Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Ubuntu - kral mezi distribucemi  (Přečteno 14340 krát)

LS

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3849
    • http://linux.euweb.cz
Ubuntu - kral mezi distribucemi
« kdy: 10 Prosince 2006, 18:25:27 »

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Ubuntu - kral mezi distribucemi
« Odpověď #1 kdy: 10 Prosince 2006, 18:32:02 »
Mezi distribucemi je ubuntu nejoblíbenější, tak už jenom aby to tak bylo i mezi os...

Pitris

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 224
Ubuntu - kral mezi distribucemi
« Odpověď #2 kdy: 10 Prosince 2006, 19:39:23 »
To prijde. Myslim, ze chybi uz jen hry (jojo, ja vim, na Linux jsou) ty, co jdou na Wineh dracku a z druhe strany podpora firem v profi aplikacich (CAD, CAM, DTP...)

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Ubuntu - kral mezi distribucemi
« Odpověď #3 kdy: 10 Prosince 2006, 19:50:47 »
Citace: Pitris
To prijde. Myslim, ze chybi uz jen hry (jojo, ja vim, na Linux jsou) ty, co jdou na Wineh dracku a z druhe strany podpora firem v profi aplikacich (CAD, CAM, DTP...)
Myslím že nejvíc chybí nějaký balík účetnictví pro malé a střední podniky - ty by totiž rády přešly na linux, hlavně kvůli nákládům, které by ušetřili za licence.

Marcel 'Maky' Šuška

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1425
  • Kdo si hraje s Ubuntu, nezlobí.
Ubuntu - kral mezi distribucemi
« Odpověď #4 kdy: 10 Prosince 2006, 19:56:27 »
Citace: James
http://www.osnews.com/story.php?news_id=16681 (anglicky)
Škoda, že je to napsané jen na anglických stránkách.

Nos těmi hrami souhlasím opravdu kvalitních her je málo, tak jako účetí programy.

Pavelp

  • Host
Ubuntu - kral mezi distribucemi
« Odpověď #5 kdy: 10 Prosince 2006, 20:47:51 »
Citace: vojtech.t
Citace: Pitris
To prijde. Myslim, ze chybi uz jen hry (jojo, ja vim, na Linux jsou) ty, co jdou na Wineh dracku a z druhe strany podpora firem v profi aplikacich (CAD, CAM, DTP...)
Myslím že nejvíc chybí nějaký balík účetnictví pro malé a střední podniky - ty by totiž rády přešly na linux, hlavně kvůli nákládům, které by ušetřili za licence.
Ona staci Samba, uz to je uspora jak bejk.

Luban

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1638
Ubuntu - kral mezi distribucemi
« Odpověď #6 kdy: 10 Prosince 2006, 20:50:15 »
No mě hry nechybí. Spíše mi chybí větší podpora některých vyrobců HW linuxu obecně.
Už jsem několikrát psal, že momentálně jediný zásadní problém na svém PC po přechodu na linix je nezprovoznění
scaneru Canon (ty na linux dost kašlou).
Docela by mě zajímala statistika, kolik uživatelů po počátečním nadšení z linuxu přejde zpět na win
pravě z důvodu problému se svým HW (který třeba nechtějí řešit , nebo řešení neexistuje).

eStar

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 455
    • http://www.linuxsoftware.cz/
Ubuntu - kral mezi distribucemi
« Odpověď #7 kdy: 10 Prosince 2006, 21:07:42 »
Jak moc jsou přesné ty grafy na google trend labs? Pokud to chápu správně tak tyto grafy zrcadlý zájem na vyhledávači o jednotlivá slova,zkuste zadat linux,windows nebo ubuntu,windows xp. Opravte mě jestli se mylím, ale podle tohohle na tom linux oproti windows není ani zdaleka tak zle jak sem si myslel.

Jakub Lucký

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3433
    • Jakub Lucký
Ubuntu - kral mezi distribucemi
« Odpověď #8 kdy: 10 Prosince 2006, 21:10:52 »
Citace: Luban
No mě hry nechybí. Spíše mi chybí větší podpora některých vyrobců HW linuxu obecně.
Už jsem několikrát psal, že momentálně jediný zásadní problém na svém PC po přechodu na linix je nezprovoznění
scaneru Canon (ty na linux dost kašlou).
Docela by mě zajímala statistika, kolik uživatelů po počátečním nadšení z linuxu přejde zpět na win
pravě z důvodu problému se svým HW (který třeba nechtějí řešit , nebo řešení neexistuje).
No myslím že prvotní nadšení opadá u spousty lidí ve chvíli, kdy zjistí že se nedá vše naklikat (popř nezazní jim Billovská melodie při startu) Jde vlastně o lenost, neochotu něco nastavit, popř tak velké problémy s HW, že je to odradí. Pokud dotyčný už s despektem přichází, pak taky odejde. Pokud přichází s chutí učit se a s nechutí k Windows, pak většinou vydrží
FAQ-Často kladené otázky   Návody(wiki)     
Jakub@Life:~$ Ubuntu změnilo váš život, přejete si změny uložit?(Y/N)?
Děkujeme, že nekrmíte trolly Blogísek  :wq

Pitris

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 224
Ubuntu - kral mezi distribucemi
« Odpověď #9 kdy: 11 Prosince 2006, 10:33:52 »
Citace: Luban
No mě hry nechybí. Spíše mi chybí větší podpora některých vyrobců HW linuxu obecně.
Už jsem několikrát psal, že momentálně jediný zásadní problém na svém PC po přechodu na linix je nezprovoznění
scaneru Canon (ty na linux dost kašlou).
Docela by mě zajímala statistika, kolik uživatelů po počátečním nadšení z linuxu přejde zpět na win
pravě z důvodu problému se svým HW (který třeba nechtějí řešit , nebo řešení neexistuje).
Ja zadny problem z HW nemam a to proto, ze si vzdy nejdrive zjistim jak je co podprovano a az pak se rozhodnu, ze dany ty HW koupim. Vetsina lidi, mam pocit to dela presne opacne.
Jiste, uznavam, ze pokud uz nekdo HW nakoupil a az pak objevil Linux, tak se pak dost tezko vyhazuje napriklad fungujici tiskarna. Ja osobne jsem by nucen toto udelat se Scanerem. A nelituji. Za stejne penize mam mnohem lepsi.

Pitris

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 224
Ubuntu - kral mezi distribucemi
« Odpověď #10 kdy: 11 Prosince 2006, 10:35:17 »
Citace: vojtech.t
Citace: Pitris
To prijde. Myslim, ze chybi uz jen hry (jojo, ja vim, na Linux jsou) ty, co jdou na Wineh dracku a z druhe strany podpora firem v profi aplikacich (CAD, CAM, DTP...)
Myslím že nejvíc chybí nějaký balík účetnictví pro malé a střední podniky - ty by totiž rády přešly na linux, hlavně kvůli nákládům, které by ušetřili za licence.
Jojo. Na uctu jsem zapomnel. Je to tak trochu mimo muj obor. Ale jeste bych do toho seznamu pridal kvalitni programy na strih videa.

Luban

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1638
Ubuntu - kral mezi distribucemi
« Odpověď #11 kdy: 11 Prosince 2006, 10:48:22 »
Citace: Pitris
Jiste, uznavam, ze pokud uz nekdo HW nakoupil a az pak objevil Linux, tak se pak dost tezko vyhazuje napriklad fungujici tiskarna. Ja osobne jsem by nucen toto udelat se Scanerem. A nelituji. Za stejne penize mam mnohem lepsi.
To je přesně můj případ. Scaner je skvělý a přijde mi hloupé jej někam se silným prodělkem prodat a připlatit za nový.
Budu holt jeětě nějaký čas držet na časti jednoho z disků má legální win98 :(.

DuckD

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 878
  • Open Srdcař
    • www.duckd.cz
Ubuntu - kral mezi distribucemi
« Odpověď #12 kdy: 11 Prosince 2006, 10:48:33 »
Zdar,
krále Ubuntu v posledním měsíci pokořil openSUSE
viz.: http://distrowatch.com/stats.php?section=popularity

Je lepší openSUSE? Ještě se mi zamlouvá Gentoo. Co myslíte?
Máte nějaké zkušenosti s konkurencí?
8) Lidé žijí v souborech. ===>> LINUXTERO <<=== Pravidelná dávka tvého linuxtera!

LS

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3849
    • http://linux.euweb.cz
Ubuntu - kral mezi distribucemi
« Odpověď #13 kdy: 11 Prosince 2006, 11:12:02 »
Hm, zda se ze SUSE jde nahoru. Ale ty vysledky za posledni mesic jsou nejake divne? Na 4. miste LinuxMint? Na 10.miste Sabayon? Co to je?

Tezko rict jestli je SUSE lepsi nebo horsi nez Ubuntu, je proste jine. Gentoo je uplne jina kategorie distribuci, cilova skupina je uplne jina nez u Ubuntu nebo SUSE. I kdyz zrovna ja mam na notebooku Ubuntu a Gentoo soucasne ;)

Jakub Lucký

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3433
    • Jakub Lucký
Ubuntu - kral mezi distribucemi
« Odpověď #14 kdy: 11 Prosince 2006, 11:48:34 »
SuSE jsem chvíli měl, byl jsem tehdy hodně moc velká lama. Největší nevýhodou pro pokročilejšího uživatele je nemožnost editovat konfigurační soubory .conf, protože o ty se stará pro lamy velmi praktický ovládací nástroj Yastt2. Ten ale také člověka dost omezuje. SuSE je distribuce řekl bych spíše pro firmy, protože je hodně podobná Windows a lze na ní brzy přejít. Ubuntu mi přijde spíš pro větší nadšence.
FAQ-Často kladené otázky   Návody(wiki)     
Jakub@Life:~$ Ubuntu změnilo váš život, přejete si změny uložit?(Y/N)?
Děkujeme, že nekrmíte trolly Blogísek  :wq

fastsnail

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 112
Ubuntu - kral mezi distribucemi
« Odpověď #15 kdy: 11 Prosince 2006, 14:59:41 »
K tomu distrowatch - Suse podle mě nejde nahoru, jen Ubuntu se tříští - zkuste sečíst Ubuntu, Mint, Ulteo, Ubuntu CE, Kubuntu, Xubuntu, Fluxbuntu, nUbuntu a já nevím co ještě, a uvidíte jaké distro je na prvním místě :-) - hlavně Mint a Ulteo teď Ubuntu dost ubrali...
ARCH Linux na desktopu:
Chieftec LBX-02B-B-B-400W, Asus P5B-VM, Intel Core2Duo 6320, 2x512MB Geil, 250GB Seagate, nVidia 7300GS, Samsung 225BW (22" 1680x1050)
 UBUNTU Studio 8.04 (HH) na notebooku: Lenovo ThinkPad R61; 15,4" WSXGA+ (1680x1050); nVidia Quadro NVS 140M

Petr Tomeš

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1582
    • http://www.phil.muni.cz/~ptomes/
Ubuntu - kral mezi distribucemi
« Odpověď #16 kdy: 11 Prosince 2006, 15:22:49 »
Osobní zkušenost s Celeronem 500 MHz a 128 MB RAM (zdůrazňuji tuto konfiguraci, na jiné se mohou nevýhody a přednosti různých distribucí projevit jinak):

1. OpenSUSE 10.2 s GNOME
Dvouhodinová instalace, nutnost 3 CD. Strašně, neúnosně pomalé, nepoužitelné.

2. Mandriva 2007 s GNOME
- Rychlejší instalace z méně kroků než u OpenSUSE 10.2, potřeba 4 CD, divná písma po instalaci, Firefox 1.5, pomalé - použitelné v nouzi.

3. Ubuntu 6.10 (s GNOME)
- nejrychlejší instalace z nejméně kroků - stačí 1 CD nebo netboot CD (8 MB). Systém relativně použitelný pro většinu základních základní úloh jako web, e-mail, tvroba dokumentů (nikoliv však s OpenOffice ale třeba s Abiwordem nebo Gnumericem), poslech písniček, přehrávání videa... velké množství softwaru při instalaci
- možnost instalace Xubuntu, kde se ještě více ocení jednoduchost a rychlost (nenáročnost) při používání.

4. Gentoo
- problémy s načtením LiveCD kvůli jádru nekompatibilním s mým HW, nutnost instalace například z netboot CD Ubuntu, několikadenní kompilace balíků a řešení problémů (při kompilaci, vhodné USE falgy...) až po zásek během kompilace a následně neřešitelná chyba po restartu při načítání souborového systému XFS.

5. Arch Linux
- nedetekuje a nepoužívá správně síťovou kartu -> nemožnost síťové instalace a nemožnost nastavení sítě ani po klasické instalaci


Předpokládám, že i na rychlejším HW se projeví rychostní výhody *Ubuntu, jeho jednoduchost a snadná údržba a aktualizace - podpora jednoho vydání po dobu minimálně 18 měsíců předchází problémům jiných distribucí průběžně přecházejících na novější řady balíků.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.