Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Externí disk zmizel  (Přečteno 7032 krát)

Zuziki

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 9
Externí disk zmizel
« kdy: 06 Srpna 2011, 10:43:44 »
Zdravím a prosím o pomoc. Ztratil se mi externí disk ADATA CH94, který mám stále připojený k Notebooku Travel Mate 5720 s Ubuntu. Bohužel nevím číslo, a ani nevím, jak ho najít (jsem technický analfabet).
Když se mi ztratil, měla jsem spuštěný přehrávač filmů a Transmission při stahování Torrentů.
Externí disk vidím přes Diskový nástroj, ale v domovské složce ne.
Prosím moc o pomoc, mám na disku veškeré důležité dokumenty.  :'(
Děkuji Zuzka

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re: Externí disk zmizel
« Odpověď #1 kdy: 06 Srpna 2011, 11:18:48 »
Otevři terminál a vlož do něj příkaz. Bude to chtít vaše uživatelské heslo a když ho budete psát tak to nepůjde vidět ale vězte že ho píšete a pak Enter
Kód: [Vybrat]
sudo fdisk -lCo vám to vypíše nám zkopírujte sem.
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

Zuziki

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 9
Re: Externí disk zmizel
« Odpověď #2 kdy: 06 Srpna 2011, 11:55:26 »
Disk /dev/sda: 160,0 GB, 160 041 885 696 bajtů
hlav: 255, sektorů na stopu: 63, cylindrů: 19 457
Jednotky = cylindry po 16065 * 512 = 8 225 280 bajtech
Velikost sektoru (logického/fyzického): 512 bajtů / 512 bajtů
Velikost I/O (minimální/optimální): 512 bajtů / 512 bajtů
Identifikátor disku: 0x000e8b29

Zařízení Zavádět   Začátek       Konec    Bloky    Id  Systém
/dev/sda1   *           1       19076   153219072   83  Linux
/dev/sda2           19076       19458     3068929    5  Rozšířený
/dev/sda5           19076       19458     3068928   82  Linux swap/Solaris

Disk /dev/sdb: 320,1 GB, 320 072 933 376 bajtů
hlav: 255, sektorů na stopu: 63, cylindrů: 38 913
Jednotky = cylindry po 16065 * 512 = 8 225 280 bajtech
Velikost sektoru (logického/fyzického): 512 bajtů / 512 bajtů
Velikost I/O (minimální/optimální): 512 bajtů / 512 bajtů
Identifikátor disku: 0x6c4f8647

Zařízení Zavádět   Začátek       Konec    Bloky    Id  Systém
/dev/sdb1   *           1       38913   312568641    c  W95 FAT32 (LBA)

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re: Externí disk zmizel
« Odpověď #3 kdy: 06 Srpna 2011, 12:06:15 »
Úplně dole jde vidět bez problémů akorát mě děsí ten FAT32 což by mělo být alespoň NTFS.
Zkusila jsi odpojit disk a restartovat počítač a pak po zapnutí počítače ho zase připojit?
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

Zuziki

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 9
Re: Externí disk zmizel
« Odpověď #4 kdy: 06 Srpna 2011, 12:24:33 »
Ano, to jsem zkoušela a nic. V diskových nástrojích je vidět, ale v domovské složce ne.

Zuziki

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 9
Re: Externí disk zmizel
« Odpověď #5 kdy: 06 Srpna 2011, 12:26:32 »
Ještě se mi začalo v domovských složkách objevovat hláška: Operace s touto složkou jsou zakázány, protože připojení k síti není funkční. To jsem tam nikdy předtím neměla...

Zuziki

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 9
Re: Externí disk zmizel
« Odpověď #6 kdy: 06 Srpna 2011, 14:15:03 »
Tak jsem to zkusila ve Win na jiném kompu a nic se nezobrazilo. Ukazuje ale, že mám zaplňeno 183GB a jediný soubor tam je RRaA s 0 bajty...

pacholik

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2072
Re: Externí disk zmizel
« Odpověď #7 kdy: 06 Srpna 2011, 14:27:23 »
Na FAT32 můžeš mít jenom soubory do velikosti 4GB, nepřekročila jsi tuhle hranici? Třeba stahováním těch torrentů?

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re: Externí disk zmizel
« Odpověď #8 kdy: 06 Srpna 2011, 14:38:23 »
Doporučuji na Windows udělat chkdsk (kontrolu disku, checdisk). FAT32 se nejlépe dá opravit takto.
Ve windows si kliknete na disk pravým tlačítkem myši a dáte Vlastnosti >nástroje > zkontrolovat disk a zaškrtnout obě možnosti a nechat zkontrolovat. Mělo by to pomoct.
Třeba na tomto videu jde vidět jak se to dělá http://www.youtube.com/watch?v=odO7FMLm6V0
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

Zuziki

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 9
Re: Externí disk zmizel
« Odpověď #9 kdy: 06 Srpna 2011, 15:34:20 »
Pacholík: to jsem přešvihla o dost, protože jsem předpokládala, že když mám disk na 320GB, tak se mi jich tam i tolik vejde... Obsazeno tam mám 298GB. Akorát jsem to přešvihla rozhodně už dřív, než těmi torrenty...

RRadek: tak jsem ho dala zkontrolovat a trvá to už 20min. Je to normální?

Zuziki

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 9
Re: Externí disk zmizel
« Odpověď #10 kdy: 06 Srpna 2011, 15:59:59 »
Tak kontrola neproběhla, vždycky se to zasekne.
Můžu nějak změnit to FAT32 aniž bych přišla o data na disku?

Rover623

Re: Externí disk zmizel
« Odpověď #11 kdy: 06 Srpna 2011, 17:26:01 »
To nejde, změnit FS bez ztráty dat je takřka nemožné. Linuxové FSCK umí také kontrolu dat na FAT32 co zkusit ten, případně zkusit manuální připojení disku

Zuziki

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 9
Re: Externí disk zmizel
« Odpověď #12 kdy: 06 Srpna 2011, 17:30:21 »
A poradíš jak? Já jsem opravdu technicky nezdatná...

Rover623

Re: Externí disk zmizel
« Odpověď #13 kdy: 06 Srpna 2011, 17:53:12 »
Takže postup kontroly FAT32 disků je na Wiki tady http://wiki.ubuntu.cz/Kontrola%20souborov%C3%A9ho%20syst%C3%A9mu?highlight=%28fsck%29 pro tvůj případ by to odpovídalo takto
Kód: [Vybrat]
sudo fsck.vfat /dev/sdb1 případně vynucená kontrola
Kód: [Vybrat]
sudo fsck.vfat -f /dev/sdb1 nebo
Kód: [Vybrat]
sudo fsck.vfat -c /dev/sdb1 provede kompletní kontrolu včetně vadných bloků (trvá to dlouho, tak hodinku a půl to poběží).

Manuální připojení lze provést takto, je nutné aby cílový bod existoval, takže si třeba do /home udělej složku disk, příkaz pak bude vypadat takhle
Kód: [Vybrat]
sudo mount /dev/sdb1 /home/tvádomovskásložka/disk nebo takhle
Kód: [Vybrat]
sudo mount -t /dev/sdb1 /home/tvádomovskásložka/disk případně takhle
Kód: [Vybrat]
sudo mount -t vfat /dev/sdb1 /home/tvádomovskásložka/disk

martin.bazant

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 80
    • bazantik.net
Re: Externí disk zmizel
« Odpověď #14 kdy: 06 Srpna 2011, 21:48:22 »
Na FAT32 můžeš mít jenom soubory do velikosti 4GB, nepřekročila jsi tuhle hranici? Třeba stahováním těch torrentů?
Ty torrenty se mi nezdají - když jsem stahoval na můj externí disk, kde jsem měl ještě FAT32 tak mi Transmission automaticky zahlásilo chybu, že nemůže daný soubor začít stahovat pro málo místa na disku.

Úplně dole jde vidět bez problémů akorát mě děsí ten FAT32 což by mělo být alespoň NTFS.
Svůj disk jsem nakonec přeformátoval na exFAT (pod Windows), poněvadž ho potřebuju připojovat i na strojích s Windows (i u lidí, kteří ve Win nemají nainstalovanou podporu ext3, jinak bych si tam dal ext3..), podporu pro exFAT do Ubuntu jsem si doinstaloval, bohužel se musí zatím disk pokaždé ručně připojovat přes terminál (jde ale vytvořit jednoduchý spouštěč), až budu mít víc času, udělám nějaký mininávod v ČJ..
Ubuntu 10.10 x64. MSI K9A2VM-FD; Athlon 64 X2 4850e; MSI NX8500GT-TD512EH; 2GB DDR2;
multifunční tiskárna Samsung SCX-4300 - plně funkční
 Netbook ASUS Eee 1000H: Ubuntu 10.10 UNR, ASUS Eee systray  Jabber "martin (_zavináč_) bazantik (_tečka_) net"

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re: Externí disk zmizel
« Odpověď #15 kdy: 07 Srpna 2011, 18:21:11 »
Vidím to že spíš že máš po disku.:-\
Změnit FAT32 na NTFS bez formátování a ztráty dat je možný a není to nic složitého ale musí se to dělat ve windows (někteří už mají tak dlouho linux že o této funkci která byla od dob XP nevědí :D). Třeba tady je jednoduchý návod. http://fat32-ntfs.wz.cz/index1.htm Ale dělal bych to až po uspěšné kontrole disku!!!

Jinak ta kontrola disku skončila jak? Nějakou chybou? Nemůže jen tak skončit :-[. U takhle velkého disku a natolik zaplněného tipuji kontrolu na cca 3 hodiny ale klidně to může trvat 10 hodin podle poškození. Při kontrole budeš mít pocit že to zamrzlo a že se hodiny nic neděje ale doporučuji vydržet!!!
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

Zuziki

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 9
Re: Externí disk zmizel
« Odpověď #16 kdy: 08 Srpna 2011, 07:18:08 »
Děkuji všem za pomoc. Kontrola nakonec proběhla a zobrazily se soubory s koncovkou CHK. Když jsem u jednoho souboru nemohla zjistit, co to je za aplikaci, zkusila jsem to otevřít v Notepadu, ale bohužel jsem si nevšimla, že mám zaškrtnutou možnost, aby se tato akce zapamatovala pro všechny soubory s koncovkou CHK. Takže teď mám všechno v Notepadu a jsem tam kde jsem byla...  :'( Nejde to prosím nějak obejít? Díky.

jmp

  • Host
Re: Externí disk zmizel
« Odpověď #17 kdy: 08 Srpna 2011, 08:04:16 »
jsou to soubory, ktere vznikly pri te kontrole (resp. oprave)
obvykle jsou to casti souboru (ztracene fragmenty), ktere jsou vedene ve FAT tabulce jako obsazene, ale nenalezi k zadnemu souboru
chkdsk to prevede na soubory a clovek se pak muze podivat dovnitr, jestli treba nepozna co se rozbilo (a taky to pak jde smazat a tim se uvolni misto ve FAT tabulce)...

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re: Externí disk zmizel
« Odpověď #18 kdy: 08 Srpna 2011, 10:16:51 »
Ostatní soubory krom CHK jsou vidět? Chybí nějaké data?
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

jarohala

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 368
  • Linux je super
Re: Externí disk zmizel
« Odpověď #19 kdy: 12 Září 2011, 09:30:38 »
 Zdravím ,mám podobný problém, hladal som na fore radu ale nič som zatiaľ nenašiel preto sa obracam na Vás, či mi niekto neporadí.Mám externý HHD WD 1.5Tb a keď ho pripojím cez USB k Ubuntu, mám notebok,tak mi vypíše tabulku že sa nedá "odpojiť",ale ja ho vidím v Domovskom priečinku že tam je.Podľa jedného návodu čo som tu našiel išiel som aj do Windows a tam som ho korektne odpojil ale nepomohlo to.Pomôže mi niekto čo mám s tým robiť?Ďakujem.

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re: Externí disk zmizel
« Odpověď #20 kdy: 12 Září 2011, 10:01:44 »
To samé co jsem radil nahoře. Pokud je to NTFS tak Chkdsk ve windows. ;)
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

jarohala

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 368
  • Linux je super
Re: Externí disk zmizel
« Odpověď #21 kdy: 12 Září 2011, 10:52:23 »
ernest@ernest-eMachines-E725:~$ sudo fdisk-l
[sudo] password for ernest:
sudo: fdisk-l: command not found
ernest@ernest-eMachines-E725:~$
Zdravím,mám ten disk pripojený vo Windowse chodí cca9 mesiacov bez problémov.Som v Linuxe nový,už som prečítal toho veľa aj som si sám nastavil určité veci , len ešte veľmi málo toho viem. Za trpezlivosť so mnou ďakujem.

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re: Externí disk zmizel
« Odpověď #22 kdy: 12 Září 2011, 11:37:10 »
Říkal jsem ve windows!
Pokud to budeš dělat ve windows a chceš k tomu použít příkazovou řádku CMD tak příkaz je
Kód: [Vybrat]
chkdsk X: /rNamísto X napíšeš písmeno tvého disku ve windows.

ps: NTFS je Microsoftí formát a také Microsoft ho umí nejlépe spravovat a opravovat.  ;)
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

jmp

  • Host
Re: Externí disk zmizel
« Odpověď #23 kdy: 12 Září 2011, 14:59:12 »
Citace
sudo: fdisk-l: command not found

navic jste obeti bugu, kdy to tam cpe misto mezery tvrdou mezeru a pak to nenajde coby prikaz "sudo: fdisk-l"
kdyz se to stalo u mne, tak jsem si pomohl zmenou rozlozeni klavesnice
ostatni postizeni to resili opravou mapovani stisknutych klaves ke znakum (na to jsem prilis linej/blbej , protoze bych si to musel nejdriv nastudovat...  :))

jarohala

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 368
  • Linux je super
Re: Externí disk zmizel
« Odpověď #24 kdy: 12 Září 2011, 18:20:16 »
 Bojím sa to urobiť,ešte som také níč nerobil, niekedy pred 10 rokmi na staručkom počítači,keď už som vedel že za pár mesiacov si zadovážim nový.Na tom ext.disku cca 400Gb fotiek,hudby ,videii,filmov a nerád by som to stratil,rád by som používal ten disk v Linuxe ale keď sa nedá budem ho používať vo Windowse,možno po čase sa odhodlám.Zaujímavé že mobil samsung galaxy s mi tam ide zapojiť aj všetky USB klúče.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.