Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Xubuntu Live CD problém [Vyřešeno!]  (Přečteno 6418 krát)

NeoNel

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 41
Xubuntu Live CD problém [Vyřešeno!]
« kdy: 02 Května 2009, 18:02:29 »
Stáhl jsem si Xubuntu 8.04 nabootoval z CD a dal spusti systém přímo z CD. Xubuntu nabíhá ale náhle načítání padne a na monitor mi to začne v pliva chybový hlášky jako Buffer I/O error ata.0 error apod. Disk mám rozdělen na 3 oddíly všechny jsou jako NTFS, ale bohužel na každém z oddílů mám důležitá data. Kamarád mi řekl že Linux používá FAT32 a NTFS nepodporuje. Mě zajímá jestli je to příčinou těchto chyb, co mi xubuntu vypíše a jak to vyřešit abych prostě nastartoval Xubuntu z CD.
Můj PC:

Procesor: Intel Pentium III 450 mhz
Paměť: 448mb RAM
Grafika:
-S3 Trio Integrivaná (tu teĎ momentálně nepoužívám, ale i přes to jí sem pro jistotu uvádím)
-NVIDIA GeForce 2 MX/MX 400.

Na disku mám Windows XP a Xubuntu chci zatím jen vyzkoušet z CD, ale nepodařilo se mi xubuntu rozjet. Předem díky za pomoc.
« Poslední změna: 07 Května 2009, 14:41:43 od NeoNel »

luisah

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3704
Re: Xubuntu Live CD problém
« Odpověď #1 kdy: 02 Května 2009, 18:53:22 »
Zkus ty chybový hlášky hodit do vyhledávání tady na foru.
http://www.google.cz/search?hl=cs&q=%22Buffer+I%2FO+error%22+ubuntu&btnG=Hledat&lr=
Možná bude stačit pouze doplnit, některé bootovací parametry. Něco se s něčím nechce dohodnout.
http://wiki.ubuntu.cz/Bootovac%C3%AD%20parametry
Dole při spouštění systémů máš možnosti F4 a F6, tam si i něco můžeš nastavit popř. vybrat záchranný režim (viz. obrázky z odkazu výše).

Jinak na toto PC s těmito parametry bude fungovat OK.
Kamarád linux asi moc nezná, že? Linux nepoužívá FAT32 ani NTFS, ale s oběma umí bezproblémů pracovat. Linux nejběžněji používá ext2, ext3, ext4, ReiserFS a další. Ale tohle nebude problém u live CD, resp. to jak to je naformátovaný nebude problém ani při instalaci, systém si to naformátuje jak bude potřeba popř. můžeš nastavit souborový systém.

Pokud se ti nepodaří systém rozběhnout, můžeš vyzkoušet i alternate cd - samotná instalace v textovém režimu popř. vyzkoušet novější verzi Xubuntu 9.04 zda se z daným problémem nepopere lépe.
« Poslední změna: 02 Května 2009, 19:11:13 od luisah »

NeoNel

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 41
Re: Xubuntu Live CD problém
« Odpověď #2 kdy: 02 Května 2009, 19:30:40 »
Tak to půjdu rychle někam shánět nějakej disk, kam bych to xubuntu narval, někde mám mít disk ještě z jednoho PC, ale nevím jestli ještě "žije"  :)
Jinak zkusím udělat to jak radíš, záchraný grafický režim jsem zkoušel a stejně to hodilo ty samé chyby.

luisah

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3704
Re: Xubuntu Live CD problém
« Odpověď #3 kdy: 02 Května 2009, 20:15:56 »
Tak to půjdu rychle někam shánět nějakej disk, kam bych to xubuntu narval, někde mám mít disk ještě z jednoho PC, ale nevím jestli ještě "žije"  :)
Jinak zkusím udělat to jak radíš, záchraný grafický režim jsem zkoušel a stejně to hodilo ty samé chyby.
Nejdřív zkus ty hlášky přesně opsat a zkusit vyhledat v googlu = hláška + ubuntu a něco to hodí -> doufej, že ne bug :D - popř. najdeš i návod co a kde je za chybku a zda se dá vyřešit, popř zda to neřeší novější verze. Jinak Xubuntu můžeš narvat na tu jednu z partition, když uděláš místo a hlavně zálohovat !!! :)

NeoNel

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 41
Re: Xubuntu Live CD problém
« Odpověď #4 kdy: 02 Května 2009, 20:28:37 »
Hlášky tam skáčou rychle, povedlo se mi opsat jen:

Buffer I/O error on device sda
a pak ještě ata1.0 error a dál jsem to nestihl.
Na googlu jsem našel že daný problém řeší klávesou F6 a připíší parametr irqpool. To jsem udělal a zase stejný výsledek, mohu to s tím irqpool zkusit znovu. Při nejhorším stáhnu tedy novější verzi a pokusim se přepálit CD kde již jedno xubuntu je (další volné CD už jaksi nemám).

Jan Skořepa

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
    • JaSovy stránky
Re: Xubuntu Live CD problém
« Odpověď #5 kdy: 02 Května 2009, 20:49:23 »
Zkoušel jste otestovat to LiveCD? Mohlo by to být špatně staženým obrazem nebo chybou při vypalování.
MB ASUS P5KPL/EPU - CPU Pentium(R) Dual-Core E5300 2600 MHz - RAM 4 GB DDR2 - GK GIGABYTE GeForce 8400 GS - OS Debian Stable (64bit)

NeoNel

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 41
Re: Xubuntu Live CD problém
« Odpověď #6 kdy: 02 Května 2009, 20:50:14 »
Test jsem dělal a byl úspěšný, neměl problém, napsal no errors found.

Jan Skořepa

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
    • JaSovy stránky
Re: Xubuntu Live CD problém
« Odpověď #7 kdy: 02 Května 2009, 21:00:53 »
Koukal jsem se, že jste stáhl verzi 8.04. Pamatuju se, že podobné problémy mi hlásila v DVD-RW vypalovačce (LG). Když jsem to zkusil v CD-RW (Teac), šlo to bez problémů. Ale navrhoval bych Vám stáhnout aspoň verzi 8.10, či ještě lépe 9.04, protože 8.04, i když má dlouhodobou podporu, na LiveCD nebude moc aktualizovaná. Proto doporučuju vyzkoušet buď poslední (nejnovější) nebo předposlední verzi.
MB ASUS P5KPL/EPU - CPU Pentium(R) Dual-Core E5300 2600 MHz - RAM 4 GB DDR2 - GK GIGABYTE GeForce 8400 GS - OS Debian Stable (64bit)

NeoNel

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 41
Re: Xubuntu Live CD problém
« Odpověď #8 kdy: 02 Května 2009, 21:07:06 »
Možná že to bude fakt tou DVD Romkou páč mám nějakou nějakou starší DVDromku, která navíc jaksi blbne, nejdou otevírat dvířka a při čtení dělá až moc velký rámus. Stáhnu teda Xubuntu 9.04 a podívám se, co to udělá. Divný je že když jsem dělal cez stejnou DVD romku instalaci stejné verze xubuntu ve windows cez wubi co je již na tom cd, a pak nabootoval z disku xubuntu, házelo to úplně stejné chyby, což je zvláštní.

Jan Skořepa

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
    • JaSovy stránky
Re: Xubuntu Live CD problém
« Odpověď #9 kdy: 02 Května 2009, 21:11:43 »
Myslím si, že by ta novější verze Xubuntu mohla pomoci, protože jsem si vzpomněl, že i tuhle verzi 9.04 jsem instaloval právě z té DVD mechaniky, na které mi verze 8.04 právě dělala potíže podobné těm Vašim. Snad budete mít štěstí jako já. :)
MB ASUS P5KPL/EPU - CPU Pentium(R) Dual-Core E5300 2600 MHz - RAM 4 GB DDR2 - GK GIGABYTE GeForce 8400 GS - OS Debian Stable (64bit)

NeoNel

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 41
Re: Xubuntu Live CD problém
« Odpověď #10 kdy: 02 Května 2009, 21:15:50 »
To doufám že se mi to s nejnovější verzí Xubuntu poštěstí, když ž to spustim z LiveCD, tak si opatřím někde další disk a inštnu si to a budu mít Dual boot na WinXP a Xubuntu. Vadit by to nemělo.

PS: Mám skoro stejnou DVD romku jako vy, taky od LG, takže doufám že je to jen támhle a ne jiným hardwarem v PC.

Teď mi nezbývá nic, jiného než stáhnout nejnovější verzi Xubuntu a doufám že nějak tu verzi xubuntu na tom CD přepálím, snad to půjde. Došly mi cdčka, tak to zkusim přepálit na CD kde jsou data, pokud to půjde ;)

Jan Skořepa

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
    • JaSovy stránky
Re: Xubuntu Live CD problém
« Odpověď #11 kdy: 02 Května 2009, 21:25:28 »
Mohlo by to pomoct. U sebe taky vidím, že s každou další verzí je podpora HW lepší a lepší.  Nejdříve se zlepšila podpora čtení DVD (načítání bez chyb) a potom taky podpora LightScribe (rozpoznání LS vypalovačky). Hlavně si to nově vypálené CD s live verzí vyzkoušejte, ať zjistíte, jestli Vám to dobře funguje.

Přeju hodně úspěchů.

P.S.: Na tyhle věci já používám CD-RW, je to výborná věc, když si můžete ty obrazy vypalovat a používat a nepotřebné potom mazat. :)
MB ASUS P5KPL/EPU - CPU Pentium(R) Dual-Core E5300 2600 MHz - RAM 4 GB DDR2 - GK GIGABYTE GeForce 8400 GS - OS Debian Stable (64bit)

NeoNel

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 41
Re: Xubuntu Live CD problém
« Odpověď #12 kdy: 02 Května 2009, 21:28:56 »
Bohužel, já CD-RW nemám, ale pokusím se sehnat, zatím to jdu teda stáhnout, ale nejdřív musím uvolnit pár dat.

PS: Díky za pomoc a za rady, snad to pomůže ;)

Jan Skořepa

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
    • JaSovy stránky
Re: Xubuntu Live CD problém
« Odpověď #13 kdy: 02 Května 2009, 21:38:57 »
Nemáte zač, rádo se stalo a snad Vám to pomůže. Držím palce. :)
MB ASUS P5KPL/EPU - CPU Pentium(R) Dual-Core E5300 2600 MHz - RAM 4 GB DDR2 - GK GIGABYTE GeForce 8400 GS - OS Debian Stable (64bit)

NeoNel

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 41
Re: Xubuntu Live CD problém
« Odpověď #14 kdy: 04 Května 2009, 18:32:36 »
Tak to nepomohlo. Problém mi přetrvává, zkoušel jsem i vyměnit mechaniku za jinou a pořád.
Jakýsi
Buffer I/O error in device sda. Logical Block 13
ata1.00: error: status {DRDY ERR}
ata1.00: error: {UNC}
vše se motá kolem toho ata1.00 a kolem sda nebo sda1. ještě to hodilo i media error. Tyhle chyby plyve v textovém režimu. Dám spustit z CD ubuntu nabíhá objeví se načítací logo. Trvá to dlouho po dlouhý době bum, texťák a hází to na mě pro mě už nechutný chyby. Už nevím co s tím, jsem zoufalý, už se to snažim marně rozběhat týden. Zkoušel jsem to i se záchraným režimem i s parametrem IRCPOOL a nepomohlo nic. Už si nevím rady co ještě mám zkusit? Krom upgrade biosu a koupi nového pc.Mám teď již Xubuntu 9.04 Jaunty Jackalope a PC má HW, který jsem uváděl nahoře. Předem díky za pomoc

Jan Skořepa

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
    • JaSovy stránky
Re: Xubuntu Live CD problém
« Odpověď #15 kdy: 04 Května 2009, 18:51:44 »
Pokud to dělá i verze 9.04 na CD zkontrolovaném na chyby, ještě mě napadají možnosti, čím by to mohlo být:
- kabel k mechanice (případně jeho umístění v základní desce)
- nastavení mechaniky (master x slave, primary x secondary)
- řadič na desce

Další možností je si stáhnout a vypálit Ubuntu (GNOME - protože je nejvíce podporované) a jen zkusit, jestli to zlobí stejně.
MB ASUS P5KPL/EPU - CPU Pentium(R) Dual-Core E5300 2600 MHz - RAM 4 GB DDR2 - GK GIGABYTE GeForce 8400 GS - OS Debian Stable (64bit)

NeoNel

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 41
Re: Xubuntu Live CD problém
« Odpověď #16 kdy: 04 Května 2009, 18:58:14 »
Co je vůbec to SDA? řadič na desce to být nemůže, páč WinXP rozjedu v poho. Mechanika je na Master, páč jinak by jí bios nenašel. Myslíte že normál Ubuntu rozjedu na tom mém starém železe?
Jo a tím kabelem, to nevím jak je to jako myšleno, co by s ním mělo být?

Jan Skořepa

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
    • JaSovy stránky
Re: Xubuntu Live CD problém
« Odpověď #17 kdy: 04 Května 2009, 19:08:40 »
SDA jsou označení SATA disků - SDA jako první disk, SDB jako druhý disk... Ale i když mám IDE disk (HDA), stejně mi to označuje jako SDA.

CD/DVD vypalovací mechanika by měla být správně jako secondary master - zkuste použít tu druhou pozici na kabelu.

Ubuntu rozjedete na 256 MB RAM, ale bude to hodně pomalé - spíš to je jen na zkoušku, jestli tu stejnou chybu taky to bude dělat.

S kabelem jsem myslel, jestli třeba nepomůže jeho výměna, případně vytáhnutí a zasunutí.
MB ASUS P5KPL/EPU - CPU Pentium(R) Dual-Core E5300 2600 MHz - RAM 4 GB DDR2 - GK GIGABYTE GeForce 8400 GS - OS Debian Stable (64bit)

luisah

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3704
Re: Xubuntu Live CD problém
« Odpověď #18 kdy: 04 Května 2009, 19:08:51 »
sda znamená disk
ubuntu by jsi asi rozjel, kvůli jakš takš solidní velikosti ram, ale jinak to nebude zrovna moc rychlý

EDIT: no tak pozdě :D

NeoNel

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 41
Re: Xubuntu Live CD problém
« Odpověď #19 kdy: 04 Května 2009, 19:25:28 »
CDčko je na jiném kabelu než je disk, mám PC od IBM takže je to tam trošku jinčí. Když dam switch na slave, prostě to to CDčko nenajde.  :-\

EDIT: Oba kabely maj jen jeden výstup a oba jsou pouze asi pro master, což je divný. Zkusim prohledat jestli nenajdu ještě nějakej výstup. Jinak jestli se ta chyba točí kolem toho sda což je prý disk SATA (je divný já mám ještě pořád ATA), tak je asi v háji disk, což by bylo dost zlý.

EDIT2: Jinak, secondary master to určitě je, páč disk je na primary master.

EDIT3: Jinak, myslíte že mi to poběží když vykopnu disk?
« Poslední změna: 04 Května 2009, 19:34:55 od NeoNel »

Jan Skořepa

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
    • JaSovy stránky
Re: Xubuntu Live CD problém
« Odpověď #20 kdy: 04 Května 2009, 19:38:08 »
Pamatuju se, že buffer i/o error mi to taky házelo, ale pomohly výše zmíněné rady. Na ten sda se nějak dostanete? (přes Windows apod.) Zkuste ho zkontrolovat. Ale stejně se mi to nezdá, proč by LiveCD potřebovalo osahávat pevný disk - že by kvůli automatickému připojení disků? Pokud si ale pamatuju, tak tohle LiveCD Xubuntu nedělá.
MB ASUS P5KPL/EPU - CPU Pentium(R) Dual-Core E5300 2600 MHz - RAM 4 GB DDR2 - GK GIGABYTE GeForce 8400 GS - OS Debian Stable (64bit)

NeoNel

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 41
Re: Xubuntu Live CD problém
« Odpověď #21 kdy: 04 Května 2009, 19:43:52 »
Normál v kompu mám jeden disk. NA ten se dostanu na všechny oddíly normálně pod WinXP. Jen všechny oddíly mám plné, už nemám žádné místo, krom na oddílu E tam mam ještě 1GB volný kvůli stahování ubuntu apod. Všechny oddíly jsou formátu NTFS, dělány pod win(myslím). V čem je problém netuším, možná to dělaj ty partitony nebo že mám jaksi oddíl C a oddíl D už plný a není na něm místo.

inuendo

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 240
Re: Xubuntu Live CD problém
« Odpověď #22 kdy: 04 Května 2009, 20:00:35 »
ahoj,jestli chceš Xubuntu " jen vyzkoušet",tak proč ho nestáhneš rovnou do win.jako další soubor ??a když se ti zalíbí,můžeš řešit CD

Jan Skořepa

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
    • JaSovy stránky
Re: Xubuntu Live CD problém
« Odpověď #23 kdy: 04 Května 2009, 20:09:35 »
ahoj,jestli chceš Xubuntu " jen vyzkoušet",tak proč ho nestáhneš rovnou do win.jako další soubor ??a když se ti zalíbí,můžeš řešit CD
Jenže na Xubuntu je i 1 GB málo místa. Takže případná instalace přes wubi, jak asi myslíte, taky nebude možná.

Ale myslím, že to s tím nemá co dělat. Podle mě je jedno, kolik místa máte na disku, a jestli tam nějaký disk vůbec máte. Proto je mi divné to s tím diskem. Zkoušel jste i různé obměny bootovacích parametrů?
MB ASUS P5KPL/EPU - CPU Pentium(R) Dual-Core E5300 2600 MHz - RAM 4 GB DDR2 - GK GIGABYTE GeForce 8400 GS - OS Debian Stable (64bit)

NeoNel

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 41
Re: Xubuntu Live CD problém
« Odpověď #24 kdy: 04 Května 2009, 20:16:10 »
zkoušel jsem irqpool a noapic. I záchraný grafický režim, ale na tu chybu to nemá žádný vliv, pořád stejná chyba.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.