Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Pro Ubuntu 10.10 nejsou dostupné ovládače pro NVidii(96.xx a možná i 176.xx)  (Přečteno 5351 krát)

James(CZ)

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 164
  • Když Linux, tak Ubuntu.
Před pár chvílemi jsem se na webu Ubuntu.com dočetl, že pro Ubuntu 10.10 stále neexistují fungující proprietární ovládače NVidie řady 96.xx a 173.xx (ty ale prý už existují, pokud jsem to pochopil správně), týká se to tedy těchto modelů:

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/xorg-server/+bug/626974/comments/1

Tato chyba je uvedena i v bugzille a na oficiálních stránkách Ubuntu:

https://wiki.ubuntu.com/MaverickMeerkat/TechnicalOverview#Graphics and Display
https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/xorg-server/+bug/626974

Jelikož mám právě model, který potřebuje 96.xx ovládač, tak zatím nemohu povýšit verzi :( Snad to brzy dají do pořádku...

Chyba je způsobena novým X.orgem v Ubuntu 10.10
« Poslední změna: 10 Října 2010, 01:33:22 od James(CZ) »
Ubuntu 22.04.01 LTS CZ
PC ASUS ROG Strix G10DK - AMD Ryzen 5 5600X, NV GeForce GTX 1660 Super, 32 GB RAM, 512 GB SSD

Rover623

Ono to jde,ale musel by jsi použít svobodné ovladače,nejsem si jistý jestli nVidia vůbec ty uzavřené předělá,aby to nedopadlo jako s verzí 74 ve staré 9.10,tam po instalaci vše šlo,pak proběhl update Xserveru a do systému už se nedalo dostat

James(CZ)

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 164
  • Když Linux, tak Ubuntu.
A můžu se zeptat na výkon svobodných ovládačů? Půjdou mi v tom hry, které mi doposud fungovali (hrál jsem třeba AssaultCube)? Půjde mi pak TV karta a HDTV (samozřejmě GF 4 MX nepodporuje akceleraci HD videí, ale i tak jsem se mohl koukat na 720p videa)?
Ubuntu 22.04.01 LTS CZ
PC ASUS ROG Strix G10DK - AMD Ryzen 5 5600X, NV GeForce GTX 1660 Super, 32 GB RAM, 512 GB SSD

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6023
No nevím. Dneska sem to dával na noťas s Nvidia 8600GS a jelo to krásně. Dal jsem ten nejvyšší ovladač co to nabídlo.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

James(CZ)

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 164
  • Když Linux, tak Ubuntu.
Téhle grafiky se to netýká, týká se to těchto karet:

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/xorg-server/+bug/626974/comments/1

Problematické jsou už jen ovládače 96.xx, tedy pro LEGACY karty.
« Poslední změna: 10 Října 2010, 19:57:31 od James(CZ) »
Ubuntu 22.04.01 LTS CZ
PC ASUS ROG Strix G10DK - AMD Ryzen 5 5600X, NV GeForce GTX 1660 Super, 32 GB RAM, 512 GB SSD

Poborskiii

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 422
Ovladače 173.xx (konkrétně 173.14.28) s doplněnou podporou xserver 1.9 už jsou pár dní v repozitářích, ovladače 96.xx zatím NVIDIA neopravila, ale prý se na to chystá, byť to asi pár dní potrvá.
« Poslední změna: 10 Října 2010, 20:40:56 od Poborskiii »
OS: Kubuntu 15.10 64bit, KDE 5, Qt 4.8.6/5.4.2, Nvidia 352.30
PC: ASUS M5A99X EVO, AMD FX-4300, RAM Kingston 2x4 GB DDR3 1600 MHz,
SSD Kingston V300 120 GB, HDD Seagate NAS 3TB (ST3000VN000), VGA ASUS Nvidia GeForce GT 440 Silent, Monitor Dell U2412M, skříň Coolermaster Sileo 500

James(CZ)

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 164
  • Když Linux, tak Ubuntu.
jj, tak si pár dnů hold počkám, stejně je to prý lepší :) Pevně doufám, že NVidia opravdu opraví ty ovládače :)
Ubuntu 22.04.01 LTS CZ
PC ASUS ROG Strix G10DK - AMD Ryzen 5 5600X, NV GeForce GTX 1660 Super, 32 GB RAM, 512 GB SSD

Poborskiii

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 422
Abych byl konkrétní, tak tu je odkaz na ten příslib, ale žádný konkrétní termín tam bohužel dán není: http://www.nvnews.net/vbulletin/showthread.php?t=155622 ,
OS: Kubuntu 15.10 64bit, KDE 5, Qt 4.8.6/5.4.2, Nvidia 352.30
PC: ASUS M5A99X EVO, AMD FX-4300, RAM Kingston 2x4 GB DDR3 1600 MHz,
SSD Kingston V300 120 GB, HDD Seagate NAS 3TB (ST3000VN000), VGA ASUS Nvidia GeForce GT 440 Silent, Monitor Dell U2412M, skříň Coolermaster Sileo 500

James(CZ)

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 164
  • Když Linux, tak Ubuntu.
Díky, dal jsem si odkaz do záložek, uvidíme :)
Ubuntu 22.04.01 LTS CZ
PC ASUS ROG Strix G10DK - AMD Ryzen 5 5600X, NV GeForce GTX 1660 Super, 32 GB RAM, 512 GB SSD

VLVOJTA

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 51
Nejsou, prosím, nějaké nové zprávy o vydání ovladačů pro NVidii 96.xx?  ???

James(CZ)

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 164
  • Když Linux, tak Ubuntu.
Tak ovládače jsou už dostupné, dají se stáhnout ze stránek NVidie:

32 bit:

Kód: [Vybrat]
ftp://download.nvidia.com/XFree86/Linux-x86/96.43.19/
64 bit:

Kód: [Vybrat]
ftp://download.nvidia.com/XFree86/Linux-x86_64/96.43.19/
doporučeno je stahovat soubor run s největším číslem u pkg v názvu.

Jak tedy na povýšení Ubuntu 10.04 na 10.10:

Ovládače zatím nejsou v podobě DEB balíčků, proto si stáhněte RUN soubor a někam si jej uložte (ještě před povýšením). Poté stačí provést povýšení, po jehož skončení a restartu počítače Vám naběhne systém pouze do konzoly.

Je tedy nutné nainstalovat stažený ovládač. Postup jak jej nainstalovat již píši ve svém blogu, dovolím si na něj odkázat, abych to nepsal znova:

http://senkjakub.blogspot.com/2010/11/povyseni-ubuntu-na-verzi-1010.html

jedná se o předposlední a poslední odstavec ;)

Pro ty, co mají již Ubuntu 10.10 nainstalované a používají otevřené ovládače:

Stačí nainstalovat ovládač způsobem, který píši v blogu. Instalátor se Vás na konci instalace zeptá, zda si přejete, aby upravil systém tak, aby používal proprietární ovládač, to mu samozřejmě dovolte a po dokončení instalace a následném restartu systému již by měl systém používat proprietární ovládač.

Neumím s konzolí, nechci riskovat a pod.

Alternativním řešením je počkat do chvíle, až se objeví balíčky s ovládači pro Ubuntu 10.10, osobně nedokážu říct, zda se tak vůbec stane a kdy.

Poznámka:

Bohužel fórum neumí (nebo jsem alespoň nepřišel na způsob) korektně odkazovat na FTP, proto jsem odkazy vložil alespoň do CODE.
« Poslední změna: 06 Listopadu 2010, 18:16:20 od James(CZ) »
Ubuntu 22.04.01 LTS CZ
PC ASUS ROG Strix G10DK - AMD Ryzen 5 5600X, NV GeForce GTX 1660 Super, 32 GB RAM, 512 GB SSD

Tinta

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 68
Tak ovládače jsou už dostupné, dají se stáhnout ze stránek NVidie:
32 bit:
Kód: [Vybrat]
ftp://download.nvidia.com/XFree86/Linux-x86/96.43.19/

Tak jsem se s verzí 10.10 pěkně nachytala. Povýšila jsem a nenajely mi Xka. Zkusila jsem tedy nainstalovat výše uvedený ovladač, potom se mi podařilo Xka rozjet. Ale po restartu jsem tam kde předtím. Hledám všude možně (možná blbě), ale nic kromě nainstalování nvidia-current jsem nenašla. Bohužel po restartu pořád to samé. Čistá instalace to asi nevyřeší, že? Poraďte mi prosím někdo co s tím, už jsem z toho docela zoufalá.

Rover623

sudo apt-get remove nvidia-current a přepsat v xorgu driver na "nv"

Tinta

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 68
sudo apt-get remove nvidia-current a přepsat v xorgu driver na "nv"

No tohle jsem vyzkoušela, Xka naběhnou, ovšem rozlišení monitoru atd. je v háji. Potřebuju zřejmě/právě ten nvidia ovladač, ale ten mi jaksi "vydrží" jenom do restartu ...

James(CZ)

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 164
  • Když Linux, tak Ubuntu.
Asi se ty ovládače nenainstalovali, nebo sis nenechala nastavit xorg.conf instalátorem. Vážně to nezobrazilo žádný warning či error?

Zkus dát do konzole:

sudo nvidia-xconfig

co ti to vypíše?

sudo apt-get remove nvidia-current a přepsat v xorgu driver na "nv"

No tohle jsem vyzkoušela, Xka naběhnou, ovšem rozlišení monitoru atd. je v háji. Potřebuju zřejmě/právě ten nvidia ovladač, ale ten mi jaksi "vydrží" jenom do restartu ...

To je divné, s xv by neměli být problémy, to rozlišení nešlo přenastavit v Ubuntu?
« Poslední změna: 10 Listopadu 2010, 00:05:02 od James(CZ) »
Ubuntu 22.04.01 LTS CZ
PC ASUS ROG Strix G10DK - AMD Ryzen 5 5600X, NV GeForce GTX 1660 Super, 32 GB RAM, 512 GB SSD

Tinta

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 68
Asi se ty ovládače nenainstalovali, nebo sis nenechala nastavit xorg.conf instalátorem. Vážně to nezobrazilo žádný warning či error?

Zkus dát do konzole:

sudo nvidia-xconfig

co ti to vypíše?
command not found, nebo něco podobnýho, prostě se nic nevypíše ani nespustí

To je divné, s xv by neměli být problémy, to rozlišení nešlo přenastavit v Ubuntu?
Nejde přenastavit, nenabízí se mi potřebný rozlišení. Ráno jsem to doma normálně pustila, ale s tím špatným rozlišením, po přihlášení tam akorát byla hláška ve smyslu, že nastavení monitoru nemůže být použito. Dodatečný ovladače tam žádný nejsou.

Vzala jsem si počítač do práce, teď jsem to tu znova pustila, naběhne mi "ubuntu 10.10" pak nějaký hlášky a potom monitor začne blikat "signal out of range". Bohužel jsem zapomněla live CD doma, takže aktuálně nemůžu nic dělat ani zjišťovat, ale to během dopoledne pořeším, takže případný nápady/rady uvítám.

Tinta

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 68
Takže: LiveCD nemám. Ale vyměnila jsem monitor za ten samej, co mám doma. Všechno naběhlo, akorát bylo špatný rozlišení. Žádný nesvobodný ovladače nebyly nainstalovaný - v Systém --> Správa --> Dodatečné ovladače nebylo vůbec nic. Takže jsem se přepla do konzole, stopla gdm a znova nainstalovala ten výše uvedený ovladač (sudo sh NVIDIA-Linux-x86-96.43.19-pkg1.run). Bylo tam upozornění, že instaluju už nainstalovaný driver a nakonec instalátor chtěl ještě spustit nvidia-xconfig, to jsem odklepla. Po následným spuštění X jsem spustila Systém --> Předvolby --> Monitory, kde byl dotaz, že aktuální ovladač nepodporuje nezbytná rozšíření a jestli chci použít ovladač výrobce. Když jsem dala ano, spustil se "NVIDIA X Server settings", pomocí kterýho jsem už správně nastavila rozlišení. Ale pokud se teď kouknu do Dodatečných ovladačů, není tam vůbec nic ... Předpokládám, že po restartu Xka nepůjdou, tak jako předtím ...

James(CZ)

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 164
  • Když Linux, tak Ubuntu.
Měli by jít. Ty dodatečné ovládače jsou právě náhradou za ty ovládače od NVidie (a dalších výrobců), aby uživatel je nemusel příliš složitě instalovat. To, že je tam nevidíš, je dobře, ještě totiž nejsou v repozitářích.

Po restartu by tedy mělo být již vše OK.

Ten příkaz ti prve nešel, protože jsi neměla nainstalované ovládače, jejich součástí je právě nvidia-xconfig ;)
Ubuntu 22.04.01 LTS CZ
PC ASUS ROG Strix G10DK - AMD Ryzen 5 5600X, NV GeForce GTX 1660 Super, 32 GB RAM, 512 GB SSD

Tinta

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 68
Měli by jít. Ty dodatečné ovládače jsou právě náhradou za ty ovládače od NVidie (a dalších výrobců), aby uživatel je nemusel příliš složitě instalovat. To, že je tam nevidíš, je dobře, ještě totiž nejsou v repozitářích.

Po restartu by tedy mělo být již vše OK.

Ten příkaz ti prve nešel, protože jsi neměla nainstalované ovládače, jejich součástí je právě nvidia-xconfig ;)
Aha. Tak jsem to restartovala, naběhlo to, ale musím pořád přenastavovat to rozlišení resp. ovladač "aktivovat" spuštením volby Monitory ... No ale aspoň že to vůbec naběhne. Každopádně díky všem za rady.

James(CZ)

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 164
  • Když Linux, tak Ubuntu.
v klasické konzoli přímo v prostředí GNOME:

sudo /usr/bin/nvidia-settings

nastavit, uložit změny. Nyní by to mohlo zůstat nastaveno i po restartu, zkus ;)
Ubuntu 22.04.01 LTS CZ
PC ASUS ROG Strix G10DK - AMD Ryzen 5 5600X, NV GeForce GTX 1660 Super, 32 GB RAM, 512 GB SSD

Tinta

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 68
v klasické konzoli přímo v prostředí GNOME:

sudo /usr/bin/nvidia-settings

nastavit, uložit změny. Nyní by to mohlo zůstat nastaveno i po restartu, zkus ;)
Tohle se mi právě spustí v tý volbě "Monitory", po volbě Ano po dotazu "Zdá se, že váš grafický ovladač nepodporuje rozšíření nezbytná pro použití tohoto nástroje. Chcete místo něj použít nástroj výrobce vašeho grafického ovladače?". Vydrží to do dalšího restartu :)

VLVOJTA

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 51
Děkuji za předešlou diskuzi, povedlo se mi díky ní (snad bez problémů) rozchodit grafiku v rozumném (nativním) rozlišení. :-)

James(CZ)

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 164
  • Když Linux, tak Ubuntu.
To jsem rád :) Nevýhoda tohoto postupu je, že se musí nainstalovat ovládače pro každou verzi linuxového jádra (jsem si skoro jist, aspoň u Mandrivy to tak bylo), avšak u Ubuntu moc často nová jádra nevycházejí (v oficiálních repozitářích), tak by to neměl být problém.
Ubuntu 22.04.01 LTS CZ
PC ASUS ROG Strix G10DK - AMD Ryzen 5 5600X, NV GeForce GTX 1660 Super, 32 GB RAM, 512 GB SSD

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6023
To jsem rád :) Nevýhoda tohoto postupu je, že se musí nainstalovat ovládače pro každou verzi linuxového jádra (jsem si skoro jist, aspoň u Mandrivy to tak bylo), avšak u Ubuntu moc často nová jádra nevycházejí (v oficiálních repozitářích), tak by to neměl být problém.
Mělo by se to samo překompilovat. Ne? (dkms)
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

VLVOJTA

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 51
To jsem rád :) Nevýhoda tohoto postupu je, že se musí nainstalovat ovládače pro každou verzi linuxového jádra (jsem si skoro jist, aspoň u Mandrivy to tak bylo), avšak u Ubuntu moc často nová jádra nevycházejí (v oficiálních repozitářích), tak by to neměl být problém.
Mělo by se to samo překompilovat. Ne? (dkms)
Asi ne. :-( Před chvílí jsem nainstaloval z repozitáře novou verzi linuxového jádra a po restartu sem skončil opět v textovém režimu. :-/ Mám ale pocit, že se mimo jiné instaloval i balík s ovladači grafiky. Je dost možné, že se ty dva balíky popraly. Víte, prosím, někdo jak z té šlamastiky ven?

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.