Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Druhý disk do serveru - lze jej připojit ke stávajícímu /home? [vyřešeno]  (Přečteno 2579 krát)

Bari

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 62
Dobrý den.

Na serveru mám teď jeden 1TB disk, ale pomalu dochází místo. Čili bych chtěl pořídit ještě jeden disk (nejspíš 1,5TB) a připojit ho. Půjde to udělat nějak tak, abych rozšířil ten stávající bez použití RAIDu? V tuto chvíli mám ten jeden disk rozdělený na 20 GB pro systém a aplikace, 4 GB pro swap a zbytek je pro data - adresář /home. Kapacitu adresáře /home bych ale chtěl rozšířit ještě o ten nový disk, půjde to nějak? Nebo jak se vlastně bude tvářit ten nový disk? Jak bude na Ubuntu vidět? RAID nechci použít z důvodu nespolehlivosti RAID0 pole, navíc deska ani RAID nemá.

Díky
« Poslední změna: 17 Listopadu 2009, 15:11:30 od Martin - ViPEr*CZ* »

stderr

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 275
  • globglob, Charliee, we're scuba diving Charlieee!
Re: Druhý disk do serveru - lze jej připojit ke stávajícímu /home?
« Odpověď #1 kdy: 16 Listopadu 2009, 12:47:14 »
Lze vytvorit slozku v /home a do ni novy disk namountovat. Pokud mas /home v LVM, pak lze tento oddil o disk rozsirit.
Fedora & CentOS (RHEL) user ... co tu vlastně dělám?
Blog /dev/stderr & twitr

Martin - ViPEr*CZ*

Re: Druhý disk do serveru - lze jej připojit ke stávajícímu /home?
« Odpověď #2 kdy: 16 Listopadu 2009, 15:39:02 »
Jen doplním....

Ono ho lze doplnit (připojit) do složky /home. Ale obsah stávající složky bude znepřístupněn.
Open source is gold way... Mint 17.2, Debian 8.1 Jessie| Ubuntu Wiki (návody) | Google vyhledávač | Qt4 návody

Armus69

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 297
    • http://www.netlancers.cz
Re: Druhý disk do serveru - lze jej připojit ke stávajícímu /home?
« Odpověď #3 kdy: 16 Listopadu 2009, 18:35:34 »
co ho přimountit do /home jako další adresář (například ten co zabírá nejvíc místa na starém disku), nejdřív ale na něj přesunout data z toho adresáře.
jabber:  Armus69@jabber.cz

Bari

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 62
Re: Druhý disk do serveru - lze jej připojit ke stávajícímu /home?
« Odpověď #4 kdy: 17 Listopadu 2009, 01:03:06 »
Pokud to jde jednoduše udělat tou novou složkou v home, tak to je v pohodě. To mi naprosto stačí. Lze to tím pádem mountnout i dál, než jen do home, že? V home mám složku data, kde jsou veškerá data, tak bych asi udělal novou složku /home/data/nejaky_nazev_slozky, to by taky šlo, že? Je to nějaké obtížné? Musí se nějak zasahovat do stávajícího disku? Ideálně je na to někde nějaký pěkný návod? :)

Krysař

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
Re: Druhý disk do serveru - lze jej připojit ke stávajícímu /home?
« Odpověď #5 kdy: 17 Listopadu 2009, 10:34:07 »
Pokud to jde jednoduše udělat tou novou složkou v home, tak to je v pohodě. To mi naprosto stačí. Lze to tím pádem mountnout i dál, než jen do home, že?
Lze to mountnou kamkoli budes chtit  :)

Citace
V home mám složku data, kde jsou veškerá data, tak bych asi udělal novou složku /home/data/nejaky_nazev_slozky, to by taky šlo, že? Je to nějaké obtížné? Musí se nějak zasahovat do stávajícího disku?
to by slo, obtizne to neni, zasahovat se musi (ale jen malinko - staci jen vytvorit tu slozku: /home/data/nejaky_nazev_slozky)

Citace
Ideálně je na to někde nějaký pěkný návod? :)
http://wiki.ubuntu.cz/P%C5%99ipojen%C3%AD%20disku
http://wiki.ubuntu.cz/P%C5%99ipojen%C3%AD%20disku/fstab
„Nepropadejte naději, jste z nejhoršího vevnitř.“

Martin - ViPEr*CZ*

Re: Druhý disk do serveru - lze jej připojit ke stávajícímu /home?
« Odpověď #6 kdy: 17 Listopadu 2009, 12:31:59 »
Tak tak vytvořit tu složku a namountovat to do toho... nejlépe založit nový řádek v /etc/fstab aby se to mountovalo hned po spuštění systému.

např třeba:

Kód: [Vybrat]
/dev/sda2       /home/data/nova_slozka          ext3    defaults        0       2
Za /dev/sda2 dáte vaše zařízení.

PS: okopíroval jsem to z mého fstab, řádek pro připojení /home
Open source is gold way... Mint 17.2, Debian 8.1 Jessie| Ubuntu Wiki (návody) | Google vyhledávač | Qt4 návody

Bari

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 62
Re: Druhý disk do serveru - lze jej připojit ke stávajícímu /home?
« Odpověď #7 kdy: 17 Listopadu 2009, 15:06:24 »
Díky všem :) Mělo by to být snad v pohodě :) Pokud bych narazil na nějaké problémy, tak se ještě zeptám.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.