HDTV je v současné době šířené klasicky přes DVB-T v MPEG2, zvládne to prakticky jakýkoli tuner, protože to jak se to nakonec zobrazí je stejně na programu který to přehrává. Pod Windows se mi občas stávalo, že dodaný SW k některým tunerům úmyslně snižuje kvalitu (rozlišení), protože to neumí zpracovat. Pak taky záleží jestli tvůj monitor to HD udělá, obligátních 1366x768 co dens nejčastěji cpou na notebooky to není ani HD Ready.
Ono by se snáz vybíralo kdyby výrobci uváděli typ použitého čipu, Linuxu je celkem jedno od koho ten tuner je, hlavně musí obsahovat podporovaný čip, když najdeš něco co má podporovaný čip nativně, jako ten GOLD, tak všechno ostatní na stejném čipu bude fungovat také.
Rozdíly mezi těmi tunery moc nejsou, liší se to hlavně kvalitou příjmu signálu, dá se to prakticky rozdělit do několika skupin:
-šmejdy co ani pod vysílačem nenaladí jedinou stanici, někdy to ovšem má na svědomí program dodaný s tunerem pro příjem té televize v PC, ale to tě na Linuxu nemusí moc zajímat
Potom už klasika:
-špatný příjem signálu
-průměrný příjem signálu
-velmi dobrý příjem signálu
Bohužel podle ceny se nelze moc řídit, měl jsem v ruce tuner skoro za 2500,- který sice podával excelentní výkon (žádné kostičky, žádné sekání), ale měl tak mizerný příjem, že jeho použití v některé více zastíněné lokalitě nebo daleko od vysílače bylo prakticky vyloučeno. Jinak v rozmezí těch 500-1500 dělají všechny skoro totéž, sem tam se to prostě rozkostičkuje nebo sekne.
Dobrým vodítkem jak si nekoupit úplný šmejd je asi tohle (cena ti nezaručí kvalitu):
-tuner musí mít možnost připojení externí antény, ať už koaxem umístěným na sobě nebo přes nějakou redukci
-dobré by bylo znát typ použitého čipu, ale ten obvykle nezjistíš, tak aspoň odstup signál-šum
-podpora pro USB 1.1, tyhle porty mají malou rychlost, tunery s jejich podporou obvykle obsahují vlastní cache (méně kostičkování a výpadků)
Jinak u toho Pinnacle PCTV Nano Stick 73e si připlácíš za podporu MPEG4, ale to dnes nepoužiješ, jestli u nás někdy bude DVB-T s kódováním MPEG4, tak nejdřív tak v roce 2015 (spíš déle), navíc si nejsem jist, ale příjem v MPEG4 v Linuxu zatím moc nefunguje.