Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: root bez hesla...?  (Přečteno 6837 krát)

AirForce1

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 22
root bez hesla...?
« kdy: 04 Prosince 2010, 01:39:38 »
mám celkem 2 dotazy... doufám že jsou zde inteligentní lidé co mi poradí a nebudou mi nadávat že tohle to a támhle to neumím nebo bych neměl používat

1) zajímá mě jestli je v ubuntu možnost automatického přihlášení do systému s uživatelem bez hesla... nejlepší by bylo přímo přihlášení za roota bez hesla
vysvětlím proč: jedná se o PC pro soukromé účely a jsem jediný fyzický uživatel toho PC a jakékoliv bezpěčnostní ryzika mě nezajímají a jsem si jich vědom tohle PC mám primárně jen pro prohlížení internetu a linux na to chci protože windows je na to PC moc náročný a starší verze windows nechci (vista a starší)... další jsou nekonečné hlášky o to abych zadal heslo snad všude a ke všemu co nastavuju/spoštim/instaluju a to nechci...

2) s tímhle PC bych se rád připojoval do domácí sítě kde jsou sdílené soubory... a teď v čem je problém... ty soubory jsou nasdílené na počítači s windows 7 kde jsem přihlášen jako uživatel bez hesla jenže když se chci do toho PC připojit a prohlížet ty soubory tak to po mě chce přihlášení ale to nefunguje (takhle je to většinou i mezi počítači s windows... občas to funguje ale u těch co to nefunguje vždycky zafunguje domácí skupina) takže jak tohle vyřešit pokud možno bez zásahu do počítače kde jsou ty soubory nasdíleny

PS předem upozorňuju že se v linuxu nijak extra nevyznám takže nějaké složité rady mi prosim vás neraďte... stejně tak mi prosim vás neraďte jak jsou tyhle možnosti co požaduju nebezpečné a jak to udělat bezpečněji protože chci mít na PC komfort a nechci všude zadávat hesla
« Poslední změna: 04 Prosince 2010, 10:50:35 od AirForce1 »

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re: root bez hesla...?
« Odpověď #1 kdy: 04 Prosince 2010, 10:47:28 »
Nechcem sa ťa nijako dotknúť ale je to blbosť.A hlavne a roota...zisti si o tom dačo a pochopíš.To heslo tam pre dačo je.Root je defaultne vypnutý->neá sa za ňho prihlásiť, čiže žiadne su nefunguje iba sudo.A hlavne čo sa týka toho pripojenia k internetu.Root bez hesla je taka kokocina ako keby boli väznice ale nemali ostrahu a mreže.Hocikdo ti môže s PC urobiť hocičo.Keď chceš tak demonštratívne ti to môžem ukázať.Prihlasovať sa môžeš aj bez pýtania hesla.Funguje to.Jedine pri inštalácií si to bude pýtať heslo.Čo je logické.Keď si vážiš svojho súkromia a nemáš rád špiclovanie tak si to s tým heslom velmi rýchlo rozmysli.
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

AirForce1

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 22
Re: root bez hesla...?
« Odpověď #2 kdy: 04 Prosince 2010, 12:17:35 »
Nechcem sa ťa nijako dotknúť ale je to blbosť.A hlavne a roota...zisti si o tom dačo a pochopíš.To heslo tam pre dačo je.Root je defaultne vypnutý->neá sa za ňho prihlásiť, čiže žiadne su nefunguje iba sudo.A hlavne čo sa týka toho pripojenia k internetu.Root bez hesla je taka kokocina ako keby boli väznice ale nemali ostrahu a mreže.Hocikdo ti môže s PC urobiť hocičo.Keď chceš tak demonštratívne ti to môžem ukázať.Prihlasovať sa môžeš aj bez pýtania hesla.Funguje to.Jedine pri inštalácií si to bude pýtať heslo.Čo je logické.Keď si vážiš svojho súkromia a nemáš rád špiclovanie tak si to s tým heslom velmi rýchlo rozmysli.
já to chápu jak to myslíš dobře ale tak mi teda napiš jak vyřeš to aby mě nikde nevyskakovala hláškde kde bych musel psát heslo a tim nikde myslim nikde a abych mohl v systému cokoliv nastavovat bez nutnosti změni uživatele nebo něčoho podbně krkolomnýho

Kedrigern

Re: root bez hesla...?
« Odpověď #3 kdy: 04 Prosince 2010, 12:19:14 »
No ani se mi o tom nechce přemýšlet... roota bez hesla by opravdu nebylo ono. Prostě návrh UNIXu je takový, že by to dělalo moc problémů (kdyby se osekaly služby ven, tak jasně, ale těch služeb je moc).

Udělej si uživatele, který bude mít veškerá práva, která mu půjdou nastavit. Pak:
Systém -> Správa -> Přihlašovací obrazovka (nastavíš automatické přihlášení)

PS: Mě se systém skoro na heslo neptá. Jen když instaluji programy (to se tě asi netýká) a když se v něčem hrabu (pochopitelně). Čili si vypni aktualizace, nainstaluj co potřebuješ a o heslu neuslyšíš. Celá moje rodina má Ubuntu a hesla vůbec neznají a pracuje se jim dobře.

Pokud jde o Internet, tak nainstaluj ubuntu-restricted-extras (v Centru softwaru je to přeložené). Přidá ti to dost věcí, které by ti asi chyběly.

AirForce1

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 22
Re: root bez hesla...?
« Odpověď #4 kdy: 04 Prosince 2010, 12:22:28 »
No ani se mi o tom nechce přemýšlet... roota bez hesla by opravdu nebylo ono. Prostě návrh UNIXu je takový, že by to dělalo moc problémů (kdyby se osekaly služby ven, tak jasně, ale těch služeb je moc).

Udělej si uživatele, který bude mít veškerá práva, která mu půjdou nastavit. Pak:
Systém -> Správa -> Přihlašovací obrazovka (nastavíš automatické přihlášení)

PS: Mě se systém skoro na heslo neptá. Jen když instaluji programy (to se tě asi netýká) a když se v něčem hrabu (pochopitelně). Čili si vypni aktualizace, nainstaluj co potřebuješ a o heslu neuslyšíš. Celá moje rodina má Ubuntu a hesla vůbec neznají a pracuje se jim dobře.

Pokud jde o Internet, tak nainstaluj ubuntu-restricted-extras (v Centru softwaru je to přeložené). Přidá ti to dost věcí, které by ti asi chyběly.
ale já se v tom chci hrabat a taky proto nechci aby na mě každejch 5 vteřin vyskakovala hláška s heslem a pokud možno nikde... já myslel že systém by měl být spíš aktulizovaný ne?

PS a jaký teda problémy by způsobovalo root bez hesla?
« Poslední změna: 04 Prosince 2010, 12:25:02 od AirForce1 »

jmp

  • Host
Re: root bez hesla...?
« Odpověď #5 kdy: 04 Prosince 2010, 12:29:26 »
Citace
PS a jaký teda problémy by způsobovalo root bez hesla?

napr. to, ze se z toho stroje stane zombie, ktery bude pracovat pro nekoho jineho a skodit po siti dalsim - takovejch je uz dost z windows, tak proc podporovat tvorbu dalsich i z linuxu...

praci na roota a bez hesla bych pochopil maximalne na stroji, ktery nikdo jiny nepouziva a neni pripojen do site, ale stejne to zpusobi, ze budete ziskavat spatne nevyky a tech se jentak uz nezbavite...

AirForce1

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 22
Re: root bez hesla...?
« Odpověď #6 kdy: 04 Prosince 2010, 12:33:01 »
Citace
PS a jaký teda problémy by způsobovalo root bez hesla?

napr. to, ze se z toho stroje stane zombie, ktery bude pracovat pro nekoho jineho a skodit po siti dalsim - takovejch je uz dost z windows, tak proc podporovat tvorbu dalsich i z linuxu...

praci na roota a bez hesla bych pochopil maximalne na stroji, ktery nikdo jiny nepouziva a neni pripojen do site, ale stejne to zpusobi, ze budete ziskavat spatne nevyky a tech se jentak uz nezbavite...
jo vážně takže jakejkoliv PC bez hesla se rovná automaticky zombie? a jak se to stane prostě samo od sebe to asi těžko... pokud to je moje soukromé PC a nejsem ve firemní síti nevidim důvod mít na něm heslo jinak nevidim důvod proč bych měl svoje zvyky měnit a taky bych rád upozornil na fakt že mi tu ještě nikdo neporadil jak vyřešit problém jak mít systém tak abych se mě neptal na heslo pořád tu jen někdo dělá bu bu bu ale nic z toho
« Poslední změna: 04 Prosince 2010, 12:35:30 od AirForce1 »

RNA

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 630
Re: root bez hesla...?
« Odpověď #7 kdy: 04 Prosince 2010, 12:44:19 »
Bude ten počítač připojený k internetu?

AirForce1

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 22
Re: root bez hesla...?
« Odpověď #8 kdy: 04 Prosince 2010, 12:47:52 »
Bude ten počítač připojený k internetu?
Bude... jsem myslel že jsem to napsal v prvním příspěvku... ještě ale než začnete něco psát tak mi už prosovás řekněte jak to vyřešit a až potom nadávejte jak jsem blbej že tohle dělám a jaký všechny rizika to sebou nese nebo co všechno mi chcete ještě vyčíst
« Poslední změna: 04 Prosince 2010, 12:51:57 od AirForce1 »

Pavel Půlpán

Re: root bez hesla...?
« Odpověď #9 kdy: 04 Prosince 2010, 12:50:34 »
Nechci poučovat, ale ryzika se píší s měkkým y... ;)

AirForce1

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 22
Re: root bez hesla...?
« Odpověď #10 kdy: 04 Prosince 2010, 12:52:20 »
Nechci poučovat, ale ryzika se píší s měkkým y... ;)
dobře už jsem to opravil nikdo neni dokonalý

ras

  • Host
Re: root bez hesla...?
« Odpověď #11 kdy: 04 Prosince 2010, 12:52:30 »
Linux tak nefunguje. (většina dister)
Nikdo tě nenutí měnit tvoje zvyky.
Vyzkoušej Slax ten běhá defaultně pod rootem

AirForce1

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 22
Re: root bez hesla...?
« Odpověď #12 kdy: 04 Prosince 2010, 12:59:01 »
Linux tak nefunguje. (většina dister)
Nikdo tě nenutí měnit tvoje zvyky.
Vyzkoušej Slax ten běhá defaultně pod rootem
nemusí to běhat přímo pod rootem ale chci přesně tohle a je mi jedno jak se to vyřeší:
nechci aby se mě systém ptal na heslo a to při jakékoliv události... nechci měnit distribuci ubuntu se mi líbí teda až na to heslo který to chce snad i při změne wallpaperu
« Poslední změna: 04 Prosince 2010, 13:08:21 od AirForce1 »

ras

  • Host
Re: root bez hesla...?
« Odpověď #13 kdy: 04 Prosince 2010, 13:10:09 »
Ty jseš ještě větší exot než já. karma +
Ale na Hulana nemáš

jmp

  • Host
Re: root bez hesla...?
« Odpověď #14 kdy: 04 Prosince 2010, 13:14:17 »
pokud nevidite duvod, proc menit sve spatne navyky, tak ja nevidim duvod Vam radit... ;-)

AirForce1

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 22
Re: root bez hesla...?
« Odpověď #15 kdy: 04 Prosince 2010, 13:17:16 »
pokud nevidite duvod, proc menit sve spatne navyky, tak ja nevidim duvod Vam radit... ;-)
a na co tady to forum je když se tu zeptám a nikdo mi nechce odpovědět :(

Pavel Půlpán

Re: root bez hesla...?
« Odpověď #16 kdy: 04 Prosince 2010, 13:20:45 »
Možná, že jen nikdo neví... nepamatuju se, že by tu někdo někdy něco takového řešil. Myšlenky, co jdou unixovým principům proti srsti... :)

airlive

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2280
  • Linux User: 479151.
Re: root bez hesla...?
« Odpověď #17 kdy: 04 Prosince 2010, 13:35:00 »
...ale je vidět,že nelenil a dělá maximum pro vyřešení problému:
http://www.zive.cz/poradna/linux-bez-hesla/sc-20-cq-444401/default.aspx?consultanswers=1
openSUSE Leap 15.1
Vivaldi: King of Browsers.
"Tón, kterým se hovoří v linuxových skupinách, je tvrdý, ale srdečný..."

AirForce1

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 22
Re: root bez hesla...?
« Odpověď #18 kdy: 04 Prosince 2010, 13:47:44 »
...ale je vidět,že nelenil a dělá maximum pro vyřešení problému:
http://www.zive.cz/poradna/linux-bez-hesla/sc-20-cq-444401/default.aspx?consultanswers=1
tam to nemělo cenu tam lidi jen uráží tak jsem se v dobré víře přesunul sem ale začínám si myslet že tady to taky asi nema cenu :(

Kedrigern

Re: root bez hesla...?
« Odpověď #19 kdy: 04 Prosince 2010, 14:02:26 »
AirForce1: Linux má defaultně mnohem mocnější nástroje pro práci na síti. To ale znamená, že pokud k němu má třeba flash ve firefoxu plný přístup, tak může začít to pravé peklo. Opravdu není potřeba nic instalovat, jen spustit skript a cokoliv je na světě.

Dalším problémem je, že některé programy se tomu budou bránit. Dobře napsané programy si to hlídají a rootovi "dovolují" ovládání třeba jen v textovém režimu, aby někdo kdo bezhlavě zadává heslo něco nerozbil (tuším že GDM tě nepřihlásí, Ubuntu Tweak se také chová dosti divně).

Teď mě napadlo UNIXové řešení. Nastav uživateli skupinu root. A pak jdi se svým počítačem dál od slušných lidí ;-). Mělo by to mít požadovaný efekt. Zkoušet to nebudu.

Jinak to, že se chceš hrabat v systému je zajímavé, ale asi ho jen rozbiješ, pokud pokládáš takovéto dotazy. Např: pod rootem napsat toto do terminálu: rm -rf .* (či rm -rf /) je smrt. A každý, kdo někdy viděl moc shellu ti najde stovky takových věcí...

On root je prostě něco jiného než Administrator z Windows.

jmp

  • Host
Re: root bez hesla...?
« Odpověď #20 kdy: 04 Prosince 2010, 14:03:51 »
njn - par takovych lidi, kteri ignoruji varovani jsem uz zazil
obvykle to po nejakem case skonci tak, ze si svym chovanim privodi problem s pocitacem
takovy pocitac, ktery nasledne skodi v siti dal, byva obvykle odpojen od site a dotycny se jeste vzteka...

GdH

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3176
    • GdH-Notes
Re: root bez hesla...?
« Odpověď #21 kdy: 04 Prosince 2010, 14:09:16 »
Komplet root přístup je na prd, ale můžeš dát administrátorovi možnost používat sudo bez hesla. Tedy pokud budeš chtít spustit něco s právy roota z terminálu, musíš použít sudo/gksudo, ale nebudeš muset zadávat heslo. Při spouštění zaheslovaných aplikací z menu, si ani nevšimneš, že se to spouští s root právy.

Spustíš
Kód: [Vybrat]
sudo visudo
a řádek:
Kód: [Vybrat]
%admin ALL=(ALL) ALLzměníš na:
Kód: [Vybrat]
%admin ALL=(ALL) NOPASSWD: ALLUkončíš Ctrl+X a potvrdíš uložení.

Vlastně jen aplikace, které si samy vynucují zadávání hesla za běhu, jako Centrum softwaru, či správa uživatelů, budou prudit, pokud se nespustí s gksudo rovnou.
« Poslední změna: 04 Prosince 2010, 15:09:03 od GdH »

AirForce1

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 22
Re: root bez hesla...?
« Odpověď #22 kdy: 04 Prosince 2010, 18:26:02 »
takže mohl by to tu někdo napsat/shrnout jak teda udělat to abych nemusel v systému zadávat heslo (nejen při přihlášení) pokud možno nějaký konkrétní postup by se hodil jak na to a co všechno tam nastavit... budu používat ubuntu (10.10) takže jestli to má ubuntu nějak jinak tak prosim konkrétně na ubuntu jak to nastavit
« Poslední změna: 04 Prosince 2010, 18:31:28 od AirForce1 »

daysleeper

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1206
Re: root bez hesla...?
« Odpověď #23 kdy: 04 Prosince 2010, 18:29:27 »
tobe je mozna jedno, ze si nekdo v lepsim pripade udela z tveho pocitace bota a bude ho pouzivat na rozesilani spamu a ruzne utoky na jine pocitace v siti... nam to jedno neni...

AirForce1

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 22
Re: root bez hesla...?
« Odpověď #24 kdy: 04 Prosince 2010, 18:37:20 »
tobe je mozna jedno, ze si nekdo v lepsim pripade udela z tveho pocitace bota a bude ho pouzivat na rozesilani spamu a ruzne utoky na jine pocitace v siti... nam to jedno neni...
proboha proč vždycky řešíte tu nejhorši možnou variantu... vy si myslíte že jsem prostě uplnej idiot nebo já už nevim... mě to neni jedno že by se z mýho počítače stalo něco takovýho ale proč by se to mělo za každou cenu prostě stát? to je jako tvdit že člověk co jezdí na kole bez helmy protože mu vadí si vždycky roseká hlavu a skončí v nemocnici a nebo rovnou mrtvej a ještě k tomu způsobí hromadnou bouračku

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.