Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Dotazy a připomínky ke knize Ubuntu 10.10 CZ  (Přečteno 8990 krát)

bibri

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 56
    • Bibri.net
Dotazy a připomínky ke knize Ubuntu 10.10 CZ
« kdy: 05 Prosince 2010, 15:17:21 »
Zdravím,

zde můžete psát své dotazy, postřehy a připomínky ke knize Ubuntu 10.10 CZ - Praktická příručka uživatele Linuxu. Vítáme všechno, co vám v knize chybí nebo čemu nerozumíte, stejně jako hlášení případných chyb a cokoliv jiného. Nezapomeňte, že vaše připomínky nám pomáhají knihu zlepšovat!

dalich

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 6
Re: Dotazy a připomínky ke knize Ubuntu 10.10 CZ
« Odpověď #1 kdy: 24 Prosince 2010, 11:20:28 »
Nainstaloval jsem už dvě vaše verze Ubuntu Remix, co jsou na CD v knize. Jsem amatér a instaluji to nezkušeným uživatelům, co mají denně viry :)

Subjektivně k CD a verzi Remix: velmi příjemné ovládání, jednoduché, vše se instaluje "samo", snadný přechod z Win XP. Opravdu jsem nadšený, moc se mi líbí! Zatím jsem stahoval Ubuntu 10.10. přímo z webu, Remix mi však přijde vylepšený a ideální pro české prostředí.

Co je průšvih: je tam chyba, při instalaci si to vyžaduje balík, který je závislý na něčem, co neexistuje. Pak to nepustí další aktualizace, vidím červené varování (známé z Avastu při hlášení virů) a končím. Díky Petrovi Krčmářovi a jeho telefonické navigaci pro mne naprosto neznámými příkazy přes terminál byl problém vyřešen a problematický balík odstraněný. Stát se to však člověku, který o linuxu nemá ani páru a neví, na koho se obrátit, dává zpět Win.

Píše to toto:

linux-image-generic

Balíčkovací systém je porušen

Zkontrolujte, zda nepoužíváte repozitáře třetích stran. Pokud ano, vypněte je, protože jsou často zdrojem problémů.
Dále spusťte v terminálu následující povel: apt-get install -f

Ke knize:
Velmi podrobná kniha, díky za ni. Protože už nějakou dobu z pozice amatéra počítač ovládám, hodně věcí si najdu. Ale psát na 13 stránce příklad příkazů, když nemám ani šajnu, co je do "sudo", "aptitude" apod. je pro mne jako linuxového začátečníka stresující.

Ale celkově vzato dobrá práce a až nějak přes Google rozchodím tu hloupou chybu (Petrovi už dnes volat nechci), tak se moc těším na používání Ubuntu a čtení knihy. :-)
« Poslední změna: 24 Prosince 2010, 11:22:06 od dalich »

bibri

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 56
    • Bibri.net
Re: Dotazy a připomínky ke knize Ubuntu 10.10 CZ
« Odpověď #2 kdy: 26 Prosince 2010, 10:51:29 »
Co je průšvih: je tam chyba, při instalaci si to vyžaduje balík, který je závislý na něčem, co neexistuje. Pak to nepustí další aktualizace, vidím červené varování (známé z Avastu při hlášení virů) a končím. Díky Petrovi Krčmářovi a jeho telefonické navigaci pro mne naprosto neznámými příkazy přes terminál byl problém vyřešen a problematický balík odstraněný. Stát se to však člověku, který o linuxu nemá ani páru a neví, na koho se obrátit, dává zpět Win.

Píše to toto:

linux-image-generic

Balíčkovací systém je porušen

Pozor, tohle není chyba DVD (vyzkoušeno)! Porušený balíčkovací systém je moc závažná věc, může to být poškozené médium (zkontrolovat není-li poškrábané), chyba hardwaru nebo nějaký hodně nestandardní postup (i když toto by se stávat nemělo). Já ho viděl jen dvakrát - v obou případech byl vadný pevný disk.

Ale psát na 13 stránce příklad příkazů, když nemám ani šajnu, co je do "sudo", "aptitude" apod. je pro mne jako linuxového začátečníka stresující.

Nějaký jiný nápad, co tam dát? Připomínám, že jde o "typo" ukázku v kapitole "Typografické konvence" :).

Mikuláš Šostronek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Re: Dotazy a připomínky ke knize Ubuntu 10.10 CZ
« Odpověď #3 kdy: 12 Února 2011, 14:23:58 »
Kniha sa mi veľmi páči, dokonca som ju aj 2x požičal, ale bez priložených DVD. Mám 6-ročný počítač ASUS A3500L, 1,5 GHz Celeron M, 740 MB RAM ale len 40 GB HDD. Fungujú všetky Fn klávesy (okrem vypnutia WiFi) a systém sa správa prívetivo. Len na menších LCD displejoch je vyhladzované písmo dosť nepríjemné a dalo mi to dosť námahy, kým som to na Ubuntu fóre vyhľadal a nastavil obyčajné písmo ako je to vo WinXP. Ak uvážim, že Ubuntu sa inštaluje aj na mininotebooky s 10 palcovou obrazovkou, bolo by vhodné do knihy uviesť aj postup pre vypnutie vyhladzovania písma v celom systéme (aj aplikácie). Aj keď si to vo Vzhľade definujem, aplikácie ako Firefox alebo FBReader to nerešpektujú a je potrebné ručné upravenie jedného súboru (tuším 10_antialias.conf, je to niekde na fóre).
Možno by ešte stálo za úvahu, či nevydávať 300 stranovú knihu len pre LTS verzie a pre ostatné vydať len tých 80 strán noviniek spolu s  DVD prílohami. Alebo tých 80 strán v elektronickej podobe napáliť na DVD nosiče a predávať ich samostatne bez papierovej knihy, samozrejme za rozumnú cenu. Ak si niekto kúpil knihu o Ubuntu 10.04, asi už znovu nevrazí 20 € za knihu, v ktorej je len 80 strán noviniek a dve DVD aj keď je iste zvedavý, čo je v tej knihe nové.
Ďakujem Vám.

Ubuntu 14.04, Acer Extensa 5635G, Intel Centrino, 2,2 GHz; 8 GB RAM, 500 GB HDD.

vasicekabc

Re: Dotazy a připomínky ke knize Ubuntu 10.10 CZ
« Odpověď #4 kdy: 14 Února 2011, 21:29:28 »
Přesně tak, knihu mám (10.04), na novinky bych docela zvědavý byl, dvd bych chtěl, ale pětikilo znovu dávat nebudu, když většina obsahu bude stejná.
Bral bych třeba instalační dvd, které by obsahovalo i dodatky k předchozímu vydání a to třeba tak ze kilko. To je cena, kterou jsem ochoten  tak ze zvědavosti dát, protože fakticky to vlastně nepotřebuji.

jan30t

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 19
Re: Dotazy a připomínky ke knize Ubuntu 10.10 CZ
« Odpověď #5 kdy: 26 Února 2011, 13:39:38 »
500Kč za knihu mi vůbec nevadí. Protože chápu, že něco stojí knihu připravit i když je vše podobné. Musí se ale znovu vytisknout v nějakém nákladu a to něco stojí. Navíc se musí připravit DVD a to taky není zadarmo. Cena se mi zdá spíše malá oproti jiným knížkám bez DVD. Jsem s knihou velice spokojený a DVD mi v počítači funguje lépe, než když si Ubuntu stáhnu z internetu. Taky ho všem kamarádům, kteří už jsou z Windows KO instaluji. Jsou spokojení a ještě se nestalo, že by mi volali, že jim přestalo něco fungovat. Což u Windows bylo běžné. Jen jsem se chtěl zeptat redaktorů jestli je možné díky dalšímu DVD, které s knihou vyjde, lze upgradovat. Pokud ano, tak jak?

Děkuji.

Tomáš Břinčil

  • Občanské sdružení Ubuntu ČR
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1610
  • moje obrázky ↓
    • TomasBrincil.cz
Re: Dotazy a připomínky ke knize Ubuntu 10.10 CZ
« Odpověď #6 kdy: 27 Února 2011, 18:25:56 »
[...] Jen jsem se chtěl zeptat redaktorů jestli je možné díky dalšímu DVD, které s knihou vyjde, lze upgradovat. Pokud ano, tak jak?
Nejsem redaktor, ale snad ti nebude vadit když odpovím. I kdyby jsi získal týden staré CD/DVD už nebude aktuální.
Proto vřele doporučuji udělat upgrade pomocí internetu.
Jestli kamarádi mají připojení k internetu, jako že asi mají, protože ho dnes má každý, tak stačí dát: Systém → Správa → Správa aktualizací.

Teď to nejdůležitější. Pokud je stávající verze LTS (takzvaně s delší podporou) ukáže se ti nad seznamem tlačítko provést upgrade. Pokud stávající aktuální verze není LTS je potřeba kliknout v tom okně vlevo dole na tlačítko Nastavení vyplnit heslo, vybrat záložku Aktualizace a uplně dole je Povýšení distribuce a rozklikávácí nabídka. Defaultně je nastavena na Pouze vydání s dlouhou podporou, tak jej překlikni na Normální vydání a Tlačítko pro povýšení systému se objeví :)

Petr R.

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 154
  • ...
Re: Dotazy a připomínky ke knize Ubuntu 10.10 CZ
« Odpověď #7 kdy: 27 Února 2011, 20:04:13 »
...Pokud je stávající verze LTS (takzvaně s delší podporou) ukáže se ti nad seznamem tlačítko provést upgrade. Pokud stávající aktuální verze není LTS...

Obráceně. Pokud je LTS, musí se změnit nastavení, jinak ne.

Jinak já bych doporučil dělat čistou přeinstalaci, obzvlášť v příští verzi s Unity :)
Ubuntu 11.10 "Oneiric Ocelot" | Oddíly (ext 4): /, /home, /www | PC Intel | Linux user #482261

Tomáš Břinčil

  • Občanské sdružení Ubuntu ČR
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1610
  • moje obrázky ↓
    • TomasBrincil.cz
Re: Dotazy a připomínky ke knize Ubuntu 10.10 CZ
« Odpověď #8 kdy: 27 Února 2011, 20:48:33 »
...Pokud je stávající verze LTS (takzvaně s delší podporou) ukáže se ti nad seznamem tlačítko provést upgrade. Pokud stávající aktuální verze není LTS...
Obráceně. Pokud je LTS, musí se změnit nastavení, jinak ne.
Tomu nerozumím, defaultně se pochopitelně objeví jen LTS aby uživatel nebyl každý půlrok obtěžován upgradem.

phplus

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1426
  • MSI ATI Radeon 7860, NVIDIA GeForce GTX 650
Re: Dotazy a připomínky ke knize Ubuntu 10.10 CZ
« Odpověď #9 kdy: 27 Února 2011, 21:47:35 »
...Pokud je stávající verze LTS (takzvaně s delší podporou) ukáže se ti nad seznamem tlačítko provést upgrade. Pokud stávající aktuální verze není LTS...
Obráceně. Pokud je LTS, musí se změnit nastavení, jinak ne.
Tomu nerozumím, defaultně se pochopitelně objeví jen LTS aby uživatel nebyl každý půlrok obtěžován upgradem.
Já si tedy myslím, že záleží, co máš za verzi. Pokud normální, objeví se možnost aktualizace při každé změně vydání, pokud LTS tak při změně LTS ale mohu se mýlit, dělám čisté instalace.

Petr R.

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 154
  • ...
Re: Dotazy a připomínky ke knize Ubuntu 10.10 CZ
« Odpověď #10 kdy: 28 Února 2011, 14:11:37 »
...Pokud je stávající verze LTS (takzvaně s delší podporou) ukáže se ti nad seznamem tlačítko provést upgrade. Pokud stávající aktuální verze není LTS...
Obráceně. Pokud je LTS, musí se změnit nastavení, jinak ne.
Tomu nerozumím, defaultně se pochopitelně objeví jen LTS aby uživatel nebyl každý půlrok obtěžován upgradem.
Já si tedy myslím, že záleží, co máš za verzi. Pokud normální, objeví se možnost aktualizace při každé změně vydání, pokud LTS tak při změně LTS ale mohu se mýlit, dělám čisté instalace.

Přesně tak, v LTS verzích se ve výchozím upozorňuje jen na LTS kvůli těm, co si to instalují na servery. Když to ale není LTS, tak už se upozorní na každou verzi, protože to stejně nikdo nebude mít na serveru.
Ubuntu 11.10 "Oneiric Ocelot" | Oddíly (ext 4): /, /home, /www | PC Intel | Linux user #482261

jenda93

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 653
  • software engineer
Re: Dotazy a připomínky ke knize Ubuntu 10.10 CZ
« Odpověď #11 kdy: 01 Března 2011, 18:25:51 »
Zmíněnou knihu nemám a zajímalo by mě, kde je vyrobena. Já dnes na mnoha českých knihách čtu "Vyrobeno v Číně".
Hlavním úkolem vývojářů je chválit nový software

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re: Dotazy a připomínky ke knize Ubuntu 10.10 CZ
« Odpověď #12 kdy: 01 Března 2011, 19:07:15 »
...Pokud je stávající verze LTS (takzvaně s delší podporou) ukáže se ti nad seznamem tlačítko provést upgrade. Pokud stávající aktuální verze není LTS...
Obráceně. Pokud je LTS, musí se změnit nastavení, jinak ne.
Tomu nerozumím, defaultně se pochopitelně objeví jen LTS aby uživatel nebyl každý půlrok obtěžován upgradem.
Já si tedy myslím, že záleží, co máš za verzi. Pokud normální, objeví se možnost aktualizace při každé změně vydání, pokud LTS tak při změně LTS ale mohu se mýlit, dělám čisté instalace.

Přesně tak, v LTS verzích se ve výchozím upozorňuje jen na LTS kvůli těm, co si to instalují na servery. Když to ale není LTS, tak už se upozorní na každou verzi, protože to stejně nikdo nebude mít na serveru.
Vela ludí ma na servere Gnome?
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

jenda93

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 653
  • software engineer
Re: Dotazy a připomínky ke knize Ubuntu 10.10 CZ
« Odpověď #13 kdy: 01 Března 2011, 19:49:04 »
Já grafiku na serveru nemám, ale někteří mají Gnome na serveru rádi...
Hlavním úkolem vývojářů je chválit nový software

Petr R.

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 154
  • ...
Re: Dotazy a připomínky ke knize Ubuntu 10.10 CZ
« Odpověď #14 kdy: 02 Března 2011, 14:56:49 »
Vždyť nemusí jít ani o servery, ale o počítače, kde se nehodí moc často povyšovat (veřejný internet, knihovny, ...)
Ubuntu 11.10 "Oneiric Ocelot" | Oddíly (ext 4): /, /home, /www | PC Intel | Linux user #482261

jenda93

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 653
  • software engineer
Re: Dotazy a připomínky ke knize Ubuntu 10.10 CZ
« Odpověď #15 kdy: 02 Března 2011, 16:59:07 »
Může být, ale co sem se díval, tak v knihovnách a kavárnách mají vesměs Windows.
Hlavním úkolem vývojářů je chválit nový software

Petr R.

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 154
  • ...
Re: Dotazy a připomínky ke knize Ubuntu 10.10 CZ
« Odpověď #16 kdy: 02 Března 2011, 18:41:29 »
Třeba v naší knihovně (Chrudim) jsem viděl linux (vypadalo to jako XFCE). Ale jinak je (téměř) všude Windows, ale vývojáři by měly počítat s těmi, co to používají.
Ubuntu 11.10 "Oneiric Ocelot" | Oddíly (ext 4): /, /home, /www | PC Intel | Linux user #482261

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re: Dotazy a připomínky ke knize Ubuntu 10.10 CZ
« Odpověď #17 kdy: 02 Března 2011, 18:41:55 »
Ale je ževraj pár miest kde je linux. Sám som to ale nevidel. Neviem či je to tým, že takéto miesta nevyhladávam alebo je ich málo. ::)
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

ferri

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 45
Re: Dotazy a připomínky ke knize Ubuntu 10.10 CZ
« Odpověď #18 kdy: 06 Března 2011, 19:22:27 »
Knihu som si kúpil. Spracovaná je na úrovni ako je to u tohoto kolektívu štandardom.
A teraz k porovnaniu dvoch knižne vydaných distribúcií.
Po piatich dňoch som Ubuntu 10.10 CZ odinštaloval a vrátil som sa naspäť k Mandriva Linuxu 2010 CZ (knihu mám tiež zakúpenú).
Gnome prostredie mi proste nesedí. Mandrivou upravené prostredie KDE je neporovnateľne lepšie pripravené pre bežného používateľa,
ako Gnome od Ubuntu.
Pre porovnanie spomeniem len programy, ktoré mi chýbali najviac, resp. ich Gnome ekvivalenty sú na nižšej úrovni.
K3B versus Brasero, Krusader versus Gnome Commander, Kget versus Gwget atď.
Ja viem, že si ich môžem bez problémov doištalovať do Gnome. Ale to už nejaký hybrid.
Jediné čo musím Gnome uznať, je Network Manager, ktorý je neporovnateľne lepší, ako ten v KDE.
Avšak mal som možnosť skúsiť alpha 2 Mandriva Linuxu 2011, kde je Network Manger prepracovaný
a berie si to dobré s oboch desktopových prostredí.
Moje názory sú čisto subjektívne a sú to opakujem názory. Nikoho sa nesnažím presvedčiť, aby sa Ubuntu vzdal.
Niekto má rád blondínky a iný zasa hnedovlasé.
Viem, že kúpou knihy som podporil, aj keď len trocha, aj autorov Mandriva Linuxu, keďže autorský kolektív je ten istý.
 

phplus

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1426
  • MSI ATI Radeon 7860, NVIDIA GeForce GTX 650
Re: Dotazy a připomínky ke knize Ubuntu 10.10 CZ
« Odpověď #19 kdy: 06 Března 2011, 19:34:33 »
Knihu som si kúpil. Spracovaná je na úrovni ako je to u tohoto kolektívu štandardom.
A teraz k porovnaniu dvoch knižne vydaných distribúcií.
Po piatich dňoch som Ubuntu 10.10 CZ odinštaloval a vrátil som sa naspäť k Mandriva Linuxu 2010 CZ (knihu mám tiež zakúpenú).
Gnome prostredie mi proste nesedí. Mandrivou upravené prostredie KDE je neporovnateľne lepšie pripravené pre bežného používateľa,
ako Gnome od Ubuntu.
Pre porovnanie spomeniem len programy, ktoré mi chýbali najviac, resp. ich Gnome ekvivalenty sú na nižšej úrovni.
K3B versus Brasero, Krusader versus Gnome Commander, Kget versus Gwget atď.
Ja viem, že si ich môžem bez problémov doištalovať do Gnome. Ale to už nejaký hybrid.
Jediné čo musím Gnome uznať, je Network Manager, ktorý je neporovnateľne lepší, ako ten v KDE.
Avšak mal som možnosť skúsiť alpha 2 Mandriva Linuxu 2011, kde je Network Manger prepracovaný
a berie si to dobré s oboch desktopových prostredí.
Moje názory sú čisto subjektívne a sú to opakujem názory. Nikoho sa nesnažím presvedčiť, aby sa Ubuntu vzdal.
Niekto má rád blondínky a iný zasa hnedovlasé.
Viem, že kúpou knihy som podporil, aj keď len trocha, aj autorov Mandriva Linuxu, keďže autorský kolektív je ten istý.
 
Nechápu, proč sis nenaistaloval Kubuntu 11.04.

jenda93

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 653
  • software engineer
Re: Dotazy a připomínky ke knize Ubuntu 10.10 CZ
« Odpověď #20 kdy: 06 Března 2011, 20:13:42 »
Možná proto, že Mandriva je na žebříčku Distrowatch v první desítce, kdežto Kubuntu až ve třetí desítce. Netvrdím, že ten žebříček je zcela objektivní, ale o něčem to přece jen hovoří...

Ale věřím, že se časem vrátí k Ubuntu...
Hlavním úkolem vývojářů je chválit nový software

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re: Dotazy a připomínky ke knize Ubuntu 10.10 CZ
« Odpověď #21 kdy: 06 Března 2011, 23:19:57 »
Knihu som si kúpil. Spracovaná je na úrovni ako je to u tohoto kolektívu štandardom.
A teraz k porovnaniu dvoch knižne vydaných distribúcií.
Po piatich dňoch som Ubuntu 10.10 CZ odinštaloval a vrátil som sa naspäť k Mandriva Linuxu 2010 CZ (knihu mám tiež zakúpenú).
Gnome prostredie mi proste nesedí. Mandrivou upravené prostredie KDE je neporovnateľne lepšie pripravené pre bežného používateľa,
ako Gnome od Ubuntu.
Pre porovnanie spomeniem len programy, ktoré mi chýbali najviac, resp. ich Gnome ekvivalenty sú na nižšej úrovni.
K3B versus Brasero, Krusader versus Gnome Commander, Kget versus Gwget atď.
Ja viem, že si ich môžem bez problémov doištalovať do Gnome. Ale to už nejaký hybrid.
Jediné čo musím Gnome uznať, je Network Manager, ktorý je neporovnateľne lepší, ako ten v KDE.
Avšak mal som možnosť skúsiť alpha 2 Mandriva Linuxu 2011, kde je Network Manger prepracovaný
a berie si to dobré s oboch desktopových prostredí.
Moje názory sú čisto subjektívne a sú to opakujem názory. Nikoho sa nesnažím presvedčiť, aby sa Ubuntu vzdal.
Niekto má rád blondínky a iný zasa hnedovlasé.
Viem, že kúpou knihy som podporil, aj keď len trocha, aj autorov Mandriva Linuxu, keďže autorský kolektív je ten istý.
 
Niekto zasa holohlavé ;D. Takisto aj svižný systém bez zbytočností.
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

ferri

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 45
Re: Dotazy a připomínky ke knize Ubuntu 10.10 CZ
« Odpověď #22 kdy: 07 Března 2011, 06:05:32 »
Mandriva nepoužíva štandardné Kde plasma prostredie, ale je prispôsobené tak, aby sa dalo jednoduchšie používať a nastavovať.
A Mandriva control center je podľa mňa výborné.
Taktiež som sa presvedčil, že Ubuntu mi proste nesedí.
Každému vyhovuje niečo iné a iste to bude jeden z hlavných dôvodov existencie toľkých linuxových distribúcií.
« Poslední změna: 07 Března 2011, 06:14:53 od ferri »

jmp

  • Host
Re: Dotazy a připomínky ke knize Ubuntu 10.10 CZ
« Odpověď #23 kdy: 07 Března 2011, 12:41:57 »
Citace
Každému vyhovuje niečo iné a iste to bude jeden z hlavných dôvodov existencie toľkých linuxových distribúcií.
jj - do kamene tesat...
K+

bibri

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 56
    • Bibri.net
Re: Dotazy a připomínky ke knize Ubuntu 10.10 CZ
« Odpověď #24 kdy: 14 Března 2011, 15:31:56 »
Len na menších LCD displejoch je vyhladzované písmo dosť nepríjemné a dalo mi to dosť námahy, kým som to na Ubuntu fóre vyhľadal a nastavil obyčajné písmo ako je to vo WinXP. Ak uvážim, že Ubuntu sa inštaluje aj na mininotebooky s 10 palcovou obrazovkou, bolo by vhodné do knihy uviesť aj postup pre vypnutie vyhladzovania písma v celom systéme (aj aplikácie). Aj keď si to vo Vzhľade definujem, aplikácie ako Firefox alebo FBReader to nerešpektujú a je potrebné ručné upravenie jedného súboru (tuším 10_antialias.conf, je to niekde na fóre).

OK, to je dobrý nápad, díky za tip.

Možno by ešte stálo za úvahu, či nevydávať 300 stranovú knihu len pre LTS verzie a pre ostatné vydať len tých 80 strán noviniek spolu s  DVD prílohami. Alebo tých 80 strán v elektronickej podobe napáliť na DVD nosiče a predávať ich samostatne bez papierovej knihy, samozrejme za rozumnú cenu. Ak si niekto kúpil knihu o Ubuntu 10.04, asi už znovu nevrazí 20 € za knihu, v ktorej je len 80 strán noviniek a dve DVD aj keď je iste zvedavý, čo je v tej knihe nové.
Ďakujem Vám.

Toto je velmi těžké a už se to zde několikrát řešilo. Za prvé - knihy mají minimální náklad, kde minimum se určuje z hlediska rentability. Víc knih se prostě neprodá. Rozdělit je na kousky znamená, že jednotlivé kousky budou stejně drahé jako celá kniha. Rentabilita se nesmí zhoršit, jinak kniha nevyjde :(. Když nevyjde, není se o čem bavit... Navíc cena kompletu je opravdu velmi nízká, jak píše jan30t (stačí srovnat s jinými knihami, a to vůbec nemluvím o množství skutečného obsahu/textu):

...  Musí se ale znovu vytisknout v nějakém nákladu a to něco stojí. Navíc se musí připravit DVD a to taky není zadarmo. Cena se mi zdá spíše malá oproti jiným knížkám bez DVD. ...

Za druhé - knihu si kupuje spousta začátečníků. K čemu jim bude DVD s 80 stranami novinek? Jak je napíšeme, když nebudeme mít k dispozici zbytek textu? Co budou číst? Takový produkt má smysl jen pro toho, kdo má předchozí knihu. A co když má nějakou starší verzi, co pak? Toto nejde vyřešit - kniha obsahuje návody a postupy, ne novinky, ty si lze najít na webu nebo v release notes.

Za třetí - kniha a DVD jsou dost integrovány. Když ty věci rozdělíme, musí kniha obsahovat spoustu balastu pro lidi, kteří si koupí jen knihu, ne DVD. Jde to, ale snížíme míru komfortu (z obchodního hlediska bude o důvod méně ke koupi). Stojí to za to?

Za čtvrté - rozumná cena je dost orientační pojem :). Přečtěte si http://www.root.cz/clanky/martin-lipert-kindle-je-nejvetsim-zlem-pro-eknihy-v-cesku/ nebo http://www.zive.cz/clanky/ebooky-v-cesku-proc-se-nakladatele-boji/sc-3-a-154866/default.aspx - tam je uvedeno, z čeho se obvykle skládá cena knihy a jak se dělá. Totéž platí pro DVD. Pozn: na knihách a DVD Ubuntu pracuje více než deset lidí, rozpočet je o dost vyšší (je to daň za aktuálnost knihy vs. neustálé obměny Ubuntu).

Bral bych třeba instalační dvd, které by obsahovalo i dodatky k předchozímu vydání a to třeba tak ze kilko. To je cena, kterou jsem ochoten  tak ze zvědavosti dát, protože fakticky to vlastně nepotřebuji.

Viz výše - navíc kdo ji nepotřebuje, nemusí ji kupovat :). A většina obsahu stejná není, všechno se reviduje (musí), aby údaje seděly. Něco víc, něco méně, ale musí se to udělat.

Doopravdy - nechci a nebudu se vymlouvat, popsal jsem realitu. Nebudu na toto téma ani moc diskutovat (nicméně nápady uvítám). Zatím zůstáváme u modelu "jeden produkt, jedna cena". Všechno závisí na množství. Kdyby se prodalo dvakrát tolik kusů, nebude s tím problém a je z čeho začít. Pak by mělo smysl prodávat média zvlášť, knihu zvlášť atd. Prozatím zvažuji pouze to, že zkusíme nachystat knihu v elektronické formě pro nějakou čtečku a nabídnout ISO ke stažení. Kilo za to stažení ISO by možná šlo, závisí to jen na množství lidí. To vše jen pokud nám to CPress dovolí - ignorovat je nemůžeme...

... Jen jsem se chtěl zeptat redaktorů jestli je možné díky dalšímu DVD, které s knihou vyjde, lze upgradovat. Pokud ano, tak jak? ...

Nejde to, Ubuntu upgrade z DVD nepodporuje (resp. nevím o tom, instalátor to nenabízí, upgrade jde jen po netu). V knize je návod, jak systém nainstalovat se zachováním uživatelských dat a uživatelského nastavení.

Po piatich dňoch som Ubuntu 10.10 CZ odinštaloval a vrátil som sa naspäť k Mandriva Linuxu 2010 CZ (knihu mám tiež zakúpenú).
Gnome prostredie mi proste nesedí. Mandrivou upravené prostredie KDE je neporovnateľne lepšie pripravené pre bežného používateľa,
ako Gnome od Ubuntu.
Pre porovnanie spomeniem len programy, ktoré mi chýbali najviac, resp. ich Gnome ekvivalenty sú na nižšej úrovni.
K3B versus Brasero, Krusader versus Gnome Commander, Kget versus Gwget atď.
...
Viem, že kúpou knihy som podporil, aj keď len trocha, aj autorov Mandriva Linuxu, keďže autorský kolektív je ten istý.

KDE aplikace byly lepší vždy a to je důvod, proč i já zůstávám u KDE. Nicméně nesouhlasím, že by Gnome v Ubuntu bylo špatné - je jen jiné a 90 % lidí bude bohatě stačit a ve většině případů pro ně bude lepší než KDE. Je totiž výrazně "jednodušší". Mandriva má KDE mnohem lépe udělané, pro lidi, kteří jej preferují, je to jednoznačná volba. Za podporu děkuji jménem svým i spoluautorů. Tímto končím s OT.

Ostatní též poprosím, aby se vyhnuli tématům mimo zaměření diskuse. Děkuji za pochopení.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.