Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Pomoc s internetom  (Přečteno 15592 krát)

vrobert

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 25
Pomoc s internetom
« kdy: 07 Října 2006, 20:08:22 »
Potreboval by som pomoc s nastavením internetu v Ubuntu Linux 6.06.Všetko mi ide v pohode,okrem inetu,sieťovku mám 3Com,a systém ho rozpoznal správne.
Vo windowse mám nastavenú sieť tak,že meno pracovnej skupiny je DOMA,a všetko iné,nastavenia IP adresy aťd je nastaveno na automatický,adresy prideluje DHCP server.Inak aj na serveri máme linux,len nevien aký.Podla správcu siete by som mal nakonfigurovať aj sambu,aby som videl aj ostatné počítače...
Inet mi nefungoval ani v live móde,a neide ani v Knoppixe.
Ale keď možno tak to vysvetlite dajak zrozumitelne,lebo som(zaťial:-) velmi nadšený začínajúci linuxák:-)
Diky za pomoc!

LS

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3849
    • http://linux.euweb.cz
Pomoc s internetom
« Odpověď #1 kdy: 07 Října 2006, 20:25:32 »
Ze internet nejede v Ubuntu, v liveCD Ubuntu ani v Knoppixu temer jiste znamena, ze vase sitova karta neni standardne v jadre podporovana. Napiste konkretni typ sitove karty, zkusime zjistit neco blizsiho.

vrobert

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 25
Pomoc s internetom
« Odpověď #2 kdy: 08 Října 2006, 17:25:25 »
moja sieťovka:(toto vypisuje win)
3Com 3C900Combo-based Ethernet adapter

LS

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3849
    • http://linux.euweb.cz
Pomoc s internetom
« Odpověď #3 kdy: 08 Října 2006, 20:00:20 »
To je pekny kousek do muzea, mam jich v praci plny suplik jeste z doby kdy se tam pouzivala koaxialni sit. Zitra vyzkousim, jak (jestli) funguji v Ubuntu. Doporucuji zainvestovat par stovek do poradne karty. V bazarech nebo na inzerat urcite koupite treba spolehlivou a vyborne podporovanou Intel PRO 100 tak za dve stovky.

Krtko

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 540
Pomoc s internetom
« Odpověď #4 kdy: 08 Října 2006, 20:19:09 »
tato karta urcite funguje.
mozes sem skusit hodit /etc/network/interfaces.
a este si spominal, ze vo win nastavujes pracovnu skupinu a spravca ti odporuca sambu, tak sa nahodou na net nedostavas tak  ze sa najprv prihlasis do windows domain???

vrobert

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 25
Pomoc s internetom
« Odpověď #5 kdy: 09 Října 2006, 10:00:38 »
To može byť že sa prihlasujem do windows domain,lebo aj okolné počítače v sieti vidím tak,že pojdem do miesta v sieti/síť MS windows/doma,a tam sú pripojené počítače.
Inak som chcel dať inú sieťovku,ale podla správcu siete úplne postačí aj toto čo mám,lebo aj tak mám staršie PCčko(PIII 800 Mhz,384 MB RAM)...Inak  karta by mala fungovať lebo keď v linuxe pojdem do správu zariadení(alebo niečo podobne:)) tak tam sieťovka je,a presne s takým istím menom ako vo win-e.
Inak ako tu hodím obsah suboru /etc/network/interfaces?V linuxe nejde net :),o to sa snažím,a z win-u nevidieť dik na ktorom le Ubuntu...Možno že je to blbá otázka,ale som úplne začínajúci a ešte vždy nadšený :) linuxák.
Diky!

snop

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 366
Pomoc s internetom
« Odpověď #6 kdy: 09 Října 2006, 11:00:39 »
ked sa chces dostat na linux particiu pouyi tento program http://www.fs-driver.org/ a stzm ostatnzm nevim co treba
...........................--== sNop ==--............................
-- pgp - http://radeonvmod.ic.cz/keys/snop3.asc --
              AMD Sempron 2800+  1024MB RAM               ATI Radeon 9550        2x80GB HDD

Pavelp

  • Host
Pomoc s internetom
« Odpověď #7 kdy: 09 Října 2006, 16:57:59 »
Citace: vrobert
To može byť že sa prihlasujem do windows domain,lebo aj okolné počítače v sieti vidím tak,že pojdem do miesta v sieti/síť MS windows/doma,a tam sú pripojené počítače.
Inak som chcel dať inú sieťovku,ale podla správcu siete úplne postačí aj toto čo mám,lebo aj tak mám staršie PCčko(PIII 800 Mhz,384 MB RAM)...Inak  karta by mala fungovať lebo keď v linuxe pojdem do správu zariadení(alebo niečo podobne:)) tak tam sieťovka je,a presne s takým istím menom ako vo win-e.
Inak ako tu hodím obsah suboru /etc/network/interfaces?V linuxe nejde net :),o to sa snažím,a z win-u nevidieť dik na ktorom le Ubuntu...Možno že je to blbá otázka,ale som úplne začínajúci a ešte vždy nadšený :) linuxák.
Diky!
Nechci sirit poplasnou zpravu, ale ovladac 3C90X jsem nenasel ani v configu jadra, ani v modulech, takze to vypada, ze tvurci distribuce tyto karty proste nemaji radi. Jako zacatecnik si urcite modul kompilovat nebudete, takze zrejme mate smulu. Spravce site ma sice pravdu, ze karta staci, ale nepujde rozchodit. Reseni:  poprosit o mimoradne kapesne a koupit Realtek 8139, svetove nejproslulejsi sitovku na planete a bude po starostech. Pozor, pokud mate jeste sit na koaxialu, Realtek koaxial neumi, musite shanet nejakou jinou combo kartu, ktera ovsem bude trosku drazsi. Soubor /etc//network/interfaces sem nedavejte, zatim to neni potreba a mel byste s tim problemy.
A nemejte obavy, ono Vas to nadseni prejde :-)

vrobert

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 25
Pomoc s internetom
« Odpověď #8 kdy: 09 Října 2006, 18:36:51 »
No už mna začne prechádzať nadšenie :) No ale ešte sa držím :)
Inak sieť nemáme na koaxiálu,taký staromódny nie sme :) Taže nová sieťovka,musím dakde zarobiť pár korún...
Ešte jedna otázka:potom odkial vie linux že akú mám sieťovku?lebo napr win dá hlásenie že neznámé zariadenie a hotovo...
Diky za odpoveď!Aj za predošlé!Začínajucému linuxákovi každá rada pomôže!

LS

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3849
    • http://linux.euweb.cz
Pomoc s internetom
« Odpověď #9 kdy: 09 Října 2006, 19:04:18 »
lshw nebo lspci vypise pomerne podrobne informace i o tom hardwaru, pro ktery nema k dispozici ovladace

Pavelp

  • Host
Pomoc s internetom
« Odpověď #10 kdy: 09 Října 2006, 19:40:11 »
Citace: vrobert
No už mna začne prechádzať nadšenie :) No ale ešte sa držím :)
Inak sieť nemáme na koaxiálu,taký staromódny nie sme :) Taže nová sieťovka,musím dakde zarobiť pár korún...
Ešte jedna otázka:potom odkial vie linux že akú mám sieťovku?lebo napr win dá hlásenie že neznámé zariadenie a hotovo...
Diky za odpoveď!Aj za predošlé!Začínajucému linuxákovi každá rada pomôže!
Když to linux ví, tak to zřejmě někde zveřejnil, napište, kde se to objevilo a jak ta hláška vypadá.

vrobert

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 25
Pomoc s internetom
« Odpověď #11 kdy: 10 Října 2006, 10:35:09 »
Citace
Když to linux ví, tak to zřejmě někde zveřejnil, napište, kde se to objevilo a jak ta hláška vypadá.
V device manageri medzi ostatnými zariadeniami mám aj meno sieťovky,a v zátvorke za ním mám napísané Boomerang,alebo niečo podobné :) A je to ta také isté meno ako vo win.
Keď večer budem mať čas,dajak urobím screenshot kde vidieť podrobný výpis,a dám ho sem...

Krtko

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 540
Pomoc s internetom
« Odpověď #12 kdy: 11 Října 2006, 19:35:26 »
Citace: Pavelp
Citace: vrobert
To može byť že sa prihlasujem do windows domain,lebo aj okolné počítače v sieti vidím tak,že pojdem do miesta v sieti/síť MS windows/doma,a tam sú pripojené počítače.
Inak som chcel dať inú sieťovku,ale podla správcu siete úplne postačí aj toto čo mám,lebo aj tak mám staršie PCčko(PIII 800 Mhz,384 MB RAM)...Inak  karta by mala fungovať lebo keď v linuxe pojdem do správu zariadení(alebo niečo podobne:)) tak tam sieťovka je,a presne s takým istím menom ako vo win-e.
Inak ako tu hodím obsah suboru /etc/network/interfaces?V linuxe nejde net :),o to sa snažím,a z win-u nevidieť dik na ktorom le Ubuntu...Možno že je to blbá otázka,ale som úplne začínajúci a ešte vždy nadšený :) linuxák.
Diky!
Nechci sirit poplasnou zpravu, ale ovladac 3C90X jsem nenasel ani v configu jadra, ani v modulech, takze to vypada, ze tvurci distribuce tyto karty proste nemaji radi. Jako zacatecnik si urcite modul kompilovat nebudete, takze zrejme mate smulu. Spravce site ma sice pravdu, ze karta staci, ale nepujde rozchodit. Reseni:  poprosit o mimoradne kapesne a koupit Realtek 8139, svetove nejproslulejsi sitovku na planete a bude po starostech. Pozor, pokud mate jeste sit na koaxialu, Realtek koaxial neumi, musite shanet nejakou jinou combo kartu, ktera ovsem bude trosku drazsi. Soubor /etc//network/interfaces sem nedavejte, zatim to neni potreba a mel byste s tim problemy.
A nemejte obavy, ono Vas to nadseni prejde :-)
no to vobec nie je pravda. pouziva sa modul 3c59x. tu je moj grepnuty lscpi a lsmod:
Kód: [Vybrat]
root@ziongate:~ # lspci | grep net
0000:00:10.0 Ethernet controller: 3Com Corporation 3c900B-Combo Etherlink XL [Cyclone] (rev 04)
0000:00:14.0 Ethernet controller: 3Com Corporation 3c905B 100BaseTX [Cyclone] (rev 30)
root@ziongate:~ # lsmod | grep 3c
3c59x                  45608  0
mii                     5888  1 3c59x

Pavelp

  • Host
Pomoc s internetom
« Odpověď #13 kdy: 11 Října 2006, 20:23:52 »
Takze pokud to jeste ctete, napiste sem, jak ovladate praci v konzoli, a pripadne to zkusite zkonfigurovat z prikazoveho radku.

vrobert

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 25
Pomoc s internetom
« Odpověď #14 kdy: 12 Října 2006, 13:59:48 »
S konzolou v podstate nemám žiadne skúsenosti(ale rýchlo sa učím :)),takže všetko píšte tak ako pre úplného zelenáča :)
Ináč som skúšal to,čo ste odporúčali,lshw aj lspci,a mám tam vo výpise sieťovku.Chcel som dač sem aj grabnuté obrázky z device managera,ale nemal som na to čas,večer budú tu,možno že pomože pri riešení problému...

Pavelp

  • Host
Pomoc s internetom
« Odpověď #15 kdy: 12 Října 2006, 14:38:18 »
Prvne zjisteni, jestli je modul zavedeny: Podle prispevku # 13 napsat:
$ sudo lsmod | grep 3c
Pokud to vypise neco podobneho, jako v # 13, je modul zavedeny.
Kdyz ne, zkusite ho spustit :
$ sudo modprobe 3c59x
sledujte hlaseni na obrazovce, bude tam vypis, jestli se modul zavedl, nebo ne
pak zkuste zase ten lsmod  
Kdyz se modul nezavede, zkuste prikaz:
$ sudo modinfo 3c*
Vypise informaci o dostupnych 3c modulech. melo by tam byt vypsaneho neco jako "3Com 3c59x/3c9xx ....."
Pokud to neni, nevim si rady, modul chybi.

Kdyz se modul zavede, je z pulky vyhrano a pokracovani priste, nebo uz muzete zkusit sit dokonfigurovat pres nejake klikatko.
PP.

vrobert

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 25
Pomoc s internetom
« Odpověď #16 kdy: 16 Října 2006, 11:06:52 »
No taže čo som zistil:
na lsmod som dostal dlhý výpis,pri 3c59x je číslo 45608 a potom 0
Na príkaz grep 3c som nedostal nijaký výpis,len akoby sa zasekol terminál,čakal som asi 3 min. a nič...
Na príkaz modinfo 3c* som dostal toto: couldnt find module 3c* (dal som aj modinfo 3c95x,to isté...)
Na príkaz modprobe 3c95x nič,zase naskočil bash(myslím takto sa volá nápis v príkazovom riadku...)
A tu sú screenshoty z device managera:(keď kliknete na obrázok,zväčší sa)









Vopred diky za odpoveďe!

Krtko

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 540
Pomoc s internetom
« Odpověď #17 kdy: 16 Října 2006, 11:24:42 »
no samotny grep 3c ti nic nevypise aj keby si cakal den. bolo treba pouzit presne "lsmod | grep 3c". modinfo musis pouzit presne "modinfo 3c59x" a nemozes pouzivat `nahradzovacie` znaky ako *,?,... a este tu je vytiahnuty opis modulu 3c59x podla, ktoreho je to ten spravny modul:
Kód: [Vybrat]
krtko@zionstation:~$ modinfo 3c59x | grep desc
description:    3Com 3c59x/3c9xx ethernet driver LK1.1.19 10 Nov 2002
krtko@zionstation:~$
no a modprobe ked skonci bez chyby tak nevypise nic len proste skoci na novy riadok, takze tam to je v poriadku.
ale aj tak ti podla vsetkeho ta sietovka funguje a ja by som to skor videl v tom, ze sa do sieti zrejme budes musiet prihlasit cez win domain. preco sa nespytas svojho poskytovatela alebo ludi od ktorych ten net mas?

Pavelp

  • Host
Pomoc s internetom
« Odpověď #18 kdy: 16 Října 2006, 14:41:51 »
Podle tohoto vypisu a podle screenshotu modul zavedeny je.
Ted zbyva sit zprovoznit, tj. nastavit ip adresu, defaultni branu a nameservery. Protoze nemam a neznam Gnome, musi nastoupit nekdo jiny. Da se to udelat i z prikazove radky, ale vzhledem k Vasim zkusenostem to bude problem.
PP.

kriloter

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 118
Pomoc s internetom
« Odpověď #19 kdy: 16 Října 2006, 14:45:12 »
Inac,asi blba otazka,ale ako vies,ze ta sietovka vlastne nejde?
Tusim som to tu zatial nikde nevidel...
ifconfig pise co?

Pavelp

  • Host
Pomoc s internetom
« Odpověď #20 kdy: 16 Října 2006, 14:48:30 »
Citace: kriloter
Inac,asi blba otazka,ale ako vies,ze ta sietovka vlastne nejde?
Tusim som to tu zatial nikde nevidel...
ifconfig pise co?
Tohle je ta spravna otazka !!!!
PP.

vrobert

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 25
Pomoc s internetom
« Odpověď #21 kdy: 17 Října 2006, 10:59:54 »
Len teraz začínam s linuxom,vobec nerozumiem príkazovému riadku.Každý musí niekde začať nie?
Ta podla adminu nášho siete by som mal nastaviť internet,tak,aby mi server cez DHCP prideloval adresu,a tak by to malo fungovať,viac nevedel pomôct.Ale ani tak nejde net,keď to nastavím tak...Inak ja som nepísal že mi nejde sieťovka,ale že nejde net,len niektomi tu odpísal,že moja sieťovka nie je podporovaná v linuxe...
A v tom prípade,že sa prihlasujem cez win domain,čo mám nastaviť aby mi behal net?
Diky!

Pavelp

  • Host
Pomoc s internetom
« Odpověď #22 kdy: 17 Října 2006, 11:34:04 »
To ze Vam nejde internet v live distribuci ani v Knoppixu (uvedeno ve Vasem prvnim dotaze) vyhodnotili temer vsichni jako nepodporu sitove karty. Jak Knoppix tak Live Ubuntu maji implicitne zapnutou autodetekci sitove karty a konfiguraci pres DHCP. Jak se zjistilo z vypisu, modul pro kartu zavedeny je. Protoze Vam sit nejde (opravdu ?) bude zrejme spatna konfigurace. Jestli admin site tvrdi, ze sit se konfiguruje pres DHCP, neni uz zadna moznost chyby, vyjma technicke chyby.
1. karta je spatna / ma odpaleny vysilac, takze s pocitacem komunikuje, ale do site nevysila.
2. nemate sitovy kabel v zasuvce.
Nic jineho mne nenapada, musi nastoupit vetsi fici.
PP.

LS

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3849
    • http://linux.euweb.cz
Pomoc s internetom
« Odpověď #23 kdy: 17 Října 2006, 12:03:41 »
Jenze ve windows mu to chodi.
Poslete sem vypis prikazu ifconfig.

vrobert

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 25
Pomoc s internetom
« Odpověď #24 kdy: 17 Října 2006, 20:00:39 »
Citace: lukas.svoboda
Jenze ve windows mu to chodi.
Poslete sem vypis prikazu ifconfig.
Vypis prikazu ifconfig:

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.