No tohle ale "normální" smrtelník neví!!! Pokud něco takového nabízí seriózní firma (a to myslím WD je) a prodává seriózní obchod v ČR, tak předpokládám, že je to v pohodě. Nekupuju šunty z čínských shopů, tam by mne to nepřekvapilo, ale teď si připadám jako nějaký terorista. Chtěl jsem prostě vyřešit rychlý přenos dat, bez nutnosti tahat nové "dráty", myslíte, že tedy čistší by bylo navýšit výkon mého wifi routeru nějakou lepší anténou, nebo jak to řěšit?
PS nejbližší radioamatér je cca 1000m vzdušnou čarou (alespoň podle antény)
Ale nee, tak jsem to vůbec nemyslel a OK1DTM pravděpodobně také ne.
Jak výrobce, tak prodejce jen realizují business v rámci zákonné a podzákonné legislativy a stejně tak I ty sis koupil zařízení “v dobré víře” a nikdo tě za to nebude zbytečně obtěžovat. Problém je v tom, že povolené komunikační služby mají přednost a na tobě by bylo odstranit problémy, které bys jim způsobil. Jiná otázka je, zda by ses potom chtěl hojit na prodejci (výrobce je ze hry).
Zvýšení výkonu u schváleného zařízení je dodaným programovým vybavením možné, ale výměna antény za jinou, než dodanou prodejcem je (zjednodušeně řečeno) porušeném prohlášení o shodě (výrobek v nové konfiguraci není ten, který byl schválen). Přitom právě použití anteny s větší směrovostí (ziskem) je nejméně bolestivé ze všeho, co zde dosud padlo. Samozřejmě pokud v daném směru není někdo, kdo číhá na tvoje data nebo je nechtěně dostane.
Několik poznámek ke konkrétnímu případu a jeho řešení.
Krok č. 1. Zařízení několik dnů intenzivně používej (zejména současně s ostatními zdroji elektromagnetického znečistění, vysavač, fen, mixer, sekačka) a ověř si, že ti vyhovuje. Pokud ne, bude se s tím dále trápit už někdo jiný.
Krok č. 2. Zkus se dát do řeči s radioamatérem na jednom kilometru, o kterém jsi mluvil. Podle svodu víš, kde bydlí, chodíte spolu do sámošky, venčíte psíky apod. Zeptej se ho, zda v posledních dnech nezaznamenal nějaký zjevný vzrůst rušení zejm. na pásmu 160 m. Pravděpodobně řekne, že ano, ale na to nedbej, to je záležitost toho nahoře.
Řekni mu na rovinu, žes začal používat PLT a že tě lidi straší. Takže domluv se s ním na konkrétním čase, kdy zařízení vypneš a pak za určitou dobu, kterou určíš ty, zase zapneš. A to párkrát za sebou. On si napíše, kdy rušení šlo nahoru a kdy dolů, ty, kdys to zapnul/vypnul. Na vás obou pak je, abyste si porovnali časy, zda se statisticky významně shodují.
Předpokládáme, že onen radioamatér je dostatečně fundovaný a zvolená metoda vyloučí důvod si vymýšlet. Informaci, kterou od něj získáš, a která snad bude negativní, můžeš brát za jakési vodítko, ale neznamená to, že po jiné větvi rozvodů s jiným vyzařováním (např. jinak zatrubkovaným) jsi za vodou.
Pokud bude rušení průkazné, nezbude, než filtrovat („před hodinami“) apod. Ale nestrašme předem. Jak říkal jistý Hamlet, být připraven, toť vše.
Pst