšení velikosti fotek
« Odpověď #2 kdy: 30 Června 2008, 08:06:13 »
v Gimpe hore tukni na napis "obrazok" - velikost obrazku a tam ho uz zmensis bud podla pixelov, cm, alebo percent. Potom pri ukladani nezabudni na format v akom sa to ma ulozit.
AMD 64.bit  6-core mb: M4A89PRO/USB3 , Nvidia GT 520

mk33

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 300
Re: zmenšení velikosti fotek
« Odpověď #3 kdy: 30 Června 2008, 09:56:24 »
Nebo si stáhni doplněk do Nautila a jde to samo na pár kliknutí (i více obrázků najednou).

http://wiki.ubuntu.cz/Nautilus/roz%C5%A1%C3%AD%C5%99en%C3%AD#head-1731a0750ade38837cb6f78d5551c1f7ab374775

začínám tak trpělivost a pevné nervy :-) since  21. Listopad 2006
-------------------------------------------------------------------------
|Aopen MX4SGI-4DN2|P4 2,8GHz HT|2x512MB RAM|ATI 9550|Linux Mint 9 Isadora|  |Asus P4B533|P4 1,8GHz|3x256 MB RAM|ATI 7500|Ubuntu 7.04|  |IBM Thinkpad T40p|Ubuntu 9.04|  |Lenovo Thinkpad T61|Linux Mint 9 Isadora|Lenovo Thinkpad T410|Linux Mint 13

Rincewind

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 649
  • Na fórum jsem nezanevřel, jenom nestíhám....
Re: zmenšení velikosti fotek
« Odpověď #4 kdy: 30 Června 2008, 11:03:29 »
Nebo digiKam má moc hezky zpracované posílání fotek - dokonce si můžeš  vybrat, kterým poštovním klientem to poslat.

Fracty

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 809
Re: zmenšení velikosti fotek
« Odpověď #5 kdy: 01 Července 2008, 12:26:44 »
já třeba na tohle používám phatch + nautilus-sentd-to + evolution, nebo stáhnout skripty pro nautilus;)
jinak nautilus send-to by měl umět posílat i přes thunderbird, jinak pokud není nutné mít thunderbirdy, volil bych používat evolution

roj

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 293
    • ipsace i tiskace
Re: zmenšení velikosti fotek
« Odpověď #6 kdy: 01 Července 2008, 21:30:59 »
Jestli pouzivas Gimp, je asi zbytecne zmensovat prave editovanou fotku jinym programem. Je to asi v polovine vysky menu "obrazek" nad oddelovacem, jak zde jiz bylo receno. Pro obecne zmenseni je dobre volit bikubickou nebo Lanczos transformaci, Lanczos je ostrejsi, ale muze udelat hranate prechody nebo moire.

BTW ty pouzivas XNview v linuxu?
Xubuntu 18.4.

Radix

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 631
Re: zmenšení velikosti fotek
« Odpověď #7 kdy: 01 Července 2008, 21:59:59 »
Já používám gThumb. Je to skvělý program se všemi základními funkcemi - otáčení, ořez, zenšování ...
Naprosto jednoduché ovládání.

karel_m

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 82
Re: zmenšení velikosti fotek
« Odpověď #8 kdy: 04 Července 2008, 06:21:00 »
Moc díky všem za odpovědi a návody. Téma tím považuji za vyřešené.

Na Irfan a Xn View jsem byl zvyklý z předchozí instalace XP, teď je mohu použít nouzově v práci (abych obešel zákaz instalace, zjistil jsem že stačí mít zazálohovaný adresáře z C:\ProgramFiles od patřičné aplikace - a ona potom přenesená na jiný komp jede taky. Takhle fungzje nejen irfan, ale i firefox nebo thunderbir, takže někde v int.kavárně, kde ještě nezavedli firefox, si ho lze spustit z USB flashky a je to:-)

To s tím nesouviselo, ale jen na vysvětlenou.

K.M.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.